
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2018 р. № 820/455/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Заічко О.В.
при секретареві судового засідання - Мараєвій О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у неперерахунку пенсії та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 05 січня 2017 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумки 2012 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років в розмірах, зазначених у довідці військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 02 січня 2018 року за № 10/1, виданої на виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 26 вересня 2017 року по справі №642/3202/17 протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код ЄДРПОУ: 14099344) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію з 05 січня 2017 року в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумки 2012 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років в розмірах, зазначених у довідці військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) від 02 січня 2018 року за № 10/1 виданої на виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 26 вересня 2017 року по справі №642/3202/17 , здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 05 січня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при обчисленні йому пенсії відповідачем не було враховані фактично отримані у складі грошового забезпечення грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію за підсумки 2012 року, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 25 років в розмірах зазначених у довідці військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1, внаслідок чого, він звернувся до відповідача з приводу перерахунку пенсії. Проте, відповідачем не було вирішено по суті подану позивачем заяву.
У судове засідання представники сторін не прибули, надали заяви про розгляд справи у письмовому провадженні.
Суд, на підставі ст. 205 КАС України, вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ч. 4 ст. 229 КАС України.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач наказом Міністра оборони України від 21.10.2013 року № 351 був звільнений з військової служби за станом здоров'я та наказом командира в/ч А0501 від 21.11.2013 р. № 269 був виключений з 21.11.2013 р. зі списків особового складу військової частини ( а.с.8-9).
Позивач є військовим пенсіонером та перебуває на обліку у відповідача, пенсію йому було призначено з 21.11.2013 року за вислугу років ( а.с.10).
З матеріалів справи встановлено, що пенсія позивачеві обчислена виходячи з посадового окладу 1164,00 грн., окладу за військове звання 135 грн., процентної надбавки за вислугу років 40%, що становить 519,60 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці у розмірі 2125,84 грн., що становить 3944,44 грн., а розмір пенсії відповідно - 2563,89 грн. ( а.с.11).
У свою чергу, як вказував позивач, відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення в/ч А 0501 від 26.11.2013 № 4/696 ( а.с.12), яка спрямована до ХОВК та останнім - до відповідача, у таку не було включено щомісячну додаткову грошову винагороду, а до одноразових додаткових видів грошового забезпечення - грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію за підсумки 2012 року, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 25 років, проте такі він отримував останні 24 місяці перед звільненням з лав ЗСУ та з яких було сплачено ЄСВ та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За таких обставин ОСОБА_1 звернувся у судовому порядку з відповідним позовом щодо вчинення зазначених дій.
Згідно постанови Ленінського районного суду м. Харкові від 26.09.2017 року по справі № 642/3202/17, яка була частково скасована Харківським апеляційним адміністративним судом постановою від 04.12.2017 р., та на їх виконання, в/ч А0501 було видано нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 02.01.2018 р. № 10/1 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумки 2012 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років ( а.с.13-24).
Позивач 05.01.2018 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, до якої було додано весь необхідний пакет документів, та просив прийняти рішення про перерахунок з 05.01.2017 р. пенсії з урахуванням вищевказаних складових ( а.с.25).
На вказану заяву отримав відповідь від 25.01.2018 р. № 86/с-14 про те, що розгляд вказаного питання вже здійснювався, про що позивача було проінформовано листами від 12.06.2017 р. № 1108/с-14 та від 02.01.2018 р. №3163/с-14 ( а.с.26).
Не погодившись із вказаним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та вказував, що у правовідносинах, з приводу яких подано позов, має місце бездіяльність відповідача, заява про перерахунок пенсії фактично не вирішена, оскільки ОСОБА_2 раніше не звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, а посилання на листи від 12.06.2017 р. № 1108/с-14 та від 02.01.2018 р. №3163/с-14 є недоречними, оскільки такі стосуються призначення, а не перерахунку пенсії. У свою чергу, відповідач, в силу національного законодавства, обтяжений обов'язком зі вчинення таких дій.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-XII) пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058-ІV).
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).
Відповідно до пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України " Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі Закон України № 2011-ХІІ).
Відповідно до ст. 1-2 Закону № 2011-ХІІ, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця ( ч.3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року (далі Постанова КМУ № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-ІV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Суд зазначає, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумки 2012 року, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 25 років , відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Таким чином позивач відповідно до вимог статті 43 Закону № 2262-ХII у зв’язку з нарахуванням вказаних видів грошового забезпечення, має право на їх врахування при обчисленні пенсії. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.10.2015 (справа № 21-2942а15), від 10.03.2015 (справа № 21-70а15).
Суд зазначає, що відповідно до ст. 49 Закону № 2262-ХII, пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок проведення перерахунку). Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Пунктом 1 вказаного порядку ( в редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії), встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі ( п.4 Порядку, в редакції, чинній на час звернення позивача до відповідача з заявою про перерахунок пенсії).
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі Порядок подання документів).
Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.
Відповідно до ст. 66 Закону №2262-ХІІ рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. Водночас, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення, зокрема, про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові.
Суд зауважує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
У свою чергу, судом встановлено, що відповідачем фактично рішення про перерахунок або про відмову у перерахунку пенсії позивачеві не приймалось.
Водночас, беручи до уваги встановлені судом обставини у поєднанні з наведеними правовими нормами, суд приходить до висновку про наявність порушеного права позивача, яке полягає у тому, що останній, в силу національного законодавства, має право на перерахунок та виплату пенсії в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумки 2012 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років в розмірах зазначених у довідці військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) від 02 січня 2018 року за № 10/1 виданої на виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 26 вересня 2017 року по справі №642/3202/17.
У свою чергу, ГУ ПФУ в Харківській області обтяжено обов'язком вчинити вказані дії з 05.01.2017 р., враховуючи положення ст. 63 Закону № 2262-ХII з огляду на те, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 05.01.2018 р.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
За приписами ч. 1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 63505, рнокпп НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області ( пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов. м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у неперерахунку пенсії та виплаті пенсії ОСОБА_1 з 05 січня 2017 року без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумки 2012 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років в розмірах, зазначених у довідці військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 від 02 січня 2018 року за № 10/1, виданої на виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 26 вересня 2017 року по справі №642/3202/17 протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов. м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 63505, рнокпп НОМЕР_1) пенсію з 05 січня 2017 року в розмірі, який обчислений із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії за підсумки 2012 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років в розмірах, зазначених у довідці військової частини А 0501 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер:НОМЕР_1) від 02 січня 2018 року за № 10/1 виданої на виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 26 вересня 2017 року по справі №642/3202/17 , здійснити виплату суми перерахунку, починаючи з 05 січня 2017 року.
Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов. м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 63505, рнокпп НОМЕР_1) у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривня 80 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, як передбачено п.15 Перехідних положень КАС України; після початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи - безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 06 березня 2018 року.
Суддя Заічко О.В.