Постанова № 72624082, 27.02.2018, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
308/1114/18
Номер документу
72624082
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

308/1114/18

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.02.2018 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Фазикош О.В., за участю представника Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela), ІНФОРМАЦІЯ_1; місце проживання – ОСОБА_2, c. Вілмані, вул. Кошут, 4, (Magyaroszag, Vilmany, Kossuth Utca, 4), за ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

До Ужгородського міськрайонного суду надійшли матеріали адміністративної справи про порушення митних правил відносно громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela), ІНФОРМАЦІЯ_1; місце проживання – ОСОБА_2, c. Вілмані, вул. Кошут, 4, (Magyaroszag, Vilmany, Kossuth Utca, 4), за ч.1 ст.483 МК України.

З протоколу про порушення митних правил № 4225/30500/17 від 20 грудня 2017 року вбачається, що 20.12.2017 року о 17 год. 44 хв. в зону митного контролю на ділянку «Виїзд з України» (ЗМК – пасажирська) митного посту «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС заїхав автомобіль марки «Ford» моделі “Mondeo”, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, об’єм двигуна – 1798,00 см3, рік виготовлення – 2004, тип двигуна – бензин, реєстраційний номерний знак ОСОБА_2 – MUL669 під керуванням громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela), який прямував у приватних справах з України в ОСОБА_2. Формою проходження митного контролю гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.

Згідно ч. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Згідно ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

При усному опитуванні гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) заперечив наявність будь-яких товарів, в тому числі тих, що підлягають декларуванню, а також повідомив, що жодних прихованих від митного контролю товарів не переміщує.

Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.

Відповідно до п. 7 ПКМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 №467, на підставі наявності ознак облаштування товарів, транспортних засобів комерційного призначення спеціально виготовленими сховищами (тайниками) або використання інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення товарів – проводиться митний огляд.

В ході здійснення митного огляду в боксі поглибленого огляду зазначеного транспортного засобу були виявлені приховані від митного контролю товари - тютюнові вироби, а саме: сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Rothmans», в кількості – 160 пачок; тютюнові вироби з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «PHILIP MORRIS» сині, в кількості – 1340 пачок; тютюнові вироби з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «PHILIP MORRIS» фіолетові, в кількості – 540 пачок. Загальна кількість виявлених сигарет становить – 2040 пачок. Вартість виявлених тютюнових виробів, згідно маркувань на пачках, складає 47 890 гривень України 00 коп.).

Відповідно до п.53 ст.4 Митного кодексу України «спеціально виготовлене сховище (тайник)» - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо».

Виявлені тютюнові вироби були приховані в спеціально обладнаних та пристосованих з метою незаконного переміщення сигарет через митний кордон України сховищах, а саме: в конструктивній порожнині лівого та правого порогів та порожнині багажному відсіку. Доступ до прихованих у лівому та правому порогах тютюнових виробів став можливим після демонтажу задніх коліс, задніх підкрильників шлях викручування шурупів. Спеціально виготовлене сховище (тайник) було виготовлене шляхом наварювання металу на лівий та правий пороги внаслідок чого утворилась конструктивна порожнина у лівому та правому порогах транспортного засобу.

Доступ до прихованих у конструктивній порожнині багажного відсіку став можливим після виймання запасного колеса, відкручування спеціального болту який дав змогу вийняти металеву частину багажнику транспортного засобу де було розміщене запасне колесо, після чого став можливий доступ до конструктивної порожнини багажного відсіку транспортного засобу. Спеціально виготовлене сховище (тайник) було виготовлене шляхом створення подвійного днища багажного відсіку транспортного засобу, вирізання металевої частини де знаходиться запасне колесо.

Виявлене стало доступним для огляду за допомогою використання технічних засобів митного контролю, а саме: ендоскопа, викрутки, ножа, ліхтарика, оглядового дзеркала.

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет від 20.12.2017 року, вартість подібного/аналогічного легкового автомобіля марки «Ford» моделі “Mondeo”, рік виготовлення – 2004, становить 1000 євро, що станом на 20.12.2017 року за курсом НБУ складає 32 967,61 грн.

Виявлені тютюнові вироби гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) визнав своєю власністю, пояснюючи, що здійснив приховування сигарет з метою продажу за кордон у зв’язку з скрутним життєвим становищем.

Таким чином, громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) вчинив дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників), з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

У судовому засіданні представник Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_1, підтримав викладене у протоколі, та просив визнати громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) винним в порушенні митних правил передбачених ч.1 ст.483 МК України, та накласти на нього стягнення передбачене сакцією даної статті, а саме штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також транспортного засобу із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувався для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Судом встановлено, що 20.12.2017 року о 17 год. 44 хв. в зону митного контролю на ділянку «Виїзд з України» (ЗМК – пасажирська) митного посту «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС заїхав автомобіль марки «Ford» моделі “Mondeo”, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, об’єм двигуна – 1798,00 см3, рік виготовлення – 2004, тип двигуна – бензин, реєстраційний номерний знак ОСОБА_2 – MUL669 під керуванням громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela), який прямував у приватних справах з України в ОСОБА_2. Формою проходження митного контролю гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”. Згідно ч. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.

Згідно ч. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.

При усному опитуванні гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) заперечив наявність будь-яких товарів, в тому числі тих, що підлягають декларуванню, а також повідомив, що жодних прихованих від митного контролю товарів не переміщує.

Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21.05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.

Відповідно до п. 7 ПКМУ «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» від 23.05.2012 №467, на підставі наявності ознак облаштування товарів, транспортних засобів комерційного призначення спеціально виготовленими сховищами (тайниками) або використання інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення товарів – проводиться митний огляд.

В ході здійснення митного огляду в боксі поглибленого огляду зазначеного транспортного засобу були виявлені приховані від митного контролю товари - тютюнові вироби, а саме: сигарети з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Rothmans», в кількості – 160 пачок; тютюнові вироби з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «PHILIP MORRIS» сині, в кількості – 1340 пачок; тютюнові вироби з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «PHILIP MORRIS» фіолетові, в кількості – 540 пачок. Загальна кількість виявлених сигарет становить – 2040 пачок. Вартість виявлених тютюнових виробів, згідно маркувань на пачках, складає 47 890 гривень України 00 коп.).

Відповідно до п.53 ст.4 Митного кодексу України «спеціально виготовлене сховище (тайник) - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо».

Виявлені тютюнові вироби були приховані в спеціально обладнаних та пристосованих з метою незаконного переміщення сигарет через митний кордон України сховищах, а саме: в конструктивній порожнині лівого та правого порогів та порожнині багажному відсіку.

Доступ до прихованих у лівому та правому порогах тютюнових виробів став можливим після демонтажу задніх коліс, задніх підкрильників шлях викручування шурупів. Спеціально виготовлене сховище (тайник) було виготовлене шляхом наварювання металу на лівий та правий пороги внаслідок чого утворилась конструктивна порожнина у лівому та правому порогах транспортного засобу.

Доступ до прихованих у конструктивній порожнині багажного відсіку став можливим після виймання запасного колеса, відкручування спеціального болту який дав змогу вийняти металеву частину багажнику транспортного засобу де було розміщене запасне колесо, після чого став можливий доступ до конструктивної порожнини багажного відсіку транспортного засобу. Спеціально виготовлене сховище (тайник) було виготовлене шляхом створення подвійного днища багажного відсіку транспортного засобу, вирізання металевої частини де знаходиться запасне колесо.

Виявлене стало доступним для огляду за допомогою використання технічних засобів митного контролю, а саме: ендоскопа, викрутки, ножа, ліхтарика, оглядового дзеркала.

Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет від 20.12.2017 року, вартість подібного/аналогічного легкового автомобіля марки «Ford» моделі “Mondeo”, рік виготовлення – 2004, становить 1000 євро, що станом на 20.12.2017 року за курсом НБУ складає 32 967,61 грн.

Виявлені тютюнові вироби гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) визнав своєю власністю, пояснюючи, що здійснив приховування сигарет з метою продажу за кордон у зв’язку з скрутним життєвим становищем.

Таким чином, громадянин ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) вчинив дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників), з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України.

Згідно ч.1 ст.483 МК України відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості. Відповідно до п.53 ч.1 ст. 4 МК України, спеціально виготовленим сховищем (тайником) є сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.

Наведене дає підстави для твердження, що гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовленого сховища (тайника), у спосіб, що утруднював виявлення таких товарів. Вказані обставини в своїй сукупності свідчить про наявність в його діях складу порушення митних правил, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України. Дії громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) кваліфіковані правильно.

Вина порушника підтверджується матеріалами справи, а саме протоколом про порушення митних правил № 4225/30500/17 від 20 грудня 2017 року вбачається, наявними в справі письмовими поясненнями порушника від 20 грудня 2017 року, актом проведення огляду (переогляду) товарів, т/з, ручної поклажі та багажу від 20.12.2017 року та фотоматеріалами доданими до нього, доповідною запискою старшого державного інспектора відділу митного оформлення №4 митного посту «Ужгород» Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_4, поясненнями свідкагр. ОСОБА_5

Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. За правилами ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує роз’яснення п.18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 03.06.2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», згідно якого, вирішуючи питання про конфіскацію предметів зі спеціально виготовленими сховищами (тайниками) і транспортних засобів, що використовувалися для приховання чи переміщення товарів, враховуються обсяги конструктивних змін внесених у ці предмети або транспортні засоби із зазначеною метою; співвідношення вартості й кількості товару, який був предметом порушення митних правил, із розмірами транспортного засобу, в якому цей товар переміщувався.

При розгляді даної справи про адміністративне правопорушення суддя також враховує, що одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Суд вважає за необхідне зазначити, що ця позиція ґрунтується, в тому числі, на рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 року № 15-рп/2004у справі № 1-33/2004.

При вирішенні питання про призначення стягнення за вчинене порушення суд також враховує положення статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод, у відповідності до яких «Кожна фізична або юридична особа мас право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

Враховуючи конкретні обставини справи в їх сукупності, а також той факт, що транспортний засіб був фактично із спеціально обладнаний сховищем (тайником), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України, мету призначення покарання та співрозмірність можливого покарання вчиненому правопорушенню, тобто принципу розумності призначення покарання, та приходить до висновку, що стягнення у вигляді конфіскації майна забезпечить баланс між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту права власності конкретної особи, тому вважаю, що на гр. ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela) слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 47 890 грн. (згідно маркувань на пачках) з конфіскацією цих товарів, а також конфіскацією транспортного засобу із спеціально виготовленим сховищем (тайником), що використовувався для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Згідно положень ч.5 ст.283 КУпАП постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору. Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу. Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 1 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1600 гривень. Таким чином, правопорушнику необхідно сплатити судовий збір в розмірі 320,00 грн.

Керуючись ст.ст. 483, 522, 527, 528, 529 МК України, ст.ст.40-1, 283-285, 287-290, 303 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закон України «Про судовий збір» суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela), ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 47 890 грн. (згідно маркувань на пачках), з конфіскацією:

- безпосереднього предмету порушення митних правил, а саме: тютюнових виробів, сигарет з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «Rothmans» загальна кількість 160 пачок; тютюнових виробів з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «PHILIP MORRIS» сині загальнауількість 1340 пачок; тютюнові вироби з фільтром, вітчизняного виробництва, з акцизними марками України, по 20 сигарет у кожній пачці, торгівельної марки «PHILIP MORRIS» фіолетові загальна кількість 540 пачок;

- транспортного засобу із спеціально виготовленим сховищем (тайником), що використовувався для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил, а саме: легкового автомобілю марки «Ford» моделі “Mondeo”, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1, об’єм двигуна – 1798,00 см3, рік виготовлення – 2004, тип двигуна – бензин, реєстраційний номерний знак ОСОБА_2 – MUL 669.

Стягнути з громадянина ОСОБА_2 ОСОБА_3 (Gulyas Bela), ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір на користь держави у розмірі 320 грн.

Реквізити для сплати судового збору за рішенням суду (постанови) про стягнення в дохід держави коштів: рахунок отримувача – 31215256700001, назва отримувача коштів – ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача – Головне управління Державної казначейської служби України у м.Києві, код банку отримувача МФО 820019, код класифікації доходів бюджету – 22030106.

Строк звернення постанови для виконання - три місяці з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до апеляційного суду Закарпатської області суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_6