
Справа № 524/9076/17
Провадження №2-а/524/139/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.02.2018 м.Кременчук
Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі:
Головуючого - судді Андрієць Д.Д.,
за участю секретаря - Воблікової І.О.
представника позивача - Сінельнікова Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці справу за адміністративним позовом Громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр» до Комунального підприємства «Теплоенерго» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Громадська організація «Кременчуцький антикорупційний центр» звернулась до Автозаводського районного суду м. Кременчука із позовом до Комунального підприємства «Теплоенерго» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 31.07.2017 ГО «Кременчуцький антикорупційний центр» було надіслано інформаційний запит на отримання публічної інформації на ім'я директора КП «Теплоенерго», а саме: копій цивільно-правових та/або трудових угод, які укладались посадовими особам КП «Теплоенерго» м.Кременчука, предметом яких було надання вказаному підприємству юридичних послуг, послуг з представництва в судах в період 2015-2017 рр; копій актів виконаних робіт та платіжних доручень за вказаними вище договорами. На вказаний запит було отримано лист, про відмову у наданні запитуваної інформації з посиланням на те, що вона містить персональні дані, відтак надання відповідної інформації можливе лише за умови виконання вимог ст.ст.2,6 ЗУ «Про захист персональних даних», ст.10 ЗУ «Про доступ до публічної інформації». Таку відмову у наданні інформації позивач вважає протиправною та такою, що порушує право на отримання інформації.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просив суд визнати протиправними дії посадових осіб Комунального підприємства «Теплоенерго» щодо не надання публічної інформації на запит Громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр» від 31.07.2017 №40-2017; зобов'язати посадових осіб Комунального підприємства «Теплоенерго» надати протягом п'яти робочих днів, з дня набрання чинності рішенням суду відповідь на запит Громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр» від 31.07.2017 №40-2017, а саме: копії цивільно-правових та/або трудових угод, які укладались посадовими особами Комунального підприємства «Теплоенерго», предметом яких було надання підприємству юридичних послуг, послуг з представництва в судах у період з 2015-2017 р.р., а також копій актів виконаних робіт та платіжних доручень за вказаними договорами; стягнути судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача, Сінельніков Д.О. позов підтримав та просив його задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомляв, заяв чи клопотань до суду не надсилав.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані суду докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що 01.08.2017 КП «Теплоенерго» отримано запит ГО «Кременчуцький антикорупційний центр» від 31.07.2017 на отримання публічної інформації. У вказаному запиті позивач просив надати наступну інформацію: копії цивільно-правових та/або трудових угод, які укладались посадовими особами Комунального підприємства «Теплоенерго», предметом яких було надання підприємству юридичних послуг, послуг з представництва в судах у період з 2015-2017 р.р., а також копій актів виконаних робіт та платіжних доручень за вказаними договорами.
Листом від 03.08.2017 за вих.№05-1378 КП «Теплоенерго» повідомило про те, що оскільки затребувана інформація містить персональні дані, надання інформації можливе за умови виконання вимог ст.ст.2,6 ст.ст.2,6 ЗУ «Про захист персональних даних», ст.10 ЗУ «Про доступ до публічної інформації».
В ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначається Законом України «Про доступ до публічної інформації»(далі Закон №2939).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2939 публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
В ст.3 Закону №2939 визначено, що право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно ч.1 ст.13 Закону № 2939 розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Відповідно до ст.19 Закону № 2939 запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі. З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-сайті відповідного розпорядника. Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо. У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації, обов'язково зазначивши в запиті своє ім'я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала.
Стаття 32 Конституції України передбачає, що не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини..
В статті 2 Закону України «Про захист персональних даних»(далі Закон №2297) визначено, що персональні дані - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована;
Частинами 1,2 ст. 14 Закону №2297 передбачено, що поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних. Поширення персональних даних без згоди суб'єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про інформацію» інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (частина друга). Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.
Згідно ст.20 Закону України «Про інформацію» за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація (частина перша). Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом. Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом (частина друга).
В своєму рішенні Конституційний Суд України у справі за конституційним поданням Жашківської районної ради Черкаської області щодо офіційного тлумачення положень частин першої, другої статті 32, частин другої, третьої статті 34 Конституції України від 20 січня 2012 року № 2-рп/2012 Суд вирішив, що в аспекті конституційного подання положення частин першої, другої статті 32, частин другої, третьої статті 34 Конституції України слід розуміти так: - інформацією про особисте та сімейне життя особи є будь-які відомості та/або дані про відносини немайнового та майнового характеру, обставини, події, стосунки тощо, пов'язані з особою та членами її сім'ї, за винятком передбаченої законами інформації, що стосується здійснення особою, яка займає посаду, пов'язану з виконанням функцій держави або органів місцевого самоврядування, посадових або службових повноважень. Така інформація про особу є конфіденційною; - збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди державою, органами місцевого самоврядування, юридичними або фізичними особами є втручанням в її особисте та сімейне життя. Таке втручання допускається винятково у випадках, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Тобто, якщо запит на отримання публічної інформації містить вимогу надати документ, що містить інформацію з обмеженим доступом (в тому числі, конфіденційну інформацію), відповідач як суб'єкт владних повноважень зобов'язаний згідно ч.7 ст. 6 Закону №2939 надати інформацію, доступ до якої не обмежений, якщо в цілому документ, що містить запитувану інформацію, наданий бути не може.
Відповідно до п.1, 3.1, 4.8 Статуту КП «Теплоенерго»( https://www.kremen.gov.ua/index.php/branches/page/690) власником та засновником підприємства є територіальна громада м. Кременчука в особі Кременчуцької міської ради Полтавської області. Підприємство є юридичною особою. Статутний капітал підприємства утворюється власником за рахунок грошових та майнових внесків.
В ч.5 ст.6 Закону №2939 визначено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.
З огляду на те, що запитувана позивачем інформація стосується розпорядження бюджетними коштами і є публічною інформацію, а також приймаючи до уваги те, що відповідач є розпорядником такої інформації, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача.
Суд, відзначає, що відповідач має можливість надати позивачу інформацію, яку останній вимагав надати у своєму запиті без зазначення інформації доступ до якої обмежений.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку що позов ГО «Кременчуцький антикорупційний центр» є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судові витрати, пов'язані з оплатою судового збору в сумі 1600 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 21, 72-79, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр» до Комунального підприємства «Теплоенерго» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії посадових осіб Комунального підприємства «Теплоенерго»(ідентифікаційний код юридичної особи - 31700972, м.Кременчук, вул.Софіївська, 68) щодо не надання публічної інформації на запит Громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр» від 31.07.2017 №40-2017.
Зобов'язати посадових осіб Комунального підприємства «Теплоенерго»(ідентифікаційний код юридичної особи - 31700972, м.Кременчук, вул.Софіївська, 68) надати протягом п'яти робочих днів, з дня набрання чинності рішенням суду відповідь на запит Громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр» від 31.07.2017 №40-2017, а саме: копії цивільно-правових та/або трудових угод, які укладались посадовими особами Комунального підприємства «Теплоенерго», предметом яких було надання підприємству юридичних послуг, послуг з представництва в судах у період з 2015-2017 р.р., а також копій актів виконаних робіт та платіжних доручень за вказаними договорами, з урахуванням ч.5 ст.6 «Про доступ до публічної інформації».
Стягнути з Комунального підприємства «Теплоенерго»(ідентифікаційний код юридичної особи - 31700972, м.Кременчук, вул.Софіївська, 68) на користь Громадської організації «Кременчуцький антикорупційний центр»( ідентифікаційний код юридичної особи - 41278847, Полтавська область, Кременчуцький район, с.Маламівка, СГТ «Сонячний» вул.Набережна, 13) судові витрати в розмірі 1600 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до дня введення в дію Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Харківського апеляційного адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.Д.Андрієць