
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 521/15543/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Михайлюк О.А. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді – Коваля М.П.,
суддів – Домусчі С.Д.,
– ОСОБА_1,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті ОСОБА_1 апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Малиновського районного суду м. Одеси, яка прийнята 12 жовтня 2017 року у складі суду судді: Михайлюка О.А. в місті ОСОБА_1 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, –
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268»; зобов’язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Постановою Малиновського районного суду м. Одеси від 12 жовтня 2017 року заявлений позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні заявленого позову, наголошуючи, зокрема, на порушенні судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з’ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно матеріалів справи, Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та отриманих від ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області списків осіб, пенсія яким підлягає перерахунку за цією постановою, була виготовлена довідка № 20800 про новий розмір грошового забезпечення позивача, прирівняне до грошового забезпечення поліцейських, та направлена до ГУПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії позивача.
Проте, на підставі вказаної довідки, позивачу не було здійснено перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на наявність у нього права на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, а також постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», без обмеження розміру.
Вирішуючи спірне питання та задовольняючи заявлені позивачем вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі наведених постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та № 947 від 18.11.2015 року.
Колегія суддів частково погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на викладене.
За правилами ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
Згідно із пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п’ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Як передбачено пунктом 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (2262-12 ). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (п. 4 Порядку).
Отже, нормами Порядку № 45 визначено чітку процедуру перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: - МВС України у п’ятиденний строк повідомляє ПФУ про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - ПФУ повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; - Головні управління ПФУ в областях складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх ліквідаційним комісіям УМВС (ГУМВС), які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; - ліквідаційні комісії УМВС (ГУМВС) на підставі списків готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України, які і здійснюють перерахунок пенсії на їх підставі.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується апелянтом, МВС України, листом від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017, повідомлено ПФУ про наявність підстав для перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
В свою чергу, ПФУ направлено лист-повідомлення від 28.03.2017 року № 9493/02-23 своїм головним управлінням в областях, в тому числі, ГУПФУ в Одеській області (отримано відповідачем 29.03.2017 року), про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
На підставі вказаного повідомлення, ГУПФУ в Одеській області, листом від 30.03.2017 року № 4422/03, були направлені списки осіб, пенсія яких підлягають перерахунку з 01.01.2016 року, з урахуванням грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Керуючись наведеним списком, який направлений самим відповідачем ОСОБА_2 управлінню МВС України в Одеській області, останнім була направлена відповідачу довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, наказу МВС від 06.04.2016 року № 260.
Вказана довідка для перерахунку пенсії позивача була отримана відповідачем 09.06.2017 року.
Зазначені обставини не заперечуються апелянтом, а навпаки ним підтверджено під час апеляційного розгляду наданими належним чином засвідченими копіями наведених листів та довідкою з відміткою про її отримання останнім.
Проте, отримавши вказану довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не здійснило перерахунок пенсії позивача.
В поданій апеляційній скарзі, як на правомірність не здійснення позивачу перерахунку пенсії, відповідач посилається на те, що перерахунок пенсії позивача буде здійснено після виділення коштів з Державного бюджету, при цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача не вказана.
Разом з тим, ні положення ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ні ч. 3 ст. 63 цього ж Закону, на підставі яких повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивачу, не пов'язують такий перерахунок пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимоги про перерахунок пенсії носять імперативний, безумовний характер та покладаються саме на відповідача - ГУПФ України в Одеській області.
Крім того, посилаючись на неможливість перерахунку пенсії позивачу з підстав не виділення коштів з Державного бюджету України, відповідачем, як під час розгляду справи в суді першої інстанції, так і під час апеляційного розгляду справи, не надано будь-яких доказів неспроможності виконувати обов'язки по перерахунку пенсій, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Також, вирішуючи спірне питання, колегія суддів враховує, що Верховним Судом винесено рішення від 15.02.2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яка відповідає ознакам даної справи, та у наведеному рішенні Верховний Суд дійшов висновку, що відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Згідно вимог ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином, доводи відповідача щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі отриманої довідки від ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області № 20800 є необґрунтованими та такими, що спростовуються наведеними висновками суду апеляційної інстанції.
Що стосується посилань апелянта на пропуск позивачем строку звернення до суду, колегія суддів вважає також такі посилання апелянта безпідставними, оскільки згідно встановлених обставин, в даному випадку, відповідачем допущена саме протиправна бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки ГУМВСУ в Одеській області, яка отримана відповідачем 09.06.2017 року. В свою чергу, позивач звернувся до суду з даним позовом 26.09.2017 року, тобто, в межах строку, визначеного ст. 99 КАС України (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин). При цьому, позивач має право на перерахунок пенсії саме з 01.01.2016 року, тобто, з моменту виникнення права на перерахунок пенсії згідно ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Разом з тим, вирішуючи спірне питання, судом першої інстанції помилково не враховано, що відповідач отримав від уповноваженого органу довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача, а тому саме на її підставі, останній мав здійснити такий перерахунок.
Також, вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції помилково зобов’язав відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268», оскільки пенсійним органом не отримувалось повідомлення про наявність підстав для перерахунку пенсії, зокрема, позивача на підставі вказаної постанови, не готувалось відповідних списків осіб, що мають право на перерахунок пенсії, та відповідно не отримувалось довідки про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, як того вимагають положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45. Так само позивачем не надавалась відповідачу довідка для перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача та здійснення перерахунку його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 947 від 18.11.2015 року.
Крім того, задовольняючи заявлені позивачем вимоги, суд першої інстанції зобов’язав відповідача здійснити перерахунок його пенсії без обмеження його розміру, проте судом першої інстанції жодним чином не обґрунтовано такий висновок.
В свою чергу, як встановлено судом апеляційної інстанції, відповідачем взагалі не здійснено розрахунку та перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, не здійснювалось будь-яких обмежень розміру пенсії позивача з огляду на розмір грошового забезпечення, що вказаний у цій довідці, а тому відсутні підстави для зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на майбутнє без будь-яких обмежень розміру, задоволення вимог позивача у такій спосіб суперечить положенням ст. 2 КАС України, що передбачають захист саме порушених прав.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини щодо отримання відповідачем від ГУМВСУ в Одеській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 та на підставі наведених вище висновків суду апеляційної інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії на підставі такої довідки, колегія суддів приходить до висновку, що вимоги позивача є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2016 року на підставі даних довідки ГУМВСУ в Одеській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача № 20800, та зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2016 року на підставі даних вказаної довідки.
За встановлених у справі обставин, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуване судове рішення підлягає скасування з прийняття нового судового рішення про часткове задоволення заявлених вимог позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241, 243, 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 12 жовтня 2017 року – задовольнити частково.
Постанову Малиновського районного суду м. Одеси від 12 жовтня 2017 року – скасувати та прийняти нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії з 01.01.2016 року на підставі даних довідки ОСОБА_2 управління Міністрів внутрішніх справ України в Одеській області про грошове забезпечення для перерахнку пенсії ОСОБА_3 № 20800.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії з 01.01.2016 року на підставі даних довідки ОСОБА_2 управління Міністрів внутрішніх справ України в Одеській області про грошове забезпечення для перерахнку пенсії ОСОБА_3 № 20800.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів безпосередньо до Верхового Суду.
Головуючий суддя: М.П. Коваль
Суддя: С.Д. Домусчі
Суддя: О.О. Кравець