Постанова № 72580940, 22.02.2018, Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
22.02.2018
Номер справи
456/3126/17
Номер документу
72580940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 456/3126/17

Провадження № 2-а/456/27/2018

РІШЕННЯ

іменем України

22 лютого 2018 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:

головуючого-судді Янко Б. Я.

при секретарі Стасів О.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Стрий адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 13.09.2017 року та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради прийняти рішення щодо призначення допомоги одинокій матері,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом в якому просить ухвалити рішення, яким скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 13.09.2017 року; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради прийняти рішення щодо призначення допомоги одинокій матері ОСОБА_1 на кожну рідну дитину (утриманця), а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що із супровідним листом №1286/01.11 від 26.09.2017 року вона одержала копію рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 13.09.2017 року з фабулою «про призначення допомоги сім'ям з дітьми», у якому зазначено: заявник ОСОБА_1; дата звернення поточна 14.08.2017 року; дата звернення для призначення/перерахунку 14.08.2017 року; вид перерахунку: перерахунок; список утриманців: 1. ОСОБА_2. Проте, заявою від 14.08.2017 року з доданими декларацією про доходи та копіями свідоцтв про народження дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4, вона зверталась за призначення допомоги одинокій матері на трьох дітей. Посилається на постанову КМУ від 27.12.2002 року №1751, якою затверджено «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», якою визначено умови та порядок виплати такої допомоги на дітей одиноким матерям, а тому змушена була звернутись до суду із позовом про скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 13.09.2017 року.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, однак в позовній заяві зазначила, що справу просить розглянути за її відсутності.

Представник Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради Вільшинська О.В. в судовому засіданні заперечила щодо задоволення позовних вимог. Подала суду письмове заперечення в якому покликається на те, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 01.03.2003 року як одержувач допомоги одинокій матері на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. 14.08.2017 року позивач звернулась до Управління із заявою про призначення допомоги одинокій матері на дітей: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до якої додала пакет документів: декларацію про доходи сім'ї одинокої матері ОСОБА_1; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини ОСОБА_2; копії свідоцтв про народження дітей ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4; копії довідок про реєстрацію місця проживання матері ОСОБА_1 та дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_4; заяву про збір необхідних документів, а решта документів отримувалось на запити Управління. У декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 14.08.2017 року в розділі ІІ в колонці вид доходу, позивачем вказуються «аліменти на дітей ОСОБА_3, ОСОБА_4.», в колонці джерело доходу вказано «доходи батька ОСОБА_6», а відтак рішенням про призначенням допомоги сім'ям з дітьми від 13.09.2017 року ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року у сумі 106, 51 гривень з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року, на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 допомога не призначалась. Враховуючи наведене, просила суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, давши належну оцінку доказам, суд приходить до переконливого висновку, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із ч.1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

В судовому засіданні встановлено, що 29.01.2003 року звернулась до Управління праці та соціального захисту Стрийської міської ради із заявою про призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, а саме: допомоги у зв'язку із вагітністю та пологами, одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні з 01.03.2003 року, як одержувач допомоги одинокій матері на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_2, серія НОМЕР_1 від 03.01.2003 року, виданого відділом реєстрації актів цивільного стану Стрийського міського управління юстиції Львівської області, копія якого наявна в матеріалах справи, у графі «мати» зазначена ОСОБА_1, у графі «батько» ОСОБА_7.

Згідно із довідкою відділу РАЦС Стрийського міського управління юстиції у Львівській області, виданої ОСОБА_8, в книзі реєстрації актів про народження відділу реєстрації актів цивільного стану Стрийського міського управління юстиції Львівської області 03.01.2003 року проведено запис №6 про народження ОСОБА_2, відомості про батька вказані за вказівною матері відповідно до ч.1 ст. 135 СК України.

Позивач ОСОБА_1 отримувала вказану допомогу до 01.01.2016 року в гарантованому розмірі без врахування доходу, однак з 01.01.2016 року допомогу в гарантованому розмірі скасовано.

Відповідно до абз.2 п.36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога виплачується протягом шести календарних місяців.

Згідно із абз.1 п. 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами.

14.07.2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту Стрийської міської ради із заявою про призначення державної допомоги одинокій матері з дітьми: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до якої додано: декларацію про доходи одинокої матері ОСОБА_1; витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію дитини ОСОБА_2; копії свідоцтв про народження дітей: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4; копії довідок про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 та дітей ОСОБА_2, ОСОБА_4 та заяву про збір необхідних документів.

У декларації по доходи та майновий стан, поданої позивачем ОСОБА_1, у розділі ІІ в колонці вид доходу, позивачем вказуються аліменти на дітей ОСОБА_3, ОСОБА_4, в колонці джерело доходу вказано «доходи батька ОСОБА_6».

Той факт, що позивачка отримує аліменти на утримання дітей ОСОБА_3, ОСОБА_4 підтверджується також довідкою про доходи № 0405 від 29.08.2017 року, виданої ОСОБА_1.

Таким чином, рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 13.09.2017 року ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахування доходів) на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 у сумі 106, 51 гривень, з 01.08.2017 року по 31.012018 року.; на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, допомога не призначалась.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, з незалежних від них обставин, а також у старості та у інших випадках, передбачених законом.

Допомога на дітей одиноким матерям є одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений п.5 ч.1 ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (21 листопада 1992 року №2811-XII).

Згідно з положенням ст. 18-1 Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

Таким чином, дослідженими у судовому засіданні обставинами справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради як одинока матір та їй булла призначена відповідна державна допомога на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

14 серпня 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення їй допомоги одинокій матері на дітей ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 і така допомога була їй призначена з 1 серпня 2017 року відносно дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 106,51 грн. на місяць, а щодо інших дітей - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 допомога призначена не була.

Зважаючи на ті обставини, що в свідоцтвах про народження дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 року їхнім батьком зазначено ОСОБА_6, який сплачує на користь позивача ОСОБА_1 аліменти на утримання цих дітей, тому, з огляду на положення ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», відсутні правові підстави для призначення ОСОБА_1 державної допомоги як одинокій матері на дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 року, а тому суд приходить до переконливого висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними, а тому не підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст.2, 3, 5, 7-10, 132, 211, 227, 228, 241, 242, 246 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про скасування рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 13.09.2017 року та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради прийняти рішення щодо призначення допомоги одинокій матері ОСОБА_1 на кожну рідну дитину (утриманця), а саме: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Головуючий-суддя Б. Я. Янко