
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 березня 2018 р. № 814/3/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1,55001 до відповідача:Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області, б-р. Цвіточний, 4, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002 про:визнання дій протиправними; скасування рішення від 21.09.2017 № 58 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах; зобов'язання вчинити певні дії,ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом, що містив вимоги:
визнати протиправними дії Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (надалі - Управління або відповідач) щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі - Закон № 796);
скасувати рішення Управління від 21.09.2017 № 58 про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону № 796 (надалі - Рішення);
зобов'язати Управління призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону № 796 з дня її звернення з відповідною заявою - 22.06.2017.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказала на те, що рішення Управління про відмову у призначенні пенсії не ґрунтується на нормах Закону № 796.
Управління подало відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що позивач, в порушення пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2015 № 22-1 (надалі - Порядок № 22-1), до заяви про призначенні пенсії не додала документи із зазначенням населеного пункту чи об'єкту, де позивач виконувала роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Дослідивши письмові докази, суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, згідно з посвідченням серії НОМЕР_2, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 2).
Відповідно до викладеного у позовній заяві, ОСОБА_1 звернулася до відповідача з приводу призначення їй, на підставі пункту 1 частини першої статті 55 Закону № 796, пенсії за віком на пільгових умовах - зі зменшенням віку на 8 років, оскільки період її роботи у 1987 році у зоні відчуження склав не менше 14 календарних днів.
Рішенням Управління відмовило позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Згідно з текстом Рішення, причиною відмови став зміст отриманого відповідачем листа Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації від 10.07.2017 № 1751/03: «… Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб … прийнято рішення про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1. Після отримання постанови Миколаївського окружного адміністративного суду … про визнання протиправним та скасування рішення Комісії … стосовно безпідставності видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії … документи її особової справи повторно направлено на розгляд зазначеної Комісії …».
Відповідач зміст листа витлумачив таким чином, що Департамент соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації не визначив право позивача на пенсію за віком на пільгових умовах.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Викладені у відзиві доводи Управління про те, що причиною відмови у призначенні пенсії став факт неподання позивачем певних документів, суд відхилив, оскільки у Рішенні така причина не вказана.
Згідно зі статтею 15 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом № 796 або їх надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 55 Закону № 796, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу. Так, для осіб, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсійний вік зменшується на 8 років.
Як вказано в абзаці сьомому підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1, на підтвердження особливого статусу особа до заяви про призначення пенсіє додає посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідку про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видану органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до пункту 4.2 розділу IV Порядку № 22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що якщо позивач надала недостатню кількість документів, відповідач був зобов'язаний повідомити її, які саме документи вона має додатково подати.
Проте, відповідач не надав суду доказів того, що він звернувся до позивача з приводу дооформлення поданих чи подання додаткових документів, передбачених законодавством.
У пункті 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 вказано, що у рішенні про відмову в призначенні пенсії орган, що призначає пенсію, зазначає причини відмови.
На думку суду, Рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню виходячи з такого.
Як зазначено вище, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, Управління обмежилося лише інформацією, що містилася у листі Департаменту соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації, яка не має відношення до наданих позивачем документів, та, в будь-якому випадку, не може бути причиною для відмови у призначенні пенсії.
У відповідача не було законних та фактичних підстав для того, щоб ставити під сумнів особливий статус позивача, що був підтверджений відповідним посвідченням.
За твердженнями позивача (що не були спростовані відповідачем), до заяви про призначення пенсії вона додала: наказ Відділу робочого постачання Управління будівництва Чорнобильської АЕС від 19.04.1987 про зарахування позивача на вахту ІІ відділення Відділу робочого постачання у селищі Зелений Мис з 18.04.1987 по 03.05.1987; табелі обліку робочого часу за квітень та травень 1987 року; список працівників Відділу робочого постачання Южно-Української АЕС, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; наказ Відділу робочого постачання Южно-Української АЕС від 16.04.1987 про відрядження фахівців (в тому числі ОСОБА_1Т.) до Відділу робочого постачання Чорнобильської АЕС строком на 15 днів.
У Рішенні відсутні посилання на недоліки поданих позивачем документів чи на недостатність поданих документів.
Таким чином, Управління, відмовляючи позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, діяло всупереч статті 55 Закону № 796 та нормам Порядку № 22-1, чим порушило конституційне право позивача на соціальний захист.
Позовна вимога про зобов'язання відповідача призначити пенсію на думку суду, задоволенню не підлягає. Як вказано у частині четвертій статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. В даному випадку предметом позову була не бездіяльність відповідача, а його рішення.
В той же час суд визнав за необхідне, з метою ефективного захисту прав позивача, зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та прийняти рішення, що відповідає викладеним вище фактичним обставинам та вимогам Закону № 796.
Позовна вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах задоволенню не підлягає, оскільки діям відповідача суд дав оцінку шляхом визнання протиправним рішення Управління про відмову у призначенні відповідної пенсії.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 241-243, 246, 250, 255, 263, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 55001, РНОКПП НОМЕР_1) до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (б-р. Цвіточний, 4, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, ідентифікаційний код 40387386) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області (б-р. Цвіточний, 4, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, ідентифікаційний код 40387386) від 21.09.2017 № 58 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах.
3. Зобов'язати Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2017 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та прийняти рішення відповідно до Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням дати звернення ОСОБА_1 з відповідною заявою - 22.06.2017.
4. У задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відмовити.
5. Зобов'язати Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області протягом 10 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили подати звіт про його виконання.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна