№ 2-a-79/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2008 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Дзюба Н.О.
при секретарі Мумчан Г.П.
за участю позивача ОСОБА_1 представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання неправомірними дій щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік та стягнення сіми недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік, -
ВСТАНОВИВ:
07 липня 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання неправомірною відмови у перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення та стягнення недоплачених коштів за 2008 рік. Він обґрунтовував свої вимоги тим, що є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС та інвалідом третьої групи, і знаходиться на обліку УПСЗН м. Костянтинівка Донецької області. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йоу повинні були виплатити одноразову компенсацію на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, а саме: в сумі 2090 грн., а виплатили 90 грн. На його заяву про перерахування вказаної суми відповідач відмовив, посилаючись на те, що одноразова компенсація на оздоровлення за 2008 рік виплачена йому на підставі постанови Кабінету Міністрів України за № 836 від 26.07.1996 року та № 562 від 12.07.2005 року в розмірі 90 грн., але він вважає, що відповідач порушив норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також грубо порушив норми Конституції України і просив визнати вказані дії відповідача неправомірними та стягнути на його користь недоотриману одноразову компенсацію на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2000 грн. В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позові, а також пояснив, що в тексті позовної заяви він допустив арифметичну помилку, і сума разової грошової допомоги на оздоровлення повинна складати 2100 грн., а не 2090 грн., як вказано в позовній заяві. Таким чином, сума недоотриманої ним одноразової компенсації на оздоровлення за 2008 рік складає 2010 грн. Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що відповідач є бюджетною установою, яка за своїми функціями здійснює нарахування та виплату вказаних допоміг відповідно до діючого законодавства в межах, затверджених кошторисом асигнувань на зазначені витрати. Інших коштів відповідач не мав, і тому вважає, що їх дії були правомірні. Представник третьої особи надав суду заяву, в якій зазначив, що у задоволенні позову слід відмовити, оскільки вимоги позивача не основані на законі. Списання коштів з казначейського рахунку без відповідних бюджетних асигнувань не може мати місце в силу ст. 51 Бюджетного кодексу України. А також просив розглянути справу за його відсутності. Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на наступних підставах.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), що підтверджується копією посвідчення серії А № 431723 від 27 травня 2003 року, наявним у матеріалах справи, та має третю групу інвалідності у зв'язку з участю у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що не заперечується представником відповідача та відповідною довідкою.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) передбачена щорічна допомога на оздоровлення інвалідам третьої групи в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, що складає за 2008 рік 2100 грн., з розрахунку 525 грн. - розмір мінімальної заробітної плати (з 01.04.2008 року) х 4, а позивачеві було виплачено в червні 2008 року 90 грн., недоплачено - 2010 грн.
Суд вважає, що недоплативши позивачеві одноразову грошову допомогу на оздоровлення за 2008 рік і відмовивши у перерахуванні і виплаті недонарахованої суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення в сумі 2010 грн. відповідач діяв неправомірно, порушуючи норми Конституції України та Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 встановлено, що "зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст. ст. 1, 3, частині 2 ст. 6, частині 2 ст. 8, частині 2 ст. 19, чт. 21, 22 пункту 1 частини 2 ст. 92, частинам 1, 2, 3 ст. 95 Конституції України. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина."
Визнавши вказані вище дії відповідача протиправними, слід зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачеві недоплачену суму допомоги на оздоровлення за рахунок Державного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до ст. 48 спеціального Закону та приписів п.п. 1-3 Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року у управління праці та соціального захисту населення з'явився обов'язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи.
Тому, звернення з позовними вимогами до управління праці та соціального захисту населення щодо стягнення щорічної допомоги на оздоровлення учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є обґрунтованими і саме цей відповідач зобов'язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального Закону фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і Управління є розпорядником коштів Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання неправомірними дій щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік та стягнення сіми недоотриманої щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради за рахунок Державного бюджету сплатити на користь ОСОБА_1 недоотриману щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2010 (дві тисячі десять) грн. шляхом перерахування з розрахункового рахунку № 35213023001529 в УДК м. Костянтинівка Донецької області, КПК 2501250; КЕКВ 1341, МФО 834016, код ОКПО 03197428.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови суду в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.