Постанова № 72620211, 06.03.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
275/796/17
Номер документу
72620211
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Данилюк О.С.

Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.

ПОСТАНОВА

іменем України

"06" березня 2018 р. Справа № 275/796/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шидловського В.Б.

суддів: Мацького Є.М.

Шевчук С.М.,

за участю секретаря судового засідання Витрикузи В.П.,

представника позивача: ОСОБА_3

представника відповідача: Рудківської Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "17" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначенні пенсії, зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 звернувся до суду з адміністративним позовом до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирський області, в якому просив визнати неправомірною відмову у призначенні йому пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати відповідача призначити йому таку пенсію.

Постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 17.11.2017 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирський області про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначені пенсії, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити. Доводи апеляційної скарги мотивує тим, що позивач не може отримати посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії, бо УПСЗН Брусилівської РДА відмовило йому у видачі такого

посвідчення. Окрім цього судом не враховано ту обставину, що сам факт проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю понад 5 років підтверджено відповідною довідкою і це ніким не опорюється.

Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, враховуючи положення ст. 308 КАС України, встановила наступне.

Судом встановлено, що 07.07.2017 р. ОСОБА_5 звернувся до Коростишівського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 3 роки відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом № 7555/02-2 від 14.07.2017 року Коростишівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області ОСОБА_5 було повідомлено, що рішенням № 20 від 13.07.2017 р. йому відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку на 3 роки відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" через неподання ним документу, який засвідчує його особливий статус, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії (а.с. 7).

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Суд першої інстанції, вирішуючи спірні правовідносини, прийшов до висновку, що відповідач діяв у спосіб, на підставах та в межах наданих йому повноважень, що передбачені Конституцією та чинним законодавством України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що призначення та виплата пенсій потерпілим від Чорнобильської катастрофи провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058- IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (із змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України 30.07.2015 № 13-2) (далі - Порядок № 22-1).

Заява про призначення пенсії подається заявником до органу, що призначає пенсію, особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.

Відповідно до п.2.1 названого Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1. Паспорт і довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;

2. Документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо);

3. Документи про заробітну плату для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року (додаток 1).

4. Документи про місце проживання (реєстрації) особи.

5. Документи, які засвідчують особливий статус особи-посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");

При прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Із наведеного слідує, що для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач зобов'язаний подати пенсійному органу перелічені документи в тому рахунку і посвідчення громадянина, який постійно проживав на території зони посиленого раді посиленого радіоекологічного контролю у 1988-1992 роках.

Орган, що призначає пенсію при прийманні документів вправі перевірити їх зміст і належне оформлення.

Як встановлено колегією суддів, позивачем не подано повного переліку документів для призначення пенсії на підставі статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому, діючи в межах Закону, відповідач правомірно відмовив у призначенні пенсії.

Щодо доводів позивача про те, що він не може отримати посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки УПСЗН Брусилівської РДА відмовило в його отриманні, суд вважає безпідставними, оскільки питання щодо правомірності дій УПСЗН не досліджується в рамках даної справи.

Зважаючи на обумовлені обставини справи у суду відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення пенсії позивачу у порядку ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно відмовив позивачу у задоволенні позову.

Враховуючи викладене, оскаржуване рішення суду першої інстанції відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги його висновків не спростовують, такі ґрунтуються на помилковому трактуванні правових норм, а тому підстав для скасування цього судового рішення колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_5 залишити без задоволення, постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від "17" листопада 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя В.Б. Шидловський

судді: Є.М. Мацький

С.М. Шевчук

Повне судове рішення складено "06" березня 2018 р.