
Справа № 569/17396/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Панас О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання видати довідку та провести перерахунок пенсії відповідно до вимог закону, -
встановив:
До Рівненського міського суду звернувся з позовом ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання видати довідку та провести перерахунок пенсії відповідно до вимог закону. В обґрунтування своїх вимог вказує на те, що він перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та з 30.05.2007 р. отримує пенсію за віком згідно положень ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 85% заробітної плати. Постановою Рівненського міського суду від 08.09.2016 р. по справі №569/10136/16-а Рівненське об'єднане управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії згідно із законом України «Про державну службу», виходячи із 85% заробітної плати відповідно до довідки Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 05.08.2016 р. №01-20/1041, починаючи із 01.08.2016 р. Постанова суду набрала законної сили та виконана. Вказує, що стаж його роботи на державній службі станом на 23.06.2006 року складав 15 років, тому він мав право на призначення йому надбавки у розмірі 25%, і право на її отримання до часу звільнення - 29.05.2007 р., однак йому було виплачено 20%, і це відображено у довідці від 05.08.2016 р. № 01-20/1041, на підставі якої проводився перерахунок пенсії згідно із постановою Рівненського міського суду по справі № 569/10136/16-а. Постановою Рівненського міського суду від 01.06.2017 р. по справі № 569/15662/16-а було задоволено його позовні вимоги і з Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради на користь позивача було стягнуто невиплачену заробітну плату як різницю у розмірі надбавки фактично виплачено 20% та належної до виплати 25% в сумі 589, 04 грн. Оскільки розмір призначеної позивачу і перерахованої на підставі довідки №01-20/1041 від 05.08.2016 р. та постанови суду від 08.09.2016 р. по справі № 569/10136/16-а пенсії напряму залежить від розміру його заробітку, то після виконання постанови суду по справі № 569/15662/16-а він звернувся до Управління містобудування та архітектури про видачу йому уточнюючої довідки, де йому було відмовлено листом від 07.09.2017 р. за № 01-20/719, однак йому було відмовлено у видачі уточнюючої довідки з покликанням на скасування закону, який передбачав право на проведення перерахунку пенсії та форми довідки, яка подавалася для такого перерахунку. 06.10.2017 р. позивач звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про проведення перерахунку його пенсії у зв'язку із встановленим судом розміром надбавки 25%, однак йому було відмовлено, оскільки постанова суду не містить зобов'язань про проведення перерахунку пенсії.
Просить суд визнати протиправними дії Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради ( лист від 07.09.2017 р. за 01-20719, які полягають у не внесенні змін до довідки №01-20/1041 від 05.08.2016 р. у частині розміру надбавки за вислугу років з 20% на 25% та зобов'язати надати йому довідку про заробітну плату. Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити йому перерахунок та виплату пенсії, виходячи із 85 % від заробітної плати, що значиться в довідці Управління містобудування та архітектури Рівненської міської ради № 01-20/1041 від 05 серпня 2016 року із збільшенням надбавки за вислугу років з 20% на 25% та зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, згідно виходячи із 85 % від заробітної плати, що значиться в довідки Управління містобудування та архітектури Рівненської міської ради № 01-20/1041 від 05 серпня 2016 рокуіз одночасним збільшенням надбавки за вислугу років із 20% на 25%. Позивач до суду не з'явився, згідно поданої заяви просить розглянути справу без його участі у порядку письмового провадження, подав суду відповіді на відзиви відповідачів та довідку Управління містобудування та архітектури від 21.02.2018 р. № 01-20/662 про виплату йому заробітної плати на виконання судового рішення, позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Представник відповідача Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений заздалегідь та належним чином, причини неявки не повідомив.
У поданому до суду відзиві на позовну заяву представник Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської радизазначив, що позивач звертався щодо видачі йому уточнюючої довідки, в яку, на виконання Постанови Рівненського міського суду від 01.06.2017 року у справі № 569/15662/16-а повинні були внесені зміни щодо розміру надбавки за вислугу років відповідно на 25% замість 20%, однак йому було відмовлено з покликанням на те, що постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року за №15-2 форми довідок про заробітну плату, що подавались для перерахунку пенсії державним службовцям виключено.
Представник відповідача - Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений заздалегідь та належним чином, причини неявки не повідомив. Згідно поданого відзиву на позов, заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1, з тих підстав, що постанова Рівненського міського суду від 01.06.2017 року у справі № 569/15662/16-а не містить будь-яких зобов'язань щодо нього, зазначає, що обчислення стажу роботи та державної служби, здійснення контролю за встановленням надбавок за вислугу років та наданням відпусток відповідної тривалості здійснює кадрова служба органу виконавчої влади на підставі підпункт 12 пункту 4 Типового Положення про кадрову службу органів виконавчої влади. Згідно ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Дослідивши письмові докази по справі, подані позивачем документи і матеріали, відзиви відповідачів, відповіді на відзиви позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного висновку. Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 з 30 травня 2007 року була призначена пенсія за віком згідно з нормами ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
05.08.2016 р. Управлінням містобудування та архітектури Рівненської міської ради позивачу була видана довідка №01-20/1041 для перерахунку пенсії, згідно із якою заробітна плата для перерахунку пенсії становить 5249, 38 грн., і, включає у себе надбавку за вислугу років в розмірі 20% в сумі 377,80 грн. Постановою Рівненського міського суду від 08.09.2016 р. по справі №569/10136/16- а було задоволено позовні вимоги ОСОБА_1: визнано дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області протиправними та зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії згідно із законом України «Про державну службу», виходячи із 85% заробітної плати відповідно до довідки Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 05.08.2016 р. №01-20/1041, починаючи із 01.08.2016 р. Постанова суду набрала законної сили та виконана РОУПФУ. Постановою Рівненського міського суду від 01.06.2017 р. по справі № 569/15662/16-а позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, виконавчого комітету Рівненської міської ради було задоволено: стягнуто з Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради на користь позивача невиплачену заробітну плату в сумі 589, 04 грн., як різницю у розмірі надбавки за вислугу років позивача 25% замість 20%, та компенсацію втрати частини доходів у зв'язку із порушення строків її виплати в сумі 1625, 16 грн. На звернення позивача до Управлінням містобудування та архітектури Рівненської міської ради про внесення змін до раніше виданої йому довідки №01-20/1041 від 05.08.2016 р. на підставі рішення суду із зміною розміру надбавки за вислугу років з 20% на 25% листом Управління містобудування та архітектури від 07.09.2017 р. за № 01-20/719 позивачу було відмовлено у видачі уточнюючої довідки з покликанням на те, що постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 р. №15-2, зареєстрованого в МЮУ від 25.07.2016 р. за № 1020/29150 форми довідок про заробітну плату, що подавалися для перерахунку пенсії державним службовцям виключено, а ст.37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії, скасовано Законом України від 10.12.2015 р. №889-VIII. 06.10.2017 р. позивач звернувся до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про проведення перерахунку його пенсії на підставі постанови Рівненського міського суду від 01.06.2017 р. по справі № 569/15662/16-а, якою встановлено, що розмір його надбавки, який мав враховуватися при призначенні та перерахунку пенсії мав складати 25%, а не 20%, однак йому відмовили у перерахунку пенсії і листом повідомили, що згідно із наявними у матеріалах справи довідками про його заробітну плату, виданими Управлінням містобудування та архітектури від 04.07.2007 р. № 01-22-347 та 01-22-348, від 30.05.2007 р. №01-22/346, від 11.03.2008 р. №01-22/283 йому виплачувалася надбавка у розмірі 20% та на виконання постанови Рівненського міського суду від 08.09.2016 р. по справі № 569/10136/16-а розмір пенсії перераховано на підставі Довідки управління містобудування та архітектури виконавчого комітету рівненської міської ради від 05.08.2016 р. № 01-20/1041 із заробітної плати в сумі 5249,38 грн. , яка включає надбавку за вислугу років 20% - 377,80 грн., а постанова суду від 01.06.2017 р. по справі № 569/15662/16-а не містить зобов'язань про проведення перерахунку пенсії. Суд приходить до висновку, що відмова Управління містобудування та архітектури Рівненської міської ради видати позивачу уточнюючу довідку та Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України провести перерахунок пенсії позивача із урахування розміру його надбавки за вислугу років у розмірі 25% є неправомірними з наступних підстав. Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається та діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу, а Закон та інші нормативно-правові акти повинні прийматися на підставі Конституції України та повинні відповідати їй. Водночас із цим, наведеною нормою Конституції України передбачено, що норми Конституції України є нормами прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантовано. Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Пункт 6 ст. 92 Конституції України встановлює, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
Відповідно до ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Видача довідок про роботу та заробітну плату регулюється Кодексом Законів про працю України. Відповідно до ст. 49 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати. Згідно із п.1 ч.3ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом. Відповідач Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради не є суб'єктом владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат. Зазначені повноваження здійснює Пенсійний Фонд України, а томі відмовляючи позивачу у видачі довідки для подальшого звернення позивача до органів пенсійного фонду - вийшов за межі своїх повноважень. Згідно ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. За чинним законодавством, перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо. Розмір пенсії може переглядатися як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку. Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на перегляд розміру виплачуваної пенсії. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1566/11846 від 27 грудня 2005 р. Як встановлено судом, згідно із інформацією наданої Управлінням містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради №01-20/662 від 21.02.2018 р. відповідно до виконавчого листа Рівненського міського суду від 01.06.2017 р. по справі № 569/15662/16-а було здійснено списання Управлінням державної казначейської служби України з рахунку управління містобудування та архітектури коштів на суму 2214,20 грн., у тому числі невиплаченої заробітної плати в сумі 589,04 грн., а тому суд приходить до висновку, що вказує на те, що надбавка позивачу за вислугу років в розмірі 25% була фактично виплачена на час його звернення до Відповідача-1 та Відповідача-2, що є підставою для здійснення перерахунок пенсії позивача виходячи із розміру його надбавки за вислугу років у розмірі 25% із моменту звернення із заявою до Рівненського ОУПФ України, тобто із 06.10.2017 р. Ч.4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені обставини, якщо інше не встановлено законом. Відтак, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії на підставі судових рішень, яким визначено, що позивач набув право на перерахунок пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про Державну службу» , виходячи із 85% заробітної плати відповідно до довідки Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 05.08.2016 р. №01-20/1041, починаючи із 01.08.2016 р., та розмір його надбавки за вислугу років на час призначення пенсії ( 30.05.2007 р.) складав 25%, то правовідносини, що виникли у зв'язку з цим, регулюються законодавством, чинним на момент призначення пенсії.
Вирішуючи спір слід зазначити, що за змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Частиною другою статті 33 цього ж Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР Про оплату праці (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, тому встановлений судовим рішенням розмір надбавки за вислугу років позивачу який виплачений і на який нараховані та сплачені страхові внески є підставою для перерахунку позивачу раніше призначеної пенсії. Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суд, оцінюючи докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, приходить до висновку, що доводи відповідачів спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права. Протилежного відповідачі не довели, а тому суд визнає дії Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради та Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області протиправними та зобов'язує Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради видати позивачу уточнюючу довідку, а Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок пенсії додатково включивши до вже врахованої суми заробітної плати для обчислення пенсії 85 % надбавку за вислугу років в розмірі 25% замість раніше врахованої 20%. Згідно ч.1ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова особа. У відповідності до ч.1 ст. 139 КАС України з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по оплаті судового збору у сумі 640,00 грн. з кожного відповідача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 9, 19, 20, 77, 241, 244, 245, 246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради, Рівненського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання видати довідку та провести перерахунок пенсії відповідно до вимог закону - задовольнити. Визнати протиправними дії Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради ( лист від 07.09.2017 р. за 01-20719, які полягають у внесенні змін до довідки №01-20/1041 від 05.08.2016 р. у частині розміру надбавки за вислугу років з 20% на 25% . Зобов'язати Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради надати ОСОБА_1 довідку про його заробітну плату з урахування розміру виплаченої йому надбавки за вислугу років 25%. Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області, які полягають у відмові здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, виходячи із 85 % від заробітної плати, що значиться в довідці Управління містобудування та архітектури Рівненської міської ради № 01-20/1041 від 05 серпня 2016 року із збільшенням надбавки за вислугу років з 20% на 25%. Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи із 85 % від заробітної плати, що значиться в довідці Управління містобудування та архітектури Рівненської міської ради № 01-20/1041 від 05 серпня 2016 рокуіз одночасним збільшенням надбавки за вислугу років із 20% на 25%, починаючи з дати звернення із заявою - 06.10.2017 р. Стягнути з бюджетних асигнувань Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 ( шістсот сорок ) грн. 00 копійок. Стягнути з бюджетних асигнувань Рівненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 640 ( шістсот сорок ) грн. 00 копійок. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд.
Суддя О.В.Панас