Рішення № 72612148, 20.02.2018, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
711/9144/17
Номер документу
72612148
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/9144/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2018 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого - судді: Кондрацької Н.М.

при секретарі: Мелещенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 акціонерного товариства «Черкасиобленерго», третя особа: Управління Держпраці в Черкаській області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Драбівському районі про скасування висновків комісії про обставини і причини настання нещасного випадку, викладених у акті про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за № 7 від 25.11.2016,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 акціонерного товариства «Черкасиобленерго», третя особа: Управління Держпраці в Черкаській області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Драбівському районі про скасування висновків комісії про обставини і причини настання нещасного випадку, викладених у акті про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за № 7 від 25.11.2016. Позов мотивує тим, що у відповідності до ОСОБА_3 № 7 форми Н -1 від 25.11.2016, затвердженого начальником Управління Держпраці в Черкаській області 28.11.2016, причинами настання нещасного випадку зазначено «Організаційні»: порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування, машин, механізмів тощо. Невиконання вимог інструкції з охорони праці. Особами, які допустили порушення зазначено постраждалого (самовільне проведення робіт, розширення робочих місць, обсягу завдання, недбання про особисту безпеку) та електромонтера ОСОБА_4 Вважає викладені висновки неповними, такими, що забезпечують уникнення юридичної відповідальності з боку посадових осіб підприємства та самого підприємства, виходячи з наступного. Як вказано в оскаржуваному акті, потерпілому було надано трудове завдання на обслуговування КСО -366, зокрема комірки №5, при тому, що комірку № 6 (10 кВт) не було знеструмлено. У відповідності до положень п. 2.3.3 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» роботи без зняття напруги на струмовідних частинах та поблизу них слід виконувати не менше як двом працівникам. В даному випадку наявна вина організатора проведення вказаних робіт, яким не може бути електромонтер ОСОБА_4 Згідно п. 2.3.3 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів» при обслуговуванні заструмлених під напругою у 10 кВт струмовідних частин відстань від людини, у будь якому її можливому положенні та інструментів і пристосувань, що використовуються нею, не має бути менше 0,6 м. Ширина комірки КСО 366 складає 1 м., а відтак, виконуючи обслуговування комірки № 5, при тому, що комірку № 6 (10 кВт) не було знеструмлено, потерпілий фізично не знаходитися у 0,6 м. від заструмленої комірки № 6. Отже, нарядом на проведення робіт, потерпілого завідомо було поставлено у небезпеку. Вважає, що викладене свідчить про вину організатора робіт (особи, що видала наряд), вину особи, що відповідальна за вмикання – вимикання живлення та про вину посадових осіб контролюючого органу. Відтак, вважає висновки ОСОБА_3 № 7 Форми Н -1 від 25.11.2016 необ’єктивними, такими, що забезпечують уникнення юридичної відповідальності з боку посадових осіб підприємства та самого підприємства, а тому незаконними. Відповідно до положень ст. 22 ЗУ «Про охорону праці», п. 34 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві у разі незгоди потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, зі змістом акта за формою Н-5 або формою НПВ чи незгоди із висновком розслідування про обставини та причини нещасного випадку, рішення комісії може бути оскаржено до суду в порядку цивільного судочинства, про що зазначив Верховний Суд України у справі № 29цс13. Просить скасувати висновки комісії про обставини і причини настання нещасного випадку викладені у акті про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за № 7 від 25.11.2016. Зобов’язати відповідача утворити комісію та провести розслідування нещасного випадку, за фактом загибелі 11.11.2016 працівника ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_5 у відповідності до вимог чинного законодавства.

Ухвалою суду від 23.10.2017 відкрито провадження у справі та призначене судове засідання.

15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10. 2017 року, котрим ЦПК України викладено в новій редакції.

Згідно пп.9 п.1 Розділу XIII Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

01.02.2018 у судовому засіданні суд ухвалив подальший розгляд справи проводити у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

09.02.2018 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи його тим, що 11.11.2016 року з ОСОБА_5 електрослюсарем з ремонту устаткування розподільних пристроїв Драбівського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» стався нещасний випадок в результаті якого він загинув. Згідно п. 1 «Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 р. №1232 цей Порядок визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися з працівниками на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах. Відповідно до п.36 Порядку спеціальному розслідуванню підлягають: нещасні випадки із смертельними наслідками. У відповідності до п.38 Порядку спеціальне розслідування нещасного випадку проводиться комісією із спеціального розслідування нещасного випадку, утвореною територіальним органом Держпраці за місцезнаходженням підприємства. Також, згідно п.45 Порядку «Під час спеціального розслідування роботодавець зобов'язаний: 1) зробити за рішенням спеціальної комісії фотознімки місця, де стався нещасний випадок, пошкоджених об'єктів, устаткування, інструментів, а також надати спеціальній комісії технічну документацію та інші необхідні матеріали; 2) створити належні умови для роботи спеціальної комісії (забезпечити приміщенням, засобами зв'язку, оргтехнікою, автотранспортом, канцелярським приладдям); 3) організувати у разі проведення розслідування випадків гострого професійного захворювання (отруєння) медичне обстеження інших працівників відповідної дільниці підприємства; 4) забезпечити проведення необхідних лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи тощо; 5) організувати друкування, тиражування і оформлення в необхідній кількості матеріалів спеціального розслідування, зазначених у пунктах 50 і 51 цього Порядку; 6) організувати доставку тіла загиблого працівника, його ідентифікацію та відшкодувати пов'язані з цим витрати. Відповідно до п.47 Порядку за результатами спеціального розслідування складаються акти за формою Н-5 і Н-1 (у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом), а також оформляються інші матеріали спеціального розслідування, зазначені у пунктах 50 і 51 цього Порядку. Акти за формою Н-5 і Н-1 підписуються головою і всіма членами спеціальної комісії протягом п'яти днів після оформлення матеріалів спеціального розслідування. У разі незгоди із змістом акта (актів) член спеціальної комісії підписує його (їх) з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово. Окрема думка додається до акта за формою Н-5 і є його невід'ємною частиною, (п. 47 Порядку) Слід зауважити, що ОСОБА_3 за формою Н-5 від 25.11.2016 року був підписаний головою та всіма членами спеціальної комісії без відмітки про наявність окремої думки. Згідно п.49 Порядку керівник органу, який утворив спеціальну комісію, повинен розглянути і затвердити примірники актів за формою Н-5 і Н-1 протягом доби після надходження матеріалів спеціального розслідування. У відповідності до Порядку комісією із спеціального розслідування нещасного випадку було розроблено та підписано акт за формою Н-5 від 25.11.2016 року та акт № 7 за формою Н-1 від 25.11.2016. В своїй позовній заяві Позивач посилається на НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України № 4 від 09.01.1998р. і зареєстровані в Міністерстві юстиції України 10.02.1998р. за № 93/2533, які не розповсюджуються на ПАТ «Черкасиобленерго».?Оскільки, ПАТ «Черкасиобленерго» в розумінні ЗУ «Про електроенергетику» є енергопостачальною організацією і керується в своїй роботі НПАОП 40.1-1.01-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок», затвердженні наказом Держнаглядохоронпраці України № 257 від 06.10.1997 і зареєстровані в Міністерстві юстиції України: 13.01.1998 за № 11/2451. Також, слід звернути увагу на те, що у разі надходження від роботодавця, робочого органу Фонду, представника профспілки, потерпілого або члена його сім'ї чи уповноваженої ним особи, яка представляє його інтереси, скарги або їх незгоди з висновками спеціальної комісії щодо обставин і причин настання нещасного випадку керівник Держпраці або його територіального органу з метою забезпечення об’єктивності проведення спеціального розслідування має право призначити повторне (додаткове) спеціальне розслідування нещасного випадку спеціальною комісією в іншому складі, за результатами її роботи скасувати акти за формою Н-5 і Н-1, притягти до відповідальності посадових осіб підприємства та органів Держпраці, які порушили вимоги цього Порядку, (п. 54 Порядку). Рішення спеціальної комісії в іншому складі щодо результатів повторного (додаткового) спеціального розслідування обставин і причин настання нещасного випадку може бути оскаржено лише у судовому порядку. Отже, вимога позивача щодо скасування висновку комісії про обставини і причини настання нещасного випадку і вимога щодо утворення комісії в іншому складі не відноситься до компетенції ПАТ «Черкасиобленерго», а відноситься до компетенції Управління Держпраці у Черкаській області. Підсумовуючи вищезазначене ПАТ «Черкасиобленерго» вважає, що розслідування нещасного випадку проведено згідно чинного законодавства і у відповідності до вимог Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві.

15.02.2018 Управління Держпраці в Черкаській області подало до суду пояснення щодо позову, в якому просило відмовити у задоволенні позову оскільки розслідування нещасного випадку, який 11.11.2016 стався з ОСОБА_5, проведене у відповідності до вимог чинного законодавства України, висновки спеціальної комісії з розслідування нещасного випадку є обґрунтованими, об'єктивними та такими, що підтверджуються матеріалам спеціального розслідування, а також змістом актів за формою Н-5 та Н-1, а отже не підлягають скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача за довіреністю ОСОБА_6 позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

Представники відповідача за довіреністю ОСОБА_3 та ОСОБА_7 у судовому засіданні позов не визнали з підстав зазначених у відзиві на позов та просили відмовити у його задоволенні.

ОСОБА_1, представник Управління Держпраці в Черкаській області, представник Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Драбівському районі у судове засідання не з’явились про причини неявки суду не повідомили. Про час та дату слухання справи були повідомлені належним чином.

Дослідивши письмові матеріали справи, на підставі їх повного, об’єктивного та всебічного дослідження, суд приходить до наступного.

11.11.2016 із електрослюсарем з ремонту устаткування розподільних пристроїв Драбівського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_5 стався нещасний випадок із смертельним наслідком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232 затверджено Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій па виробництві.

Вказаний Порядок визначає процедуру проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, що сталися з працівниками на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності або в їх філіях, представництвах, інших відокремлених підрозділах.

Спеціальне розслідування нещасного випадку із смертельним наслідком проводиться комісією із спеціального розслідування нещасного випадку (далі - спеціальна комісія), утвореною територіальним органом Держпраці за місцезнаходженням підприємства або за місцем настання нещасного випадку (п. 38 Порядку).

Наказом Управління Держпраці у Черкаській області від 14.11.2016 № 86-р утворено комісію із спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався 11.11.2016 з електрослюсарем з ремонту устаткування розподільних пристроїв Драбівського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_5, яка у період з 14.11.2016 по 25.11.2016 провела спеціальне розслідування щодо встановлення причин та обставин нещасного випадку.

Пунктом 42 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій па виробництві передбачено, що комісія зобов’язана: обстежити місце, де стався нещасний випадок, одержати письмові чи усні пояснення від роботодавця і його представників, посадових осіб, працівників підприємства, потерпілого (якщо це можливо), опитати осіб - свідків нещасного випадку та осіб, причетних до нещасного випадку; визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці; визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи для встановлення причини нещасного випадку і розроблення плану заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам; вивчити первинну медичну документацію (журнал реєстрації травматологічного пункту лікувально-профілактичного закладу, звернення потерпілого до медичного пункту або медико-санітарної частини підприємства, амбулаторну картку та історію хвороби, документацію відділу кадрів, відділу (служби) охорони праці тощо); з'ясувати обставини і причини настання нещасного випадку, визначити, пов'язаний чи не пов'язаний нещасний випадок з виробництвом; установити осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, а також розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам; зустрітися з потерпілим (якщо це можливо) або членами його сім'ї чи уповноваженою особою, яка представляє його інтереси, щодо роз'яснення їх прав у зв'язку з настанням нещасного випадку.

Відповідно до п.47 Порядку за результатами спеціального розслідування складаються акти за формою Н-5 і Н-1 (у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом), а також оформляються інші матеріали спеціального розслідування, зазначені у пунктах 50 і 51 цього Порядку. Акти за формою Н-5 і Н-1 підписуються головою і всіма членами спеціальної комісії протягом п'яти днів після оформлення матеріалів спеціального розслідування.

На виконання вимог зазначеної вище норми за результатами проведеного спеціального розслідування спеціальною комісією складено акт проведення спеціального розслідування нещасного випадку із смертельним наслідком, що стався 11.11.2016 о 14 год. 27 хв., за формою Н-5 від 25.1 1.2016 та акт № 7 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1, що 28.11.2016 затверджені начальником Управління Держпраці у Черкаській області ОСОБА_8

У разі незгоди із змістом акта (актів) член спеціальної комісії підписує його (їх) з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово. Окрема думка додається до акта за формою Н-5 і є його невід'ємною частиною, (п. 47 Порядку)

Акт за формою Н-5 від 25.11.2016 року був підписаний головою та всіма членами спеціальної комісії без відмітки про наявність окремої думки.

Згідно з актом за формою Н-5, спеціальна комісія прийшла до висновку, що вищевказаний нещасний випадок є таким, що пов'язаний з виробництвом відповідно пп.1 п. 15 Порядку (виконання потерпілим трудових (посадових) обов'язків за режимом роботи підприємства, у тому числі у відрядженні), у зв’язку з чим згідно з п. 47 Порядку складено акт за формою Н-1. Основні причини настання нещасного випадку - організаційні, а саме; порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, устаткування машин, механізмів тощо; невиконання інструкцій з охорони праці.

Згідно з розділом 6 «Висновок комісії» акта форми Н-5 спеціальною комісією установлено осіб, дії чи бездіяльність яких призвели до настання нещасного випадку:

- ОСОБА_5, електрослюсар з ремонту устаткування розподільних пристроїв Драбівського РГМ ПАТ «Черкасиобленерго», який порушив вимоги Інструкції з охорони праці № 013 для електрослюсаря з ремонту розподільних пристроїв, затвердженої наказом Голови правління ВАТ «Черкасиобленерго» від 26.05.2008 № 220 (переглянута черговий раз відповідно до наказу № 300 від 19.05.2014), а саме: п. 3.1, яким забороняється самовільне проведення робіт, а також розширення робочих місць і обсягу завдання, що визначені нарядом, розпорядженням або переліком робіт поточної експлуатації, а також п. 1.16, відповідно до якого працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про здоров’я і безпеку людей в процесі виконання будь яких робіт чи під час перебування на території підприємства;

- ОСОБА_4, електромонтер з випробувань та вимірювань Драбівського РЕМ ПАТ «Черкасиобленерго», який порушив вимоги п. 6.1.8 НПАОП 40.1-1.01-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок», згідно з яким керівнику робіт слід постійно наглядати за членами бригади і усувати від роботи членів бригади, які порушують ці Правила, а також вимоги Інструкції з охорони праці № 0085 для електромонтера з випробувань та вимірювань, затвердженої наказом Голови правління ВАТ «Черкасиобленерго» від 26.05.2008 № 220, згідно з п. 1.17 якої працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про здоров’я і безпеку людей в процесі виконання будь яких робіт чи під час перебування на території підприємства.

В своїй позовній заяві позивач посилається на НПАОП 40.1-1.21-98 «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів», які затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України 10.02.1998 за № 93/2533, які не розповсюджуються на ПАТ «Черкасиобленерго». ПАТ «Черкасиобленерго» є енергопостачальною організацією і керується в своїй роботі НПАОП 40.1-1.01.-97 «Правила безпечної експлуатації електроустановок», які затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України № 257 від 06.10.1997, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 13.01.1998 за № 11/2451.

Окрім цього, позивач, як потерпіла, у разі незгоди з висновком спеціальної комісії щодо обставин та причин настання нещасного випадку може звернутись до керівника Держпраці або його територіального округу з метою забезпечення об»єктивності проведення спеціального розслідування має право призначити повторне (додаткове) спеціальне розслідування нещасного випадку спец комісією в іншому складі, за результатами роботи скасувати акти за формою Н-5 і Н-1, притягти посадових осіб підприємства та органів Держпраці, які порушили норми закону, що передбачено п. 54 Порядку.

Однак, зі скаргами чи звернення позивач до Держпраці чи його територіального округу не зверталась.

Виходячи з наведеного, вимога до відповідача ОСОБА_2 акціонерного товариства «Черкасиобленерго» щодо скасування висновків комісії про обставини і причини настання нещасного випадку викладені у акті про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за № 7 від 25.11.2016, зобов’язання відповідача утворити комісію та провести розслідування нещасного випадку, за фактом загибелі 11.11.2016 працівника ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_5 у відповідності до вимог чинного законодавства не відноситься до його компетенції.

У зв'язку вищевикладеним, суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що висновки спеціальної комісії з розслідування нещасного випадку є обґрунтованими та об'єктивними, та такими, що підтверджуються матеріалам спеціального розслідування і змістом актів форми Н-5 та Н-1, у зв'язку з чим позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст. 22 Закону України «Про охорону праці», 3, 12, 13, 81, 89, 263-266, 273, ЦПК України, суд, -

В ИР І Ш В:

У позові ОСОБА_1 до ОСОБА_2 акціонерного товариства «Черкасиобленерго», третя особа: Управління Держпраці в Черкаській області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Драбівському районі про скасування висновків комісії про обставини і причини настання нещасного випадку, викладених у акті про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом, за № 7 від 25.11.2016 – відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області, через Придніпровський районний суд м. Черкаси, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Головуючий: Н.М. Кондрацька