
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Перекупка І.Г.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
ПОСТАНОВА
іменем України
"06" березня 2018 р. Справа № 295/13658/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "06" грудня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунок пенсії, зобов'язання перерахувати пенсію , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з даним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Голловного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ОСОБА_5 під час проходження військової служби сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, одноразової премії, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з червня 2015 року по травень 2017 року включно; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_4 пенсію, врахувавши до складу грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за участь в АТО, одноразову премії, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з червня 2015 року по травень 2017 року включно, відповідно довідки командира військвої частини А3258 № 57/1124 від 08.09.2017 року, починаючи з 01.10.2017 року.
На обґрунтування вимог зазначив, що відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку та виплати пенсії оскільки одноразові виплати з яких сплачений єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування включаються до грошового забезпечення як різновиду заробітної плати, натомість включення до грошового забезпечення для призначення пенсії одноразових виплат суперечить ст.ст. 43 та 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 06.12.2017 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ОСОБА_4 під час проходження військової служби сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за участь в АТО, одноразової премії, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з червня 2015 року по травень 2017 року включно.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_4 пенсію, врахувавши до складу грошового забезпечення щомісячну додаткову грошову винагороду згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за участь в АТО, одноразову премії, з яких справлялися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за період з червня 2015 року по травень 2017 року включно, відповідно довідки командира військвої частини А3258 № 57/1124 від 08.09.2017 року, починаючи з 01.10.2017 року.
Не погоджуючись з постановою, позивач послиючись на порушення норм матеріального та процесуального права, оскаржив її в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі позивач просить скасувати її в частині задоволення позову та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позову в повному обсязі. Зазначає, що вимоги позивача суперечать нормам ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, посилається на те, що суд першої інстанції помилково послався на правові позиції Верховного Суду України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, коллегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Позивач з 10.06.2017 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
27.09.2017 року ОСОБА_4 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно довідки командира військвої частини А3258 № 57/1124 від 08.09.2017 року.
Листом Головного УПФУ в Житомирській області№ 1929/Б-11 від 26.10.2017 року було відмовлено в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, у звязку з відсутністю посиланьу статтях43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а тому підстав для перерахунку немає.
Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків, що відповідач відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, порушив вимоги діючого законодавства.
Згідно ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб " (далі Закону - №2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно ч.1 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закону - №2011-ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року, упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"№2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 р. № 158 зі змінами від 31 січня 2015 р. №24 встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року.
Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.
Вказана грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер.
Таким чином, зазначені у довідці командира військової частини А3258 О.С. Гарбузова від 08.09.2017 року №57/1124 виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців (а.с.13-14).
Згідно правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні,відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до довідки командира військової частини А3258 О.С. Гарбузова від 08.09.2017 року №57/1124, з виплачених позивачу за період з червня 2015 року по травень 2017 року сум додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за участь в АТО, одноразової премії, справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, враховуючи наведені норми права, суд першої інстанції дійшов обгрунтованих висновків, що суми додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за участь в АТО, одноразової премії, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, а тому неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є неправомірним.
При цьому, вирішуючи спір, суд першої інстанції з врахуванням ч.2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дійшов правильних висновків, що порушене право позивача підлягає захисту з 01.10.2017 року.
За таких обставин апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "06" грудня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "06" березня 2018 р.