Ухвала суду № 72551541, 03.03.2018, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
03.03.2018
Номер справи
591/1122/18
Номер документу
72551541
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/1122/18

Провадження № 2-а/591/261/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 березня 2018 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., секретаря судового засідання Антипенко Н.О., з участю представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 про примусове видворення за межі території України та його затримання з метою забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців, які незаконно перебувають на території України, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач свої вимоги обґрунтовує тим, що 02 березня 2018 року працівниками Управління ДМС України в Сумській області разом з працівниками ГУНП в Сумській області було виявлено громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2, який з листопада 2016 року незаконно перебуває на території України. В ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 є уродженцем та громадянином ОСОБА_3. Працював неофіційно на Центральному ринку міста Суми у ОСОБА_4, проживає ІНФОРМАЦІЯ_1. Позивач вказує, що відповідач незаконно перебуває на території України, з питання оформлення документів, що підтверджують право проживання в України, не звертався, не покинув території України самостійно, а тому позивач просить примусово видворити відповідача за межі території України. Також, вважаючи, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення про примусове видворення, позивач просить затримати відповідача з метою забезпечення примусового видворення, з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців, які незаконно перебувають на території України та звернути рішення до негайного виконання.

У судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав.

Відповідач ОСОБА_2 позов визнав частково, пояснив суду, що він розуміє, що незаконно знаходиться на території України, оскільки не оформив документів, які б надавали йому дозвіл на перебування в Україні. Пояснив, що може самостійно залишити територію України, оскільки не бажає бути затриманим та поміщеним до пункту тимчасового перебування іноземців.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши надані суду докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.

Судом встановлено, що 02.03.2018 року працівниками Управління ДМС України в Сумській області разом з працівниками ГУНП в Сумській області, виявлено громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. З письмових пояснень відповідача відомо, що він є уродженцем ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 В листопаді 2016 року приїхав в Україну. Працював неофіційно на Центральному ринку міста Суми у ОСОБА_4, проживає ІНФОРМАЦІЯ_3.

02.03.2018 року зі слів відповідача посадовою особою УДМС України в Сумській області було складено довідку про особу (з фотографією), за формою, встановленою додатком 2 до Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення Державною міграційною службою України, затвердженої Наказом МВС України від 28.08.2013 року №825, де зазначено, що відповідач, документів на проживання в Україні не має, і мешкає за адресою АДРЕСА_1, інформація про особу за обліками ДМС відсутня. ( а.с. 8).

За результатами перевірки, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП установлено, що відповідач на території України зареєстрованим не значиться, громадянства не набував, посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документувався.

За інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан») встановлено, що відповідач не значиться як такий, що перетинав державний кордон на в’їзд/виїзд.

02.03.2018 року відносно відповідача складений протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МСМ № 050410 за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення іноземцями правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні) (копія протоколу додається) та начальником Управління ДМС України в Сумській області застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 510 (п’ятсот десять) грн., відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення серії ПН МСМ № 050798 від 02.03.2018 року (а.с.9,10)

02.03.2018 року Управлінням отримано лист від Управління карного розшуку ГУНП в Сумській області №1526/14/01-2018 щодо примусового повернення за межі України окремої категорії осіб. В листі вказано, що у ГУНП є інформація, що вказана особа входить до близького оточення кримінальних авторитетів, вихідців з Кавказького регіону та може впливати на криміногенну обстановку в регіоні шляхом залучення до злочинної діяльності осіб, грузинської національності, безпосередньо вчиняти кримінальні правопорушення, а саме крадіжки з помешкань громадян (а.с. 14,15).

03.03.2018 року Управлінням отримано лист від Управління карного розшуку ГУНП в Сумській області №1535/14/01-2018 щодо примусового видворення за межі України окремої категорії осіб із забороною в’їзду. В листі додатково вказано, що у ГУНП є підстави вважати, що відповідач може в подальшому не виконати рішення про примусове повернення, знаходитися на території України нелегально, переховуватися від правоохоронних органів так вчиняти кримінальні правопорушення на території Сумської області у зв’язку з відсутністю будь-яких фінансових доходів на проживання.(а.с.16,17)

Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а саме, ст. 1, визначено, що посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Статтею 4 Закону передбачено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Частинами 1, 2 ст. 16 цього ж Закону визначено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону. Відмітка про реєстрацію іноземця або особи без громадянства в паспортному документі та/або імміграційній картці або інших передбачених законодавством України документах дійсна на всій території України незалежно від місця перебування чи проживання іноземця або особи без громадянства на території України.

Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Сумській області щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України, з заявою про отримання статусу біженця чи додаткового відповідач не звертався.

На даний час підстав для його подальшого перебування в Україні не має, отже, він знаходиться на території України з порушенням вимог чинного міграційного законодавства.

Статтею 26 Закону передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.

02.03.2018 року Управлінням ДМС України в Сумській області з метою досудового врегулювання спору, було прийнято рішення № 32 про примусове повернення з України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 один екземпляр якого йому було вручено, з яким відповідач ознайомився. Рішення йому зрозуміле, оскільки він вільно спілкується російською мовою, про що підтверджується його підписом, та також шляхом проставлення підпису зобов’язався виїхати за межі України у визначений термін, а саме до 05.03.2018 року (а.с.12,13).

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду від 25.06.2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця і особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» роз'яснено, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, може лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Частиною 2 ст. 289 КАС України в редакції від 03.10.2017 року передбачено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, адміністративний суд, визначений ч.1 ст. 288 КАС України в редакції від 03.10.2017 року, за позовом органу (підрозділу), який подав такий позов, може застосувати до іноземця або особи без громадянства один із таких заходів: 1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи або організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про порушення відповідачем законодавства України, яке визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства в України, що виражається в знаходженні на території України із порушенням строку тимчасового перебування на території України.

Тому суд вважає, що на даний час відсутні правові підстави для перебування відповідача на території України, а відтак наявні всі необхідні обставини для примусового видворення відповідача за межі України, а тому позов в частині примусового видворення за межі території України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 підлягає задоволенню

Суд враховує, що відповідач не має документів, зокрема, при цьому не має документа, що дає право перебування на території України.

Таким чином, відповідач не має можливості та достатнього фінансового забезпечення, щоб самостійно за свої кошти придбати квитки до ОСОБА_3 та залишити територію України.

За вказаних обставин, проаналізувавши всі наведені вище докази, суд вважає необхідним задовольнити позов у повному обсязі, у тому числі, в частині затримання відповідача з поміщенням у пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Крім того, приймаючи до уваги положення ч. 2 ст. 371 КАС України в редакції від 03.10.2017 року, суд приходить до висновку про необхідність звернення до негайного виконання рішення суду.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 77, 78, 139, 241-246, 271, 288, 289, 371 КАС України (в редакції від 03.10.2017 року), суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (місце знаходження м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 27, код ЄДРПОУ 37846270) до громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Примусово видворити за межі території України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 (зареєстрованого місця проживання та РНОКПП не має).

Затримати стоком на 6 місяців громадянина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрованого місця проживання та РНОКПП не має), з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, який розташований: Чернігівська область, Ріпкинський район, село Розсудів, вул. Лісна, буд 5.

Звернути рішення до негайного виконання.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя О.В.Грищенко