Рішення № 72537617, 02.03.2018, Торецький міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Дзержинський міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
02.03.2018
Номер справи
225/6381/17
Номер документу
72537617
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 225/6381/17

Провадження № 2/225/190/2018

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

02 березня 2018 року м.Торецьк

Дзержинський міський суд Донецької області в складі:

Головуючого - судді Мигалевича В.В.,

за участю:

секретаря Голубової О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Дзержинського міського суду Донецької області цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -

ВСТАНОВИВ:

В грудні 2017 року до суду звернувся позивач з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру нарахованих сум допомоги переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, мотивуючи його тим, що громадянка ОСОБА_1, яка мешкає у АДРЕСА_1, що підтверджено довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №1421009341 від 10.12.2014 року, була призначена і виплачувалась щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеної особам для покриття витрат проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505.

17.12.2014 року з метою отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до Порядку. ОСОБА_1 звернулась до Управління, власноручно заповнила в Управлінні заяви, в одному із пунктів вказавши, що має тільки один транспортний засіб, та скріпила дану заяву власним підписом, що підтверджено заявою про надання грошової допомоги від 17.12.2014 року

25.12.2014 року Управлінням було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 грошової допомоги, з 17.12.2014 року по 16.06.2015 року в розмірі 884 грн. щомісяця, що підтверджено рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 25.12.2014 року.

Натомість, за результатами перевірки було встановлено, що ОСОБА_1 позивачеві надала недостовірні відомості, а саме, не зазначила, що має у власності два транспортних засоби. Призначення допомоги за таких обставин пункту 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505, не відповідає.

Наведене стало приводом для звернення позивача до суду за захистом порушеного права шляхом стягнення з відповідача надмірно виплачених коштів в розмірі 5319,21 грн. за період часу з 17.12.2014 року по 16.06.2015 року.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надав до суду заяву з проханням справу слухати за його відсутністю, заявлені вимоги підтримав повністю, наполягав на їх задоволенні.

Відповідач в судове засідання не прибула з невідомої суду причини, про день та час слухання справи була повідомлена належним чином. Справа розглядається на підставі ч.1 ст. 280 ЦПК України – заочно.

Ухвалою суду від 07 лютого 2018 року відкрито спрощене провадження у даній справі. Цього ж дня ухвала про відкриття провадження у справі була направлена учасникам справи.

Таким чином у відповідності до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України суд вважає можливим вирішити справу за наявними матеріалами.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до ст. 177 ЦК України, об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші.

Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1.10.2014 року № 505 (на далі - Порядок), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Грошова допомога виплачується шляхом перерахування на поточний рахунок, відкритий відповідно до цього Порядку безоплатно в установі уповноваженого банку.

Судом встановлено, що 17.12.2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів ведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. При складанні вказаної заяви відповідач зазначила, що у її власності знаходиться автомобіль марки ВАЗ 21043, 2002 року випуску, придбаний у 2007 році. (а.с.4-5)

Рішенням зазначеного вище органу від 25.12.2014 року відповідачеві таку допомогу було надано на період з 17.12.2014 року по 16.06.2015 року в розмірі 884 грн. щомісячно. (а.с.6)

Відповідно до п. 10 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплачу житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505 передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

06.09.2016 року, на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 №136 "Про затвердження порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування", міністерством фінансів України було здійснено верифікацію виплат грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам, за результатами якої стало відомо, що у власності ОСОБА_1 станом на 17.12.2014 року (тобто, на час звернення за допомогою) перебували два автомобілі: марки ВАЗ 111830, рік випуску 2008; марки ВАЗ 21043, рік випуску 2002 року (а.с.8).

Відповідно до п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року №505, грошова допомога не призначається у разі, коли у володінні сім’ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску.

Пунктом 12 вказаного Порядку передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Відповідно до розрахунку переплати ОСОБА_1 у період з часу з 17.12.2014 по 16.06.2015 року незаконно отримала грошові кошти у сумі 5319,21 грн. 21 коп.

Однак у відповідності до п.11 Порядку, уповноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Однак, в матеріалах справи відсутні будь які докази того, що відповідач був належним чином повідомлений працівниками Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області, про те що у останнього є переплата грошових коштів та про необхідність повернути надмірно отримані кошти в сумі 5319,21 грн.

Крім того, відповідно до рішення від 25.12.2014 року відповідачеві таку допомогу було надано на період з 17.12.2014 року по 16.06.2015 року, а вертифікація виплати грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам була зроблена 06.09.2016 року тобто після закінчення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Також в матеріалах справи відсутні будь які докази того, що ОСОБА_1 володіла двома видами транспорту на момент призначення вище значеної допомоги.

Відповідно до ч.2 ст.13 ЦПК України, збирання доказів у цивільних справах не є обов’язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

При цьому слід зазначити, що у своїй позовній заяві Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області не посилається на жодні обставини, які б свідчили про зловживання з боку відповідача або подання ним недостовірних даних чи про будь-яку іншу форму недобросовісності з його боку.

Враховуючи встановлені по справі обставини, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Оскільки позивача в силу п. 19 ч. 1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» звільнено від сплати судового збору та в зв’язку з відмовою в задоволенні позову, судові витрати по справі відповідно до ст.141 ЦПК України слід компенсувати за рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 274-279, 263-265, 280 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Управління соціального захисту населення військово-цивільної адміністрації м.Торецьк Донецької області (місце знаходження: Донецька область, м.Торецьк, вул. Євгена Седнєва, 1, ЄДРПОУ 26000411) до ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - відмовити.

Судовий збір компенсувати за рахунок держави.

Заочне рішення може бути переглянуте Дзержинським міським судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржене повністю або частково позивачем шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Донецької області протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (п. 15.5 ч. 1 Розділу XIІІ Перехідних Положень ЦПК України).

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: