Рішення № 72517151, 01.03.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2018
Номер справи
818/298/18
Номер документу
72517151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2018 р. Справа № 818/298/18

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Шевченко І.Г., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:

1) зобов'язати відповідача долучити до пенсійної справи ОСОБА_1 довідку від 20.10.2017 №19/119/5/71 про одноразові додаткові види грошового забезпечення - премії, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальні допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки, за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування;

2) зобов'язати відповідача здійснити йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - премій, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки, за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування із розрахунку 37252,00 : 24 = 1552,17 грн., починаючи з 06.11.2015, тобто з дати виникнення права на пенсійне забезпечення у зв'язку з виходом на пенсію.

Свої вимоги мотивував тим, що йому відповідно до довідки від 20.10.2017 №19/119/5/71 було нараховано та виплачено за останні 24 календарні місяці перед звільненням грошові кошти у розмірі 37 252, 00 грн. (в т.ч. премія, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки) та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування. Однак, відповідач, всупереч Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, не перерахував пенсію відповідно до цієї довідки та взагалі відмовив у долученні її до пенсійної справи позивача.

31.01.2018 було відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

19.02.2018 відповідач подав відзив на позовну заяву (а.с.26), відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на статтю 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 і зазначив, що пенсія обчислюється виходячи з грошового забезпечення, до якого включаються тільки ті виплати, які носять постійний характер, а матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки не носять постійний характер, а тому не можуть включатися до грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія.

Перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом було встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області та з 06.11.2015 йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон від 09.04.1992 №2262-ХІІ). При розрахунку пенсії розмір грошового забезпечення обчислений на підставі грошового атестату від 12.11.2015 №29 (а.с.13) та довідки про додаткові види грошового забезпечення №17/118 від 12.11.2015 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, що вбачається з позовної заяви та підтверджується листом відповідача від 11.01.2018 №1749/Б-11 (а.с.18).

В жовтні 2017 року ОСОБА_1 отримав іншу довідку за підписом директора та головного бухгалтера Сумського НДЕКЦ МВС України від 20.10.2017 №19/119/5/71 про одноразові додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням (а.с.16,15). Відповідно до вказаної довідки від 20.10.2017 №19/119/5/71 позивачеві було нараховано та виплачено за 24 останні календарні місяці перед звільнення премію у загальному розмірі 5032,00грн. та матеріальну допомогу в загальному розмірі 32220,00грн. В примітках до довідки зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, було нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування (а.с.16).

Листом від 27.12.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с.17), відповідно до якої просив долучити довідку від 20.10.2017 №19/119/5/71 про одноразові додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням до його пенсійної справи та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаної довідки, оскільки при призначенні пенсії, в грошовому атестаті такі види грошового забезпечення (премія та матеріальна допомога) не були зазначені та відповідно не були враховані при призначенні пенсії (а.с.17).

Однак, листом від 11.01.2018 №1749/Б-11 (а.с.18) відповідач у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовив, а довідку повернув позивачу.

Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає його відмову провести перерахунок пенсії позивачеві необґрунтованою, виходячи з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону від 09.04.1992 №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Обґрунтовуючи свою позицію відповідач, посилаючись на вказані норми, стверджує, що виплати, як просить врахувати позивач, відносяться до разових платежів, а тому не можуть включатись до грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Разом з цим, вказане є необґрунтованим, оскільки з системного аналізу вказаних норм права вбачається, що пенсія зазначеним вище особам обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи в тому числі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством. При цьому, однією з визначальних умов є сплата з таких сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Як вбачається з довідки від 20.10.2017 №19/119/5/71 на всі виплати, включені в довідку (премії та матеріальна допомога), було нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування.

Крім іншого, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011 (далі по тексту - Закон від 20.12.1991 №2011).

Частиною першою статті 9 Закону №2011 установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону від 20.12.1991 №2011).

Схожа норма міститься і в пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294), відповідно до якого грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення; надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення ( пп.2,3 п.5 Постанови №1294).

Законом від 20.12.1991 №2011 також гарантується військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надання щорічних основних відпусток із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1).

Системно аналізуючи вказані норми, премія, а також допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, які є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, включаються до складу грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до ч.2 ст. 9 від 20.12.1991 №2011. Таким чином, вказані суми, на які нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування відносяться до грошового забезпечення військовослужбовців, в розумінні ч.3 ст.43 Закону від 09.04.1992 №2262-ХІІ, пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», з розміру якого обчислюється пенсія.

За приписами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008 №45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державним органом, з якого особи були звільнені із служби, складених за встановленою формою.

Таким чином, підставою для визначення розміру пенсії особам, пенсія яких призначається відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є довідка про розмір грошового забезпечення, видана державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.

Судом встановлено, що відповідно до довідки від 20.10.2017 № 19/119/5/71 (а.с.16), виданого державним органом, з якого позивача було звільнено зі служби (а.с.19), а саме - Сумським НДЕКЦ МВС України, позивачеві було нараховано та виплачено за 24 останні календарні місяці перед звільнення премію у загальному розмірі 5032,00грн. та матеріальну допомогу у загальному розмірі 32220,00грн. В примітках до довідки зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, було нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування. Але відповідачем, в порушення вказаних вище норм закону було відмовлено ОСОБА_1 в обчисленні пенсії з урахуванням отриманого ним грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням з урахуванням матеріальної допомоги та премії, тому обрахунок пенсії позивача є неповним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії позивачеві, не дотримався вимог ст. 19 Конституції України, ч.3 ст.43 Закону від 09.04.1992 №2262-ХІІ, такі дії не можуть відповідати приписам ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, суд, з урахуванням приписів ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вбачає необхідним зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 06.11.201015 (дата, з якої призначена пенсія) з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки та премії, на підставі довідки від 20.10.2017 №19/119/5/71.

Разом з тим, суд вбачає необхідним відмовити у задоволенні вимог про зобов'язання відповідача долучити до пенсійної справи ОСОБА_1 довідку від 20.10.2017 №19/119/5/71, враховуючи те, що судом дана правова оцінка дій відповідача на відповідність їх нормам чинного законодавства, зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки від 20.10.2017 №19/1195/71 є належним і допустимим способом захисту прав позивача у даній справі, що у повній мірі відновлює порушене право.

Крім іншого, у задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне також відмовити, оскільки встановлення судового контролю у відповідності до вимог ст.382 Кодексу адміністративного самочинства України є правом, а не обов'язком суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, та у даній справі суд не вбачає наявність таких підстав.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м.Суми, вул.Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м.Суми, вул.Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 (40000, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні основної відпустки та премії, за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, на підставі довідки від 20.10.2017 №19/119/5/71, починаючи з 06.11.2015.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 01.03.2018.

Суддя І.Г. Шевченко