Рішення № 72534246, 16.02.2018, Сихівський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
464/5480/17
Номер документу
72534246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 464/5480/17

пр.№ 2-а/464/23/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.02.2018 м.Львів

Сихівський районний суд м.Львова

в складі: головуючого-судді Мички Б.Р.

секретар судового засідання Янишин М.Б.,

за участю:позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про стягнення невиплаченої надбавки до пенсії як реабілітованій особі та компенсації,

в с т а н о в и в:

15.08.2017 позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на його користь суму невиплаченої пенсії та компенсації у розмірі 32986,30 грн. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що постановою Сихівського районного суду м. Львова від 26.02.2014 у справі № 464/1332/14-а зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова провести розрахунок та виплату надбавки до пенсії ОСОБА_1 як особі, яка зазнала необгрунтованих політичних репресій у розмірі, передбаченому пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 10.12.2013. Дана постанова залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2014. Однак, на даний час дане рішення не виконано. Зазначає, що листом Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова №4111/03-16 від 04.07.2017 йому повідомлено про черговість виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, та про виконання даних рішень в межах коштів, передбачених на ці цілі у державному бюджеті, та надано розрахунок доплати підвищення до пенсії як репресованого згідно судових рішень за період з 10.12.2013 по 30.06.2017 з урахуванням виплачених сум, відповідно до якого заборгованість станом на 30.06.2017 становить 12837,13 грн. З даним розрахунком не погоджується та стверджує, що сума заборгованості Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова становить 32986,30 грн. А відтак просить позов задовольнити.

Ухвалою Сихівського районного суду м.Львова від 15.08.2017 відкрито провадження у даній справі та справу призначено до судового розгляду на 13.09.2017.

23.08.2017 від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду та 28.09.2017 надійшло клопотання про закриття провадження у справі. У судовому засіданні 06.11.2017 представник відповідача підтримав заявлене клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, а також клопотав про залишення такої без руху. У даному судовому засіданні суд ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, відмовив у задоволенні даних клопотань, а також ухвалою, викладеною окремим документом, відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі.

06.11.2017 представником відповідача надано суду письмові заперечення, в яких покликається на те, що постановою Сихівського районного суду м. Львова від 26.02.2014 у справі № 464/1332/14-а зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова провести розрахунок та виплату надбавки до пенсії ОСОБА_1 як особі, яка зазнала необгрунтованих політичних репресій у розмірі, передбаченому п. «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 10.12.2013 року, однак даним судовим рішенням не встановлено строк або ж дата здійснення відповідної виплати. А відтак, порушення строків не відбулось. Зазначає, що на виконання даного рішення відповідачем проведено відповідний розрахунок надбавки до пенсії, однак, враховуючи відсутність відповідних бюджетних призначень, нарахована доплата не виплачувалась. Стверджує, що нарахування компенсацій не передбачено законодавчими актами, які регулюють таку стадію адміністративного процесу як виконання рішення суду. Окрім цього покликається на те, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки відповідач бере участь у справі не на виконання своїх владних повноважень, а також і на те, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, що підтверджують правильність обчислення позовних вимог. А відтак просить у задоволенні позову відмовити.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові.

У судовому засіданні представник відповідача щодо задоволення позову заперечив з підстав, зазначених у письмових запереченнях.

З’ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов до наступного висновку з огляду на таке.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом, позивач перебуває на обліку в Галицькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Львова як одержувач пенсії за віком.

Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 26.02.2014 у справі № 464/1332/14-а визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у Галицькому районі м. Львова щодо відмови у проведенні розрахунку та невиплати надбавки до пенсії ОСОБА_1 як особі, що зазнала необґрунтованих політичних репресій в розмірі, передбаченому п. «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком; зобов’язано Управління Пенсійного Фонду України у Галицькому районі м. Львова провести розрахунок та виплату надбавки до пенсії ОСОБА_1 як особі, яка зазнала необгрунтованих політичних репресій у розмірі, передбаченому п. «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 10 грудня 2013 року. Дана постанова набрала законної сили 24.06.2014.

З листа Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова №4111/03-16 від 04.07.2017 вбачається, що ОСОБА_1 на виконання постанови Сихівського районного суду м. Львова від 26.02.2014, залишеної без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2014, за період з 10.12.2013 по 30.06.2017 з врахуванням виплачених сум нараховано 12837,13 грн, однак виконання судового рішення може бути здійснено відповідно до законодавства у порядку черговості та у межах коштів, передбачених на ці цілі у державному бюджеті.

Як вбачається з листа Сихівського відділу державної виконавчої служби м.Львів Головного територіального управління юстиції у Львівській області №Дв-10/3741 від 05.02.2018 та з витяга з автоматизованої системи виконавчого провадження-спецрозділ від 05.02.2018, державним виконавцем 09.12.2015 винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №44551764 щодо виконання виконавчого листа №464/1332/14-а від 08.08.2014, виданого Сихівським районним судом м.Львова, на підставі того, що виплата нарахованих сум до пенсії не проведена, у зв’язку із відсутністю фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду; невиконання судового рішення управління ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, а державний виконавець не може звернути стягнення на кошти боржника, який є державним органом, оскільки наявна встановлена законом заборона, чітко визначений порядок та процедура виконання даних рішень.

Статтею 77 п."г" Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що громадянам, які необгрунтовано зазнали політичних репресій і згодом були реабілітовані, призначені пенсії підвищуються на 50 процентів, а членам їх сімей, яких було примусово переселено, - на 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

Частиною 6 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до прийняття відповідного закону до пенсій, передбачених цим Законом, установлюються надбавки та здійснюється їх підвищення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення". Зазначені надбавки та підвищення встановлюються в розмірах, що фактично виплачувалися на день набрання чинності цим Законом з наступною індексацією відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення. Виплата їх здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.

Згідно з ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Статтею 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно з ст.28 даного Закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Відповідно до вимог ч.1 ст.2 Закону України "Про прожитковий мінімум" прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної пенсії за віком.

Згідно із вимогами ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

А відтак, поняття мінімальної пенсії за віком, наведене у ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", слід застосовувати для визначення розміру підвищення до пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідачем підвищення до пенсії нараховано за грудень 2013 року – 336,75 грн, за період січень – червень 2014 року – 474,50 грн щомісячно, за період липень – 2014 –березень 2015 року – 371,18 грн щомісячно, за період квітень – серпень 2015 року – 315,51 грн, за період вересень 2015 – квітень 2016 року – 311,81 грн щомісячно, за період травень 2016 – листопад 2016 – 227,81 грн щомісячно, за грудень 2016 – квітень 2017 року – 80,78 грн щомісячно, за травень – червень 2017 року – 125,97 грн щомісячно, разом – 12837,13 грн. Даний розрахунок не ґрунтується на нормах чинного законодавства, жодними доказами не підтверджений.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня - 894 гривні, з 1 грудня - 949 гривень.

Згідно з ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, встановлено 949 гривень.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, встановлено: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2016 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, встановлено з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1247 гривень.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність встановлено з 1 січня 2017 року — 1247 гривень, з 1 травня — 1312 гривень, з 1 грудня — 1373 гривні.

А відтак, розмір надбавки до пенсії позивача за період з 01.12.2013 по 31.07.2017 становить: за грудень 2013 – 474,50 грн, за січень – грудень 2014 року – 474,50 грн щомісячно, за січень – серпень 2015 року – 474,50 грн щомісячно, за вересень – грудень 2015 року – 537 грн щомісячно, за січень – квітень 2016 року – 537 грн щомісячно, за травень – листопад 2015 року – 565 грн щомісячно, за грудень 2016 – 623,50 грн, за січень – квітень 2017 року – 623,50 грн щомісячно, за травень – липень 2017 року – 656 грн щомісячно. Всього за даний період сума невиплаченої надбавки становить 23301 грн. Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми невиплаченої надбавки за межами даної суми є безпідставними та необгрунтованими.

Щодо ж до позовної вимоги про стягнення компенсації втрати частини пенсії, то слід зазначити наступне.

Згідно ч. 2 ст. 46 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв’язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Однак позивачем не надано суду розрахунку компенсації втрати частини пенсії, а відтак дана вимога задоволенню не підлягає.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що Галицьким об’єднаним управлінням пенсійного фонду України м. Львова протиправно нарахувало позивачу підвищення до пенсії в меншому розмірі, ніж це передбачено п. «г» ч.1 ст.77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком та протиправно не виплатило позивачу таку доплату, а тому вона підлягає стягненню з відповідача в судовому порядку.

Посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує право мирно володіти своїм майном, гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до Рішення Європейського суду у справі «Кечко проти України» від 08.11.2005, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Судом не беруться до уваги доводи відповідача про те, що спір підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства, оскільки відповідно до ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Одночасно Кодексом адміністративного судочинства України оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг віднесено до підсудності адміністративних судів.

На підставі ст.8, ч.2 ст.19 Конституції України, ст.77 п."г" Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 28, частиною 6 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , керуючись ст.72, 77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

у х в а л и в:

позов задовольнити частково.

Стягнути з Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на користь ОСОБА_1 суму невиплаченої надбавки до пенсії у розмірі 23301 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Позивач: ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідач: Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України м. Львова (код ЄДРПОУ 41249931), що знаходиться за адресою: м.Львів, пр.Червоної Калини, 35.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст.295 КАС України). Апеляційна скарга подається з урахуванням Перехідних положень КАС України.

За умовами ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 16.02.2018.

Головуючий Б.Р.Мичка