Постанова № 72619783, 06.03.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
821/1543/17
Номер документу
72619783
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

——————————————————————

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 березня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1543/17

Категорія: 8.3.6. Головуючий в І інстанції Попов В.Ф.

Час та місце ухвалення: 11:14 год., м. Херсон

Дата складання повного тексту: 02.11.2017 р.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого – Ступакової І.Г.

суддів – Бітова А.І.

– ОСОБА_1

розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Херсонській області, про визнання дій щодо нарахування транспортного податку незаконними та скасування податкового повідомлення - рішення від 30 червня 2017 року №37537-13 про визначення податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25 000 грн.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року позов ОСОБА_2 задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Херсонській області від 30 червня 2017 року №37537-13 про визначення ОСОБА_2 податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у сумі 25 000 грн. Стягнуто з Головного управління ДФС у Херсонській області за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн (шістсот сорок гривень). В задоволенні інших позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі Головного управління ДФС у Херсонській області ставиться питання про скасування судового рішення, в зв’язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Головного управління ДФС у Херсонській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії СХО №030471 21 квітня 2016 року ОСОБА_2 зареєстровано автомобіль марки Volkswagen, модель Touareg.

30 червня 2017 року Головним управлінням ДФС у Херсонській області прийнято податкове повідомлення-рішення №37537-13, яким ОСОБА_2 визначено суму грошового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік у сумі 25 000 гривень.

Частково задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що при змінах до Податкового кодексу України, внесених Законом України №1791-VIII від 20 грудня 2016 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році», законодавець змінив елементи податку, а саме, базу та об’єкт оподаткування.

Крім цього, відповідно до п. 4.1.9 ст. 4 Податкового кодексу України зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.

Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Виходячи з вищевикладеного, суд першої інстанції вказує на те, що 2017 рік – це плановий період, а 2018 рік – вже бюджетний період, а тому, дійшов до висновку щодо відсутності у позивача обов’язку сплачувати транспортний податок у 2017 році відповідно до оскаржуваного податкового повідомлення – рішення №37537-13 від 30 червня 2017 року, у зв’язку з чим дане податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким, зокрема, викладено в новій редакції ст. 267 Податкового кодексу України та введено новий транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі.

Приписи пп.267.2.1 п.267.1 ст. 267 Податкового кодексу України визначають, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни до статті 267 Кодексу «Транспортний податок», зокрема, положення п.п.267.2.1 п.267.2 ст. 267 Податкового кодексу України викладено в редакції, відповідно до якої об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.

01 січня 2017 року набрав чинності Законом України від 20 грудня 2016 р. №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» внесені зміни до пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України щодо об’єкту оподаткування, а саме змінено кількість розмірів мінімальної заробітної плати (з 750 на 375) для визначення середньо ринкової вартості автомобіля.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797-VIII від 21 грудня 2016 року до абзацу другого пп.267.2.1 п.267.2 ст. 267 Податкового кодексу України внесено зміни та визначено, що середньоринкова вартість легкового автомобіля визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Зазначеним Законом також доповнено пп.267.2.1 п.267.2 ст. 267 Податкового кодексу України абзацом третім, відповідно до якого щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно з пп.267.3.1 п.267.3 ст. 267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 цієї статті.

Відповідно до п.267.4 ст. 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 цієї статті.

Згідно пп.267.6.1 п.267.6 ст.267 ПК України, обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів якою встановлено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком, затверджена постановою Кабінету Міністрів України №66 від 18 лютого 2016 року (далі – Методика).

Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість легкового автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 403 від 10 квітня 2013 року, де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Згідно п. 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою КМ України №403 від 10 квітня 2013 року, середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: Сср = Цн х (Г/100) х (1 ± (Гк/100), де Цн- ціна нового транспортного засобу в Україні; Г- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Гк- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.

Положенням п. 12 Методики вказано, що коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів.

У разі коли фактичний середньорічний пробіг автомобілів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується.

Пунктом 13 Методики вказано, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає Державній фіскальній службі інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Таким чином, для визначення об'єкта оподаткування транспортного податку в розпорядженні контролюючого органу має бути інформація про середньоринкову вартість певного автомобіля із врахуванням його марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач та пробігу тощо. При цьому, об'єктом оподаткування є транспортний засіб, вартість якого більше 375 розмірів мінімальної заробітної плати та з року випуску минуло не більше 5 років.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2017 року визначена у розмірі 3 200 грн.

Об'єктом оподаткування у 2017 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 200 000 грн (375 х 3 200 грн.) та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).

Отже, для визначення об'єкта оподаткування транспортним податком в розпорядженні органу Державної фіскальної служби має бути інформація про середньоринкову вартість певного автомобіля із врахуванням його марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач та пробігу тощо.

Як вбачається з матеріалів справи, перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в якому міститься і автомобіль марки Volkswagen, модель Touareg, 2016 року випуску. (а.с. 17)

Рішенням Херсонської міської ради від 28 квітня 2016 року №163 Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради від 20 лютого 2015 року №1706 «Про встановлення ставки транспортного податку» було затверджено ставку з транспортного податку на території Херсона.

При цьому, п 4 Прикінцевих перехідних положень Закону України від 20 грудня 2016 р. №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги підпункту 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпункту 12.3.4 пункту 12.3, підпункту 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

За таких обставин, незалежно від того, що останні зміни до Положення про транспортний податок внесені рішенням Херсонської міської ради від 28 квітня 2016 року №163, ця обставина не перешкоджає застосуванню цього Положення контролюючим органом при визначенні позивачу податкового зобов'язання з транспортного податку за 2017 рік у розмірі 25 000 грн, а тому висновок суду першої інстанції, що бюджетним періодом, в якому починає застосовуватись транспортний податок до власників транспортних засобів являється 2018 рік є безпідставним.

Колегія суддів дійшла до висновку, що автомобіль Volkswagen, модель Touareg, 2016 року випуску, який належить позивачу, є об'єктом оподаткування у 2017 році, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 30 червня 2017 року №37537-13 про визначення позивачу податкового зобов'язання зі сплати транспортного податку у розмірі 25 000 грн. є правомірним та обґрунтованим.

Згідно пп.267.6.2 п.267.6 ст. 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Як вбачається з матеріалів справи, податкове повідомлення-рішення вручено позивачу 22 вересня 2017 року, що суперечить вимогам вказаного положення.

Однак, несвоєчасне направлення відповідачем на адресу позивача оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, не впливає на правомірність цього рішення, прийнятого 30 червня 2017 року, тобто до 01 липня 2017 року, тому підстави для визнання його протиправним і скасування відсутні.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог ч.2 ст. 317 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст. 308, ст. 310, ст. 311, ст. 315, ч.2 ст. 317, ст. 321, ст.322, ст. 325, ст.327, ст. 329 КАС України, колегія суддів,–

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області задовольнити.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2017 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст судового рішення виготовлений 06 березня 2017 року.

Головуючий: ОСОБА_3Судді ОСОБА_4 ОСОБА_1