
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3665/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Макаренко Я.М.
суддів: Бартош Н.С. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєва І.Т.
представника відповідача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2017, повний текст складено 21.11.2017, головуючий І інстанції Мельников Р.В., по справі № 820/3665/17
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ"
до Головного управління ДФС у Харківській області
про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (надалі по тексту позивач, ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ") звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області (надалі по тексту відповідач, ГУ ДФС у Харківській області), в якому просив суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ від 21.08.2017 року №4165, підписаний начальником ГУ ДФС у Харківській області ОСОБА_3, про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (податковий номер 37576404).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2017 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу задоволено частково.
Скасовано наказ Головного управління ДФС у Харківській області від 21.08.2017 року №4165 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (податковий номер 37576404).
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (61052, м. Харків, вул. Дмитрівська, буд. 31/35, код ЄДРПОУ 37576404) сплачену суму судового збору в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м. Харків, вул. Пушкінська, буд. 46, код ЄДРПОУ 39599198).
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2017 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повному обсязі.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на безпідставність вимог апеляційної скарги з огляду на законність та обгрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що у зв'язку з отриманням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 по справі № 820/8334/15 за позовом ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (податковий номер 37576404) щодо законності та обґрунтованості наказу Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 14.08.2015 № 200 “Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (код ЄДРПОУ 37576404) з питань контролю трансфертного ціноутворення за період з 01.09.2013 по 31.12.2013 та з 01.01.2014 по 31.12.2014”, керуючись статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІI “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні”, відповідно до вимог п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 41.1 ст. 41, п.п. 61.1, п.п. 61.2 ст. 61, п.п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39 та п.п. 78.1.14, п.п. 78.1.16 п. 78.1 ст. 78 Податкового Кодексу України, начальником Головного управління ДФС у Харківській області видано наказ № 4165 від 21.08.2017 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (податковий номер 37576404), яким передбачено проведення перевірки суб'єкта господарювання з 21.08.2017 року тривалістю 18 місяців.
На підставі направлень на перевірку від 21.08.2017 року №6079, №6080, №6081 та відповідно до наказу від 21.08.2017 р. №4165, виданих Головним управлінням ДФС у Харківській області, на підставі п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст, 20, п. 41.1 ст. 41, п.п. 61.1, п.п.61.2 ст. 61, п.п. 62.1.3 п. 61.1 ст. 62, п.75.1.2 п.75.1 ст. 75, п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39 та п.п. 78.1.14, п.п. 78.1.16 ст. 78 Податкового кодексу, посадовими особами Головного управління ДФС у Харківській області було здійснено вихід за податковою адресою ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ", код ЄДРПОУ 37576404, м. Харків, вул. Дмитрівська, 31/35, для проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ", з питань повноти нарахування і сплати податків під час здійснення контрольованих операцій з юридичною особою - нерезидентом Intergrain S.A. (Швейцарська Конфедерація) за звітні періоди з 01.09.2013 по 31.12.2013 та з 01.01.2014 по 31.12.2014.
Головним бухгалтером ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" було повідомлено щодо не допуску до перевірки фахівців податкового органу, у зв'язку з незаконністю наказу контролюючого органу та оскарженням його в судовому порядку, на підставі чого було складено акт від 27.09.2017 року №3106/20-40-14-07-09/37576404.
Задовольняючи позов в частині скасування наказу Головного управління ДФС у Харківській області від 21.08.2017 року №4165 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ", суд першої інстанції виходив з наявності підстав для скасування наказу Головного управління ДФС у Харківській області від 21.08.2017 року №4165 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (податковий номер 37576404).
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до пп. 20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Положеннями п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до п.п. 61.1, п.п. 61.2 ст. 61 Податкового кодексу України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пп. 75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до положень п.п. 39.5.2 п. 39.5 ст. 39 Податкового кодексу України перевірка з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" проводиться відповідно до положень глави 8 розділу II цього Кодексу з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
При цьому, відповідно до положень підпункту 78.1.14 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі отримання документально підтвердженої інформації та даних, що свідчать про невідповідність умов контрольованої операції принципу “витягнутої руки” та/або встановлення невідповідності умов контрольованої операції принципу “витягнутої руки” у порядку, передбаченому підпунктом 39.5.1.1 підпункту 39.5.1 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу.
Згідно з пп. 78.1.16 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється у разі отримання звіту про контрольовані операції, надісланий платником податків відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу. У такому разі перевірка проводиться виключно з питань контролю трансфертного ціноутворення.
Приписами пп. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України встановлено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.
З наявної в матеріалах справи копії оскаржуваного наказу вбачається, що його видання обумовлено отриманням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 по справі № 820/8334/15 за позовом ТОВ “Агротрейд експорт” (податковий номер 37576404) щодо законності та обґрунтованості наказу Західної об'єднаної державної податкової інспекції ОСОБА_4 Головного управління ДФС у Харківській області від 14.08.2015 № 200 “Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ “Агротрейд експорт” (код ЄДРПОУ 37576404) з питань контролю трансфертного ціноутворення за період з 01.09.2013 по 31.12.2013 та з 01.01.2014 по 31.12.2014”.
Судом першої інстанції за даними програми “Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)” було встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 28.02.2017 року у справі №820/8334/15, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.04.2017 року, в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" до Центральної об'єднаної державної податкової інспекція м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу від 14.08.2015 року №200, підписаний в.о. начальника Західної об'єднаної державної податкової інспекція м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області ОСОБА_5, про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (код 37576404) з питань контролю трансфертного ціноутворення за період з 01.09.2013 року по 31.12.2013 року та з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року було відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.05.2017 року відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 квітня 2017 року.
Підставою видання відповідачем наказу від 21.08.2017 року №4165 вказано приписи п.п.78.1.14 та п.п. 78.1.16 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, якими передбачено призначення документальної позапланової виїзної перевірки у разі отримання документально підтвердженої інформації та даних, що свідчать про невідповідність умов контрольованої операції принципу “витягнутої руки” та/або встановлення невідповідності умов контрольованої операції принципу “витягнутої руки” у порядку, передбаченому підпунктом 39.5.1.1 підпункту 39.5.1 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу, а також у разі отримання звіту про контрольовані операції, надісланий платником податків відповідно до пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу.
Також, підставою для видання оскаржуваного в даній справі наказу слугували обставини визнання судом наказу від 14.08.2015 року №200 Західної об’єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області законним та обґрунтованим.
З письмових пояснень ГУ ДФС у Харківській області слідує, що наказом Головного управління ДФС у Харківській області від 21.08.2017 року №4165 продовжено контрольно-перевірочні заходи, розпочаті Західною об’єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області відповідно до наказу від 14.08.2015 року №200 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агротрейд експорт» з питань контролю трансфертного ціноутворення за період з 01.09.2013 року по 31.12.2013 року та з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року.
Представником відповідача в судовому засіданні зазначено, що оспорюваним у цій справі наказом продовжено контрольно-перевірочні заходи, розпочаті Західною об’єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області відповідно до наказу від 14.08.2015 року №200 у відповідності до п. 10.14 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. №1588.
Відповідно до п.10.14. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. №1588, після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до закінчення документальної перевірки та узгодження сум грошових зобов'язань за її результатами, якщо перевірка була розпочата або призначена та контролюючий орган вже повідомив платника податків про її проведення.
Таким чином, з пояснень представника відповідача колегією суддів встановлено, що за наказом від 21.08.2017 року була продовжена перевірка, розпочата за наказом від 14.08.2015 року.
Відповідно до приписів пп.39.5.2. п. 39.5 ст.39 ПК України перевірка з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" проводиться відповідно до положень глави 8 розділу II цього Кодексу з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.
Згідно з пп.39.5.2.8. п. 39.5.2 ст.39 ПК України тривалість перевірки з питань дотримання платником податків принципу "витягнутої руки" не повинна перевищувати 18 місяців.
Відповідно до пп.39.5.2.9. п. 39.5.2 ст.39 ПК України у разі необхідності отримання інформації від іноземних державних органів, проведення експертизи та/або перекладу на українську мову документів, необхідних для дослідження відповідності умов контрольованої операції принципу "витягнутої руки", строк проведення перевірки за рішенням керівника (заступника керівника) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, може бути продовжений на строк, що не перевищує 12 місяців.
Колегія суддів зазначає, що згідно приписів пп.39.5.2.9. п. 39.5.2 ст.39 ПК України строк проведення перевірки за рішенням керівника центрального органу виконавчої влади може бути продовжений на строк, що не перевищує 12 місяців.
З наказу Західної об’єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області від 14.08.2015 року №200 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агротрейд експорт» з питань контролю трансфертного ціноутворення за період з 01.09.2013 року по 31.12.2013 року та з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року слідує, що термін проведення перевірки було встановлено з 17.08.2015 року тривалістю 18 місяців.
Вказаний строк закінчився 17.02.2017 року.
Оспорюваним у цій справі наказом про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агротрейд експорт» від 21.08.2017 року визначено строк проведення перевірки тривалістю 18 місяців, в той час, як за приписами пп.39.5.2.9. п. 39.5.2 ст.39 ПК України такий строк може бути продовжений не більше як на 12 місяців.
Враховуючи те, що відповідач приймаючи наказ від 21.08.2017 року продовжив перевірку, розпочату Західною об’єднаною державною податковою інспекцією м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області відповідно до наказу від 14.08.2015 року №200, то строк її проведення не повинен був визначений понад 12 місяців, а тому колегія суддів приходить до висновку, що у відповідача були відсутні повноваження з продовження проведення перевірки понад строки встановлені законом, а, отже, приймаючи оспорюваний наказ відповідач діяв всупереч вимогам діючого законодавства.
Таким чином, прийнятий оскаржуваний наказ підлягає скасуванню як такий, що прийнятий з порушенням вимог чинного законодавства.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про скасування наказу Головного управління ДФС у Харківській області від 21.08.2017 року №4165 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "АГРОТРЕЙД ЕКСПОРТ" (податковий номер 37576404).
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції відповідає вимогам ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача колегією суддів не встановлено.
Відповідно до ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення-без змін.
Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, рішення або ухвалу-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення .
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 14.11.2017 по справі № 820/3665/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_6Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_7 ОСОБА_8 Повний текст постанови складено 07.03.2018.