Рішення № 72552027, 26.02.2018, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
583/3444/17
Номер документу
72552027
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/3444/17

2/583/174/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2018 року м. Охтирка

Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Ільченко В.М.

за участю секретаря Шаміладзе В.В.

представника позивача ОСОБА_1

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Охтирка цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Перемоги, 1) до ОСОБА_2 (Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Садова, 22) про стягнення надміру отриманих коштів у вигляді житлової субсидії,

ВСТАНОВИВ:

21.12.2017 відкрито провадження у справі. Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач 01.05.2015 звернувся до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії до якої додав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. На підставі заяви ОСОБА_2 на період з травня 2015 року по квітень 2016 року була призначена субсидія та на наступні 12 місяців без його звернення з травня по квітень 2017 року. При зверненні із заявою про призначення субсидії відповідач вказав неповні та недостовірні дані, не вказавши в ній відомості про усіх зареєстрованих осіб. За таких обставин, вважає що відповідач незаконно отримав житлову субсидію з 01.05.2015 по 30.04.2017 в розмірі 46843,87 грн., яку й просить стягнути з відповідача на свою користь.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач та його представник ОСОБА_3 позовні вимоги не визнали, зазначивши, що ОСОБА_2 субсидію на відшкодування витрат з оплати житлово-комунальних послуг отримував протягом 2010-2011 років, з 01.05.2015 по квітень 2017 року та отримує починаючи з вересня 2017 року. Звертаючись із заявою про призначення субсидії у 2010 році та подаючи декларацію про доходи ОСОБА_2 вказував всіх осіб, які були зареєстровані ІНФОРМАЦІЯ_1 та надавав докази того, що син фактично не проживає за вказаною адресою. 01.05.2015 він в черговий раз звернувся до позивача із заявою про призначення субсидії. З нових бланків заяви та декларації про доходи, затверджених Постановою КМУ № 1206 від 28.02.2015 він помилково зрозумів, що в документах необхідно вказувати лише тих осіб, які фактично проживають у житловому приміщенні. Оскільки син фактично в будинку не проживає, житлово-комунальними послугами не користується, ОСОБА_2 його не вказав. Наміру подавати управлінню праці недостовірні відомості для призначення субсидії у нього не було. На підставі заяви відповідача від 01.05.2015 та доданої до неї декларації про доходи, ОСОБА_2 отримував субсидію в період з травня 2015 року по квітень 2016 року. Без його звернення позивачем було призначено субсидію на наступні 12 місяців з травня 2016 року по квітень 2017 року. Порядок призначення та надання населеню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальлних послуг, регулюється відповідним Положенням, яке затверджено Постановою КМУ від 21.10.1995 року. Позивач в порушення норм вищевказаного положення, не звернувся з запитом про отримання інформації про кількість зареєстрованих осіб у будинку по вул. Садова, 22 у м. Охтирка, взяв дані з його декларації, не виявив помилку. Позивач призначати субсидію мав право лише після отримання всієї необхідної інформації, в тому числі щодо кількості осіб, зареєстрованих у приміщенні.

Допитані в якості свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 пояснили суду, що проживають по сусідству з ОСОБА_2 Син відповідача - ОСОБА_6 по вул. Садовій, 22 в м. Охтирка не проживає, батьків відвідує рідко, працює та фактично проживає у м. Харкові.

Заслухавши представника позивача, відповідача та його представника, свідків, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідач звернувся до Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради із заявою від 01 травня 2015 року, в якій просив призначити субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, до якої додав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії.

В поданій декларації про доходи відповідач, зазначаючи відомості щодо осіб, які зареєстровані в будинку, зазначив себе, дружину ОСОБА_7 та доньку ОСОБА_8

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі Положення).

Відповідно до п. 6 Положення (у редакції на дату звернення та призначення відповідачу субсидії) субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації, або особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, і на яку відкрито особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.

Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги (п. 7 Положення).

Згідно п. 14 Порядку субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня, на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Відповідно до ч. 10 п.14 Порядку після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії.

Згідно п. 13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації: заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами. Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій. У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.

Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим- дванадцятим цього пункту.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач повідомив недостовірні відомості про склад осіб, зареєстрованих та проживаючих у будинку, що призвело до незаконного отримання субсидії з 01.05.2015 по 30.04.2017 на загальну суму 46843,87 грн.

Разом з тим, позивач не здійснив відповідні запити щодо отримання передбаченої Положенням інформації, необхідної для призначення субсидій та проведення перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за признанням субсидій.

Доказів на підтвердження умисного повідомлення відповідачем неправдивих відомостей суду не надано.

Також позивачем не надано доказів в підтвердження тієї обставини, що наявність у поданій декларації інформації про зареєстровану особу, яка фактично за місцем отримання субсидії не проживає та не користується відповідними послугами, вплинуло на призначення і розмір субсидії.

З довідки виконавчого комітету Охтирської міської ради від 20.06.2017 вбачається, що за відомостями відділу з питань державної реєстрації Охтирської міської ради, інформація про зареєстрованих повнолітніх громадян України за адресою : вул. Садова, 22 м. Охтирка : ОСОБА_7, ОСОБА_2 та ОСОБА_6

З довідки ТОВ «АТБ-Маркет» від 30.10.2017 № 75 вбачається, що ОСОБА_6 працює в ТОВ «АТБ-маркет», що знаходиться у м. Харкові на посаді керуючого магазином з 03.12.2010 (Наказ № 214-к від 03.12.2010 р.), тобто працює у іншій області.

Як підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5, що син відповідача - ОСОБА_6 по вул. Садовій, 22 в м. Охтирка не проживає, працює та фактично проживає у м. Харкові.

З аналізу положень п. 20 постанови Кабінету Міністрів України № 848 вбачається, що поверненню підлягає сума субсидії, яка виплачена надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями. Разом з тим, позивачем не доведено, що наявність у поданих документах відомостей про інших осіб, які зареєстровані в будинку, але проживають окремо і фактично не користуються житлово-комунальними послугами, вплинула на призначення і розмір субсидії.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Позивачем не надано суду належних та допустимих доказів на підтвердження того факту, що відповідач свідомо приховав та подав документи з недостовірними відомостями про доходи та майновий стан осіб, які були зареєстровані (фактично проживали) у житловому приміщенні, що вплинуло на визначення права та розмір призначеної субсидії.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 77-81, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовних вимог Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради (Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Перемоги, 1, ЄДРПОУ 23294808) відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Охтирський міськрайсуд протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 03.03.2018.

Суддя Охтирського міськрайсуду

Сумської області ОСОБА_9