
Справа № 815/411/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2018 року м Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ-В» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ-В» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0093501207 від 07.11.2017р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що камеральна перевірка проводиться виключно на підставі даних податкової звітності суцільним порядком та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість, відповідно підстав для перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних контролюючий орган, на думку позивача, не мав, оскільки це потребує використання інших даних, ніж зазначені у податковій звітності та може бути предметом документальної перевірки відповідно до п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України. При цьому, позивач звертає увагу на те, що нормами Податкового кодексу України у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (жовтень, грудень 2015року) не було передбачено проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у межах камеральної перевірки. Разом з тим, представник позивача зазначала, що на момент формування та реєстрації ТОВ «Комфорт-В» податкових накладних у жовтні – грудні 2015 року порядок застосування штрафних санкцій, передбачених п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, як умова для застосування штрафу, не був затверджений. Враховуючи викладене та посилаючись на ст. 58 Конституції України, Податкового кодексу України, позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення №0093501207 від 07.11.2017р. є протиправним та підлягає скасуванню.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала вказані позовні вимоги, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, та просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав викладених у у відзиві на позовну заяву від 26.02.2018р., зазначивши що контролюючі органи здійснюють контроль за дотриманням законів з питань оподаткування, а штрафні (фінансові) санкції за порушення таких законів застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Податковим кодексом України та іншими законами України, чинними на момент застосування санкцій. Разом з тим, представник відповідача зазначала, що предметом камеральної перевірки може бути своєчасність подання податкових деларацій або своєчасність реєстрації податкових накадних та розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних. Представник відповідача, посилаючись на встановлені у ході проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних за жовтень, грудень 2015 року порушення ТОВ «Комфорт-В», вважає, що ГУ ДФС в Одеській області правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції та прийнято податкове повідомлення-рішення №0093501207 від 07.11.2017р.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
15.06.2011р. ТОВ «Комфорт-В» зареєстровано платником податку на додану вартість, про що свідчить Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №100340861 від 15.06.2011р.(а.с.16)
27.10.2017р. головним державним ревізором-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування Чорноморської ОДПІ управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_1, відповідно до п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 , абзацу 2 п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України було проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних за звітні періоди : жовтень, грудень 2015 року, за результатами якої складено акт №11311/15-32-12-0737519325 від 27.10.2017р.(а.с.19-20)
У ході перевірки було встановлено порушення ТОВ «Комфорт-В» граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунку коригування, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 Податкового кодексу України, на якого відповідно до вимог статей 192, 20 Податкового кодексу України покладено обов’язок щодо такої реєстрації та те, що за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних до підприємства застосовуються штрафні санкції відповідно до вимог ст.120№.1 ст.120№ Податкового кодексу України.
На підставі зазначених висновків акту перевірки ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.11.2017р. №0093501207, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 79227,00грн., застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 7922,70грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 49734,40грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 9946,88грн. (а.с.17)
Згідно із п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов’язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Порядок проведення камеральної перевірки встановлений ст.76 Податкового кодексу України, якою встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Загальний строк давності для проведення перевірки та самостійного визначення податковим органом грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом встановлено згідно ст. 102 Податкового кодексу України у 1095 днів.
Відповідно до положень ст.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виписки та реєстрації податкових накладних за жовтень,грудень 2015 року) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Як вбачається з акту перевірки №11311/15-32-12-0737519325 від 27.10.2017р. (а.с.19-20) та розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Комфорт-В»(а.с.18), позивачем порушено терміни реєстрації податкових накладних: №2 від 13.10.2015року (17 днів), №4 від 13.10.2015р. (14днів), №1 від 01.10.2015р. (5 днів) та №1 від 09.12.2015р.(11днів).
Під час з’ясування офіційних обставин справи представник позивача не заперечувала проти порушення термінів реєстрації вказаних податкових накладних.
Відповідно до положень п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент вчинення правопорушення) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.
Враховуючи викладене та те, що ТОВ «Комфорт-В» порушено граничний строк, передбачений статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення №0093501207 від 07.11.2017р. є правомірним та скасуванню не підлягає.
Щодо посилання представника позивача на ст.58 Конституції України в частині зворотної дії нормативно-правового акту у часі суд зазначає наступне.
У Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України від 09.02.1999 р. у справі ,N 1-7/99 Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Враховуючи викладене та оскільки на час вчинення встановлених у ході перевірки порушень податкового законодавства позивачем була встановлена відповідальність за такі дії, суд вважає, що відповідач, застосовуючи штрафні (фінансові) санкції відносно ТОВ «Комфорт-В» у порядку та у розмірах встановлених чинним законодавством України діяв правомірно.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМФОРТ-В» задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволені адміністративного позову ТОВ «Комфорт-В» - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 06.03.2018р.
Суддя К.О. Танцюра
.