Головуючий у 1 інстанції суддя Качуріна Л. С.
Суддя-доповідач Міронова Г. М.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 листопада 2009 року справа № 2-а-21263/09/1270
зал судових засідань № 7 у приміщенні суду за адресою: м. Донецьк, бульвар Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Міронової Г. М.
суддів: Шаптали Н. К.
Арабей Т. Г.
при секретарі судового засідання Ковальчук Г. Л.
за участю представників від:
позивача не зявився,
відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому
засіданні апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Жовтневому районі у м. Луганську
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від 26 серпня 2009 року
по адміністративній справі № 2-а-21263/09/1270 (суддя Качуріна Л. С.)
за позовом державної податкової інспекції у Жовтневому районі у м. Луганську
до приватного підприємства «ЛУГА ОДЕОН»
про визнання запису про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності
недійсним та припинення юридичної особи, - ВСТАНОВИЛА:
26 березня 2009 року державна податкова інспекція у Жовтневому районі у м. Луганську звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (арк. спр. 2-3) до приватного підприємства «ЛУГА-ОДЕОН» про визнання недійсним запису від 19 січня 2007 року реєстр. № 1382102 0000 012101 про державну реєстрацію ПП «ЛУГА-ОДЕОН», код 34870174, припинення юридичної особи ПП «ЛУГА-ОДЕОН», м. Луганськ.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року (арк. спр. 33-34) адміністративний позов державної податкової інспекції у Жовтневому районі у м. Луганську був задоволений частково, а саме припинено юридичну особу приватне підприємство «ЛУГА-ОДЕОН», код ЄДРПОУ 34870174, зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради за № 1382102 0000 012101 від 19 січня 2007 року, що розташоване за адресою: 91005, м. Луганськ, 26 квартал, буд. 30а, кв. 112, в іншій частині позовних вимог було відмовлено.
В апеляційній скарзі (арк. спр. 38-40) позивач просив скасувати постанову суду першої інстанції, як прийняту з порушенням норм матеріального права та неповним зясуванням обставин, які мали значення для справи, та постановити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Сторони були належним чином повідомлені про дату та час слухання, проте своїм правом бути присутніми на судовому засіданні не скористалися.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги встановила наступне.
Позивач державна податкова інспекція у Жовтневому районі у м. Луганську є суб'єктом владних повноважень, створена та діє на підставі Закону України "Про державну податкову службу в Україні" № 509 ХІІ від 4 грудня 1990 року в редакції Закону України № 3813-ХІІ від 24 грудня 1993 року.
Згідно витягу з реєстру та довідки Управління державної реєстрації та міського реєстру від 5 березня 2009 року (арк. спр. 4-8) приватне підприємство «ЛУГА-ОДЕОН» було зареєстровано 19 січня 2007 року, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за № 1382 102 0000 012101 та видано свідоцтво про державну реєстрацію (арк. спр. 17). За статутом (арк. спр. 18-19) власником приватного підприємства «ЛУГА-ОДЕОН» є Кучинський Володимир Миколайович (паспорт ЕН НОМЕР_1 виданий 24 лютого 2005 року арк. спр. 15). За довідкою статистики ПП «ЛУГА-ОДЕОН» включено до ЄДРПОУ за № 34870174 та керівником підприємства визначений Кучинський Володимир Миколайович (арк. спр. 16). Позивач не визначає в позові підстав з яких дії державного реєстратора щодо реєстрації ПП «ЛУГА-ОДЕОН» не відповідали вимогам діючого законодавства та не доводить підстав для відмови у реєстрації.
16 серпня 2007 року державним реєстратором був внесений запис № 1382144 0002 012101 про відсутність ПП «ЛУГА ОДЕОН» за місцезнаходженням, 22 серпня 2007 року - запис № 1382106 0003 012101 про підтвердження відомостей про юридичну особу, 26 листопада 2008 року - запис № 1382143 0004 012101 про відсутність юридичної особи ПП «ЛУГА-ОДЕОН» за адресою: м. Луганськ, 26 квартал, буд. 30а, кв. 112. За довідкою податкового органу від 12 лютого 2009 року (арк. спр. 12) ПП «ЛУГАН-ОДЕОН» відсутнє за адресою реєстрації.
Згідно висновку ДПІ у Жовтневому районі у м. Луганську (арк. спр. 47), на податковому обліку в якій з 24 січня 2007 року перебуває ПП «ЛУГА-ОДЕОН» (довідка форми № 4-ОПП арк. спр. 13), остання податкова звітність підприємством подавалася з податку на прибуток 22 січня 2009 року, з податку на додану вартість 11 лютого 2009 року. ПП «ЛУГА-ОДЕОН» було зареєстровано платником податку на додану вартість з 6 лютого 2007 року (свідоцтво арк. спр. 11).
При поданні позову ДПІ у Жовтневому районі у м. Луганську просила визнати недійсним запис про державну реєстрацію та припинити юридичну особу ПП «ЛУГА-ОДЕОН», зазначаючи, що за поясненнями засновника та директора підприємства Кучинського Володимира Миколайовича (арк. спр. 14), він на прохання маловідомої особи надав свої документи та приймав участь у реєстрації підприємства, фактично директором підприємства не був та фінансово-господарську діяльність не здійснював.
Податковий орган при обґрунтуванні позову посилався на статті 3, 110, 230, 638 Цивільного кодексу України, частину 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", зазначаючи про те, що субєкт господарювання зобовязаний подавати фінансову звітність, вести податковий та бухгалтерський облік, сплачувати податки, а власник підприємства особисто чи через призначеного керівника повинен здійснювати управління підприємством. Засновником та директором ПП «ЛУГА-ОДЕОН» Кучинським В. М. зазначені вимоги законодавства, як вказує податковий орган, не були дотримані.
В той же час, до матеріалів справи ДПІ у Жовтневому районі у м. Луганську всупереч вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України докази створення юридичної особи з наміром ухилятися від сплати податків не надано. Згідно довідки податкового органу відповідачем податкова звітність подавалася, докази наявності бюджетної заборгованості відповідача до справи не надані. В матеріалах справи відсутній акт перевірки ДПІ у Жовтневому районі у м. Луганську з зазначенням про встановлені факти заниження або ухилення від сплати податків відповідачем, відсутні прийняті позивачем податкові повідомлення-рішення про донарахування податків та застосування штрафних санкцій, тобто факт здійснення відповідачем діяльності направленої на ухилення від сплати податків є не доведеним.
Позивач в позові вказує, що органи державної податкової служби відповідно до пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" мають право звернутися до суду з позовами про скасування державної реєстрації суб'єктами підприємницької діяльності, при цьому, на думку податкового органу, законодавець не обмежує коло підстав такого звернення. Колегія суддів щодо наявності у податкового органу повноважень на звернення до суду з позовами про визнання запису про державну реєстрацію недійсними та припинення юридичної особи зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. За частиною 1 статті 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду. Статтями 2, 3 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” № 755-ІV від 15 травня 2003 року встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб підприємців.
Як визначено частиною 1 статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом . Підстави для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, передбачені частиною другою статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”. Такими підставами є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону ; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням. Згідно пункту 3 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю подання платниками податків податкових звітів, декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів. Вказана норма кореспондує з приписами частини 2 статті 38 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, якою визначено як підставу для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи - неподання податкової звітності. Пунктом 17 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено право податкових органів звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності. Тобто, право звернення податкового органу з позовом про визнання недійсним запису про державну реєстрацію законодавством не передбачено, як не передбачено право податкового органу звертатися з вимогою про припинення юридичної особи, у звязку з відсутністю за юридичною адресою.
Враховуючи наведене, органи державної податкової служби можуть звертатися з вимогами про припинення юридичної особи не в усіх випадках, визначених статтею 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а лише в разі, якщо підставою позову є неподання субєктом підприємницької діяльності протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності. В даній справі ПП «ЛУГА-ОДЕОН» остання податкова звітність з податку на прибуток була подана 22 січня 2009 року, а з податку на додану вартість 11 лютого 2009 року, в той час як позов був поданий 26 березня 2009 року, тобто до закінчення річного строку з дня останнього неподання звітності. Доводи податкового органу про те, що державна реєстрація підприємства була здійснена з метою ухилення від сплати податків не визначені Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” як підстава для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи та заявлені позивачем бездоказово. Відсутність відповідача за юридичною адресою не є підставою для припинення юридичної особи за позовом податкового органу.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з відмовою позивачу повністю в задоволенні позовних вимог .
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу д ержавної податкової інспекції у Жовтневому районі у м. Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-21263/09/1270 задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року по адміністративній справі № 2-а-21263/09/1270 - скасувати.
Відмовити повністю в задоволенні позовних вимог д ержавної податкової інспекції у Жовтневому районі у м. Луганську до приватного підприємства «ЛУГА-ОДЕОН» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи.
Постанова складена у повному обсязі, підписана колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 24 листопада 2009 року.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Г.М.Міронова
Судді Н.К.Шаптала
Т.Г.Арабей