Рішення № 72639097, 06.03.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
813/440/18
Номер документу
72639097
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2018 року справа№813/440/18

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Сакалоша В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання незаконним і скасування рішення, зобов’язання призначити пенсію, -

В С Т А Н О В И В:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1, позивач) до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:

-визнати незаконним і скасувати рішення ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №2 від 15.01.2018 року щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком;

-зобов’язати Городоцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 11.01.2018 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на наступні обставини. ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком. ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області № 233/07 від 16.01.2018 року повідомлено, що рішенням № 2 від 15.01.2018року, позивачці відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком. Відмовляючи у призначенні дострокової пенсії за віком, відповідач мотивував це тим, що ОСОБА_1 не є дружиною померлого ОСОБА_3, який загинув під час виконання військової служби, оскільки не перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі.

Ухвалою суду від 05.02.2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

У встановлений судом строк відповідач відзиву на позовну заяву не надав.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Судом встановлено, що 11.01.2018 ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про призначення їй дострокової пенсії за віком.

Для призначення пенсії ОСОБА_1 представила:

-трудову книжку згідно якої страховий стаж становить -21 рік 2 місяці 28днів;

-диплом про навчання;

- свідоцтво про смерть (серія І-СГ № 398978), згідно якого ОСОБА_3 помер 10.08.2015 року;

-витяг з протоколу засідання Військово-Лікарської комісії Західного регіону про причинного зв’язку захворювання, контузії, травми, каліцтва у колишнього військовослужбовця;

- витяг з наказу командира військової частини пп В4264 від 14.08.2015 р. № 208, згідно якого ОСОБА_3 включено до списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 14.08.2015. р.

-повідомлення про смерть;

- рішення Яворівського районного суду Львівської області від 12.03.2017 року у справі 460/263/16-ц, яким встановлено факт проживання ОСОБА_1 із ОСОБА_3 однією сім'єю без реєстрації шлюбу з 15.01.2013р. до часу смерті;

- ухвалу Яворівського районного суду у Львівській області від 12.01.2017 року у справі № 460/263/16-ц. № 2-р/460/1/17 про роз’яснення судового рішення;

-посвідчення члена сім’ї загиблого серії ААВ № 007180, видане управлінням соціального захисту населення Яворівської РДА 22.02.2017р.

Рішенням ОСОБА_2 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської № 2 від 15.01.2018 року, позивачці відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком. Вказане рішення мотивоване тим, що «одним із документів, що визначає право на пенсію дружини загиблого є свідоцтво про шлюб…Рішенням суду встановлено факт проживання однією сім’єю ОСОБА_1 та ОСОБА_3 Однак таке не заміняє собою документів, що видають відповідні органи, а є лише підставою для їх одержання.».

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивачка звернулася з даним позовом до суду.

Оцінюючи у даному випадку правомірність відмови відповідача щодо призначення пенсії позивачу, суд керуються наступними правовими нормами.

Пенсійні правовідносини є одним із видів суспільних відносин і особливою формою здійснення права на пенсію. Пенсійні правовідносини розглядаються як особлива форма соціальної взаємодії, що об'єктивно виникає в суспільстві відповідно до закону, учасники якої мають взаємні кореспондуючі права та обов'язки і реалізують їх з метою задоволення своїх потреб та інтересів в особливому порядку, який не заборонений державою чи гарантований і охороняється нею в особі певних органів.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 85 у поєднанні із пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, заходи регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства.

Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, є Закон України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 5 цього Закону він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно з частиною другою статті 5 Закону № 1058-IV виключно цим законом визначаються, зокрема, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 1058-IV види пенсійного забезпечення, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

За пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно із положеннями абзацу двадцять другого статті першої Закону № 1058-IV як пенсії розуміють щомісячні регулярні пенсійні грошові виплати, які отримують фізичні особи (або члени сім'ї) від держави та спеціальних фондів після досягнення пенсійного віку, в разі інвалідності чи втрати годувальника.

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком, мають дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу і органів внутрішніх справ, які померли, (загинули ) у період проходження військової служби ( виконання службового обов'язку), після досягнення - жінки 50 років, за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Як вбачається з оскаржуваного рішення відповідача, підставою відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком як дружині загиблого військовослужбовця є те, що на день загибелі ОСОБА_3, вони не перебували у зареєстрованому шлюбі, а рішення суду про встановлення факту спільного проживання є недостатньо для одержання такої пенсії.

Вжиті в Законі № 1058-IV поняття «чоловік» та «дружина» позначають одного з подружжя.

Згідно з приписами ч.1,2 ст.21 СК України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

У повсякденному житті може скластися правова ситуація, коли жінка та чоловік проживають разом, ведуть спільне господарство, разом виховують дітей, ведуть спільний побут, набувають певних взаємних прав та обов'язків, притаманних сім'ї, але не перебувають у шлюбі. В окремих сферах правовідносин (житлових, цивільно-майнових, сімейних, трудових та інших) такі відносини можуть підпадати під поняття сім'ї, а її учасники визнаватися членами сім'ї, яким з огляду на об'єктивну відмінність їх змісту у відповідних галузях законодавства надаються або не надаються (обмежуються) відповідні права та обов'язки.

Такі відносини подібні до шлюбних, однак, попри цю схожість, вони не ототожнюються з ними, і жінка та чоловік, які утворили неодружену сімейну пару та за певних унормованих правовідносин можуть вважатися членами сім'ї, що не є рівнозначним поняттям «чоловік» та «дружина», тобто - «подружжя», позаяк саме цими термінами закон персоніфікує кожного з подружжя як суб'єкта правовідносин між собою.

У справі, що переглядається, судом з’ясовано, що рішенням Яворівського районного суду Львівської області від 12.03.2016 року встановлено факт спільного проживання ОСОБА_1 Юрієвни із ОСОБА_3 однією сім’єю без реєстрації шлюбу із 15 січня 2013 року до часу смерті останнього, який помер 10 серпня 2015 року.

При цьому, у законодавстві про пенсійне забезпечення ясно й однозначно визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком, мають одне з подружжя - чоловік чи дружина, до яких жінка чи чоловік, які разом проживають однією сім'єю без шлюбу, не належать.

Отже, встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім'ї не легітимізує і не може легітимізувати (узаконити) правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки за законом подружжя утворюється не від тривалості чи стійкості взаємин, а після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верхового Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-615а14.

Суд критично ставиться до покликання позивачки на те, що згідно посвідчення члена сім’ї загиблого серії ААВ № 007180 визнано її статус як дружини загиблого, оскільке таке посвідчення видане управлінням соціального захисту населення Яворівської РДА та дає право на пільги передбачені Законом України «Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд вважає, що прийняття ОСОБА_2 об’єднаним управління Пенсійного фонду України Львівської області рішення щодо відмови у призначенні позивачці дострокової пенсії за віком як дружині загиблого військовослужбовця відповідає критеріям щодо правомірності в контексті ст. 2 КАС України., а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Судові витрати відповідно до положень ст. 139 КАС України з сторін не стягуються.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

У х в а л и в :

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Судові витрати з сторін не стягуються.

Згідно ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 255 КАС України.

Суддя В.М.Сакалош