
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Слюсарчук Н.Ф.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"07" березня 2018 р. Справа № 295/14435/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Іваненко Т.В.
Франовської К.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Богунського районного суду м. Житомира від "22" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
06.12.2017 року позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ЗУ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов КМУ № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18.11.2015 року "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 р., №268, та довідки №85/10414 від 17.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру.
Рішенням Богунського районного суду м.Житомира від 22.12.2017 року Адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.12.2017 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці №85/10414 від 17.05.2017 року.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання ГУ ПФ України в Житомирській області подати в місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду, відповідно до вимог ст.267 КАС України.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_3 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
У задоволенні решти позовних вимог позивача відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким змінити рішення Богунського районного суду м.Житомира від 22.12.2017 року в частині встановлення дати перерахунку та виплати пенсії. Доводи апеляційної скарги мотивує тим, що не проведений перерахунок пенсії з вини органів Пенсійного фонду України проводиться з дати виникнення у нього права на перерахунок, а саме з 01.01.2016 року.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У листопаді 2017 року позивач звернувся з заявою до відповідача про проведення перерахунку його пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських.
Листом № 2850/Ч-11 від 22.11.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивача повідомлено про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач звернувся з позовом до суду.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії у листопаді 2017 року, тому визначив дату перерахунку пенсії позивача з 01.12.2017 року.
Колегія суддів частково не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII), «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2008 р. № 45 (далі - Постанова № 45), постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній до внесення змін Законом №900-VIII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.
Згідно п. 2 ч. 1 Закону №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до абзацу 2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" (в редакції Закону України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Правильність висновків суду першої інстанції в частині права позивача на перерахунок пенсії підтверджується правовою позицією Верховного Суду, викладеною у рішенні у зразковій справі №820/6514/17.
Разом з тим, дійшовши правильного висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, суд першої інстанції зобов"язав відповідача здійснити такий перерахунок лише з 01.12.2017 р., відмовивши у позові за період з 01.01.2016 по 01.12.2017.
Колегія суддів зазначає. що право позивача на перерахунок пенсії саме із 01 січня 2016 року гарантоване ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою №988 та Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та підлягає відновленню. Відсутність фінансування за умови, що особа набула право на отримання пенсії у підвищеному розмірі, не може бути підставою для нездійснення перерахунку пенсії та її виплати.
Проблеми надання бюджетних коштів Головному управлінню для виконання покладених на нього обов'язків у справах цієї категорії виходять за межі заявлених вимог.
Посилання відповідача на відсутність видатків з Державного бюджету, як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії є необґрунтованими, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).
За пунктами 4 ч.1 ст.317 КАС підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
В підсумку, такі обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову за період з 01.01.2016 року та прийняття нової постанови про задоволення позову з наведених підстав.
Згідно п. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Частиною 1 ст.139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, судовий збір в сумі 960,00 грн., сплачений за подання апеляційної скарги, підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково. Рішення Богунського районного суду м. Житомира від "22" грудня 2017 р. скасувати в частині відмови в задоволенні позову щодо проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 року у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Прийняти в цій частині нове рішення, яким позов ОСОБА_3 задовольнити в повному обсязі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці № 85/10414 від 17.05.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_3 судові витрати в сумі 960,00 (дев'ятсот шістдесят грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Т.В. Іваненко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "07" березня 2018 р.