Рішення № 72588770, 27.02.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
813/3738/17
Номер документу
72588770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/3738/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя Грень Н.М.,

секретар судового засідання Редкевич О.Р.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дрогобицького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області з вимогами: - визнати відмову Дрогобицького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області про внесення змін до актового запису неправомірною;

- зобов'язати Дрогобицький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області внести зміни в актові записи, а саме:

про народження №327 від 19.05.2059 року, складений Дрогобицьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щодо виправлення в графі «відомості про матір» національність матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з «українка» на «полька»;

про шлюб №335 від 22.06.1989 року, складений Дрогобицьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та до реєстрації шлюбу - ОСОБА_1, після реєстрації шлюбу - ОСОБА_3 щодо виправлення в графі «відомості про нареченого» - ОСОБА_1 з «українець» на «поляк».

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що матір позивача ОСОБА_1 (дівоче прізвище ОСОБА_4) ІНФОРМАЦІЯ_2, за національністю полька, за віро-сповіданням-римо-католик, що підтверджується рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 08.02.2013 року. Дідусь по матері теж був поляком, що зокрема зазначено у свідоцтві про народження ОСОБА_4 - рідної сестри матері.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про внесення змін в актові записи про народження №327 від 19.05.2059 року, щодо виправлення в графі «відомості про матір» національність матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з «українка» на «полька» та про шлюб №335 від 22.06.1989 року щодо виправлення в графі «відомості про нареченого» - ОСОБА_1 з «українець» на «поляк». 23.03.2017 року відповідачем прийнято висновок про внесення виправлень до актових записів, яким відмовлено у задоволенні заяви. Позивач вважає таку відмову протиправною та такою, що порушує його право вільно обирати та відновлювати національність за принципом кровних зв'язків.

Позивач в судове засідання не прибув, однак подав до суду заяву про розгляд справи без його участі. Крім того, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Через канцелярію суду надійшла заява про розгляд справи без участі уповноваженого представника.

Суд з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а також ті, які мають значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та встановив наступне.

ОСОБА_1 - народився ІНФОРМАЦІЯ_1 р. в м. Дрогобичі Львівської області, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2, виданого 28.05.1959 р. міським бюро ЗАГС міста Дрогобича.

Як встановлено із вищевказаного свідоцтва про народження в графі батьки зазначається: батько - ОСОБА_5 та мати - ОСОБА_2.

Мати позивача - ОСОБА_2 (дівоче прізвища ОСОБА_4), ІНФОРМАЦІЯ_2, за національністю полька, а за віросповіданням - римо - католик, що підтверджується рішенням Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 08.02.2013 р. у справі за №442/825/13-ц та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження.

Дідусь позивача по матері - ОСОБА_6 - був поляком за національністю, що зокрема, зазначено у свідоцтві про народження ОСОБА_4 - рідної сестри матері позивача.

ОСОБА_1 звернувся до Дрогобицького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області із відповідною заявою про внесення змін в актові записи:

- про народження №327 від 19.05.2059 року, складений Дрогобицьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щодо виправлення в графі «відомості про матір» національність матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з «українка» на «полька»;

про шлюб №335 від 22.06.1989 року, складений Дрогобицьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та до реєстрації шлюбу - ОСОБА_1, після реєстрації шлюбу - ОСОБА_3 щодо виправлення в графі «відомості про нареченого» - ОСОБА_1 з «українець» на «поляк».

Позивач, не погодившись із таким висновком, звернувся до суду за захистом своїх прав із даним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 49 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо.

Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року № 2398 - VІ (далі - Закон № 2398 - VІ).

Відповідно до статті 4 Закону № 2398 - VІ органами державної реєстрації актів цивільного стану є:

1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану;

2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану);

3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Згідно зі статтею 6 Закону № 2398 - VІ відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону № 2398 - VІ передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з положеннями статті 22 Закону № 2398 - VІ внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.

Частиною 5 статті 9 Закону № 2398 - VІ передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері державної реєстрації актів цивільного стану.

Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.11 затверджено Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.11 за №55/18793 (далі - Правила).

Пунктом 1.1 розділу І Правил встановлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до пункту 1.5 розділу І Правил заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.

Згідно з пунктом 1.7 розділу І Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Порядок внесення змін до актів цивільного стану врегульовано розділом ІІ Правил.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2.1 розділу ІІ Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.

Пунктом 2.5 розділу ІІ Правил визначено коло осіб, які мають право звертатись із заявою про внесення змін до актових записів цивільного стану. Так, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема, особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього).

Відповідно до пункту 2.6 розділу ІІ Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Системний аналіз вищенаведених норм Закону № 2398 - VІ та Правил свідчить, що вони кореспондуються між собою і визначають одинакові підстави та порядок звернення до органів державної реєстрації актів цивільного стану та коло осіб, наділених правом на звернення із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану.

Пунктом 2.12 Правил, передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за встановленою формою.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Судом встановлено, що у відповідності до таких вимог чинного законодавства ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актових записів про народження та про шлюб.

Відповідно до пп.2.13.2 п.2.13 Правил, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Статтею 11 Закону України «Про національні меншини в Україні» передбачено, що громадяни України мають право вільно обирати і відновлювати національність. Примус громадян хоч би в якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Враховуючи те, що позивач бажає встановити свою національну приналежність, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог тому позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 6-15, 19-30, 72-79, 90, 139, 158-163, 241-246, 250-251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

в и р і ш и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову Дрогобицького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області про внесення змін до актового запису.

3. Зобов'язати Дрогобицький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області внести зміни в актові записи, а саме: про народження №327 від 19.05.2059 року, складений Дрогобицьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області на ім'я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щодо виправлення в графі «відомості про матір» національність матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, з «українка» на «полька» та про шлюб №335 від 22.06.1989 року, складений Дрогобицьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області між ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та до реєстрації шлюбу - ОСОБА_1, після реєстрації шлюбу - ОСОБА_3 щодо виправлення в графі «відомості про нареченого» - ОСОБА_1 з «українець» на «поляк».

4. Судовий збір в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп. присудити на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Дрогобицького міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Львівській області.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення подається безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення складено та підписано 05.03.2018 року.