Рішення № 72552914, 19.02.2018, Чортківський районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
19.02.2018
Номер справи
608/1776/17
Номер документу
72552914
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2018 року Справа № 608/1776/17

Номер провадження2-а/608/2/2018

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :

головуючого суду судді Парфенюка В. І.

з участю секретаря Южди Л.С.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправними дій Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язання Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити та виплачувати з 28 вересня 2017 року пенсію за вислугою років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60 відсотків середньомісячного заробітку,--

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправними дій Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до вимог ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язання Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити та виплачувати з 28 вересня 2017 року пенсію за вислугою років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60 відсотків середньомісячного заробітку.

В позовній заяві він вказав, що 28 вересня 2017 року звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Відповідач своїм листом № 3244/03 від 17 жовтня 2017 року відмовив йому в призначенні пенсії, посилаючись на п. 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України від 2 березня 2015 № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» , яким передбачено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до зазначених законів, зокрема, і Закону України «Про прокуратуру». Тому з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються.

ОСОБА_1 вважає таку відмову неправомірною, так як на час прийняття вказаного Закону та з 1 червня 2015 року до 15 липня 2015 року діяв Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада1991 року, положеннями ст. 50-1 якого регулювались питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України, а відтак, п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII стосувався положень Закону №1789-ХІІ і саме за нормами вказаного закону неможливо було призначати пенсію працівникам прокуратури. Така пенсія мала призначатися відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». З 15 липня 2015 року введено в дію новий Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII, яким на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України (ст. 86), а також обмеження щодо виплати та обчислення розміру пенсії, та який є спеціальним по відношенню до спірних правовідносин. Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року №1789-ХП втратив чинність, крім п. 8 ч. 1 ст. 15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), ст. 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора.

Конституційний суд України у рішенні від 3 жовтня 1997 року (справа №18/183-97) вказав, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше. Будь-які зміни до ст. 86 Закону №1697-УП щодо відсутності права працівників прокуратури України на звернення до державних органів Пенсійного фонду України на призначення пенсії за вислугу років законодавцем на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії та на час розгляду справи не вносились. Положення Закону №1697-УП не визнані неконституційними та підлягають застосуванню.

Оскільки положення ст. 86 Закону №1697-VП є чинними, то повинні бути застосовані при призначенні пенсії позивачу як працівнику прокуратури України, за наявності на день призначення пенсії вислуги років понад 23 роки, з яких спеціальної вислуги років понад 13 років, а відтак відмова відповідача у призначенні пенсії позивачу є протиправною. Також згідно п. 8 р. II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VШ, який набрав чинності з 3 жовтня 2017 року, встановлено, що норми ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" щодо пенсійного забезпечення діють до дня внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На даний час зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не внесені, а тому діють норми ст. 86 Закону України "Про прокуратуру". Згідно ч. 1 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років. Положеннями ч. б ст.86 Закону №1697-VП передбачено, що до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується, зокрема, час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, військова служба.

Згідно з записами в трудовій книжці з 25 листопада 1977 року по 10 грудня 1979 року ОСОБА_1 проходив військову службу. В органах прокуратури Тернопільської області працює на різних прокурорських посадах з 1 серпня 1996 року по день звернення до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області з заявою про призначення пенсії за вислугою років - 28 вересня 2017 року та по теперішній час. Станом на 28 вересня 2017 року вислуга років складає 23 роки 2 місяці 13 днів, в тому числі стаж роботи на посадах прокурорів складає 21 рік 1 місяць та 28 днів.

За таких обставин позивач ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови йому у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов'язати відповідача призначити та виплачувати з 28 вересня 2017 року пенсію за вислугою років у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку, а також стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору.

Від відповідача - Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області до суду надано заперечення на позов, в якому відповідач зазначив, що відповідно до п. 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 липня 2014 року за № 895/25672 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії та інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заява позивача від 28 вересня 2017 року до Чортківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області не відповідає нормам зазначеного Порядку та розглядається як звернення громадян, а тому відповідь на дану заяву в порядку Закону України «Про звернення громадян» не може слугувати підставою для оскарження дій чи бездіяльності органів з призначення пенсії.

Відповідно до п. 11 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором. Із заяви ОСОБА_1 вбачається бажання при вже призначеній пенсії за віком отримувати ще і пенсію за вислугу років. Слід зазначити, що на виконання ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду України від 17 травня 2016 року № 876/1883/16 спеціалістами Борщівського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Чортківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України вже призначено пенсію як прокурору відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до Закону України від 24 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 1 січня 2016 року у частині 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» абзац перший викласти у такій редакції: «тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року: особам (крім інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про державну службу», «Про судоустрій та статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються». Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. А тому позивач не може посилатись на норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 року, адже заява ОСОБА_1 надійшла до об’єднаного управління 28 вересня 2017 року.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримує, просить задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнає, посилаючись на те, що відповідачу вже призначена пенсія за вислугу років відповідно до вимог ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» і вказана норма не передбачає права на пенсію за віком.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких мотивів.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Судом встановлено, що постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2016 року визнано неправомірними дії управління ПФУ в Борщівському районі Тернопільської області та зобов’язано управління призначити позивачу ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року у розмірі 60 % від середньомісячного заробітку з 30 вересня 2015 року.

Згідно ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 травня 2016 року постанова Чортківського районного суду Тернопільської області від 24 лютого 2016 року залишена без змін.

Згідно розпорядження № 144499 від 21 червня 2016 року, що знаходиться в пенсійній справі позивача, видно, що ОСОБА_1 була призначена пенсія за вислугу років як прокурорському працівнику в розмірі 60% заробітку.

Проте, незважаючи на це, позивач ОСОБА_1 28 вересня 2017 року звернувся до Чортківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років у відповідності до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

Однак, листом від 17 жовтня 2017 року за № 3244/03 відповідачем було відмовлено в призначенні позивачу такої пенсії, з посиланням на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до перерахованих законів, в тому числі, і за Законом України «Про прокуратуру».

Вирішуючи питання правомірності відмови позивачу у призначенні йому пенсії, суд виходить з наступного.

З 15 липня 2015 року введено в дію новий Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року статтею 86 якого на сьогоднішній день регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України.

Частиною першою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30 вересня 2011 року - 20 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року - 20 років 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 10 років 6 місяців; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року - 21 рік, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 11 років 6 місяців; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року - 22 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років 6 місяців; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року - 23 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року - 23 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років 6 місяців; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року - 24 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року - 24 роки 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 14 років 6 місяців; з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.

Частиною другою статті 86 Закону України "Про прокуратуру" встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до ч. 6 ст. 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру», до вислуги років, що дає право на пенсію, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених в статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу збройних сил України, служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким до набрання чинності цим законом присвоєні класні чини (працівникам військової прокуратури військові звання), в тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників в національній академії прокуратури України; на виборних посадах в державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом присвоєні класні чини (працівникам військової прокуратури військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно з ч. 8 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування.

Таким чином, ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» передбачає право прокурорських працівників на пенсію за вислугу років і твердження позивача, що він на даний час згідно вказаної правової норми отримує пенсію за віком не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки ст. 86 вищезазначеного Закону взагалі не місить норми про призначення прокурорським працівникам пенсії за віком.

Тому за таких обставин вимоги позивача про визнання протиправними дій Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо відмови у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" та зобов'язання Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити з 28 вересня 2017 року пенсію за вислугою років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60 відсотків середньомісячного заробітку не ґрунтуються на в вимогах закону, оскільки позивачу така пенсія вже призначена.

Враховуючи вищенаведені обставини, суд приходить до висновку, що пред'явленням зазначеного позову в суд позивач має намір провести перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з більш високої заробітної плати.

Водночас суд зазначає, що згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 3 жовтня 2017 року № 2148-VIII з 1 жовтня 2017 року відновлено виплату пенсії працюючим пенсіонерам. За таких обставин суд вважає, що є підстави задовольнити позовні вимоги позивача в частині відновлення виплати йому раніше призначеної пенсії з 1 жовтня 2017 року.

Згідно вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 гривень.

Керуючись ст. 86 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст. 2, 5, 6, 8-10, 72, 77, 90, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області виплачувати з 1 жовтня 2017 року позивачу ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 60 відсотків місячної заробітної плати, яка йому була призначена згідно розпорядження № 144499 від 21 червня 2016 року, яке знаходиться в пенсійній справі позивача.

В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень судових витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного судового рішення -- 1 березня 2018 року.

Суддя: В. І. Парфенюк