Рішення № 72640165, 06.03.2018, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
465/6520/17
Номер документу
72640165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

465/6520/17

2-а/465/21/18

РІШЕННЯ

Іменем України

06.03.2018 року Франківський районний суд м.Львова у складі:головуючого

судді Гулієвої М.І.

при секретарі Жовнір Р.С.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові справу № 465/6405/17 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Львівського міського центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання до вчинення дій ,-

в с т а н о в и в

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності відповідача протиправною та зобов»язання до вчинення дій ,який уточнив 18.01.18р.,посилаючись на те, що він був зареєстрований у Львівському міському центрі зайнятості як безробітна особа ,яка шукає роботу. Відповідачем йому видавались направлення на працевлаштування, зокрема- від 16.06.2017 до ЛМКП «Львівводоканал» , від 19.10.2017 до ПАТ «Львівобленерго» на посади інженер-програміст, від 19.10.2017 до ТОВ «Нестле Україна» на посаду адміністратор системи. Проте, по всіх цих направленнях йому було відмовлено у працевлаштуванні у зв’язку з тим, що робоче місце було зайняте, ще до того часу як було видано саме направлення Відповідачем. Таким чином Відповідач фактично не виконав свого прямого обов’язку по працевлаштуванню , який передбачено законодавством про працю. Просить визнати бездіяльність відповідача в частині порушення законодавства про працю щодо прав безробітої особи,передбачених ч.1ст.44 ОСОБА_4 України"Про зайнятість населення"протиправною та зобов"язати відповідача працевлаштувати його.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві та просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив та пояснив, що твердження позивача щодо несприяння центром зайнятості у його працевлаштуванні є безпідставними. Позивач перебуває на обліку як безробітний з жовтня 2016р.,не працює з червня 1996р.,йому неодноразово видавались направлення на працевлаштування,на тимчасові роботи,громадські роботи, проте ОСОБА_5відмовлявся. Не завжди з"являється до інспектора центру.Коли позивач зацікавився курсами водіїв,спеціаліст центру повідомив його про таку можливість,однак він відразу відмовився.Щодо направлень на працевлаштування до ЛМКП „Львівводоканал", ПАТ „Львівобленерго" та TOB „Нестле Україна" то ці вакансії були укомплектовані роботодавцем самостійно без сприяння Державної служби зайнятості.Вакансія інженера - програміста ЛМКП „Львівводоканал" була зареєстрована в центрі зайнятості 13.06.2017 року та укомплектована роботодавцем самостійно 16.06.2017 року, саме у день видання позивачу направлення на працевлаштування. ОСОБА_5 відвідав роботодавця 16.06.2017 року, отже в день прийому на роботу іншого працівника. Інформація про укомплектування вакансії надійшла до центру зайнятості від ЛМКП „Львівводоканал" лише 21.06.2017 року.Вакансія інженера - програміста ПрАТ „Львівобленерго" була зареєстрована в центрі зайнятості 20.09.2016 року, дана вакансія укомплектована роботодавцем. самостійно 17.10.2016 року. 19.10.2016 року о 12.05 год. направлення на працевлаштування було видано позивачу. ОСОБА_5 відвідав роботодавця 20.10.2016 року. Інформація про укомплектування вакансії надійшла до центру зайнятості від ПАТ „Львівобленерго" 19.10.2016 року о 15.08 год.Вакансія адміністратора системи TOB „Нестле Україна" була зареєстрована Подільським районним центром зайнятості м. Києва 08.07.2016 року. Вакансія укомплектована роботодавцем самостійно 10.10.2016 року. 19.10.2016 року направлення на працевлаштування було видано позивачу. ОСОБА_5 відвідав роботодавця 20.10.2016 року. Інформація про укомплектування вакансії від TOB „Нестле Україна" та Подільським районним центром зайнятості м. Києва до Львівського міського центру зайнятості не надходила. Просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Львівським міським центром зайнятості надаються соціальні послуги та виплачується матеріальне забезпечення відповідно до вимог та в порядку встановленому Законами України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та „Про зайнятість населення".

ОСОБА_3 звернувся до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та набув статус безробітного на підставі заяви 19.10.2016 року та з 26.10.2016 року йому призначено допомогу по безробіттю.

Відповідно до п. З ч. 1 ст. 22 ОСОБА_4 України „Про зайнятість населення" одним з основних завданнь центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальних органів є:сприяння громадянам у підборі підходящої роботи.

Відповідно до ч.1 ст. 44 ОСОБА_4 України «Про зайнятість населення» зареєстровані безробітні мають право на: 1) безоплатне одержання від територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції: послуг з пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, в тому числі на громадські та інші роботи тимчасового характеру; консультаційних, інформаційних та профорієнтаційних послуг з метою обрання або зміни виду діяльності (професії); інформації про свої права та обов'язки як безробітного;відомостей про себе, які містяться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі; 2) матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до ОСОБА_4 України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього ОСОБА_4; 3) збереження права на виплату допомоги по безробіттю на період участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру (тривалістю до 180 днів, зокрема у разі заміщення тимчасово відсутнього працівника) у розмірах, встановлених до укладення ними строкового трудового договору на участь у таких роботах; 4) оскарження, у тому числі до суду, дій або бездіяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, їх посадових осіб, що призвели до порушення прав щодо зайнятості особи.

Зареєстровані безробітні зобов'язані:самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців.

Відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198 реєстрація проводиться за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.

Центр зайнятості здійснює пошук підходящої роботи згідно поданих роботодавцями Інформацій про попит на робочу силу (вакансії) за формою 3 - ПН відповідно до Порядку подання форми звітності № 3-ПН „Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316.

Форма № 3-ПН заповнюється роботодавцями та подається до базового центру зайнятості незалежно від місцезнаходження роботодавця за наявності попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше ніж через три робочі дні з дати відкриття вакансії. Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

Роботодавці у випадку комплектування вакансії самостійно повідомляють центр зайнятості про відсутність подальшої потреби у працівниках.

Статтею 46 ОСОБА_4 України „Про зайнятість населення" визначена підходяща робота для безробітного.Під час пропонування підходящої роботи враховується тривалість роботи за професією (спеціальністю), кваліфікація, досвід, тривалість безробіття, а також потреба ринку праці.У разі коли неможливо надати безробітному роботу за професією протягом шести місяців з дня перебування на обліку в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, йому пропонується підходяща робота з урахуванням здібностей, стану здоров'я і професійного досвіду, доступних для нього видів навчання та потреби ринку праці.

Для громадян, які не працювали за попередньо здобутими професіями (спеціальностями) понад 12 місяців, підходящою вважається робота, яку вони виконували за останнім місцем роботи, а робота за здобутими раніше професіями (спеціальностями) може вважатися підходящою за умови попереднього підвищення кваліфікації з урахуванням потреби ринку праці.

Спеціалістами центру зайнятості здійснюється підбір підходящої роботи відповідно до критеріїв, визначених ОСОБА_4, з урахуванням внесених даних до системи GIAC.NET безробітним громадянам, котрі звернулись до центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні згідно поданих роботодавцями вакансій.

Як встановлено судом,позивачу під час перебування на обліку надавались соціальні послуги з підбору підходящої роботи та видавались направлення на працевлаштування,зокрема:

19.10.2016 року було видано направлення на працевлаштування №02851607080003007 від 19.10.2016 року в TOB «Нестле Україна» на робоче місце (вакансію) - адміністратор системи. Корінець направлення на працевлаштування було повернуто ОСОБА_5 до Львівського міського центру зайнятості 25.10.2016 року з відміткою роботодавця - „вакансія зайнята".

19.10.2016 року було видано направлення на працевлаштування №13501609200112022 від 19.10.2016 року в ПрАТ «Львівобленерго» на робоче місце (вакансію) - інженер - програміст. Корінець направлення на працевлаштування було повернуто ОСОБА_5 до Львівського міського центру зайнятості 25.10.2016 року з відміткою роботодавця - «вакансія зайнята».

19.10.2016року було видано направлення на працевлаштування №13501610040060030 від 19.10.2016 року в КЗ ЛОР Львівська обласна дитяча клінічна лікарня — «Охмадит» на робоче місце (вакансію) - оператор комп'ютерного набору. Дане правлення на працевлаштування було повернуто ОСОБА_5 до Львівського міського центру зайнятості 25.10.2016 року без опрацювання, що вважається відмовою безробітного від роботи.

10.04.17 року було видано направлення на працевлаштування №13501704100005003 від 10.04.2017 року в ТзОВ Фуджікура аутомотів Україна Львів на робоче місце (вакансію) - оператор автоматичних та напівавтоматичнихліній верстатів та установок. Дане правлення на працевлаштування не було опрацьовано ОСОБА_5, що вважається відмовою безробітного від роботи.

12.05.2017 року було видано направлення на працевлаштування №13501702090073005 від 12.05.2017 року в ПП «Віріон» на робоче місце (вакансію) -фахівець з розроблення комп'ютерних програм (знання англійської мови на базовому і вище рівні). Дане направлення на працевлаштування не було опрацьоване, оскільки ОСОБА_5 не володіє англійською мовою, отже не відповідає вимогам роботодавця.

12.05.2017 року було видано направлення на працевлаштування №13501704110069003 від 12.05.2017 року в ТзОВ «Ласофт» на робоче місце (вакансію) -фахівець з розроблення комп'ютерних програм (знання англійської мови на рівні upper.intermedial). Дане правлення на працевлаштування не було опрацьоване, оскільки ОСОБА_3 не володіє англійською мовою, отже не відповідає вимогам роботодавця.

05.05.2017 року було видано направлення на працевлаштування №13501704140015014 від 05.05.2017 року в ТзОВ „Обєднана мода України" на робоче місце (вакансію) - комплектувальник товарів. Дане правлення на працевлаштування не було опрацьовано, що вважається відмовою безробітного від роботи.

16.06.2017 року було видано направлення на працевлаштування №13501706130019005 від 16.06.2017 року в ЛМКП „Львівводоканал" на робоче місце (вакансію) - інженер - програміст. Корінець направлення на працевлаштування було повернуто до Львівського міського центру зайнятості 23.06.2017 року з відміткою роботодавця - «вакансія зайнята».

23.10.2017 року було видано направлення на працевлаштування №13501710050059006 від 23.10.2017 року в Львівська дирекція ПАТ «Укрпошта» на робоче місце (вакансію) - сортувальник поштових відправлень та виробів друку. Дане правлення на працевлаштування не було опрацьовано, що вважається відмовою безробітного від роботи.

23.10.2017 року було видано направлення на працевлаштування №13681709290013004 від 23.10.2017 року в ТОВ «Бадер Україна» на робоче місце (вакансію) - комплектувальник. Дане правлення на працевлаштування не було опрацьовано ОСОБА_3, що вважається відмовою безробітного від роботи.

26.10.2016 року ОСОБА_3 було запропоновано взяти участь у громадських роботах в ГО ЛОО Всеукраїнської організації інвалідів «Українське товариство сліпих», однак ОСОБА_3 відмовився, також ОСОБА_3 було запропоновано участь в тимчасових роботах:

14.11.2017 року на ПрАТ „Концерн Хлібпром" - експедитор (не відповідає вимогам) приймальник - здавальник харчової продукції (вакансія зайнята);

19.09.2017 року на ПАТ Львівгаз контролер газового господарства (не відповідає вимогам);

24.07.2017 року на ПАТ Львівгаз контролер газового господарства (відмова особи);

22.05.2017 року на ТзОВ „Фуджікура аутомотів Україна Львів" оператор автоматичних та напівавтоматичних ліній верстатів та установок (відмова особи);

04.11.2017 року на ПрАТ „Концерн Хлібпром" - експедитор (не відповідає вимогам) приймальник - здавальник харчової продукції (відмова особи);

26.10.2016 року на ТзОВ „Зіт - Охорона" (відмова особи).

27.11.2017 року ОСОБА_3 було видано направлення на працевлаштування № 13501710230033012 на вакансію оператор, копіювальних та розмножувальних машин до фізичної особи - підприємця ОСОБА_6.

Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у п.1 Постанови від «06» березня 2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.Частиною 2 даної статті перебачено,що в адміністративних справах про протиправність рішень,дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень,обов"язок доказування правомірності свого рішення,дій чи бездіяльності покладається на відповідача.

З наданих суду витягів з персональної справи безробітного ОСОБА_3вбачається,що відповідачем належним чином виконуються обов"язки,покладені ОСОБА_4 України "Про зайнятість населення",оскільки,позивачу надавались послуги з пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, неодноразово видавались направлення на працевлаштування,однак останній від ряду запропонованих вакансій відмовився.

За таких обставин,відсут ні підстави для визнання бездіяльності відповідача протиправною.

Що стосується позовних вимог про зобов"язання Львівського міського центру зайнятості працевлаштувати ОСОБА_3такі до задоволення не підлягають,так як відповідно до п.4ч.2ст.245 КАСУ у разі задоволення позову,суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб"єкта владних повноважень протиправною та зобов"язати вчинити певні дії.Крім того,обов"язок сприяти працевлаштуванню безробітних покладено на відповідача ОСОБА_4 України "Про зайнятість населення" .

Відповідно до ОСОБА_4 України "Про зайнятість населення" працевлаштування -це комплекс правових, економічних та організаційних заходів, спрямованих на забезпечення реалізації права особи на працю.Статтею 9 ОСОБА_4 передбачено право особи на соціальний захист у разі настання безробіття,зокрема:

1. Кожен має право на соціальний захист у разі настання безробіття, що реалізується шляхом:

1) участі в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття;

2) надання безоплатних соціальних послуг, зокрема, інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних, професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації з урахуванням попиту на ринку праці, сприяння у працевлаштуванні, зокрема, шляхом фінансової підтримки самозайнятості та реалізації підприємницької ініціативи відповідно до законодавства;

Відповідно до ч.2 ст.22 ОСОБА_4. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: забезпечують функціонування Єдиної інформаційно-аналітичної системи, зокрема, формують базу даних про вільні робочі місця (посади) на підставі інформації, що надійшла від роботодавців та суб'єктів господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні;ведуть облік осіб, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, та наданих їм послуг; здійснюють реєстрацію безробітних, ведуть облік наданих їм послуг; організовують професійне навчання зареєстрованих безробітних з урахуванням поточної та перспективної потреб ринку праці; інформують населення, органи виконавчої влади та навчальні заклади про попит та пропонування робочої сили на ринку праці, права та гарантії у сфері зайнятості населення та у разі настання безробіття; здійснюють в установленому законодавством порядку збирання, опрацювання, подання та поширення адміністративних даних про попит та пропонування робочої сили на ринку праці, надання соціальних послуг населенню та роботодавцям; сприяють працевлаштуванню безробітних на підприємствах, що залучаються до реалізації державних цільових програм та інфраструктурних проектів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; взаємодіють з роботодавцями з питань визначення поточної та перспективної потреби в робочій силі, професійного навчання населення та укомплектування вільних робочих місць.

Керуючись ст.241-246 КАС України ,суд,-

В и р і ш и в

у задоволенні позову ОСОБА_3 до Львівського міського центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання до вчинення дій -відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя: М.І.Гулієва