Постанова № 72603565, 01.03.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
750/9981/17
Номер документу
72603565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/9981/17 Суддя (судді) першої інстанції: Рахманкулова Ірина Петрівна

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Земляної Г.В., Мельничука В.П., при секретарі - Шевчук А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційними скаргами виконавчого комітету Чернігівської міської ради, Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 грудня 2017 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Чернігівської міської ради, Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Комунальне підприємство «Муніципальна варта Чернігівської міської ради», обслуговуючий кооператив «Автокооператив № 52» Деснянської районної організації Всеукраїнської спілки автомобілістів про визнання неправомірним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом про визнання недійсним та скасування пункту 1.14 рішення Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради від 20 вересня 2017 р.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що він встановив металевий гараж відповідно до рішень виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 133 від 29.05.2007 р. та № 85 від 12.04.2010 р., а Комісія з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради не є тією особою, яка наділена повноваженнями щодо прийняття рішень, оскільки є органом, що готує висновки та рекомендації.

Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі Комісія з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову з підстав неповного з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Так, названий скаржник посилається на те, що позивачем не було укладено договір оренди земельної ділянки та не перенесено гараж на територію обслуговуючого кооперативу «Автокооператив № 52». Крім того, Комісія з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради не повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи.

Стверджуючи, що при ухваленні рішення у справі Деснянський районний суд м. Чернігова вирішив питання про його права та обов'язки виконавчий комітет Чернігівської міської ради подав апеляційну скаргу у якій, вказуючи на допущені, на його думку, судом порушення норм чинного матеріального та процесуального законодавства, що призвело до постановлення неправильного судового рішення, скаржник, який не брав участі у справі, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Зокрема, виконавчий комітет Чернігівської міської ради звертає увагу на відсутність у позивача договору оренди земельної ділянки та невідповідність встановленого ним гаража дозвільним документам. Скаржник також зазначає, що справу розглянуто у його відсутності.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач наполягає на тому, що суд першої інстанції прийняв законне та обґрунтоване рішення, а спірне рішення Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради не містить чітко визначеної підстави для знесення належного йому гаражу.

Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Київський апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради № 133 від 29.05.2007 р. ОСОБА_2, який мешкає в АДРЕСА_1 дозволено, як виняток, установку тимчасового збірно-розбірного металевого гаража поблизу від місця проживання без права обладнання погребу, оглядової ями, без права продажу або передачі другій особі, з урахуванням оренди земельної ділянки у відділі земельних ресурсів міської ради.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради № 85 від 12.04.2010 р. у зв'язку з будівництвом спортивного комплексу на території Чернігівського державного педагогічного інституту передбачено перенесення тимчасового збірно-розбірного металевого гаражу позивача, інваліда війни 2 групи, з розміщенням його на території існуючого автокооперативу № 52.

11.06.2010 р. Деснянська районна організація Всеукраїнської спілки автомобілістів надіслала голові автокооперативу № 52 направлення для включення ОСОБА_2 в члени кооперативу та виділення місця для встановлення металевого гаража згідно рішення рішенню виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради № 85 від 12.04.2010 р.

З 11 червня 2010 р. позивач є членом обслуговуючого кооперативу «Автокооператив № 52».

Рішенням Чернігівської міської ради № 21/VII-7 від 29.06.2017 р. затверджено Порядок демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова (надалі за текстом - «Порядок»).

Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 цього Порядку гараж підлягає демонтажу, а відповідна територія приведенню у попередній стан у випадках: відсутності рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради, рішення районних у місті Чернігові рад або їх виконавчих комітетів про надання дозволів на встановлення гаража (дозвільних документів), невідповідності встановленого гаража дозвільним документам; виявлення безхазяйного гаража; відсутності документів, підтверджуючих право користування (власності) земельною ділянкою під встановленим гаражем; використання тимчасового гаража власником (користувачем) для комерційної діяльності; 6) в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

Згідно підпункту 2.5 пункту 2 Порядку проведення демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова здійснюється за рішенням Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова. Комісія з демонтажу є постійно діючим колегіальним органом при виконавчому комітеті Чернігівської міської ради з розгляду питань, пов'язаних з демонтажем тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова.

Підпунктом 2.8 пункту 2 Порядку передбачено, що підставою для демонтажу є протокольне рішення Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова. У рішенні повинно бути зазначено місце розташування гаража, відомості про особу (якщо вона відома), з визначенням для особи строку добровільного демонтажу, який становить до тридцяти календарних днів, та вимогою про приведення земельної ділянки в належний стан з відновленням благоустрою.

Комісію з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова утворено рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 303 від 12.07.2017р.

20 вересня 2017 р. Комісією з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова прийнято рішення, оформлене протоколом № 6, про демонтування належного ОСОБА_2 тимчасового (металевого) гаража, що розташований за адресою: АДРЕСА_2, з наданням власнику строку для добровільного демонтажу до 20.10.2017 р.

Це рішення вмотивовано тим, що в порушення рішення виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради № 85 від 12.04.2010 р. багаж розміщено на земельній ділянці поза межами автокооперативу № 52. Крім того, гараж розташований безпосередньо біля огорожі загальноосвітньої школи № 2, що є порушенням вимог ДБН 360-92, затверджених наказом Держкоммістобудування № 44 від 17.04.1992 р.

Спеціальним законом, який відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 р. № 280/97-ВР (надалі за текстом - «Закон № 280/97-ВР»).

За змістом статті 4 цього Закону принцип законності є одним з основних принципів на яких здійснюється місцеве самоврядування в Україні.

Згідно статті 10 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Згідно частини 1 статті 11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

За приписами пункту 2 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо утворення і ліквідації постійних та інших комісій ради, затвердження та зміни їх складу, обрання голів комісій.

Відповідно до частин 1, 10 статті 47 Закону № 280/97-ВР постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації.

Із наведеного випливає, що Комісія з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова не є тим органом, який наділений повноваженнями щодо прийняття рішення про демонтаж належного позивачеві гаража, оскільки згідно пункту 7 частини 1 статті 30 Закону № 280/97-ВР організація благоустрою населених пунктів віднесена до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Крім того, Комісія з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова була утворена рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради, а в силу наведених приписів Закону № 280/97-ВР утворення і ліквідації постійних комісій є виключною компетенцією відповідної ради.

Відповідно ж до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Колегія суддів звертає увагу, що ухвалюючи рішення у справі, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що ОСОБА_2 встановив гараж відповідно до рішення органу місцевого самоврядування.

Із матеріалів справи (плану зовнішніх меж землекористування та фототаблиці) вбачається, всупереч рішенню виконавчого комітету Деснянської районної у м. Чернігові ради № 85 від 12.04.2010 р. позивач встановив належний йому гараж поза межами обслуговуючого кооперативу «Автокооператив № 52».

Цей факт своїми діями фактично підтвердив і сам ОСОБА_2

Так, згідно наданим сторонами у суді апеляційної інстанції поясненням після прийняття Комісією з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова рішення про демонтаж, позивач переніс гараж на територію автокооперативу.

Разом з тим, оскільки помилкові висновку суду першої інстанції не призвели до неправильного вирішення справи по суті, судова колегія не знаходить підстав для скасування судового рішення з мотивів наведених в апеляційних скаргах.

Суд апеляційної інстанції знаходить необґрунтованими посилання скаржників на те, що справу розглянуто за їх відсутності та без повідомлення про дату, час і місце судового засідання.

По-перше, виконавчий комітет Чернігівської міської ради не є учасником справи і суд не вирішував питання про його права чи обов'язки, оскільки предмет спору обмежується питанням про законність рішення Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова.

По-друге, в матеріалах справи містяться відомості про те, що на адресу Чернігівської міської ради направлялась судова повістка про виклик представника Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігова і ця повістка була отримана 28.11.2017 р.

Керуючись статтями 312, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ

Апеляційні скарги виконавчого комітету Чернігівської міської ради, Комісії з демонтажу тимчасових (металевих) гаражів на території м. Чернігів Чернігівської міської ради залишити без задоволення, а рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 27 грудня 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанова складена в повному обсязі 06 березня 2018 р.

Головуючий суддя І.О.Лічевецький

суддя Г.В.Земляна

суддя В.П.Мельничук

Головуючий суддя Лічевецький І.О.

Судді: Мельничук В.П.

Земляна Г.В.