Постанова № 72619651, 05.03.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2018
Номер справи
813/3172/17
Номер документу
72619651
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2018 рокуЛьвів№ 876/177/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Большакової О.О., Довгополова О.М.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року (суддя Карп’як О.О., 11 год 43 хв, м. Львів, повний текст складений 18.12.2017) у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В :

публічне акціонерне товариство «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» звернулося в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Львівській області в якому просило визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 26.06.2017 р. №0008061308, від 26.06.2017 р. №0008051308, від 26.06.2017 р. №0008071308, від 27.06.2017 р. №0010691403.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення від 26.06.2017 року №0008061308, від 26.06.2017 року №0008051308, від 26.06.2017 року №0008071308, від 27.06.2017 року №0010691403.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Головне управління ДФС у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку, вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В апеляційній скарзі зазначає, що ГУ ДФС у Львівській області проведено документальну виїзну позапланову перевірку ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, за період діяльності з 01.01.2014 по26.05.2017, за результатами якої складено акт перевірки від 14.06.2017 № 749/13-01-14-01/14308428. Згідно з актом перевірки встановлено, що ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» здійснено виплату доходу фірмі-нерезиденту Towarzystwo elekrotechnologiczne OWERTY Sp.z о.о. (ОСОБА_1) по контракту від 06.02.2014 № 2,предметом якого є виконання робіт з підготовки виробництва (дизайн клавіатур) для ДКІ-Н-02, а саме, 30.04.2014 ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» по вказаному контракту проведено виплату на користь нерезидента в сумі 672,20 євро (10596,44грн.). Відповідно до акта здачі-прийому виконаних робіт від 05.05.2017 нерезидентом Towarzystwo elekrotechnologiczne OWERTY Sp.z о.о. виконано роботи з підготовки виробництва (дизайн клавіатур) для ДКІ-Н-02 на загальну суму 672,20 євро.

ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» представлено до перевірки довідку від 04.03.2014 № ОВІ/4141-615/14 за 2014 рік, яка підтверджує, що Towarzystwo elekrotechnologiczne OWERTY Sp.z о.о., 008069250 є резидентом країни (місце резиденції - ОСОБА_1), з якою укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування.

З огляду на викладене, в акті перевірки зроблено висновок, що в порушення вимог п.160.2 ст.160 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла до 01.01.2015) та п.п.141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України (в редакцій, що діє після 01.01.2015), ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» не сплачено 10 відсотків з суми доходу нерезидента, який виплачено Towarzystwo elekrotechnologiczne OWERTY Sp.z о.о. (ОСОБА_1) 30.04.2014, в сумі 672,20 євро (10596,44 грн.) по контракту від 06.02.2014 № 2. Сума несплаченого до бюджету податку на доходи іноземних юридичних осіб із джерелом їх походження з України за 2014 рік складає 1059,64 гривень.

Таким чином, ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» представлено до перевірки довідку (Сертифікат резиденції форми СFR-1) від 04.03.2014 № ОВІ/4141-615/14 за 2014 рік, яка підтверджує, що Towarzystwo elekrotechnologiczne OWERTY Sp.z о.о. є резидентом ОСОБА_1, з якою укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування, та яка, у даному випадку, є підставою для застосування правил Конвенції між Урядом України і Урядом ОСОБА_1 про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень». Зазначена довідка надає право на застосування правил міжнародного договору, а саме, на зменшення оподаткування доходу з джерелом його походження з України за ставкою 10 відсотків у звітному (податковому) періоді, як це передбачено п.2 ст.12 «Роялті» Конвенції між Урядом України і Урядом ОСОБА_1 про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень», підписаної 12.01.1993.

Враховуючи вищевикладене, за результатами перевірки зроблено висновок, що ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури», зокрема, порушено вимоги п.160.2 ст.160 Податкового кодексу України (в редакції до 01.01.2015) та п.п.141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України, внаслідок чого не сплачено 10 відсотків з суми виплаченого нерезиденту доходу.

На підставі акта перевірки ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.06.2017 №0010691403 про донарахування 1059,64 грн. податку на прибуток іноземних юридичних осіб та застосування 264,91 грн. штрафних санкцій.

Пунктом 3.2 ст. 3 Податкового кодексу України передбачено, що якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до ст.12 «Конвенції між Урядом України і Урядом ОСОБА_1 про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень» (дата підписання: 12.01.1993), роялті, які виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватися в цій другій Договірній Державі, якщо цей резидент є фактичним бенефіціаром цих роялті і підлягає оподаткуванню стосовно роялті в цій другій Договірній Державі. В п.2 ст.12 Конвенції зазначено: «Однак, ці доходи можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але податок, що визначається таким чином, не може перевищувати 10 процентів загальної суми надходжень».

Пунктом 160.1 ст.160 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла до 01.01.2015) визначено, що доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є, в тому числі і роялті (абзац в) п.п. 141.4.1 п.141.4 ст 141 Податкбврго кодексу України).

Відповідно до п.п.14.1.225 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, роялті - будь- який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Пунктом 160.2 ст.160 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла до 01.01.2015) та п.п.141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України (в редакцій, що діє після 01.01.2015) передбачено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Як зазначено вище, підпунктом в) п. 160.1 ст.160 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла до 01.01.2015) та п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст.141 Податкового кодексу України (в редакцій, що діяла після 01.01.2015) передбачено, що роялті це дохід, отриманий нерезидентом із джерелом його походження з України.

Відповідно до п. 103.2 ст.103 Податкового кодексу України, особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Також, пунктом 103.3 ст.103 Податкового кодексу України передбачено, що бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів. При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.

Пункт 103.4 ст.103 Податкового кодексу України передбачає, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 статті 103 Податкового кодексу України, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Також апелянт зазначає, що перевіркою (акт від 14.06.2017 №749/13-01-14-01/14308428) встановлено, що в 2016 році на ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» згідно договору купівлі-продажу № 4641/2016/126111 від 13.10.2016 та видаткової накладної №3-00000041 від 13.10.2016 здійснено продаж гр.ОСОБА_2 легковий автомобіль VOLKSWAGEN JETTA 2014 року випуску за ціною 54560,51 гривень. Згідно даних бухгалтерського обліку , а саме оборотно-сальдової відомості по рах.105 «Транспортні засоби» початкова вартість даного автомобіля становила 292949,80 грн. Відповідно до оборотно-сальдової відомості по рахунку 131 «Знос та амортизація основних засобів» сума амортизації автомобіля на момент продажу становить 141592,50 гривень. Отже залишкова вартість становить 151357,30 гривень. Експертна оцінка під час купівлі-продажу автомобіля не проводилася. Перевіркою встановлено продаж автомобіля VOLKSWAGEN JETTA громадянину ОСОБА_2 за заниженою вартістю (нижче залишкової вартості) на суму 96796,79 грн. (з врахуванням коефіцієнту 118092,08 гривень).

В акті перевірки констатовано, що ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» реалізовано фізичній особі рухоме майно нижче залишкової вартості, в результаті чого така особа, отримала дохід, як додаткове благо у вигляді знижки вартості легкового автомобіля та підприємством в порушення вимог підпункту «е» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164, пункту 167.1 статті 167, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, пункту 173.1 статті 173 Податкового кодексу України не нарахований та не сплачений до бюджету податок на доходи фізичних осіб.

Враховуючи викладене, перевіркою встановлено неутримання податковим агентом ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» податку на доходи фізичних осіб в розмірі 21256,57 грн., із доходу в сумі 118092,08 грн., який утворився внаслідок реалізації даного автомобіля фізичній особі нижче залишкової вартості (суми знижки).

Крім того, враховуючи вищевикладене ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури», також, порушено вимоги пункту 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині не нарахування, не утримання та не сплати військового збору на загальну суму 1451,95 гривень.

Перевіркою встановлено невідображення в податковому розрахунку за формою 1ДФ за квартал 2016 року суми додаткового блага ОСОБА_2 за реалізоване авто за заниженою вартістю, ознака доходу « 126», чим порушено вимоги пункту 51.1 статті 51, абзацу «б» пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України

За результатами перевірки Головним управлінням ДФС у Львівській області сформовані та вручені ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» податкові повідомлення-рішення від 26.06.2017 №0008061308 про збільшення грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем - 21256,57 грн. та штрафних, санкцій у розмірі 5314,14 грн. і пенею - 2526,32 грн., №0008071308 про збільшення грошового зобов’язання з військового збору за основним платежем - 1451,95 грн. та штрафних санкцій у розмірі 362,99 грн., №0008051308 про збільшення грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510 гривень.

Публічне акціонерне товариство «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» подало до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу, в якому просило залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що 14.06.2017 Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області на підставі направлень від 29.05.2017 №3461, від 29.05.2017 №3462, від 30.05.2017 №3604 та наказу ГУ ДФС у Львівській області №1997 від 25.05.2017 проведено документальну позапланову виїзну перевірку Публічного акціонерного товариства «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» з питань своєчасності та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів), дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби, за період діяльності з 01.01.2014 по 26.05.2017. В результаті проведеної перевірки складено Акт від 14.06.2017 року №749/13-01-14-01/32893609. Перевіркою встановлено наступні порушення Публічного акціонерного товариства «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури»: - п.160.2 ст.160 Податкового кодексу в редакції до 01.01.2015 та п.п.141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу внаслідок чого не сплачено 10 відсотків з суми виплаченого нерезиденту доходу; -п.п.164.2.17 п.164.2, п.164.5 ст.164, п.167.1, п.п.168.1.1 п.168.1, ст..168 Податкового кодексу внаслідок чого занижено податок на доходи фізичних осіб в сумі 21256,57 грн. при виплаті оподатковуваного доходу на користь платника податку у формі додаткового блага; -п.п.168.1.2 п.168.1 ст.168, п.168, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу, п.п.1.5 пп.1.6 п.16 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу, внаслідок чого занижено військовий збір в сумі 1451,95 грн.; -п.51.1 ст.51, абз. «б» п.176.2 ст.176 ПК України невідображення в податковому розрахунку за формою 1ДФ за ІV квартал 2016 року додаткового блага за ознакою доходу « 126».

На підставі акту перевірки від 14.06.2017 року №749/13-01-14-01/32893609, податковим органом винесено податкові повідомлення-рішення: від 26.06.2017 №0008061308 форми «Д», яким визначено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 29 097,03 грн. (за податковим зобов’язанням – 21 256,57 грн., штрафні санкції 5314,14 грн., пеня - 2 526,32 грн); від 26.06.2017 №0008051308 форми «ПС», яким визначено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, а саме – штрафні санкції на суму 510,00 грн.; від 26.06.2017 №0008071308 форми «Д» яким визначено суму грошового зобов’язання з військового збору на суму 1987,50 грн. (за податковим зобов’язанням – 1451,95 грн., штрафні санкції 362,99 грн., пеня - 172,56 грн.); від 27.06.2017 №0010691403 форми «Р», яким визначено суму грошового зобов’язання за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб на суму 1324, 55 грн. (за податковим зобов’язанням - 1059,64 грн., штрафні санкції - 264,91 грн.).

Розглядаючи спір судом з’ясовано, що між Публічним акціонерним товариством «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» (продавець) та ОСОБА_2 (покупець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу №4641/2016/126111 від 13.10.2016 року легкового автомобіля VOLKSWAGEN JETTA 2014 року випуску за ціною 54560,51 грн. Керівництвом підприємства ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» для визначення вартості автомобіля Volkswagen Jetta «Deep black» YIN WVWZZZ16ZEM025813 було прийнято рішення створити внутрішню технічну комісію, а не проводити його переоцінку, оскільки переоцінка об'єктів основних засобів згідно п. 16 П(С)БО 7 є необов'язковою. На основі проведеного огляду комісією було складено Акт огляду основних засобів та визначено вартість реалізації даного автомобіля. ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» здійснило продаж легкового автомобіля за звичайною ціною, що була визначена домовленістю двох сторін у Договорі купівлі-продажу №4641/2016/12611 від 13.10.2016р.

Згідно наказу ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» №19-П від 12.10.2016 легковий автомобіль VOLKSWAGEN JETTA 2014 року випуску списано з балансу та запропоновано реалізувати транспортний засіб за ціною 54560,51 грн., яка є нижчою за залишкову вартість, на підставі акту списання основних засобів. Відповідно до акту списання основних засобів від 12.10.2016 року легковий автомобіль VOLKSWAGEN JETTA 2014 року випуску знаходиться у пошкодженому після ДТП стані та потребує дороговартісного ремонту.

Колегія суддів не погоджується висновками суду першої інстанції що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні» від 12.07.2001 №2658-111, оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін.

Проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках, зокрема, оподаткування майна згідно з законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Згідно з підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництву нерезидента юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу, та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Пунктом 163.1 статті 163 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування платника податку (як резидента так і нерезидента) є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.

Відповідно до підпункту «е» 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу), зокрема, у вигляді суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Підпунктом 14.1.47 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що додаткові блага - це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу).

Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 171.2 статті 171 Податкового кодексу України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є, зокрема, податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні.

Відповідно до підпункту 170.1.4 пункту 170.1 статті 170 Податкового кодексу України доходи зазначені у підпунктах 170.1.1 - 170.1.3 цього пункту, оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування (виплати) за ставками, визначеними пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу.

Пунктом 164.5 статті 164 Податкового кодексу України передбачено, що під час нарахування (надання) доходів у будь-якій не грошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з цим Кодексом, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100:(100-Сп), де К - коефіцієнт, Сп - ставка податку для таких доходів на момент їх нарахування.

Підпунктом 168.1.1 пункту 168.1 статті 168 Податкового кодексу України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користі платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Пунктом 16 1 підрозділу 10 «Інші перехідні положення» Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних сил України, встановлюється військовий збір (далі - збір).

Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 Податкового кодексу України (підпункт 1.2 пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України). Для резидента - це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України (підпункти 163.1.1, 163.1.2 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України).

Відповідно до підпункту 1.4 пункту 16 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою (1,5 відсотків), визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

У підпункті 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки. Відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органоїд під час перевірки такого податкового агента. У відповідності до підпункту 129.3.1 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює , казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань. Пеня, визначена підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь; платників податків - фізичних осіб (пункт 129.4 статті 129 Податкового кодексу України).

Згідно з пунктом 127.1 статті 127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть, за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.

Згідно пункту 1.2 розділу І Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджений наказом Міністерством фінансів України від 13.01.2013 №4 і зареєстрований в Мін’юсті України 30.01.2015 за№111/26556 дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу і та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.

Згідно з пунктом 119.2 статті 119 Податкового кодексу України, неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

З огляду на викладене суд апеляційної інстанції вважає, що податкові повідомлення - рішення від 26.06.2017 року №0008061308, від 26.06.2017 року №0008051308, від 26.06.2017 року №0008071308 винесені з дотриманням норм Податкового законодавства.

Судом першої інстанції встановлено, що між ТзОВ QWERTY ОСОБА_1 (Продавець) та Публічним акціонерним товариством «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» укладено контракт №2 від 06.02.2014 року

Згідно п. 3.2 ст. 3 Податкового кодексу України якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 12 «Конвенції між Урядом України і Урядом ОСОБА_1 про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень» (дата підписання: 12.01.1993), роялті, які виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватися в цій другій Державі, якщо цей резидент є фактичним бенефіціаром цих роялті і підлягає оподаткуванню стосовно роялті в цій другій Договірній Державі. Однак, ці доходи можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але податок, що визначається таким чином, не може перевищувати 10 процентів загальної суми надходжень.

Підпунктом 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу України передбачено, що доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є роялті.

Згідно п.п.14.1.225 п. 14.1 ст. 14 ПК України роялті - будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або за надання права на використання об’єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп’ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи телевізійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом, будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау). Підпунктом 141.4.2 цієї ж статті визначено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3-141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Відповідно до п.103.1 ст. 103 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.

Згідно із п. 103.2 ст. 103 ПК України особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування визначено ст. 103 ПК України, зокрема, п. 103.3 визначено, що бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу для цілей застосування пониженої ставки податку згідно з правилами міжнародного договору України до дивідендів, процентів, роялті, винагород тощо нерезидента, отриманих із джерел в Україні, вважається особа, що має право на отримання таких доходів. При цьому бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу не може бути юридична або фізична особа, навіть якщо така особа має право на отримання доходу, але є агентом, номінальним утримувачем (номінальним власником) або є тільки посередником щодо такого доходу.

Пунктом 103.4 зазначеної статті ПК України передбачено, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі-довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Оскільки ПАТ «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» не надано доказів сплати резидентом ТзОВ «Електротехнічна компанія Кверті» податку в іншій державі, то суд апеляційної інстанції приходить до висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення від 27.06.2017 року №0010691403.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, бо така винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову публічного акціонерного товариства «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» відмовити.

Керуючись ч. 3 ст. 243, ст. 308, ст. 310, п. 2 ч. 1 ст. 315, ст. 317, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Львівській області задовольнити, постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року по справі № 813/3172/17 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити публічного акціонерного товариства «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» в задоволенні позовних вимог.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Львівський завод радіоелектронної медичної апаратури» (ЄДРПО 14308428) на користь Головного управління ДФС у Львівській області судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 1760 (одну тисячу сімсот шістдесят) грн, сплачений згідно платіжного доручення 1940 від 26 грудня 2017 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М.А. Пліш

Судді О.О. Большакова

ОСОБА_3

Повний текст виготовлений 07.03.2018