
Справа № 450/3005/17 Провадження № 2-а/450/60/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2018 року Пустомитівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Мусієвського В.Є.
при секретарі Штойка С.В.
за участю представників ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пустомити адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернулась в суд з позовом про визнання неправомірними дій Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова щодо непроведення з 01.09.2017 року перерахунку пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та зобов’язання здійснити такий перерахунок. В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експерної комісії міжрайонної спеціалізованої онкологічної МСЕК від 27.11.2013 року їй було встановлено інвалідність ІІІ групи безстроково. Вона перебуває на пенсійному обліку в Пустомитівському відділі Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова, на час призначення пенсії й до сьогоднішнього дня працює на посаді судді Львівського апеляційного господарського суду. У липні-серпні 2017 року вона декілька разів приїжджала до структурного підрозділу відповідача в м.Пустомити з метою подання заяви про перерахунок пенсії, однак оператори не приймали відвідувачів, посилаючись на відключення електроенергії в приміщенні. 07.09.2017 року вона надіслала заяву про перерахунок пенсії на адресу відповідача через відділення поштового зв’язку та отримала відповідь, що вона набула право на перерахунок пенсії, однак їй необхідно подати заяву згідно додатку 2 Порядку №22-1. На прийомі в начальника Галицького об’єднаного управління ПФУ м.Львова їй було роз’яснено, що вона повинна звернутися особисто через «Єдине вікно». 18.10.2017 року вона повторно звернулася до відповідача з заявою, однак отримала відповідь про відсутність у відповідача обов’язку щодо проведення перерахунку пенсії, оскільки заява подана довільної форми та без дотримання вимог Порядку №22-1. Вважає таку відмову такою, що порушує норми Конституції та законів України. Жодним положенням Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави відмови у проведенні перерахунку пенсії, як недотримання форми заяви про перерахунок пенсії.
Ухвалою від 06.11.2017 року відкрито провадження у справі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила такі задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечила та пояснила, що позивач перебуває на обліку в Галицькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Львова як працюючий пенсіонер, одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яку призначено 26.11.2010 року. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлено Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1. Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при звернення особи з відповідною заявою. Таким чином, незалежно від наявності права в особи на призначення (перерахунок) пенсії, існує обов’язкова процедура прийняття рішення органом Пенсійного фонду. 18.09.2017 року надійшло звернення позивача щодо перерахунку пенсії. Однак, оскільки позивач звернулася до органу, що призначає пенсію без дотримання вимог Порядку №22-1, подавши заяву довільної форми, в управління відсутній обов’язок щодо проведення перерахунку пенсії на підставі поданої заяви та позивачу було надіслано роз’яснення на подану заяву з примірником заяви встановленого зразка.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд прийшов до наступних висновків.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року з наступними змінами і доповненнями, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
За змістом ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженої Постанова правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005, № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Галицькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м.Львова як працюючий пенсіонер, одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яку призначено 26.11.2010 року.
Позивач ОСОБА_3 продовжує працювати на посаді судді Львівського апеляційного господарського суду.
Сторони не заперечили факт одержання позивачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яку призначено 26.11.2010 року.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, яку направила на адресу відповідача засобами поштового зв’язку 07.09.2017 року.
У наданій відповідачем відповіді від 04.10.2017 року за №3980/03-15 на звернення позивача щодо перерахунку пенсії не заперечується її право на перерахунок пенсії та роз’яснено порядок подання та оформлення документів для такого перерахунку згідно Постанови ППФУ від 25.11.2005 №22-1.
На повторне звернення позивача щодо перерахунку пенсії від 18.10.2017 року, відповідач надав відповідь від 26.10.2017 року №З-24/Пс, якою повторно роз’яснив порядок подання та оформлення документів для такого перерахунку згідно Постанови ППФУ від 25.11.2005 №22-1.
Таким чином суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії по інвалідності не оспорюється відповідачем.
У заяві про призначення/перерахунок пенсії (додатку 2), на застосуванні якого наполягає відповідач, адресатом, якому подається така заява, значиться Управління Пенсійного фонду України, та особа повинна зазначити лише район, однак внаслідок реорганізації органів Пенсійного фонду України утворені об'єднані управління, що вказаним додатком не передбачено, а тому дана заява не відповідає вимогам законодавства.
Сторона відповідача у заперечення на позов та у судовому засіданні наполягала на необхідності особистого подання заяви про перерахунок пенсії, що спростовується вимогами норми п.1 7 Постанови ППФУ від 25.11.2005 №22-1 згідно якої, якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Таким чином, заява про перерахунок пенсії може подаватися як особисто так і за допомогою засобів поштового зв’язку.
Крім того, відомості у заяві (згідно додатку №2 вищевказаної постанови правління Пенсійного фонду України) наявні у відповідача, оскільки позивач звертається щодо перерахунку пенсії, а не її призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому, відповідач не довів суду правомірності своїх дій.
Таким чином, з огляду на викладене, виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Статтею 139 КАС України передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягають стягненню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1280,00 грн.
Керуючись ст. ст. 6, 8, 9, 19, 77, 243-246, 260, 293, 295, 297 КАС України, ст. ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги ОСОБА_3 – задовольнити.
Визнати неправомірними дії Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова щодо непроведення з 01.09.2017 року перерахунку пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону Украни «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова провести з 01.09.2017 року перерахунок пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону Украни «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути в користь ОСОБА_3 суму сплаченого судового збору в розмірі 1280,00 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
СуддяОСОБА_4