
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Замега О.В.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"06" березня 2018 р. Справа № 274/934/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
за участю секретаря судового засідання Семенець К.О.,
позивача, представників сторін та третіх осіб,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області на постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "20" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області, треті особи: Управління праці та соціального захисту населення виконкому Бердичівської міської ради , Товариство з обмеженою відповідальністю "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ" , Департамент праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про зобов'язання застосувати гарантовану державою пільгу (знижку) , -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області з позовом,вякому з врахуванням заяв про уточнення позовних вимог (а.с. 65-66, 146-147), просив зобов'язати Управління праці та соціального захисту Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області вчинити дії: застосувати гарантовані йому державою пільги - 100 - проценту знижку з оплати за користування комунальними послугами (газом), як інваліду війни, або 75- проценту знижку з оплати за користування комунальними послугами (газом), як учаснику бойових дій за період з 01.01.2016 до 12.04.2016 року шляхом включення його в списки осіб, які мали право на пільги в період з 01.01.2016 до 12.04.2016, подати змінені списки пільговиків у ТОВ "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ", відшкодувати ТОВ "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ" надану йому пільгу у розмірі 13465,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є учасником бойових дій (на території Афганістану) та внаслідок отриманого поранення йому була встановлена 3 група інвалідності. Запис про другу групу інвалідності у посвідчення йому внесли лише 12 квітня 2016 року, а тому за час із 01.01.2016 року до 12.04.2016 року надані йому пільги, зокрема, при оплаті комунальних послуг з газопостачання відповідач не застосував. Вважає такі дії відповідача безпідставними, оскільки він набув статусу інваліда війни другої групи 04 червня 2015 року, а також мав статус учасника бойових дій.
Постановою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 20.11.2017 позовні вимоги задоволено частково.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області вчинити дії включити ОСОБА_3 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільгу - 75-процентну знижку з оплати за користування комунальними послугами з газопостачання, як учасник бойових дій, за період з 01.01.2016 року до 11.04.2016 року, подати змінені списки пільговиків у ТОВ "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ", та відшкодувати ТОВ "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ" вартість наданої ОСОБА_3 пільги.
У задоволенні решти позову відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що позивач отримав статус інваліда війни 2-ї групи лише 12.04.2016, саме з цієї дати внесено дані про позивача в базу ЄДАРП. Включення ж даних позивача до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільгу - 75 процентну знижку з оплати за користування комунальними послугами з газопостачання як учасника бойових дій, вважає безпідставним, оскільки посвідчення учасника бойових дій не є дійсним.
Позивач судове рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржував.
У відзиві на апеляційну скаргу, позивач посилається на те, що при вирішені справи, суд першої інстанції правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ" у відзиві на апеляційну скаргу покладається на розсуд суду.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Позивач, представники позивача та третіх осіб вважають судове рішення законним та просять відхилити апеляційну скаргу відповідача.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача, представників сторін та третіх осіб, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 09.12.1999 року має статус учасника бойових дій (а.с.4).
В 2009 році йому була встановлена 3 група інвалідності та 18 грудня 2009 року видано посвідчення інваліда війни.
З 04.06.2015 року, після повторного огляду МСЕК, позивачу встановлено другу групу інвалідності, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії (а.с. 5, 92).
12 квітня 2016 року позивачу видано відповідне посвідчення інваліда війни 2-ї групи серії НОМЕР_2 (а.с.4 на звороті).
До 01 січня 2016 року позивачу, як особі яка має інвалідність 3 групи внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії, надавалася пільга - 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання за адресою фактичного місця проживання.
В період з 01 січня 2016 року до 12 квітня 2016 року зазначена пільга позивачу не надавалася.
Причиною відмови у наданні такої пільги стало те, що Управлінням парці та соціального захисту населення Житомирської РДА ОСОБА_3 не був включений до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, оскільки строк дії посвідчення інваліда війни третьої групи закінчився 01 січня 2016 року, а посвідчення інваліда війни другої групи було видано 12 квітня 2016 року (а.с. 6-9).
Не погоджуючись з такими діями відповідача. позивач звернувся за поновленням порушеного права до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про часткове задоволення позову. При цьому суд вважав, що позивач згідно закону в період з 01.01.2016 року по 12.04.2016 року був наділений правом на пільгу - 75-процентну знижку вартості комунальних послуг, як учасник бойових дій.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інвалідам війни надається 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Відповідно до пункту 5 Положенння про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги , затвердженого Постановою КМ України від 29.01.2003, № 117 для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред'являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Пунктом 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМ України, від 12.05.1994, № 302 ( далі Положення ) посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.
У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення ( далі Положення ).
Відтак, відповідно до зазначених вимог Положення документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", є відповідне посвідчення.
Судом встановлено, що посвідчення інваліда війни 2-ї групи позивач отримав лише 12.04.2016, що позбавляло відповідача обов'язку включення останнього до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги як інваліда війни 2 групи.
Поряд з тим, встановлено, що позивач відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 09.12.1999 з 09.12.1999 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій ( а.с. 4).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надається пільга - 75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю).
Також судом встановлено, що в період з 15.12.2015 по 11.04.2016 позивач на громадських засадах, як волонтер допомагав особовому складу військової частини налагоджувати та вдосконалювати роботу, переданих ним та іншими волонтерами засобів аеророзвідки, навчав особовий склад користуватися засобами аеророзвідки. Вказана діяльність була пов'язана в тому числі з виїздом до зони проведення АТО ( довідка командира ВЧ А 3091 а.с .160).
Відповідно до пункту 5 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого Постановою КМ України, від 29.01.2003, № 117 у разі коли пільговик з поважних причин (хвороба, інвалідність тощо) самостійно не може звернутися до уповноваженого органу, цей орган вживає заходів до включення інформації про нього до Реєстру.
Якщо під час наповнення Реєстру використовується інформація з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку громадян, до Реєстру включається інформація про пільговика без його особистої участі (за винятком інформації, що міститься у базі персональних даних - Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків).
Оскільки позивач згідно закону в період з 01.01.2016 по 12.04.2016 був наділений правом на пільгу - 75-процентну знижку вартості комунальних послуг, та мав перешкоди для самостійного звернення до Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області з метою подачі необхідних документів, що підтверджують права пільговика, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позову.
При цьому судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області вчинити дії шляхом включення позивача до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільгу - 75-процентну знижку з оплати за користування комунальними послугами з газопостачання, як учасник бойових дій, за період з 01.01.2016 до 11.04.2016, подавши змінені списки пільговиків у ТОВ "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ", та відшкодувавши ТОВ "ЖИТОМИРГАЗ ЗБУТ" вартість наданої позивачу пільги.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області залишити без задоволення, постанову Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від "20" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "07" березня 2018 р.