
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2018 року м. Ужгород№ 807/831/17 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання Кречко Л.В.
за участі представників:
прокурора П'ятка Р.З. - начальник відділу прокуратури Закарпатської області (посвідчення № 032700)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Берегівської місцевої прокуратури до Великобийганської сільської ради про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 березня 2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 12 березня 2018 року.
Берегівська місцева прокуратура (далі - позивач) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Великобийганської сільської ради (далі - відповідач), яким просить: визнати протиправною бездіяльність Великобийганської сільської ради з питання не прийняття на баланс дитячого та спортивного майданчиків, розташованих на територіях Великобийганської сільської ради, а також з питання не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) - дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території сільської ради; зобов'язати Великобийганську сільську раду вчинити дії по прийняттю на баланс та проведенню технічної інвентаризації, та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме дитячих та спортивних майданчиків, які розташовані на території Великобийганської сільської ради, а саме по вул. Миру та Головній.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації елементів благоустрою, розташованих по вул. Миру та Головній в с. Велика Бийгань Берегівського району Закарпатської області, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання вказаних інженерних споруд та може призвести у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків та здоров'я дітей.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить позов задовольнити.
Відповідач у заяві від 19 січня 2018 року позовні вимоги визнав та просив справу розглядати без участі представника Великобийганської сільської ради.
Згідно ч. 4 ст. 47 КАС України - відповідач вправі визнати адміністративний позов, та у відповідності до ч. 4 ст. 189 КАС України - у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог, якщо ці дії відповідача не суперечать закону та не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:
Судом встановлено, що під час вивчення стану законності з питань дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації елементів благоустрою, розташованих по вул. Миру та Головній в с. Велика Бийгань Берегівського району Закарпатської області, що негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання вказаних інженерних споруд та може призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей. Встановлено, що на території Великобийганської сільської ради розміщено спортивний майданчик по вул. Миру та дитячий гральний майданчик по вул. Головна.
Згідно інформації Великобийганської сільської ради від 17 лютого 2017 року за № 36 встановлені по вул. Миру спортивний майданчик та по вул. Головній дитячий гральний майданчик знаходяться на балансі Великобийганської сільської ради. Готується рішення про оформлення права власності за сільською радою за згаданими майданчиками. Відсутні паспорти на вказані майданчики. Кошти не виділялися на будівництво, програмою на 2017 рік передбачені кошти у сумі 50000 грн. для реконструкції та виготовлення документації (арк.спр.16).
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон 2807) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Відповідно до ст. 2 Закону 2807 благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону 2807 організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону 2807 благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону 2807 до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
За змістом пунктів 1, 2 частини 1 статті 13 Закону 2807 об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.
Відповідно до п.8 ч. 1 ст. 21 Закону 2807 елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, зокрема, обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону 2807 підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання вищенаведених положень ст. 18 Закону 2807 Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 1.3 Інструкції паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Відповідно до п. 1.5 Інструкції технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою.
Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 27 липня 2016 року у справі № К 800/11809/16.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку про те, що організацію благоустрою повинна забезпечувати селищна рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, Великобийганська сільська рада після прийняття об'єктів благоустрою на баланс, а саме: спортивного майданчику по вул. Миру та дитячого грального майданчику по вул. Головній, розташованих на території села Велика Бийгань, інвентаризацію та паспортизацію майданчиків не здійснила, обстеження та перевірка їх технічного стану не проводилася.
Рішенням XV сесії VII скликання Великобийганської сільської ради від 24 січня 2017 року № 184 затверджено Програму Великобийганської сільської ради "Благоустрій сіл Велика та Мала Бий гань на 2017-2020 роки". Однак, жодних конкретних заходів, затверджених планів, відповідних коштів даною програмою щодо благоустрою спортивного майданчику по вул. Миру та дитячого грального майданчику по вул. Головній не передбачено.
За таких обставин суд приходить до висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (вуличних тренажерів, які розташовані на території села Велика Бийгань Берегівського району), свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. 77 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на позивача. Берегівською місцевою прокуратурою доведено правомірність звернення до суду з позовом та наявність підстав для визнання протиправною бездіяльності Великобийганської сільської ради з питання не прийняття на баланс, не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення, за наведених обставин визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси сторін або інших осіб, оскільки позовні вимоги підтверджені дослідженими в судовому засіданні належними і допустимими доказами, в зв'язку з чим визнання позову приймається судом та позов підлягає до задоволення повністю шляхом визнання протиправною бездіяльності Великобийганської сільської ради з питання не прийняття на баланс, не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) - дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території Великобийганської сільської ради та зобов'язавши Великобийганську сільську раду вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) - дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території Великобийганської сільської ради.
Згідно ст. 134 КАС України, судові витрати у справі не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.
Керуючись ст. ст. 5, 19, 47, 77, 78, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов Берегівської місцевої прокуратури до Великобийганської сільської ради про визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність Великобийганської сільської ради з питання не прийняття на баланс, не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) - дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території Великобийганської сільської ради.
3. Зобов'язати Великобийганську сільську раду вчинити дії по прийняттю на баланс, розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин) - дитячих, спортивних та інших майданчиків, розташованих на території Великобийганської сільської ради.
4. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення, а в разі проголошення в судовому засіданні вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Рейті