
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" березня 2018 р. Справа № 917/866/16
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Пелипенко Н.М., суддя Барбашова С.В. , суддя Гребенюк Н. В.,
за участі секретаря судового засідання Кохан Ю.В.,
за участі представників:
позивача - Пономаренко В.М., довіреність № 01-19/98 від 09.01.2018;
відповідача - Запорожець В.В., довіреність б/н від 02.10.2014;
1-ї третьої особи - не з'явився;
2-ї третьої особи - ОСОБА_3, довіреність б/н від 26.01.2018;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу позивача - Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області (вх. № 3820П/3) на рішення Господарського суду Полтавської області від 09 листопада 2017 року по справі № 917/866/16
за позовом Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області, м. Лохвиця Полтавської області;
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Полтава-2007", м. Лубни Полтавської області;
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
1. Відділ Держгеокадастру у Лохвицькому районі Полтавської області, м. Лохвиця Полтавської області;
2. ОСОБА_4, м. Лохвиця Полтавської області;
про розірвання договору оренди землі в редакції від 21.11.2012, укладеного між Лохвицькою районною державною адміністрацією Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Полтава-2007",
ВСТАНОВИЛА:
27 травня 2016 року Лохвицька районна державна адміністрація Полтавської області звернулось до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою до ТОВ "Полтава-2007" про розірвання договору оренди землі в редакції від 21.11.2012, укладеного між Лохвицькою районною державною адміністрацією Полтавської області та ТОВ "Полтава-2007", про передачу земельної ділянки площею 899,7715 га, що знаходяться на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району Полтавської області.
Рішенням господарського суду Полтавської області від 17 серпня 2016 року у справі № 917/866/16 (суддя Кульбако М.М.) позов задоволено. Розірвано договір оренди земельної ділянки, укладений 21.11.2012 р. між Лохвицькою районною державною адміністрацією Полтавської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Полтава-2007" про передачу земельної ділянки площею 899,7715 га, що знаходяться на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району Полтавської області.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 26 квітня 2017 року вказане рішення залишене без змін.
Постановою Вищого господарського суду України скасовано постанову Харківського апеляційного господарського суду від 26 квітня 2017, а справу направлено до господарського суду Полтавської області на новий розгляд.
Скасовуючи судові акти попередніх інстанцій, Вищий господарський суд виходив з того, що реєстрація договору оренди земельної ділянки є правом, а не прямим обов'язком орендаря, та відповідно умовою, виконання якої є підставою для передачі орендарю земельної ділянки та виникнення у останнього права на її використання.
А тому , за висновком Вищого господарського суду України, твердження судів попередніх інстанцій про те, що у відповідача, як орендаря за спірним договором оренди землі, з моменту його укладення існував обов'язок з державної реєстрації спірного договору, невиконання якого і стало підставою для розірвання договору оренди землі, не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Також Вищий господарський суд зазначив, що нездійснення державної реєстрації спірного договору не є істотним порушенням договору, що є підставою для його розірвання в розумінні частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України та частини 1 статті 32 Закону України "Про оренду землі", висновки місцевого та апеляційного господарського суду про задоволення позову колегія визнає передчасними.
Таким чином, за висновком Вищого господарського суду, судами не встановлено усю сукупність обставин, які мають значення для справи, не з'ясовано дійсні правовідносини сторін та не застосовано законодавство, яке регулює спірні правовідносини, всі ухвалені у справі судові рішення не можна визнати законними й обґрунтованими, у зв'язку з чим вони підлягають скасуванню, а справа - передачі на новий розгляд до суду першої інстанції.
За результатами нового розгляду рішенням Господарського суду Полтавської області від 09 листопада 2017 року по справі № 917/866/16 (суддя Бунякіна Г.І.) в позові відмовлено.
Повний текст зазначеного рішення складено 27.11.2017.
Позивач - Лохвицька районна державної адміністрації Полтавської області 06.12.2017 засобами поштового зв'язку через Господарський суд Полтавської області направив до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що відповідачем всупереч вимогам частини 2 статті 25 Закону України «Про оренду землі», статті 125 Земельного кодексу України, частини 1 статті 182 Цивільного кодексу України та умовам пунктом 31 спірного договору не було здійснено реєстрацію договору оренди землі, яка є необхідною умовою для здійснення права користування землею, однак, незважаючи на це, відповідач приступив до використання земельних ділянок за відсутності державної реєстрації договору оренди, тобто без відповідних правових підстав, що є істотним порушенням умов договору.
При цьому, вказує на те, що суд не взяв до уваги ту обставину, що позивач просив суд задовольнити позовні вимоги щодо розірвання договору оренди землі не з підстави невиконання відповідачем обов'язку щодо державної реєстрації спірного договору, а з підстави істотного порушення як законодавства України так і умов договору щодо використання земельних ділянок виключно після набуття чинності договору тобто після державної реєстрації права оренди землі.
Також зазначає, що обов'язок реєстрації договору оренди законодавством покладено саме на орендаря як відповідно до Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі», яка діяла до 01.01.2013, так і Порядку ведення Державного земельного кадастру , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», яка почала діяти з 01.01.2013.
15.12.2017 набрала чинності нова редакція Господарського процесуального кодексу України (в редакції Закону України № 2147-VІІІ від 03.10.2017 "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів").
Пунктом 11 частини 1 Перехідних положень зазначеного кодексу встановлено, що зміни до цього Кодексу вводяться в дію з урахуванням таких особливостей: заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не порушено на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 26.12.2017 у справі № 917/866/167 (вх. № 3820П/3) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою позивача, встановлено відповідачу та третім особам строк для надання відзивів на апеляційну скаргу та доказів надсилання (надання) іншим учасникам справи копій цих відзивів та доданих до них документів.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 19.01.2018 у справі № 917/866/167 (вх. № 3820П/3) призначено апеляційну скаргу до розгляду в судовому засіданні на 06.02.2018 о 10:00 та викликано представників учасників справи в судове засідання.
05.02.2016 у зв'язку з відпусткою судді Пуль О.А., автоматизованою системою розподілу апеляційних скарг між суддями у справі № 917/866/17 (вх № 3820П/3) здійснено заміну вибулого судді та для розгляду справи визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Пелипенко Н.М., суддя Барбашова С.В., суддя Гребенюк Н.В.
Враховуючи викладене та зважаючи на приписи ч. 14 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, розгляд апеляційної скарги позивача - Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області на рішення Господарського суду Полтавської області від 09.11.2017 по справі № 917/866/16 розпочалось спочатку.
В судовому засіданні 06.02.2018 у зв'язку з відсутністю відзивів на апеляційну скаргу Відділу Держгеокадастру у Лохвицькому районі Полтавської області та ОСОБА_4 та неявкою в судове засідання представника Відділу Держгеокадастру у Лохвицькому районі Полтавської області, з метою надання можливості третім особам подати пояснення по апеляційній скарзі, а також клопотання та заяви, пов'язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин раніше, відкладено розгляд апеляційної скарги на 27.02.2018 о 12:00 год. та встановлено третім особам 1 та 2 строк до 22.02.2018 для надання пояснень по апеляційній скарзі, а також заяв і клопотань, пов'язаних з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин раніше. Явку в судове засідання учасників справи або їх представників визнано обов'язковою.
Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 27.02.2018 розгляд справи було відкладено на 05.03.18 об 11:00 год. у зв'язку з неявкою в судове засідання представника 1-ї третьої особи - Відділу Держгеокадастру у Лохвицькому районі Полтавської області, а також для надання можливості учасникам справи ознайомитись з документами, наданими до початку судового засідання позивачем та 1-ю та 2-ю третіми особами
Представник позивача в судових засіданнях 06.02.2018, 27.02.2018 та 05.03.2018 підтримав апеляційну скаргу.
Відповідач - ТОВ "Полтава-2007" у відзиві на апеляційну скаргу (вх. № 498 від 16.01.2018) та його представники в судових засіданнях 06.02.2018, 27.02.2018 та 05.03.2018 не погоджується з доводами позивача, викладеними в апеляційній скарзі, просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а рішення суду першої інстанції - залишити без змін.
Свої заперечення обґрунтовує тим, що цивільні права та обов'язки, на досягнення яких спрямоване волевиявлення сторін договору оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації. А оскільки момент набуття чинності такого правочину пов'язують з державною реєстрацією, то договір, щодо якого не здійснено державної реєстрації, не може бути розірваний (постанови Верховного Суду України від 13 червня 2016 року по справі № 6-643цс16 та від 19 лютого 2014 року по справі № 6-162цс13).
Окрім цього звертає увагу на те, що відповідно до положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», які набрали чинності з 01.01.2013 року, для проведення державної реєстрації договору оренди відповідачу необхідно було подати до реєстраційної служби, крім іншого, витяги із Державного земельного кадастру земельних ділянок. Відповідач 17.06.2014 звертався з відповідними заявами до відділу Держземагенства у Лохвицькому районі про отримання вказаних витягів та, отримавши відмову в їх задоволенні, змушений був звернутись до суду за захистом своїх прав.
У відповідності до постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2014 року, яка залишена у силі відповідно до ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 (справа 816/4156/14) позов ТОВ "Полтава-2007" був частково задоволений, та зобов'язано відділ Держземагенства у Лохвицькому районі видати відповідні витяги (копія рішень міститься у матеріалах справи). Проте державний орган всіляко ухилявся від його виконання. Дане рішення суду було примусово виконане лише 20.04.2016.
Таким чином, як стверджує відповідач, він вчиняв всі залежні від нього дії, спрямовані на проведення державної реєстрації договору оренди, однак, внаслідок протиправних дій третіх осіб, зареєструвати договір не міг.
Також вказує на те, що у відповідності до вимог статті 25 Закону України «Про оренду землі », яка діяла до 01.01.2013 та після 01.01.2013, не передбачено обов'язку орендаря вчинити державну реєстрацію договору оренди, крім того, такого обов'язку не передбачено і самим спірним договором.
Окрім цього зазначає, що позивачем фактично проігнорований факт державної реєстрації Договору оренди земельних ділянок за кадастровими номерами: НОМЕР_1 площею 118,7214 га, НОМЕР_2 площею 1,35 га. НОМЕР_3 площею 1,5 га., НОМЕР_4 площею 0,9 га. НОМЕР_5 площею 10,6999 га., НОМЕР_6 площею 26,9204 га.
Позивач - Лохвицька районна державна адміністрації Полтавської області у відповіді на відзив на апеляційну скаргу відповідача (вх. № 1276 від 05.02.2018 ) та його представник в судових засіданнях 06.02.2018, 27.02.2018 та 05.03.2018 підтримує повністю апеляційну скаргу, із запереченнями відповідача, викладеними у відзиві на апеляційну скаргу, не погоджується.
2-а третя особа - ОСОБА_4 у відзиві на апеляційну скаргу (вх. № 1859 від 26.02.2018) та його представник в судових засіданнях 06.02.2018, 27.02.2018 та 05.03.2018 просить задовольнити апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Свої заперечення обґрунтовує тим, що договори оренди землі щодо 34-х земельних ділянок, які є також об'єктами спірного договору, були укладені між Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області та ОСОБА_4 протягом 2014-2015 років. В цей же час ОСОБА_4 було належним чином зареєстроване право користування вказаними земельними ділянками, а отже договори оренди землі набули чинності, а у ОСОБА_4 виникли права та обов'язки за договорами, зокрема, право користуватися землею та обов'язок сплачувати орендну плату.
Однак, набутим правом користування землею ОСОБА_4 та ФГ «ПОЛТАВА-АГРО» скористатися не могли, оскільки, належні йому земельні ділянки, перебували в обробітку ТОВ «Полтава-2007», разом з цим обов'язок зі сплати орендної плати за землю ОСОБА_4 виконував в повному обсязі, відповідно до укладених договорів оренди землі. Користування спірними земельними ділянками ТОВ «Полтава-2007» обґрунтовувало наявністю укладеного між ним та Лохвицькою районною державною адміністрацією договору оренди землі, який не набув чинності.
Для вирішення ситуації, що склалася між ТОВ «ПОЛТАВА-2007» в особі директора Довгого М.А. та ФГ «ПОЛТАВА-АГРО» в особі голови господарства ОСОБА_4 було укладено меморандум від 05 вересня 2015 року, на виконання якого відповідачем було проведено збір урожаю, вирощеного ним на земельних ділянках, які перебували в оренді ОСОБА_4, але у фактичному використанні ТОВ «ПОЛТАВА-2007» та компенсовано понесені ФГ «ПОЛТАВА-АГРО» витрати, понесені по сплаті орендної плати за 2014, 2015 роки на загальну суму 952879 грн 92 коп. ТОВ «ПОЛТАВА 2007» фактично визнало порушення зі свого боку земельного законодавства.
Також зазначає, що відповідач порушив свій обов'язок, передбачений пунктом 1 частини 2 статті 25 Закону України «Про оренду землі», що є підставою для розірвання договору відповідно до статті 32 цього Закону. Істотність порушення умов договору полягає в тому, що відповідач використовував земельні ділянки, а частину з них продовжує використовувати при тому, що юридично у нього права на таке використання не виникло.
Представник третьої особи - Відділ Держгеокадастру у Лохвицькому районі Полтавської області в судове засідання 05.03.2018 не з'явився, листом від 01.03.2018 за вх. № 2001 підтримує апеляційну скаргу позивача, просить розірвати договір оренди землі в редакції від 21.11.2012, укладений між Лохвицькою райдержадміністрацією Полтавської області та ТОВ «ПОЛТАВА 2007», та надає відомості щодо орендованих земельних ділянок.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши усні пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи - ОСОБА_4., а також викладені в апеляційній скарзі, відзивах на апеляційну скаргу та письмових поясненнях доводи позивача, відповідача та третіх осіб, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, а також повноту встановлених обставин справи та відповідність їх наданим доказам, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає , виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи та було правильно встановлено місцевим господарським судом, розпорядженням голови Лохвицької районної адміністрації від 23.06.2011 року №259 ТОВ "Полтава-2007" надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками площею 919,36 га із земель запасу сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території адміністративного підпорядкування Яхниківської сільської ради(т. 1, а.с. 16).
Розпорядженням голови Лохвицької районної адміністрації від 25.06.2011 № 270 ТОВ "Полтава-2007" надано в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 919,36 га ріллі із земель запасу на території Яхниківської сільської ради терміном оренди до 20.05.2023 (т. 1 а.с. 17).
Розпорядженням голови Лохвицької районної адміністрації від 29.10.2012 № 661 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право ТОВ "Полтава-2007" користування земельними ділянками площею 899,7715 та внесено зміни в пункт 1 розпорядження від 25 червня 2011 року № 270 "Про надання земельних ділянок на умовах оренди ТОВ "Полтава-2007 в частині заміни цифри « 919,36» на « 899,7715», тобто зменшення загальної площі земельних ділянок (т. 1 а.с. 18).
21 листопада 2012 року між Лохвицькою районною державною адміністрацією, орендодавцем, та Товариством з обмеженою відповідальністю «Полтава-2007», орендарем,було укладено договір оренди, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Яхниківської сільської ради загальною площею 899,7715 га, яка складається з 48 земельних ділянок.
Відповідно до пункту 8 вказаного договору оренди його укладено строком до 20 травня 2023 року.
В договорі сторони погодили всі істотні умови : розмір орендної плати та порядок її перегляду, умови та строки передачі земельної ділянки і умови використання земельної ділянки, відповідальність сторін, а також порядок і умови зміни умов договору і припинення його дії (т.1, а.с.12-14).
На виконання вказаного договору орендодавець передав земельну ділянку, яка є предметом цього договору, орендарю, про що сторонами було складено акт приймання-передачі земельної ділянки від 21.11.2012, підписаний представниками сторін та скріплений печатками .(т.1, а.с.15).
Згідно з довідкою відділу Держземагентства у Лохвицькому районі Полтавської області від 19 вересня 2014 року № 550-02-33/365 з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями станом на 01 січня 2014 року спірні земельні ділянки перебувають у користуванні ТОВ "Полтава-2007".
17 червня 2014 року відповідач звернувся до відділу Держземагенства у Лохвицькому районі Полтавської області з заявами про отримання витягів з державного земельного кадастру, які необхідні для проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Листом від 22 липня 2014 року № 530-01-07/4676 відповідачу було відмовлено в отриманні таких витягів, у зв'язку з чим ТОВ«Полтава-2007» звернулося до адміністративного суду з позовом про зобов'язання Відділу Держземагенства у Лохвицькому районі Полтавської області повторно розглянути у порядку встановленому Порядком ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 № 1051, заяви про надання відомостей з Державного земельного кадастру.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2014 року у справі № 816/4156/14, залишеною в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015, частково задоволено вимоги ТОВ "Полтава-2007" та зобов'язано відділ Держземагенства у Лохвицькому районі Полтавської області повторно розглянути у порядку встановленому Порядком ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 року № 1051, заяви про надання відомостей з Державного земельного кадастру, подані 17.06.2014 ТОВ "Полтава-2007" ОСОБА_8 відносно земельних ділянок з кадастровими номерами, вказаними в резолютивній частині зазначеної постанови.
Розпорядженням голови Лохвицької районної державної адміністрації від 31.03.2015 № 111 було внесено зміни до розпорядження № 662 від 29.10.2012, а саме: в ньому було відображено кадастрові номери земельних ділянок.
В 2016 році відповідач здійснив державну реєстрацію прав на 6 з 48 спірних земельних ділянок, зокрема за інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майном:
- за номером 58482970 29 квітня 2016 року ТОВ "Полтава-2007 " зареєструвала право оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 8,7214 га.;
- за номером 58483973 29 квітня 2016 року ТОВ "Полтава-2007 " зареєструвала право оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_2 площею 1,35 га.;
- за номером 58483930 29 квітня 2016 року ТОВ "Полтава-2007 " зареєструвала право оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_3 площею 1.5 га.;
- за номером 58484006 29 квітня 2016 року ТОВ "Полтава-2007 " зареєструвала право оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_4 площею 0,9 га.;
- за номером 584484060 29 квітня 2016 року ТОВ "Полтава-2007 " зареєструвала право оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5 площею 10,6999 га.;
- за номером 58484151 29 квітня 2016 року ТОВ "Полтава-2007 " зареєструвала право оренди земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_6 площею 26,9204 га.
Окрім цього, у період з 28 липня 2014 року по 9 грудня 2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Полтавській області, орендодавцем, та ОСОБА_4, орендарем, було укладено 31 договір оренди земельних ділянок, які є одночасно предметом спірного договору оренди:
- у договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_7 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 6.1097 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_8 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 6.10924.54997 га для ведення фермерського господарств;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_9 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 32.4601 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_10 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 23.4202 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_11 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 14.8299 га. для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_12 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 20.1199 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_13 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 6.104.999997 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_14 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 3.0001 га. для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_15 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 6.1001 га. для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 12 серпня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_16 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 41.1056 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 03 жовтня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_17 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 15.3801 га для ведення фермерського господарства,
- договір оренди від 03 жовтня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_18 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 38.1998 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 03 жовтня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_19 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 4.9302 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 28 липня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_7 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 6.1097 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 09 грудня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_20 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 9.3580 га для ведення фермерського господарства,
- договір оренди від 09 грудня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_21 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 6.7303 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 09 грудня 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_22 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 21.3847 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 21 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_23 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 18.5689 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 21 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_24 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 12 га для ведення фермерського господарства,
- договір оренди від 21 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_25 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 10.6510 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 21 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_26 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 31.4401 га. для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 21 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_27 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 66.9331 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 21 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_28 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 71.0702 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 14 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_29 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 469803 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 14 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_30 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 77 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 14 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_31 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 10.0230 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 14 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_32 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 13.0001 га для ведення фермерського господарства;
- Договір оренди від 06 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_33 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 6.65 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 06 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий помер НОМЕР_34 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 18.9946 га для ведення фермерського господарства;
- договір оренди від 06 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_35 па території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 22.0800 га для ведення фермерського господарства,
- договір оренди від 04 листопада 2014 року щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_36 на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району, площею 17.0001 га. для ведення фермерського господарства.
Також 05 вересня 2015 року між ТОВ «ПОЛТАВА-2007», стороною -1 та ФГ «ПОЛТАВА-АГРО» в особі голови господарства ОСОБА_4, стороною-2, було укладено меморандум від 05 вересня 2015 року, відповідно до якого сторони домовились про таке:
1. Сторона -1 зобов'язується компенсувати Стороні - 2 понесені витрати по сплаченій орендній платі за 2015 рік на суму 923671грн. 48 коп. та понесені витрати по сплаченій орендній платі за 2014 рік на суму 29208 грн 44 коп., всього на загальну суму 952879 грн. 92 коп. за земельні ділянки , що перебувають в оренді у Сторони - 2 на підставі відповідних Договорів оренди землі загальною площею 729.8348 га, що знаходяться на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, наступним чином :
- Сторона - 1 відвантажує Стороні - 2 насіння соняшника загальною вагою 34 520 кг по ціні 7 800 грн. за тонну на загальну суму 269 256 грн. 00 коп. до 05 вересня 2015 року ;
- Сторона - 1 сплачує на рахунок Сторони-2 грошові кошти у розмірі: - 683623 грн 92 коп. - до 6 жовтня (включно) 2015 року, рівними частинами.
2. У зв'язку з досягнутою домовленістю щодо компенсації орендної плати, сторони беруть на себе зобов'язання вирішувати питання щодо користування земельними ділянками та, в разі необхідності, передачі їх один одному, виключно за досягнутою згодою, про що підписувати відповідні акти в письмовій формі, або, вразі не досягнення згоди - в судовому порядку з виконанням прийнятих судами рішень у встановленому законом порядку.
3. Сторона-1 зобов'язується надати послуги по дискуванню землі у кількості 214 га під час осінньо-весняної посівної компанії 2015-2016 років.
4. ТОВ «Полтава 2007» самостійно проводить збір та використання вирощеного ним урожаю на земельних ділянках, які знаходяться у фактичному користуванні ТОВ « Полтава - 2007», пропорційно проведених розрахунків.
5. В разі визнання недійсними договорів оренди землі, щодо яких здійснюється платіж згідно п. 1 цього меморандуму, Сторона-2 зобов'язується повернути отримані кошти та товари протягом 10 днів з дня набрання рішенням суду законної сили в порядку ст. 349 Цивільного процесуального кодексу України.
У зв'язку з тим, що Сторони перебувають у судовому спорі щодо правомірності користування спірними земельними ділянками, вони заявляють, що даний меморандум не є визнанням правової позиції сторін в існуючих судових процесах та:
Сторона-1 вважає правомірним своє користування спірними земельними ділянками та відповідно неправомірним користування Стороною-2 та надає товари і послуги, а також сплачує платежі, визначені п.п. 2, 4 в якості компенсації витрат, які фактично несе за утримання земельних ділянок Сторона-2 при фактичному використанні ділянок Стороною-1.
Сторона-2 не визнає правомірність користування Стороною-1 спірними земельними ділянками, вважає - правомірним своє користування та приймає платежі, товари та послуги, визначені п. п. 2, 4 Меморандуму в якості компенсації за збитки спричинені користуванням Стороною-1 земельними ділянками без правовстановлюючих документів.
Вирішення зазначеного спору Сторони покладають на судові органи України і заявляють про готовність виконати рішення суду.
Зі змісту позовної заяви випливає, що позивач в обґрунтування позову посилається на те, що відповідачем всупереч вимогам частини 2 статті 25 Закону України «Про оренду землі» та статті 125 Земельного кодексу України, частини 1 статті 182 Цивільного кодексу України та умовам пунктом 31 спірного договору не було здійснено реєстрацію договору оренди землі, яка є необхідною умовою для здійснення права користування землею, однак відповідач приступив до використання земельних ділянок за відсутності державної реєстрації договору оренди, тобто без відповідних правових підстав, що є істотним порушенням умов договору, у зв'язку з чим такий договір відповідно до статті 651 Цивільного кодексу такий договір підлягає розірванню.
Місцевий господарський суд, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що: відповідачем вчинялись дії, спрямовані на державну реєстрацію права оренди на підставі спірного Договору, що підтверджується обставинами, встановленими у постанові Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2014 у справі № 816/4156/14; відповідач у 2016 частково здійснив державну реєстрацію права оренди на підставі спірного Договору щодо 6 із 48 орендованих земельних ділянок, що в сукупності свідчить про вчинення відповідачем дій спрямованих на здійснення реєстрації спірного договору оренди землі; Реєстрація договору оренди земельної ділянки є правом, а не прямим обов'язком орендаря, та відповідно умовою, виконання якої є підставою для передачі орендарю земельної ділянки та виникнення у останнього права на її використання, про що зазначив Вищий господарський суд України в постанові від 02.08.2017, переглядаючи судові рішення в цій справі.
Таким чином господарський суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позову.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком місцевого господарського суду, зважаючи на таке.
Статтею 25 Закону України "Про оренду землі" визначено права та обов'язки орендаря. Зокрема, вказаною статтею визначено, що орендар земельної ділянки має право приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України право власності, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації.
Пунктом 20 спірного Договору оренди сторони передбачили, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього Договору за актом приймання-передачі.
Як вже зазначалося, позивач просить суд визнати розірвати договір оренди землі від 21.11.2012 з підстав істотного порушення відповідачем як умов Договору, так і норм закону в частині невиконання обов'язку щодо державної реєстрації спірного договору.
За приписами статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Законом встановлений порядок розірвання договору в односторонньому порядку за рішенням суду, а саме: статтею 651 Цивільного кодексу України встановлено, що розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Також відповідно до частини 1 статті 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Отже, необхідною умовою для розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку за рішенням суду є істотність порушення, яка передбачає завдання однією стороною іншій стороні шкоди, яка позбавляє останню значною мірою того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною для проведення підприємницької діяльності та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Окрім цього, відповідно до статі 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря:
використання земельної ділянки за цільовим призначенням;
дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм, правил;
дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних,захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються, своєчасного внесення орендної плати.
Виходячи зі змісту вказаних норм, при укладенні договору оренди землі орендодавець розраховує на настання таких правових наслідків, як отримання орендної плати, збереження якісних показників земельної ділянки та екологічної безпеки при її використанні орендарем, а орендар - на отримання земельної ділянки в користування для здійснення підприємницької діяльності.
Отже, нездійснення орендарем державної реєстрації договору, а також використання цієї земельної ділянки до моменту державної реєстрацією жодним чином не пов'язані із завданням шкоди орендодавцю, яка значною мірою позбавляє останнього на те, на що він розраховував при укладенні договору, як то: своєчасне отримання орендної плати, збереження якості землі, екологічна безпека.
Таким чином, позивачем не доведено факту істотного порушення відповідачем спірного договору оренди, яке могло б слугувати підставою для розірвання договору оренди землі за рішенням суду.
Також слід зазначити, що відповідно до статті 20 Закону України «Про оренду землі» в редакції Закону України від 08.07.2010 № 2469-VI, укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України (в редакції Закону України від 05.03.2009 №1066-VI, який набрав чинності 02.05.2009) право власності, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації.
11 лютого 2010 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України», яким зазначений закон викладено у новій редакції та внесено зміни до деяких законодавчих актів, які регулюють відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав.
Однією з основних концептуальних засад у регулюванні відносин у сфері державної реєстрації відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» є відмова держави від здійснення державної реєстрації правочинів. Із положень Цивільного кодексу України та Закону України «Про оренду землі», які регулюють відносини, пов'язані з її проведенням.
Так, з 1 січня 2012 року набрали чинності зміни до Закону України «Про оренду землі» (відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України»), згідно з якими було виключено статті 18 та 20, що врегульовують відносини, пов'язані з державною реєстрацією договору оренди землі. Натомість статтю 6 Закону доповнено частиною п'ятою, згідно з якою саме право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
При цьому, слід мати на увазі, що нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (прийнято Верховною Радою України 11.02.2010 року ) скасувала необхідність реєстрації договору оренди земельної ділянки, встановивши необхідність державної реєстрації права такої оренди.
Крім того, з 2011 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 за № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» (зі змінами), що діяла до 01.01.2013, відповідними повноваженнями були наділені територіальні органи Держземагентства за місцем розташування земельної ділянки.
З 01.01.2013 набрали чинність Закон України «Про Державний земельний кадастр», постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», зміни до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», відповідно до положень яких повноваженням щодо реєстрації прав оренди було наділено органи Державного земельного кадастру .
Отже, вказаний період (з 2011 по 01.01.2013) був перехідним щодо порядку здійснення державної реєстрації прав на земельні ділянки та їх обмежень, при цьому на той час був відсутній конкретний чіткий механізм здійснення реєстрації прав на земельні ділянки.
Разом з цим, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем вчинялися дії, спрямовані на державну реєстрацію спірного договору оренди.
Так, розпорядженням голови Лохвицької районної адміністрації від 23.06.2011 року №259 ТОВ "Полтава-2007" надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками площею 919,36 га із земель запасу сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території адміністративного підпорядкування Яхниківської сільської ради(т. 1, а.с. 16).
На замовлення відповідача Державним підприємством «Полтавський Науково-дослідний проектний інститут землеустрою» у 2012 році було розроблено та виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельні ділянки (оренда) за межами населених пунктів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ «Полтава-2007» на території Яхниківської сільської ради Лохвицького району Полтавської області (том І а.с. 117- 232)
Розпорядженням голови Лохвицької районної адміністрації від 25.06.2011 року №270 ТОВ "Полтава-2007" надано в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 919,36 га ріллі із земель запасу на території Яхниківської сільської ради терміном оренди до 20.05.2023року(т. 1, а.с. 17).
Розпорядженням голови Лохвицької районної адміністрації від 29.10.2012 № 661 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право ТОВ "Полтава-2007" користування земельними ділянками площею 899,7715 та внесено зміни в розпорядження від 25 червня 2011 року №270 "Про надання земельних ділянок на умовах оренди ТОВ "Полтава-2007 в якому розмір земельних ділянок було зменшено(т. 1, а.с. 18).
17 червня 2014 року (після укладення 21.11.2012 року спірного договору) відповідач звернувся до відділу Держземагенства у Лохвицькому районі Полтавської області з заявами про отримання витягів з державного земельного кадастру, які були необхідні для проведення державної реєстрації прав на земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Листом від 22 липня 2014 року № 530-01-07/4676 відповідачу було відмовлено в отриманні таких витягів.
Вказана відмова у наданні витягів з Державного земельного кадастру змусила ТОВ«Полтава-2007» звернутися до адміністративного суду з позовом про зобов'язання Відділу Держземагенства у Лохвицькому районі Полтавської області повторно розглянути у порядку встановленому Порядком ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 року № 1051, заяви про надання відомостей з Державного земельного кадастру.
За результатами розгляду вказаного спору постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2014 у справі № 816/4156/14, залишеною в силі ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015, частково задоволено вимоги ТОВ "Полтава-2007" та зобов'язано відділ Держземагенства у Лохвицькому районі Полтавської області повторно розглянути у порядку встановленому Порядком ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 17.10.2012 № 1051, заяви про надання відомостей з Державного земельного кадастру.
Розпорядженням голови Лохвицької районної державної адміністрації від 31.03.2015 року № 111 було внесено зміни до розпорядження № 662 від 29.10.2012 року, а саме: в ньому було відображено їх кадастрові номери.
В 2016 році відповідач здійснив державну реєстрацію прав на 6 з 48 спірних земельних ділянок відповідно до договору оренди земельної ділянки від 24 травня 2011 року, зокрема за інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майном.
При цьому слід зазначити, що передача Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області частини спірних земельних ділянок в оренду іншій особі - ОСОБА_4 відбувалося без вилучення земельних ділянок відповідача, який користується ними на підставі спірного договору, який є укладеним, у зв'язку із досягненням сторонами при його підписанні всіх істотних умов.
Вказана обставина свідчить про пряме порушення Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області вимог ч. 10 ст. 123 Земельного кодексу України.
В той же час, органи Держгеокадастру наділені законодавством широким колом повноважень щодо з'ясування всіх осіб, які мають право на певну земельну ділянку та здійснюють її використання.
Так, відповідно до абзаців 6, 9, 11, 20, 26, 30 пункту 3 зазначеного Положення Головне управління Держгеокадастру у Харківській області також має повноваження :
- здійснювати державний геодезичний нагляд за топографо-геодезичною і картографічною діяльністю;
- здійснювати ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами у встановленому порядку;
- здійснювати реєстрацію обмежень у використанні земельних ділянок; проводити відповідно до законодавства моніторинг земель та їх охорону,
- здійснювати державний нагляд (контроль) за веденням веденням державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель, дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладення цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання в користування , в тому числі в оренду земельних ділянок.
Крім того, відповідно до ст. 31 Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-УІ", для забезпечення ведення Державного земельного кадастру, містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів та інших інформаційних систем Кабінет Міністрів України затверджує Порядок інформаційної взаємодії між кадастрами та інформаційними системами, а також перелік відомостей, обмін якими може здійснюватися в порядку такої взаємодії.
Пунктом 4 Порядку інформаційної взаємодії між кадастрами та інформаційними системами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 № 483 (далі - Порядок № 483), взаємодія між кадастрами та інформаційними системами здійснюється шляхом надання картографічної основи та іншої інформації Державного земельного кадастру для інших кадастрів та інформаційних систем, а також шляхом надання до Державного земельного кадастру геопросторових даних та інших матеріалів кадастрів та інформаційних систем.
Таким чином, відповідачем вживалися всі залежні від нього дії, які є необхідними для реєстрації права оренди за спірним договором, проте через неодноразові зміни у законодавстві щодо порядку реєстрації прав на земельну ділянку, відсутність протягом певного періоду часу чіткого механізму такої реєстрації, зволікання та порушення з боку державних органів, а також складність самої процедури такої реєстрації вказане право належним чином зареєстроване не було, що свідчить про відсутність з боку відповідача порушень щодо реєстрації права оренди за спірним договором.
При цьому слід зазначити, що відповідно до абзацу 5 пункту 1 Перехідних Положень Земельного кодексу України внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки, місце розташування яких визначено за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), які розроблені до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою", відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру, здійснюється за технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Також пунктом 20 Перехідних Положень Земельного кодексу України встановлено, що в разі, якщо до 1 січня 2013 року була розроблена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про надання або передачу земельної ділянки у власність або надання в користування, у тому числі на умовах оренди, формування земельної ділянки як об'єкта цивільних прав, крім випадків, визначених статтею 79-1 цього Кодексу, здійснюється за такою технічною документацією.
Отже, спірні земельні ділянки були цілком правомірно сформовані за технічною документацією, розробленою у 2012 році, як об'єкти цивільних прав, зокрема, права користування на умовах оренди, яке відповідно до статті 28 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» захищається на рівні права власності.
Крім того, відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Статтею 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, прийнятого у Парижі 20 березня 1952 p., було гарантовано захист права власності. Згідно з нею кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принци¬пами міжнародного права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах "Мелахер та інші проти Австрії" від 19.12.1998, "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002, "Прессос Компанія Нав'єра С.А." та інші проти Бельгії" від 28.10.1995, "Пайн Велі Девелопмеї Лтд." та інші проти Ірландії" від 23.10.1991 визначив, що під поняттям "майна" розуміється не лише майно, яке належить особі на праві власності згідно із законодавством країни, в якій виник спір, а також під даним поняттям можуть бути прибутки, що випливають з власності, кошти, належні заявникам на підставі рішень, "активи", які можуть виникнути, "правомірні очікування" /"законні сподівання" особи.
Концепція "майна" в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції автономне значення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві: певні інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися "правом власності", а відтак, і "майном", До таких активів може відноситися право оренди (рішення у справі "Іатрідіс проти Греції" від 25.03.1999, заява № 311107/96, п. 54).
У справі "Пайн Велі Девелопмент ЛТД" та інші проти Ірландії" Європейський суд з прав людини постановив, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції можна застосовувати для захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" .
Отже відповідач, отримавши дозвіл від уповноваженого державного органу (Лохвицької районної адміністрації) на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками, замовивши виготовивлення та отримавши відповідну документацію, що потребує значних матеріальних зусиль та витрачення часу, а також отримавши розпорядження Лохвицької районної адміністрації про затвердження вказаної технічної документації та надання спірної землі в оренду, створивши об'єкт цивільного права оренди землі, мав законні сподівання та правомірні очікування у розумні строки отримати право оренди спірної землі, а також реальну можливість реалізувати вказане право, чого не відбулося через порушення та зволікання відповідних державних органів.
А тому розірвання спірного договору позбавить відповідача права на мирне володіння своїм майном, що є недопустимим.
Крім того слід зазначити, що відповідно до змісту частини 1 статті 15 Цивільного кодексу України підставою для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.
З 01.01.2013 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012, відповідно до якого райдержадміністрації були позбавлені повноважень щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів. Вищезазначені повноваження передано до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.
Згідно з ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України ГУ Держгеокадастру в особі відповідних територіальних органів є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Отже, з 01.01.2013 розпорядником земель державної власності сільськогосподарського призначення є органи Держгеокадастру.
Проте позивач не навів доводів, яким чином відповідач порушив його право як орендодавця, коли на даний час землями державної власності розпоряджаються органи Держгеокадастру.
Таким чином, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку про відсутність достатніх правових підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, повністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування або зміни вказаного рішення відсутні.
Керуючись статтями 240, 269, 270, пунктом 1 частини 1 статті 275, статті 276, 281- 284 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Полтавської області від 09 листопада 2017 року по справі № 917/866/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту постанови до суду касаційної інстанції.
Повний текст постанови складено 12.03.2018.
Головуючий суддя Пелипенко Н.М.
Суддя Барбашова С.В.
Суддя Гребенюк Н. В.