Рішення № 72554409, 28.02.2018, Летичівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
28.02.2018
Номер справи
678/1452/17
Номер документу
72554409
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія

ЄУН № 678/1452/17

Провадження № 2-а-678-13/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2018 року смт. Летичів

Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Лазаренка А.В.

за участю секретаря Іськової Т.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в письмову провадженні в залі суду смт. Летичів справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов"язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

В позовній заяві ОСОБА_1О . вказав, що з 2014 року являється пенсіонером органів внутрішніх справ і йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

29.12.2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року № 900-VIII, котрим ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після ч. 2 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських» та 11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Листом № 956/З-8 від 27.11.2017 року ГУПФУ в Хмельницькій області повідомило йому, що 16.05.2017 року за вих. № 57/121/49-17 на адресу Головного управління з ліквідаційної комісії управління МВС України в Хмельницькій області надійшла довідка № 57/121/49-2017 від 16.05.2017 року про суму грошового забезпечення на його ім‘я для проведення перерахунку пенсії, однак врахувавши, що в державному бюджеті України на 2015-2017роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) виходячи з грошового забезпечення поліцейських не були передбачені, Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, і направлено до Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України, а перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів Державного бюджету України.

Не погоджуючись з такою відповіддю, він просить суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату йому пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати йому пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату заборгованість до пенсії з 01 січня 2016 року, без обмеження строком, відповідно до вимог ч. 3 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначеного у довідці від 16.05.2017 року № 57/121/49-17, П/С № НОМЕР_1, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області; стягнути на його користь сплачений ним судовий збір в сумі 640 грн. і встановити судовий контроль за виконанням рішення ГУПФУ в Хмельницькій області шляхом зобов‘язання подати у 10-й строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

У судове засідання позивач надав письмову заяву в якій підтримав позовні вимоги, просить розглянути справу за його відсутності.

Представник Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області у відзиві на позовну заяву ОСОБА_2 позов не визнав, просив позовну заяву в частині здійснення перерахунку пенсії за період з 01 січня 2016 року по 08.12.2017 року залишити без розгляду та відмовити в задоволенні позову у повному обсязі, вважаючи, що вимоги позивача є необґрунтованими.

Справу розглянуто в порядку ч. 6 ст. 128 КАС України, яка передбачає розгляд справи в порядку письмового провадження, якщо немає перешкод для її розгляду, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду.

У зв‘язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, відповідно до припису ч. 4 ст. 229 КАС України.

При вирішенні спору суд встановив наступне.

Законом № 2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також гарантовано право таких осіб на перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія.

Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом № 900-VIII, який набрав чинності з 29.12.2015року.

За змістом ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.

Згідно п. 1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Положеннями абзацу 2 п. 15 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII, із змінами згідно із Законом № 900-VIII) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХІІ.

За змістом п.1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007року за № 135/13402; далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону №2262-XII. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно із п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-XII уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Абзацом 1 п. 4 цього Порядку встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Відтак, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені Порядком № 45.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, котрим ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після ч. 2 доповнено новою частиною наступного змісту «Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно з постановою КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» № 947 від 18 листопада 2015 року внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» зміни, що додаються. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» встановлені високі розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону, тобто підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, збільшення розміру видів грошового забезпечення, що носять постійний щомісячний характер (оклад), згідно із Законом є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною посадою, відповідно, як наслідок, повинна була підвищитися і пенсія раніше звільнених в запас (у відставку) військовослужбовців, але цього не сталося.

Проте, не зважаючи на зміну розміру складових грошового забезпечення (посадовий оклад), відповідач не вчинив відповідних дій щодо перерахунку пенсії позивача.

У рішенні від 08.11.2005 року, справа «Кечко проти України», ЄСПЛ зазначив: « Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань (див. mutatis mutandis, рішення у справі «Бурдов проти Росії»).

У рішенні «Стек та інші проти Сполученого Королівства» ЄСПЛ наголосив на тому, що в сучасній демократичній державі багато осіб протягом усього свого життя або ж його частини, коли йдеться про засоби для існування, перебувають у повній залежності від виплат за соціальним страхуванням або соціальним забезпеченням. В правових системах багатьох країн визнається, що такі особи потребують певного забезпечення, і відтак для них передбачається, що в разі дотримання умов, за яких вони можуть скористатися цими встановленими для них виплатами, вони автоматично будуть отримувати відповідні виплати.

На думку ЄСПЛ це право підпадає під сферу дії статті 1 Протоколу 1. Тобто, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.

Із позовних вимог і доданих доказів учасниками процесу вбачається, що ОСОБА_1 з 01.04.2014 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, як одержувач пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», відповідно, має право на виплату (перерахунок) раніше призначеної пенсії за вислугу років. Однак, відповідач на підставі довідки виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області № 57/121/49-17 від 16.05.2017 року, перерахунку раніше призначеної ОСОБА_2 пенсії на підставі вказаної довідки з 01 січня 2016 року не здійснив, у розмірі, визначеному чинним законодавством на 01 січня 2016 року, не виплатив, внаслідок чого порушив гарантоване державою право на пенсійне забезпечення, що є доказом визнання бездіяльності відповідача протиправною.

Крім того, як убачається з матеріалів справи, відповідач не заперечував проти права позивача на перерахунок та виплату перерахованої пенсії, однак вказував на відсутність належного фінансового забезпечення. Поряд з тим, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів - пенсії, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Аналогічна правова позиція висловлена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06 листопада 2017 року у справі №К/800/36117/17.

Згідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Оскільки 01.01.2016 року є датою виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, то ОСОБА_3 має право на перерахунок та виплату пенсію саме з 01.01.2016 року.

Аналізуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведеними і тому слід визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2 таздійснити перерахунок та виплату йому заборгованості до пенсії з 01 січня 2016 року, без обмеження строком, відповідно до вимог ч. 3 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначеного у довідці від 16.05.2017 року № 57/121/49-2017, П/С № НОМЕР_1, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області.

В частині вимог: встановити судовий контроль за виконанням рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області шляхом зобов'язання подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду відмовити з підстав, що позивач не довів про необхідність його встановлення.

Керуючись ст.128,229, 241-246 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, 31 березня квітня ІНФОРМАЦІЯ_1, визначеного у довідці від 16.05.2017 року № 57/121/49-17 виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, визначеного у довідці від 16.05.2017року № 57/121/49-17 виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області, з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителю ІНФОРМАЦІЯ_3, заборгованість до пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження строком, відповідно до вимог ч. 3 ст. 63, ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначеного у довідці від 16.05.2017 року № 57/121/49-17 П/С №2203007084, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області.

В задоволенні решти позову - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Летичівський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: підпис ОСОБА_4

Суддя Летичівського

районного суду ОСОБА_4