Рішення № 72678051, 07.03.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.03.2018
Номер справи
807/2219/15
Номер документу
72678051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 березня 2018 року м. Ужгород№ 807/2219/15 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання – Кречко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Голден Фрутс" до Закарпатської митниці ДФС, Управління Державної казначейської служби України в м. Ужгороді Закарпатської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 07 березня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 12 березня 2018 року.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Голден Фрутс" (далі – позивач, ТОВ "Голден Фрутс") звернулось до суду з позовом до Чопської митниці Міндоходів (ухвалою суду від 23.10.2015р., протокольно, занесеною до журналу судового засідання, замінено на правонаступника - Закарпатську митницю ДФС, далі – відповідач 1) та Головного управління Державної казначейської служби України в Закарпатській області (ухвалою суду від 15.05.2017р., протокольно, занесеною до журналу судового засідання, замінено на правонаступника – Управління Державної казначейської служби України в м. Ужгороді Закарпатської області, далі – відповідач 2), яким просить визнати протиправними дії Чопської митниці Міндоходів щодо надання відмови у поверненні на користь ТОВ "Голден Фрутс" надміру сплачених коштів у розмірі 41419,58 грн. та стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Голден Фрутс" суму надмірно сплаченого податку на додану вартість у розмірі 41419,58 грн.

Заявою від 22.02.2015р. позивачем уточнено позовні вимоги та просить: визнати протиправними дії Чопської митниці Міндоходів щодо надання відмови у поверненні на користь ТОВ "Голден Фрутс" надміру сплачених коштів у розмірі 41419,58 грн. та зобов’язати Закарпатську митницю ДФС скласти та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про суму податку на додану вартість, що підлягає бюджетному відшкодуванню ТОВ "Голден Фрутс" у розмірі 41419,58 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішення Чопської митниці про коригування заявленої митної вартості товарів № 305000003/2013/100005/2 від 11.04.2013р. позивач був змушений подати до митного оформлення товар за ВМД № 305090000/2013/005788 від 12.04.2013р. Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.02.2014р. задоволено позовні вимоги ТОВ "Голден Фрутс" про визнання протиправним і скасування рішення Чопської митниці від 11.04.2013р. № 305000003/2013/100005/2 та картки відмови у митному оформленні від 11.04.2013р. № 305000003/2013/00012 та стягнення надміру сплачених платежів. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2014р. постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.02.2014р. скасовано та прийнято нову, якою позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів від 11.04.2013р. № 305000003/2013/100005/2 та картку відмови прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів, транспортних засобів через митний кордон України від 11.04.2013р. № 305000003/2013/00012, в решті позовних вимог відмовлено, відтак позивач вважає, що надмірно сплачені платежі по податку на додану вартість підлягають поверненню. Відтак, звернувся до відповідача 1 із заявою про повернення надміру сплачених митних платежів, але митний орган, на думку позивача, неправомірно і безпідставно відмовив йому в поверненні коштів.

Ухвалою судді від 12.01.2018 року поновлено провадження у адміністративній справі та ухвалою від 16.02.2018 року розгляд справи вирішено провести в порядку спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії даної ухвали суду та роз’яснено сторонам, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідач - 1 надав суду відзив на позовну заяву, згідно якого заперечує проти задоволення позову у зв’язку із правомірністю оскаржених дій митниці та необґрунтованості позовних вимог.

Відповідач – 2 відзив на позовну заяву не надав.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:

11.04.2013 року позивач, з метою митного оформлення товару (продуктів рослинного походження), подав до митного органу декларацію за № 305090000/2013/005647, розрахувавши митну вартість за першим методом (за ціною договору).

Чопською митницею прийнято рішення за № 305000003/2013/100005/2 про коригування заявленої митної вартості товарів та картку відмови у митному оформленні товару № 305000003/2013/00012 від 11.04.2013року

На підставі рішення Чопської митниці про коригування заявленої митної вартості товарів № 305000003/2013/100005/2 від 11.04.2013року та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 305000003/2013/00012 від 11.04.2013 року, позивач подав до митного органу для митного оформлення товару ВМД № 305090000/2013/005788 від 12.04.2013 року, у якій зазначив скореговану митну вартість товару та сплатило до державного бюджету податку на додану вартість та мита на загальну суму 41419,59 грн.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.02.2014р. по справі № 807/3651/13-а (головуючий – суддя Іванчулинець Д.В.) визнано протиправними та скасовано Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів № 305000003/2013/100005/2 від 11.04.2013 року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 305000003/2013/00012 від 11.04.2013 року та зобов’язано стягнути з Державного бюджету України на користь позивача суму зайво сплаченого податку на додану вартість у розмірі 28475,97 грн. та мита у сумі 12943,61 грн.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 25.09.2014 року постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.02.2014 року скасовано та прийнято нову, якою адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними та скасовано Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів № 305000003/2013/100005/2 від 11.04.2013 року та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів через митний кордон України № 305000003/2013/00012 від 11.04.2013 року, в задоволенні решти вимог відмовлено.

30.03.2015 року позивач звернувся до Чопської митниці ДФС із заявою, якою просить підготувати висновок про повернення надміру сплачених ТОВ "Голден Фрутс" митних платежів (а саме: податку на додану вартість) у розмірі 41419,58 грн., з відповідного бюджету, шляхом перерахування їх на поточний рахунок ТОВ "Голден Фрутс" та подати вищезазначений висновок для виконання уповноваженому органові Державного казначейства України.

Листом від 09.04.2015 року за № 07-70-03-2-10-39/3462 Закарпатська митниця ДФС відмовила позивачу у поверненні надміру сплачених коштів, посилаючись на те, що відсутній причинно-наслідковий зв’язкою між рішенням митного органу № 305000003/2013/100005/2 від 11.04.2013 року про коригування митної вартості, карткою відмови № 30500000/2013/00012 від 11.04.2013 року та сплатою позивачем митних платежів за ВМД № 305090000/2013/007401 від 11.05.2013 року та № 305090000/2013/008037 від 21.05.2013 року, оскільки митну вартість по вказаним деклараціям декларант задекларував самостійно. При цьому, рішень щодо визначення митної вартості позивачем по відношенню до товару, митне оформлення яких здійснювалось за ВМД № 305090000/2013/007401 від 11.05.2013 року та № 305090000/2013/008037 від 21.05.2013 року, митним органом не виносилось.

Не погодившись з відмовою, позивач звернувся до суду з вимогами (в уточненому предметі позову) про визнання протиправними дій Закарпатської митниці ДФС щодо надання відмови у поверненні на користь ТОВ "Голден Фрутс" надміру сплачених коштів у розмірі 41419,58 грн. та зобов’язання Закарпатську митницю ДФС скласти та подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок про суму ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню ТОВ "Голден Фрутс" у розмірі 41419,58 грн.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст.4 Митного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі – МК України) митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч. 8 ст. 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення зокрема вносяться митна вартість товарів та метод її визначення.

Відповідно до ст. 49 МК України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно ст.51 МК України, митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон, визначається декларантом.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані: заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Відповідно до ч.1 ст. 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Відповідно до ч. 3 ст. 54 МК України за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем не приймалося рішення про визначення митної вартості товару по ВМД № 305090000/2013/007401 від 11.05.2013 року та № 305090000/2013/008037 від 21.05.2013 року, а митну вартість по вказаним деклараціям позивач задекларував самостійно.

Самостійне декларування позивачем митної вартості підтверджується відсутністю в гр.44 ВМД посилань на митну декларацію, по якій було відмовлено у митному оформленні, та на відповідну картку відмови.

Так, у вказаній графі відсутнє посилання на документ з кодом "1300", якому відповідно до Класифікатора документів (затвердженого чинним на дату виникнення спірних правовідносин наказом Міністерства фінансів від 20.09.2012 року за № 1011) відповідає "Митна декларація, за якою було відмовлено у випуску товарів", а також документ за кодом "1703", якому відповідає "Картка відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення".

Зважаючи на те, що позивач раніше уже здійснював митне оформлення ідентичних товарів декларуючи митну вартість на рівні задекларованої, та наявною у митного органу цінової інформації, яка вказувала, що заявлена позивачем митна вартість відповідала рівню митної вартості подібних товарів, у митного органу не виникло заперечень щодо заявленої позивачем митної вартості.

При цьому, рішень щодо визначення митної вартості відповідачем по відношенню до товару, митне оформлення яких здійснювалось за ВМД № 305090000/2013/007401 від 11.05.2013 року та № 305090000/2013/008037 від 21.05.2013 року, митним органом не виносилось.

Посилання позивача, що митне оформлення товару за вказаними деклараціями здійснювалось на підставі оскарженого рішення про визначення митної вартості не відповідає дійсності, оскільки відповідно до чинного на дату виникнення спірних правовідносин Митного кодексу України та Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів (затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.2012 року за № 598), рішення митного органу щодо визначення митної вартості видається щодо конкретної партії товару, поданої за конкретною ВМД.

Якщо ж митний орган самостійно не приймав рішення про визначення митної вартості товарів і погодився з митною вартістю, визначеною декларантом, та методом її визначення, який застосував декларант – відсутні підстави вважати дії митного органу такими, що вчинені всупереч положень Митного кодексу, а відтак, відсутні і підстави для визнання сплачених сум митних платежів чи їх частину помилково та/або надміру сплаченими.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права вже була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 25.11.2014 року по справі № 21-338а-14.

Оскільки відповідачем - 1 за результатами розгляду заяви позивача встановлено відсутність підстав для повернення коштів, то й обов'язку складання такого висновку у відповідача - 2 не виникало. Відтак, позовні вимоги щодо визнання митних платежів, сплачених позивачем на рахунок митного органу, згідно ВМД № 305090000/2013/007401 від 11.05.2013 року та № 305090000/2013/008037 від 21.05.2013 року такими, що надміру сплачені та щодо зобов’язання відповідача-2 підготувати та направити для виконання Висновку про повернення надмірно/помилково сплачених митних платежів на користь позивача - задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача та відповідачами доведено правомірність дій щодо відмови у поверненні надміру сплачених коштів у розмірі 41419,58 грн., вимоги позову не відповідають положенням законодавства, що підтверджені належними та допустимими доказами та, за наведених обставин, в задоволенні позову слід відмовити.

Згідно ст. 139 КАС України та в зв'язку з відсутністю судових витрат відповідача, судові витрати у справі не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.

Керуючись ст. ст. 5, 12, 19, 72, 77, 139, 241 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Голден Фрутс" 89300, Закарпатська область, м. Свалява, вул. Робітнича, 2а, код ЄДРПОУ 32076238) до Закарпатської митниці ДФС (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20, код ЄДРПОУ 39515893), Управління Державної казначейської служби України в м. Ужгороді Закарпатської області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Поштова, 3, код ЄДРПОУ 38015610) про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії – відмовити.

2. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_1