Рішення № 72621591, 07.03.2018, Любомльський районний суд Волинської області

Дата ухвалення
07.03.2018
Номер справи
163/2843/17
Номер документу
72621591
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 163/2843/17

Провадження № 2-а/163/36/18

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 березня 2018 року Любомльський районний суд Волинської області в складі головуючого - судді Чишія С.С.

з участю секретаря судового засідання Носка А.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Волинської митниці ДФС в особі заступника начальника митниці ОСОБА_4 про визнання протиправною і скасування постанови в справі про порушення митних правил,

в с т а н о в и в :

У позовній заяві ОСОБА_3 просить визнати протиправною і скасувати постанову в справі про порушення митних правил №3676/20500/17 від 18.10.2017 року, якою на неї за ст.485 МК України накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 відсотків не сплаченої суми митних платежів, що становить 86588,50 гривень.

Заперечує обвинувачення в заявлені при митному оформлені автомобіля неправдивих відомостей для визначення його митної вартості і поданні для цього документів. Стверджує, що до митного органу будь-яких документів не подавала, оскільки це не входило до її повноважень, а декларування транспортного засобу проводилося декларантом. Крім того, між ПП «Злата-П’ять» та іноземним контрагентом було укладено договір на поставку транспортних засобів, де продавець зобов’язується доставити та оплатити доставку товару в пункт призначення і в подальшому передати товарно-супровідні документи декларанту для митного оформлення, тому не володіла інформацією щодо місця, ціни і продавця, в якого іноземним контрагентом було придбано транспортний засіб.

Тому вважає, що при розгляді протоколу та винесенні відповідачем постанови в справі про порушення митних правил не з’ясовані і не дослідженні всі обставини справи.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав і додатково пояснив, що очолюване позивачем підприємство не мало жодних відносин із особами, що зазначені продавцем і покупцем транспортного засобу у наданих литовськими митними органами документах. Нічого не відомо позивачу і про взаємовідносини цих осіб з компанією «KRASTAVA», у якої ПП «Злата-П’ять» придбало автомобіль.

Представник відповідача позов не визнала, підтримала викладені у відзиві заперечення, в судовому засіданні додатково пояснила, що оскаржувана постанова винесена на підставі наданих литовськими митними органами документів. Оскільки встановлено різницю в ціні транспортного засобу, відповідно перераховано митні платежі і на цій підставі винесено постанову та накладено штраф.

Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.

Митне оформлення автомобіля «Опель Віваро», номер кузова НОМЕР_1(далі – автомобіль «Опель»), здійснене 29.08.2013 року за митною декларацією типу ІМ40ДЕ №205100000/2013/018798, відповідно до якої відправником товару виступала фірма «KRASTAVA», одержувачем ПП «Злата-П’ять», керівником якого на цю дату виступала ОСОБА_3.

Декларування транспортного засобу проводило ТОВ «Волекспоброк», відповідальною за фінансове врегулювання особою було ПП «Злата-П’ять».

Відповідно до інвойсу №1048/08/2013 та вантажної митної декларації №205100000/2013/018798 вартість автомобіля заявлено в розмірі 1030 Євро, що згідно курсу НБУ становило 10988,04 гривень.

Митну вартість визначено в сумі 11521,72 гривні, митних платежів нараховано і сплачено в сумі 3686,95 гривні.

16.05.2017 року на Волинську митницю з ДФС України надійшов запит литовських митних органів про підтвердження митного оформлення ввезення в Україну автомобіля «Опель».

Згідно експортної митної декларації Литовської Республіки №13LTKR1000EK089BD8 від 23.08.2013 року автомобіль «Опель» був проданий компанією «DANUTES VASKEVICIENES INDIVIDUALI IMONE» громадянину ОСОБА_5 за ціною 6700 литовський литів, що згідно курсу на день митного оформлення становило 101718,12 гривень.

З огляду на різницю вартості транспортного засобу, заявленої і прийнятої під час митного оформлення, стосовно литовської експортної митної декларації різниця розміру митних платежів становить 28862,85 гривень.

06.10.2017 року інспектор Волинської митниці ДФС ОСОБА_6 за ознаками ст.485 МК України склав щодо ОСОБА_3 протокол про порушення митних правил. В протоколі зазначено, що ОСОБА_3 як директор ПП «Злата-П’ять» під час митного оформлення 29.08.2013 року автомобіля «Опель» вчинила дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати в повному розмірі митних платежів у загальному розмірі 28862,85 гривні, а саме: заявила в митній декларації №205100000/2013/018798 неправдиві відомості щодо відправника та одержувача товару; неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості самого товару; надала з цією метою документи, що містять такі відомості.

18.10.2017 року заступник начальника Волинської митниці ОСОБА_4 виніс оскаржувану постанову. Цією постановою ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ст.485 МК України, відповідно до змісту протоколу №3676/20500/17 і накладено стягнення у вигляді 300% несплаченої суми митних платежів або 86588,50 гривень штрафу.

Таким чином, аналіз досліджених у справі доказів свідчить, що підставою для складання протоколу про порушення митних правил та єдиними і головними доказами для притягнення ОСОБА_3 до відповідальності за передбачене ст.485 МК України правопорушення були одержані від литовських митних органів експортна митна декларація №13LTKR1000EK089BD8, рахунок-фактура від 23.08.2013 року №2283 та касовий ордер від 23.08.2013 року №1364.

Між відомостями цієї декларації і наданими для митного оформлення транспортного засобу документами дійсно є невідповідності щодо відправника, одержувача і вартості транспортного засобу.

Однак сама по собі експортна декларація доводить лише факт оформлення експорту транспортного засобу із Європейського Союзу в Литовській Республіці. Вона жодним чином не виключає можливості переходу прав на автомобіль після такого оформлення до інших осіб, в тому числі, до продавця, зазначеного в поданих до митного оформлення документах, - фірми «KRASTAVA».

При цьому слід взяти до уваги, що заявлена декларантом митна вартість транспортного засобу згідно з митною декларацією №205100000/2013/018798 визначена за передбаченим ст.64 МК України резервним методом, з яким погодилась митниця.

Як встановлено під час судового засідання, в ході здійснення провадження в справі про порушення митних правил №3676/20500/17 запит польським митним органам щодо митного оформлення завершення експорту транспортного засобу не направлявся і на час розгляду цього позову відповідна інформація відсутня.

Не опитано перевізника автомобіля «Опель» ОСОБА_5, хоча він в наданих литовськими митними органами документах вказаний покупцем автомобіля. Виклик перевізника здійснений формально, доручення про його опитування за місцем проживання не направлялось.

Не з’ясовано дійсна участь в досліджуваних подіях продавця транспортного засобу: митниця не направляла запитів ні до вказаної в наданих до митного оформлення документах фірми «KRASTAVA», ні до зазначеного в наданих литовськими митними органами документах суб’єкта господарської діяльності «DANUTES VASKEVICIENES INDIVIDUALI IMONE».

Статтею 485 МК України передбачена адміністративна відповідальність за дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів.

Зі змісту даної статті випливає, що в діях винної особи має міститись прямий умисел як форма вини та особлива мета ухилення від сплати податків та зборів або зменшення їх розміру.

Відповідно до ст.10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Аналіз досліджених доказів свідчить, що по справі достатніх доказів такої вини і мети в діях позивачки не зібрано, а її твердження про пред’явлення до митного оформлення виключно тих документів, які були надані продавцем транспортного засобу, стороною відповідача відповідно до положень ч.2 ст.77 КАС України не спростовані.

Як у справі про порушення митних правил, так і під час розгляду цього позову не доведено, що одержані від литовських митних органів митні документи мають чи повинні мати переважне доказове значення порівняно з документами, поданими до митного оформлення автомобіля «Опель», в тому числі, з огляду на відсутність належного і достовірного підтвердження завершення митного оформлення експорту транспортного засобу з Євросоюзу.

Крім цього, суд звертає увагу, що вжиті у ст.485 МК України поняття «заявлення в митній декларації», «надання документів» з огляду на їх семантичне значення свідчать про разову дію, а тому не дають підстав вважати відповідні правопорушення триваючими. Відтак на такі склади порушення митних правил не поширюються положення ст.467 МК України щодо строку накладення стягнення з моменту виявлення правопорушення.

Таким чином суд вважає, що наявність в діях позивачки передбаченого ст.485 МК України складу порушення митних правил не доведена. Відтак заявлені позивачкою вимоги суд вважає обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають повному задоволенню.

Під час розгляду позову встановлено, що під час здійснення провадження митницею не вжито всіх необхідних процесуальних дій для повного з’ясування обставин справи. Однак в даній справі провадження не могло бути розпочате відповідно до положень п.7 ст.247 КУпАП, оскільки з часу заявлення відомостей в митній декларації збігло понад 6 місяців, встановлених ч.2 ст.467 МК України для накладення стягнення.

У зв’язку з цим суд не вбачає підстав для повернення справи на новий розгляд, через що відповідно до п.3 ч.3 ст.286 КАС України оскаржувану постанову слід скасувати із закриттям справи про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст.ст.242-247, 286 КАС України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити повністю.

Постанову заступника начальника Волинської митниці ДФС ОСОБА_4 від 18.10.2017 року в справі про порушення митних правил №3676/20500/17 про притягнення ОСОБА_3 до відповідальності за ст.485 МК України з накладенням стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 86588,50 гривні, визнати протиправною і скасувати.

Провадження в справі про порушення митних правил №3676/20500/17 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_3 складу правопорушення, передбаченого ст.485 МК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення через Любомльський районний суд.

Ім’я позивача – ОСОБА_3; місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1; РНОКПП - НОМЕР_2.

Найменування відповідача – Волинська митниця ДФС; місце знаходження: вулиця Призалізнична 13, село Римачі Любомльського району Волинської області; код ЄДРПОУ – 39472698.

Головуючий : суддя С.С.Чишій