
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2018 р. Справа № 818/12/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп'яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції" та збільшенням грошового забезпечення, у позивача з 01.01.2016 виникло право на перерахунок пенсії. Управлінням МС України в Сумській області для перерахунку позивачу пенсії була надана Головному управлінню ПФУ в Сумській області в травні 2017 року довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, до якої не була включена надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням. Звернувся до відповідача із заявою про видачу нової довідки, проте листом від 11.12.2017 відповідач повідомив про відсутність підстав для перегляду довідки, оскільки інші доплати, надбавки і підвищення, окрім зазначених в довідці, в грудні 2015 року поліцейським не виплачувались. Вважає таку відмову протиправною, оскільки пунктом 5 Постанови КМУ №1294 прямо передбачено встановлення такої набавки, а ця постанова, як і постанова КМУ №988 розповсюджується на працівників органів внутрішніх справ. Посилання відповідача на те, що перерахунок має здійснюватися з урахуванням виключно постанови №988 є безпідставним. Вказує, що надбавка має бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.
Просить визнати протиправною відмову відповідача, викладену в листі № 33/Р-189лк від 11.12.2017, видати йому довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивачу, із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та зобов'язати надати таку довідку.
Відповідач подав відзив проти позову, в якому вказує, що відповідачу була надана довідка про розмір грошового забезпечення, розрахованого відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988. Надбавка за виконання особливо важливих завдань не входить до складу грошового забезпечення, визначеного цією постановою, тому не була врахована. Посилання позивача на вимоги постанови КМУ від 07.11.2007 №1294 є безпідставним, оскільки ця постанова не врегульовує питання грошового забезпечення поліцейських або окремих його складових. Частиною 2 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій передбачено, що додаткові види грошового забезпечення скасовані, чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії для перерахунку пенсії не враховуються. Довідка виготовлена у відповідності до вимог законодавства, тому просить відмовити в задоволенні позову.
Позивач надав суду відповідь на відзив, вказуючи в ньому, що є безпідставним посилання відповідача на те, що частину 2 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, оскільки вказана норма надає право не враховувати тільки ті надбавки, які на момент виникнення права на перерахунок пенсії або скасовані, або їх виплата не передбачена жодним нормативним актом або зупинена. Грошовим атестатом позивача підтверджується його право на вказану надбавку.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав із зазначених підстав та просив їх задовольнити.
В судове засідання представник відповідача не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. На підставі ч. 1 ст. 205 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає необхідним задовольнити позов. Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, в званні підполковника міліції був звільнений за вислугою років з посади командира взводу дорожньо-патрульної служби із забезпечення супроводження, підпорядкованого УДАІ УМВС в Сумській області (а.с. 14,15). Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
31.05.2017 відповідач направив до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, в якій не включено до складу грошового забезпечення надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби (а.с. 15). ОСОБА_1 звернувся до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області із заявою, в якій просив виготовити нову довідку з урахуванням положень постанов Кабінету Міністрів України №1294 та №988, наказу МВС України від 31.12.2007 №499, включивши до неї всі передбачені нормативно-правовими актами надбавки(а.с. 10-13). Листом від 11.12.2017 відповідач відмовив у виачі такої довідкиз посиланням на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 інші надбавки не передбачені (а.с. 9).
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), визначено цим Законом.
Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку). Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Згідно пунктом 5 цього Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням. Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).
За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.
Згідно Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», встановлено, що "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.
Постановою КМУ №988 затверджено:
схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1;
схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2;
схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).
Отже, у відповідача не було законних підстав не реагувати на звернення позивача стосовно перерахунку його пенсії.
Відповідно до пункту 5 постанови КМУ №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Як вбачається з копії грошового атестату №25 УДАІ НУМВС в Сумській області (а.с. 14) позивач отримував вказану надбавку під час проходження служби, тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії. Посилання відповідача на те, що вказана надбавка не може включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що постанова КМУ №1294 так само, як і постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.
Крім того постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій. Враховуючи, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби. Позивач просить зобов'язати відповідача зазначити в довідці про розмір грошового забезпечення надбавку в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, однак в пункті 5 постанови КМУ №1294 розмір зазначено, що така надбавка встановлюється в розмірі до 50%. Суд вважає необхідним зобов'язати відповідача направити ГУ ПФУ в Сумській області із зазначенням, окрім іншого, надбавки в розмірі, встановленому пунктом 5 постанови КМУ №1294, а саме - до 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Враховуючи викладене, суд вважає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань має бути включена до довідки про складові грошового забезпечення, тому вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (ідентифікаційний код 08592299), викладену в листі № 33/Р-189лк від 11.12.2017, видати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивачу, із зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Зобов’язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (ідентифікаційний код 08592299) направити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Сумській області довідку встановленої форми для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) із зазначенням, окрім іншого, надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено 19.02.2018.
Суддя О.В. Соп'яненко