Рішення № 72591985, 22.02.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
22.02.2018
Номер справи
234/6214/17
Номер документу
72591985
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/6214/17

Провадження № 2/234/118/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2018 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Лутай А.М.,

за участю: секретаря – Пагуліч Д.Г.,

прокурора - Сосновенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом в.о.керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури, що дії в інтересах держави в особі ОСОБА_1 міської ради до ОСОБА_2 про зобов’язання звільнити та повернути земельну ділянку, -

ВСТАНОВИВ:

До Краматорського міського суду Донецької області 27.04.2017р надійшла позовна заява в.о.керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури, що діє в інтересах держави в особі ОСОБА_1 міської ради до ОСОБА_2 про зобов’язання звільнити та повернути земельну ділянку. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 місцевою прокуратурою вивчено стан дотримання чинного законодавства при виділені земельних ділянок для ведення фермерського господарства, в ході якого встановлено факт використання земельної ділянки комунальної власності за відсутності правовстановлюючих на землю документів (договору оренди землі).

Так, встановлено, що 23 грудня 1999 року між ОСОБА_1 міською радою з одного боку та фермером ОСОБА_2, відповідачем у справі, укладено договір №24/сх на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди). Відповідно до п.1.1 розділу 1 «Предмет договору» вказаного вище Договору ОСОБА_1 міська рада на підставі рішення від 23.12.1999 №ХІІ/23-33 надає, а фермер ОСОБА_2 приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 41,3га, у тому числі ріллі 30,0га, пасовищ 9,5га, лісів 1,2га, інших угідь 0,6га згідно з планом землекористування. Пунктом 1.2 розділу 1 «Предмет договору» договору №24/сх на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 23.12.1999р передбачено, що земельна ділянка передається до 23.12.2002 року строком на 3 роки для ведення фермерського господарства у районі сел.Старорайське. зазначає, що згідно з п.2.1 розділу 2 «Плата за землю» плата за землю вноситься землекористувачем щорічно, втім розмір орендної плати не встановлено; підпунктом «б» п.3.1 розділу 3 «Права і обов’язки сторін» встановлено, що землекористувач зобов’язаний при закінченні терміну договору, а також при достроковому його закінченні орендатор повертає земельну ділянку у належному вигляді. Також, вказує, що Договором передбачено, що він набуває чинності з моменту його реєстрації. Договір зареєстровано місцевою радою м.Краматорська в Книзі записів договорів на право тимчасового користування землею 19.04.2000 за №24/сх.

Свої вимоги мотивує тим, що після закінчення дії договору №24/сх на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) відповідач не повернув земельну ділянку громаді м.Краматорська та продовжує її використовувати по теперішній час, в підтвердження чого є інформація ОСОБА_1 міської ради від 04.11.2016р №01-30/5330, згідно якої, інформація щодо наявності додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки №24/сх від 23.12.1999р між ОСОБА_1 міською радою та ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 41,3га відсутня.

Крім того, у лютому 2015 року надходило звернення відповідача з приводу поновлення договору оренди, але додані документи не містили кадастрового номеру земельної ділянки, що є істотною умовою договору оренди, у зв’язку з чим ОСОБА_1 міською радою документи були повернуті ОСОБА_3 без розгляду.

Також, за інформацією Управління Держгеокадастру у м.Краматорська від 23.09.2016р №8-28-0.3-1415/2-16 відомості про кадастровий номер земельної ділянки загальною площею 41,3га, яка передана ОСОБА_2 за договором №24/сх на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), відсутні. На теперішній час вказаний договір не може бути поновленим з наступних підстав: строк дії договору закінчився у 2002 році; відповідач після закінчення дії Договору своєчасно не звернувся до ОСОБА_1 міської ради для продовження або поновлення; технічна документація не приведена у відповідальність до вимог Земельного кодексу та Закону України «Про оренду землі», зокрема, не присвоєно кадастровий номер земельній ділянці, що перебуває у користуванні ОСОБА_3; норматину грошову оцінку земельної ділянки не проведено, у зв’язку з чим, визначити розмір орендної плати за земельну ділянку неможливо.

З посиланням на ст.33 Закону України «Про оренду землі», вказує, що у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу. Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов’язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді. У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Таким чином, за умови продовження використання орендарем земельної ділянки державної або комунальної власності, законодавство передбачає можливість автоматичної пролонгації договору оренди земель державної та комунальної власності, проте за умови обов'язкового укладення між сторонами відповідної додаткової угоди та без прийняття відповідним компетентним органом рішення про поновлення строку відповідного договору. За умови відсутності відповідної додаткової угоди такий договір не може вважатись поновленим.

Вважає, що земельна ділянка площею 41,3га, розташована у районі сел.Старорайське, підлягає поверненню територіальній громаді міста ОСОБА_1. Однак, відповідачем до цього часу за актом прийому-передачі не повернуто земельну ділянку, та останній продовжує її використовувати без правовстановлюючих документів.

Також, відповідно до Єдиного реєстру Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_2А не є фізичною особою-підприємцем та не є засновником (керівником) юридичної особи, а перебування земельної ділянки у користуванні останнього за відсутності чинного на теперішній час правовстановлюючого документу, унеможливлює його передачу у користування іншому користувачу відповідно до вимог земельного законодавства через земельні торги та отримання законного доходу місцевим бюджетом. Просить зобов’язати ОСОБА_2 звільнити та повернути за актом приймання-передачі ОСОБА_1 міській раді земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 41,3га, яка розташована у районі сел.Старорайське, та стягнути з відповідача на користь прокуратури Донецької області кошти, витрачені на сплату судового збору у розмірі 1600грн.

Прокурор Сосновенко О.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити. Проти заочного рішення не заперечувала.

Представник позивача ОСОБА_1 міської ради в судове засідання не з’явився, по невідомим суду причинам. Про час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином, про причини своєї неявки суду не повідомив.

Відповідач ОСОБА_2 та його представник, які про дату, час і місце слухання справи повідомлені належним чином у відповідності зі ст.ст.128, 130 ЦПК України, в судове засідання не з’явилися без повідомлення причини неявки. Відзив на позовну заяву, письмові, електронні докази та зустрічний позов до суду не надавали.

Суд, згідно до ст.280 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача та його представника та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Вислухав пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У відповідності до ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.

У відповідності до ст.2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У відповідності до Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998р №161-XІV, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 14 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Судом встановлено, що відповідно до договору на право тимчасового користування землею ( в тому числі на умовах оренди) №24/сх від 23.12.1999р, орендодавець ОСОБА_1 міська рада з одного боку та орендар – фермер ОСОБА_2, на підставі рішення ОСОБА_1 міської ради від 23.12.1999р №ХІІ/23-33 надає, а орендодавець приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 41,3га, яка розташована в районі сел.Старорайське для ведення фермерського господарства строком на 3 роки.

Таким чином, предметом договору є земельна ділянка, що не суперечить приписам статті 79 Земельного кодексу України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Згідно до ч.1 ст.93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки-це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Вказаний договір зареєстровано в Книзі договорів на право тимчасового користування землею 19.04.1999 року за №24/сх.

Відповідно до ст.15 ЗУ «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є: об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Статтею 21 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно ст.289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Пунктом 1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995р №213, встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок здійснюється з метою визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Так, у порушення вимог ст.15 ЗУ «Про оренду землі» у договорі на право тимчасового користування землею не визначено розміру орендної плати, п.2.1 договору.

Крім того, за інформацією Управління Держгеокадастру у м.Краматорська від 23.09.2016р №8-28-0.3-1415/2-16 відомості про кадастровий номер земельної ділянки загальною площею 41,3га, яка передана ОСОБА_2 за договором №24/сх на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), відсутні.

Відповідно до пункту 1.2 Договору, земельна ділянка надається на умовах до 23.12.2002р строком на 3 роки.

Відповідно до ст.33 ЗУ «Про оренду землі», орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності). Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов’язковому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи заяву ОСОБА_2 від 19.02.2015р про поновлення договору оренди землі №24/сх від 23 грудня 1999 року ОСОБА_1 міської радою повернуто без розгляду, оскільки не зазначено кадастрового номеру земельної ділянки.

З листа №01-30/5330 від 04.11.2016р виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради вбачається, що інформація щодо наявності додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки №24/сх від 23.12.1999р між ОСОБА_1 міською радою та ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 41,3га відсутня. Термін дії договору сплинув. У лютому 2015 року надходило звернення орендаря з приводу поновлення договору оренди, але документи не містили кадастрового номеру земельної ділянки. Крім того, за даними ДПІ у м.Краматорську станом на травень 2015 року податок на земельну ділянку сплачується, але податковий борг складав 6,7тис.грн.

З інформації наданої ДПІ у м.Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області від 17.03.2017р за №3891/10/05-15-13-3 ОСОБА_2 є платником податку на земельну ділянку, розташовану за адресою: район сел.Старорайське. Розмір плати за землю становить 0,1% від нормативної грошової оцінки, що становить у 2014р – 1156,03грн, у 2015р - 1444,03грн, у 2016р – 1732,84грн. Станом на 01.03.2017р заборгованість по платі за землю складає 3176,87грн.

Відповідно до умов договору на право тимчасового користування землею, договір укладено між фермером ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства.

Законом України «Про фермерське господарство» встановлено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець.

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_2А не є фізичною особою-підприємцем та не є засновником (керівником) юридичної особи.

Пунктом 3.1 вказаного Договору передбачено, що при закінченні терміну договору, а також при достроковому його закінченні орендатор повертає земельну ділянку у належному вигляді.

Відповідно до пункту 1.2 Договору, земельна ділянка надається на умовах до 23.12.2002 року строком на 3 роки.

Статтею 31 ЗУ «Про оренду землі», передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено.

Оскільки договір на право тимчасового користування землею припинив свою дію та його строк не поновлено у встановлений законом порядку, а відповідач ОСОБА_2 продовжує використовувати земельну ділянку без належних правових підстав, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

У відповідності до ст.141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь прокуратури Донецької області судовий збір, сплачений під час звернення до суду з даним позовом у розмірі 1600грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.1, 2, 13-15, 21, 31, 33 Закону України «Про оренду землі», ст.792 ЦК України, ЗУ "Про фермерське господарство", ст.ст.12, 13, 81, 89, 141, 280, 284 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву в.о.керівника ОСОБА_1 місцевої прокуратури, що дії в інтересах держави в особі ОСОБА_1 міської ради до ОСОБА_2 про зобов’язання звільнити та повернути земельну ділянку, - задовольнити.

Зобов’язати ОСОБА_2, ІПН №2153111692, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, звільнити та повернути за актом приймання-передачі ОСОБА_1 міській раді земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 41,3га, яка розташована у районі сел.Старорайське.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь прокуратури Донецької області (ідентифікаційний код юридичної особи 25707002, юридична адреса: вул.Університетська, 6, м.Маріуполь, Донецька область, 87500, на р/р №35216066016251, Держказначейська служба України, МФО-820172, отримувач: прокуратура Донецької області) витрати зі сплати судового збору в сумі 1600грн (одна тисяча шістсот гривень, 00коп).

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А.М.Лутай