Рішення № 72588939, 06.03.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2018
Номер справи
815/459/18
Номер документу
72588939
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/459/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (65082, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна 83) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови, листом №2490/Ф-11 від 09 січня 2018 року, ОСОБА_1 у нарахуванні та виплати суми компенсації втрати частини доходів, за період з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2017 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 13394,76 грн.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2017 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 13394,76 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУПФУ), на виконання постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 17 листопада 2009 року по справі №2а-1848/09, було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 (далі - Позивач) та донараховано, за період з 01 січня 2004 року, суму недоотриманої пенсії в розмірі 13394,76 грн. Зазначені 13394,76 грн. були виплачені Позивачу лише 14 грудня 2017 року, тобто із затримкою виплати, яка складає 166 календарних місяців (з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2017 року). Таким чином, Позивачу, як пенсіонеру Збройних Сил України, компенсація повинна бути сплачена за рахунок коштів державного бюджету, які спрямовуються на пенсійне забезпечення осіб, яким призначена пенсія у відповідності із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Ухвалою від 07.02.2018 р. прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

20.02.2018 року, від Відповідача надійшов відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії), порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання) та затримка виплати доходів один і більше календарних місяців. Враховуючи те, що доходи, а в даному випадку пенсія, виплачуються позивачу вчасно, щомісячно без затримки, підстав для виплати компенсації немає.

Кошти які виплачуються пенсіонерам за рішенням суду є складовою частиною Державного бюджету, а не бюджету Пенсійного фонду. В зв'язку з тим, що Законами України Про Державний бюджет на відповідний рік не було передбачено видатків для проведення відповідних виплат, зазначена доплата головним управлінням Позивачу не виплачувалась. Позовні вимоги вважають незаконними та необґрунтованими, тому у задоволенні позову просять відмовити.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлене наступне.

На підставі постанови Малиновського районного суду м. Одеси від 17.11.2009 № 2а-1848/09, зобов'язано головне управління провести перерахунок щомісячного підвищення до пенсії ОСОБА_1 3. за вислугою років, як учаснику бойових дій з 01.01.2004 по 30.06.2006 з урахуванням підвищення на 150% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України " Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Позивачу у квітні 2012 року проведено перерахунок пенсії та нараховано доплату в розмірі 13394,76 грн.

Отримання Позивачем суми недоотриманої пенсії у розмірі 13394,76 грн. підтверджується випискою по картковому рахунку Позивача, з якої вбачається, що 14 грудня 2017 року на картковий рахунок Позивача надійшла грошова сума у розмірі 13394,76 грн., як стягнення заборгованості за рішенням Малиновського районного суду міста Одеси від 17 листопада 2009 року по справі №2а-1848/09.

На думку позивача, порушуючи вимоги статті 4 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року N 2050-ІІІ, йому не була виплачена відповідна компенсація, чим Позивачу завдано майнової шкоди у розмірі суми несплаченої компенсації.

У грудні 2017 року, Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про нарахування та сплату йому суми компенсації втрати частини доходів, на що відповідачем у листі №2490/Ф-11 від 09 січня 2018 року, відмовлено Позивачу у задоволенні заяви на підставі того, що поточна пенсія своєчасно нараховувалась та виплачувалась, проведення розрахунку компенсації втрати частини доходу не було предметом судового розгляду, а тому вчинення таких дій головним управлінням виходитиме за межі зобов'язань, покладених постановою суду.

Зазначені обставини, стали підставою звернення з даними вимогами до суду.

Суд вважає доводи позивача, які викладені у позові необґрунтованими з огляду на наступне.

В силу ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частиною 2 статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року N 2050-ІІІ (надалі - Закон) передбачена виплата громадянам компенсації втрати частини доходів у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати нарахованих доходів.

Так, згідно з ст. 2 Закону, згідно ст. 2 цього Закону компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами розуміються грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не носять разового характеру, у тому числі пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Статтею 3 Закону передбачено обчислення суми компенсації шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується дохід, до уваги не береться).

Статтею 4 Закону передбачено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Передбачений постановою Малиновського районного суду міста Одеси від 17 листопада 2009 року по справі №2а-1848/09, перерахунок щомісячного підвищення до пенсії позивача в сумі 13394,76 грн. має разовий характер, тому не є доходом у розумінні ст. 2 Закону.

Щодо виконання постанови Малиновського районного суду міста Одеси від 17 листопада 2009 року по справі №2а-1848/09, судом встановленою, що її виконання відбувалось відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» № 4901-VI від 05.06.2012 року.

Згідно з ч. 1 ст. 3 цього Закону, виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

На виконання зазначеного Закону Постановою Кабінету Міністрів України 03.09.2014 затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою № 440 (далі — Порядок).

Відповідно до п. 7 Порядку, управлінням державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Одеській області листом від 12.12.2014 №09.3-7706 повідомлено головне управління, що виконавчий лист, виданий Малиновським районним судом м. Одеси на підставі постанови від 17.11.2009 року, прийнято до обліку та включено до першої черги задоволення позовних вимог (копія листа додається). Відповідачем, враховуючи вимоги Порядку надано до управління державної виконавчої служби Довідку про здійснення нарахування на виконання рішення суду від 31.12.2014 № 13394/05 із зазначенням нарахованої суми необхідної для подальшої виплати — а саме 13394,76 грн.

В подальшому, відповідно до п. 13 Порядку, зазначена сума органами виконавчої служби була передана на виконання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, а саме, до Державної казначейської служби України, та була виплачена Позивачу саме цим органом.

Отже відповідач не здійснював виплату зазначеної суми, оскільки зазначена сума виплачується органами Державного казначейства за рахунок коштів державного бюджету. Затримка виплати відбулась не з вини органу Пенсійного фонду України, тому, вимога щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови у нарахуванні та виплати суми компенсації втрати частини доходів, за період з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2017 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 13394,76 грн., не відповідає вимогам чинного законодавства.

Крім того, відповідно до п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21 лютого 2001 року № 159, компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.

Згідно з абз. 1 п. 4 Порядку, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Отже, підставою для здійснення компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії), порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання) та затримка виплати доходів один і більше календарних місяців.

Враховуючи те, що доходи, а в даному випадку щомісячна пенсія, виплачуються позивачу щомісячно без затримки, підстав для нарахування та виплати компенсації немає, тому вимога про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2017 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 13394,76 грн. також не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

Враховуюче зазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач на момент звернення до суду, був звільнений від сплати судового збору у встановленому порядку, а статтею 139 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись статтями 2, 5-9, 77, 90, 242 - 246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративний позову ОСОБА_1 (65082, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна 83) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бутенко А.В.

.