Рішення № 72596178, 12.02.2018, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
911/3398/17
Номер документу
72596178
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2018 р. м. Київ Справа № 911/3398/17

Господарський суд Київської області в складі:

головуючого судді Христенко О.О.

за участю секретаря Марценюк О.М.

розглянувши справу № 911/3398/17

за позовом Комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства», м. Славутич

до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз», м. Боярка

про визнання протиправними дій щодо припинення газопостачання

представники:

від позивача: Старовойтова Ю.Ю., представник за довіреністю;

від відповідача: Богдан С.В, представник за довіреністю.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» (позивач) звернулось до господарського суду Київської області з позовом до публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» (відповідач) з вимогами визнати протиправними дії щодо припинення (обмеження) газопостачання та заборонити відповідачу припиняти (обмежувати) в примусовому порядку газопостачання на період дії договорів постачання природного газу.

Так, в обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що 01.01.2016 між ним та відповідачем укладений Договір розподілу природного газу, шляхом підписання заяви-приєднання та здійснено попередню оплату в сумі 1 000 000,00 грн. Поміж цим, з метою забезпечення опалювального періоду 2017/2018 між позивачем та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» укладені Договори поставки природного газу № 2250/1718-БО-17 від 11.10.2017, № 2249/1718-БО-17 від 11.10.2017, № 2251/1718-БО-17 від 11.10.2017, якими визначені обсяги поставки природного газу позивачу. Проте, як стверджує позивач, публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» здійснені неправомірні дії щодо обмеження розподілу природного газу позивачу, шляхом демонтажу частини газового трубопроводу біля центральної міської котельні м. Славутич, у зв'язку з чим позивач звертається з вимогами визнати протиправними дії щодо припинення (обмеження) газопостачання та заборонити відповідачу припиняти (обмежувати) в примусовому порядку газопостачання на період дії договорів постачання природного газу.

Ухвалою суду від 22.11.2017 порушено провадження у справі № 911/3398/17 та призначений її розгляд на 13.12.2017.

Ухвалою суду від 13.12.2017 розгляд справи, на підставі клопотання відповідача відкладений на 10.01.2018.

15.12.2017 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017, яким Господарський процесуальний кодексу України викладено у новій редакції.

Пунктом 9 перехідних положень Господарського процесуального кодексу України у редакції, яка діє з 15.12.2017 передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

09.01.2018 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позову та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог. За твердженням відповідача, будь-яких дій по демонтажу газового трубопроводу біля центральної міської котельні у м. Славутич працівниками відповідача не проводилось, а припинення постачання природного газу відбулось на підставі заяви позивача від 05.04.2017 вих. № 01.11.6-05/429, у зв'язку із реконструкцією вузла обліку газу, про що складений відповідний акт про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту від 10.04.2017 № 1/10/04. Натомість, згідно з актом про зняття пломби та відновлення газопостачання від 31.10.2017 № 1 газопостачання котельні КП «УЖКГ» м. Славутич відновлено, у зв'язку із початком опалювального сезону.

У підготовчому засіданні 10.01.2018 судом проведено дії відповідно до частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України, роз'яснено сторонам обмеження строків на подання ними заяв по суті справи та доказів початком стадії розгляду справи по суті та встановлено порядок з'ясування обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та порядок дослідження доказів, якими вони обґрунтовуються під час розгляду справи по суті, з урахуванням судових засідань, що вже були проведені у даній справі, представниками позивача та відповідача заявлено про відсутність бажань на подання нових письмових заяв по суті справи і нових доказів та готовність переходити до розгляду справи по суті.

Ухвалою суду від 10.01.2018, на підставі ч.ч. 2, 5 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, врахувавши думку учасників провадження, судом закрито підготовче провадження у справі № 911/3398/17, справу призначено до розгляду по суті на 31.01.2018.

25.01.2018 та 31.01.2018 через канцелярію суду від позивача надійшли клопотання № 01-07-15/76 від 22.01.2018 про прийняття відповіді на відзив, відповідь на відзив № 01-07-15/74 від 22.01.2018 та клопотання № 01-07-15/107 про долучення додаткових документі у справі. Так, надаючи відповідь на заперечення, позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо опломбування та/або механічного від'єднання газових мереж, що суперечить Кодексу газорозподільних систем. Поміж цим, як стверджує позивач, повідомлень про припинення (обмеження) розподілу природного газу від відповідача не надходило, а за фактом демонтажу обладнання позивачем жодного акту не складалось.

В судовому засіданні 31.01.2018 судом оголошено перерву до 12.02.2018.

09.02.2018 через канцелярію суду від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, в якому відповідач підтримав позицію, викладену у відзиві на позовну заяву та надав в підтримку своїх заперечень висновок тимчасової контрольної комісії Славутицької міської ради від 26.11.2017.

В судовому засіданні 12.02.2018 учасниками провадження підтримані свої вимоги та заперечення, з`ясовані обставини справи та досліджено докази.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області

ВСТАНОВИВ:

Між комунальним підприємством «Управління житлово-комунального господарства» та публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» укладений Договір розподілу природного газу, шляхом заяви-приєднання від 01.01.2016 № 09420VD88UDТ016 до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2498.

Відповідно до п. 1.1 Типового договору розподілу природного газу, цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Згідно п. 3.2 договору за наявності підтвердженого обсягу природного газу Споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить Споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.

З матеріалів справи вбачається, що публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» надає послуги з розподілу природного газу, який публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» постачає позивачу на підставі укладених Договорів поставки природного газу № 2250/1718-БО-17 від 11.10.2017, № 2249/1718-БО-17 від 11.10.2017, № 2251/1718-БО-17 від 11.10.2017.

За вказаними договорами ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зобов'язався поставити споживачеві у 2017-2018 природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах вказаних договорів.

У відповідності до п.п. 2.6, 3.4, 3.5 договорів, розподіл (транспортування) природного газу за договорами здійснює оператор газорозподільних мереж (газотранспортної системи), зокрема, ПАТ «Киїоблгаз», з якими спожив укладає відповідний договір. Постачальник застосовує процедури подання номінації та реномінації відповідно до Кодексу газотранспортної системиз урахуванням інформації щодо балансування в більшу чи меншу сторону. Номінація надається в обсязі необхідному споживачу за цим договором. Постачальник протягом 3 днів з моменту підтвердження оператором газотранспортної системи номінації повідомляє споживачу про розмір поданої номінації шляхом надіслання відповідного повідомлення.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.

У відповідності до пункту 2 розділу 3 глави VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (надалі - Кодекс ГРМ), споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.

Згідно п. 3 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункт 4 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ).

З матеріалів справи вбачається, що 01.01.2016 КП «Управління житлово-комунального господарства» надало ПАТ по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» заявку-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) № 09420VD88UDТ016 від 01.01.2016, персональний ЕІС-код як суб'єкта ринку природного газу - 56XQ0000VD88U000, а отже приєднався до Типового договору розподілу природного газу.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз», підприємство, що здійснює діяльність з розподілу природного газу, на підставі виданої Національною комісією регулювання електроенергетики, ліцензії серії АГ № 507469 від 30.06.2011 та є Оператором ГРМ.

Як свідчать матеріали справи, комунальне підприємство «Управління житлово-комунального господарства» звернулось до Вишгородського відділення ПАТ «Київоблгаз» із листом № 01.11.6-05/429 від 05.04.2017, з проханням направити представника на центральну міську котельню м. Славутич для пломбування вхідної засувки Ду 300 (в закритому положенні), у зв'язку із реконструкцією вузла ВОГ.

Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу визначений розділом 7 глави VI Кодексу газорозподільних систем згідно з яким:

- оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках:

1) несвоєчасна та/або неповна оплата послуг згідно з умовами договору розподілу природного газу;

2) відсутність підтвердженого обсягу природного газу по об'єкту споживача та/або його постачальнику;

3) подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов'язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання;

4) відмова споживача від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти Оператора ГРМ, з урахуванням Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»;

5) неповернення Оператору ГРМ заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу чи розірвання договору розподілу природного газу;

6) несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ;

7) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

8) визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт;

9) наявність заборгованості за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ;

10) необґрунтована відмова від підписання акта наданих послуг та/або акта приймання-передачі природного газу (норма застосовується по об'єкту споживача, що не є побутовим);

11) в інших випадках, передбачених законодавством.

Порядком пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам (крім населення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1687 (далі Порядок), встановлено, що:

- цей Порядок визначає процедуру припинення (обмеження) газопостачання підприємствам - споживачам природного газу (далі - споживач) у разі порушення ними строку розрахунків за спожитий природний газ або за надані послуги з його транспортування, відмови від зменшення обсягу газоспоживання та переходу на роботу з використанням резервних видів палива згідно з графіками, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, на період різких похолодань (далі - відповідний графік), а також відбору природного газу за відсутності у споживачів планового обсягу поставки природного газу на поточний місяць (далі - ліміт природного газу), який виділяється постачальником згідно з договором на постачання споживачу природного газу (пункт 1);

- газопостачання може бути припинено (обмежено) споживачем або газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам (пункт 2);

- газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу. В іншому разі припинення (обмеження) газопостачання здійснюється за дорученням постачальника на підставі укладеного з ним договору.

10.04.2017 представником газорозподільного, газотранспортного, газовидобувного підприємства, майстром ОСОБА_3, в присутності майстра газової служби КП «УЖКГ» ОСОБА_4, складений Акт № 1/10/04 № 161 про те, що згідно з постановою КМУ від 08.12.2006 № 1687 «Про затвердження Порядку пооб'єктивного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення», на підставі листа комунального підприємства «Управління житлово-комунального господарства» № 01.11.6-05/429 від 05.04.2017, припинено (обмежено) газопостачання та опломбовано центральну котельню КП «УЖКГ», шляхом закриття та бліндування вхідної засувки.

Відповідно до п. 3.1 Типового договору розподілу природного газу, санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутність простроченної заборгованості за цим договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником.

За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про деякі питання опалювального сезону 2017/18 року» від 04.10.2017 № 720-р, зокрема п. 1 передбачено, що з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2017/18 року публічному акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» укласти до 14 жовтня 2017 договори із суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню та/або виробництва теплової енергії, з дотриманням вимог Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 р. № 357, та з дотриманням принципу недискримінацїї.

Як підтверджується матеріалами справи між КП «Управління житлово-комунального господарства» та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» укладені договори поставки природного газу № 2250/1718-БО-17 від 11.10.2017, № 2249/1718-БО-17 від 11.10.2017, № 2251/1718-БО-17 від 11.10.2017, за якими ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зобов'язався поставити споживачеві у 2017-2018 природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах вказаних договорів.

Умовами п. 7.2 Договорів поставки природного газу № 2250/1718-БО-17 від 11.10.2017, № 2249/1718-БО-17 від 11.10.2017, № 2251/1718-БО-17 від 11.10.2017, укладених між КП «Управління житлово-комунального господарства», як споживачем та ПАТ «НАК «Нафтогаз України», як постачальник, споживач взяв на себе обов'язок щодо негайного за допомогою письмового та/або факсимільного засобу зв'язку повідомити оператора газорозподільних мереж (газотранспортної системи) про несправність приладів обліку витрат природного газу, приладів вимірювання температури та тиску природного газу, встановлених на комерційному вузлі обліку природного газу споживача.

Як вбачається з матеріалів справи, КП «Управління житлово-комунального господарства» звернулось до відповідача з листом № 01.11.6-05/1264 від 31.10.2017, в якому просило 31.10.2017 направити представника відповідача на центральну котельню м. Славутич для зняття пломб на ввідних засувках Ду 100 до котлів ДЕВ № 1 та ДЕВ № 2, у зв'язку із виробничою необхідністю.

Згідно з наявним в матеріалах справи актом № 1 від 31.10.2017 майстром ПАТ по газопостачанню та газифікації «Київоблгаз» ОСОБА_5 здійснено зняття пломби із засувної арматури для відновлення газопостачання котельні КП «УЖКГ» м. Славутич, у зв'язку із початком опалювального сезону. Як вбачається із власного підпису начальника котельні КП «УЖКГ» відповідач ознайомлений із відповідним актом та для передачі його начальнику підприємства отримав.

Таким чином, відповідно до норм діючого законодавства відповідачем було обмежено газопостачання та поновлено газопостачання за заявами самого позивача (від 05.04.2017 та від 31.10.2017), доказів звернення позивача до відповідача про поновлення газопостачання раніше ніж 31.10.2017 до суду не надано.

Позивач зазначає, що відвідачем було вчинено неправомірне обмеження газопостачання позивача 10.10.2017 шляхом демонтажу частини газового трубопроводу біля центральної міської котельній.

Однак, як було зазначено раніше обмеження газопостачання позивача було здійснено ще 10.04.2017 за заявою позивача, до 31.10.2017 заяв про поновлення газопостачання від позивача відповідачу не надходило.

Також суд звертає увагу, що договори поставки природного газу укладені між позивачем та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» 11.10.2017, тобто 10.10.2017 (на думку позивача дата обмеження відповідачем газопостачання позивачу) постачання природного газу без наявності договорів на його поставку не могло відбуватися.

Таким чином позивачем не доведено неправомірне обмеження відповідачем газопостачання позивача 10.10.2017, оскільки на цю дату газопостачання не відбувалось за заявою позивача, заяв про поновлення газопостачання від позивача не надходило, договори з ПАТ «НАК «Нафтогаз України» на поставку природного газу укладені не були.

Позивач у позовній заяві, підтриманій в судових засіданнях, просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо припинення (обмеження) постачання природного газу позивачу.

З приводу цієї позовної вимоги суд зазначає, що позивач фактично звернувся до суду з вимогою про встановлення певного факту, що виходить за межі повноважень господарських судів, оскільки розглядаючи таку вимогу, суд не здійснює захисту прав та охоронюваних законом інтересів учасників господарських відносин, тобто обраний позивачем спосіб захисту своїх прав у відповідній частині не відповідає способам, встановленим чинним законодавством, і, як наслідок, не призводить до поновлення його порушеного права. Вказані позивачем факти (щодо протиправності дій відповідача, які полягають у безпідставному примусовому припиненні постачання природного газу позивачу) підлягають встановленню господарськими судами у розгляді між сторонами спору про право цивільне (наприклад, при розгляді вимоги про спонукання відповідача вчинити дії з відновлення постачання природного газу, стягнення вартості недовідпущеного природного газу, тощо), а їх встановлення є елементом оцінки фактичних обставин справи та обґрунтованості вимог. Тобто, вказана вимога є передумовою для розгляду судом інших вимог, і не може бути самостійною позовною вимогою.

Щодо вимоги позивача про заборону відповідачу припиняти (обмежувати) в примусовому порядку газопостачання позивача на період дії договорів постачання природного газу, укладених між позивачем та ПАТ «НАК «Нафтогаз України», суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання у спосіб передбачений законом або договором.

Частиною 2 ст. 16 ЦК України передбачено, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Отже, заборона вчиняти дії з припинення газопостачання як спосіб захисту порушеного права Цивільним кодексом України не передбачений, оскільки заборона це тимчасове обмеження, яке є заходом забезпечення позову.

Згідно з п.п. 4.3. п. 4 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 р. № 18, господарський суд, дійшовши висновку про те, що предмет позову не відповідає встановленим законом або договором способам захисту прав, повинен відмовити в позові.

Недоведеність порушеного права, як і невірно обраний спосіб захисту порушеного права є підставами для відмови у задоволенні позовних вимог.

Враховуючи наведене вище, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати, відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України, покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволені позову відмовити повністю.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст підписано - 05.03.2018.

Суддя О.О. Христенко