Рішення № 72505371, 23.02.2018, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.02.2018
Номер справи
234/13146/17
Номер документу
72505371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/13146/17

Провадження № 2-а/234/18/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2018 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Літовки В.В.,

секретар Білоусова М.А.,

за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної та матеріальної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

До Краматорського міського суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної та матеріальної шкоди.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він є пенсіонером МВС України, інвалідом 2 групи, та отримує пенсію за вислугу років з 2005 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області.

В липні 2017 року він звертався до Головного управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області з письмовим запитом про надання інформації щодо здійснення перерахунку йому пенсії в порядку передбаченому постановою КМУ від 13.02.2008 року

Листом № 777/О-01 від 24.07.2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області проінформувало його , що ними отримано довідку від ГУ МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії , але відмовило в проведенні даного перерахунку.

Просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в перерахунку його пенсії, зобов?язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 січня 2016 р. та виплачувати її подальшому на підставі діючого законодавства, виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 р. за 24 місяці – 71911, 92 грн., індексацію пенсії у сумі 3303,87 грн., стягнути на його користь 537, 80 грн. – канцелярські та поштові витрати на його спілкування з державними органами, встановити судовий контроль за виконанням рішення суду , зобов’язавши відповідача подати у встановлений законом строк звіт про виконання рішення суду.

В подальшому позивач уточнив позовні вимоги, просив крім заявлених раніше вимог, стягнути з відповідач на його користь 41178,80 грн. - матеріальну шкоду, яка завдана йому та його близьким родичам, моральну шкоду у сумі 1 500 000 грн.

В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач безпідставно відмовив йому в перерахунку пенсії у 2017 р., внаслідок йому завдана моральна шкода, яку він оцінює у розмірі 1500000 грн., крім того йому завдана матеріальна шкода у розмірі 41178,80 грн. Вказані кошти він затратив на поховання свого батька, тещі, та на лікування дружини. Так як йому не перерахували пенсію, то він був позбавлений можливості своєчасно лікувати батька та тещу, що призвело до їх смерті. А дружина в тяжкому стані потрапила до лікарні та на її лікування було витрачено 22309,91 грн. Просить стягнути різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 р. за 24 місяці, що становить 71911, 92 грн., індексацію пенсії у сумі 3303,87 грн. Всі ці зміни у його житті привели до його моральних страждань, які він оцінює у розмірі 15000000 грн.

Представник відповідача заперечувала проти задоволення заявленого позову.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що позивач з листопада 2005 року перебуває на обліку в головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Спірним є питання правомірності відмови в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вирішуючи питання правомірності відмови відповідача в здійсненні перерахунку пенсії позивачу, суд виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно зЗаконом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Таким чином, суд доходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.

Відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України на 2017 рік коштів на фінансування перерахунку пенсії за Постановою № 988 не може бути законної підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.

Відповідно до п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:

Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови № 45);

Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови № 45);

Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови № 45).

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку № 45.

Як зазначається у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 24.0.2017 року № 777 –О-01 ними отримано довідку про розмір грошового забезпечення відносно ОСОБА_1 від Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, але перерахунок буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. а.с.-25.

Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Донецькій області надіслана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відношенні ОСОБА_1 11.05.2017 р. до Головного управління ПФУ в Донецькій області. а.с.-25 оборотна сторона.

Отже, на час розгляду справи відповідачем виконанні всі необхідні дії, передбачені Порядком для здійснення позивачу перерахунку пенсії, однак, фактично перерахунок пенсії ОСОБА_1 не здійснений.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, суд доходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії.

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача у своїх запереченнях на пропуск позивачем строку звернення до суду з огляду на наступне.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який , якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод та інтересів.

Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсії є Закон №2262-Х11.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України №2262-Х11 ( у редакції Закону України від 15.07.2015 р. №614, який набрав чинності 01.01.2016 р.) перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій , проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Донецькій області надіслала довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відношенні ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Донецькій області лише 11.05.2017 р., яке відмовилося проводити позивачу перерахунок пенсії.

При таких обставинах позовні вимоги в частині провести перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року підлягають задоволенню.

Позивач просить стягнути 1 500 000 грн. моральну шкоду, завдану відповідачем неправомірними діями, матеріальну шкоду у розмірі 41178,80 грн., яку він поніс у зв’язку з похованням свого батька, тещі, та на лікування дружини. Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що він був позбавлений можливості своєчасно лікувати батька та тещу, що призвело до їх смерті. А дружина в тяжкому стані потрапила до лікарні та на її лікування було витрачено 22309,91 грн., а всього була завдана шкода на суму 41178,80 грн.

Відповідно статті 1173 ЦК України, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними

рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Відшкодування моральної шкоди передбачено статтею 23 ЦК України, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Законами України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування,» та Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачано відшкодування моральної шкоди відповідачем.

Позивач не надав доказів підтверджуючих у чому саме полягає заподіяння моральної шкоди працівниками Пенсійного фонду.

При таких обставинах не підлягає задоволенню позов в частині стягнення моральної шкоди.

Не підлягає стягненню заявлена матеріальна шкода у сумі 41178,80 грн., так як не обґрунтована на законі. Позивач не довів суду, що смерть його рідних та хвороба дружина є у причинному зв’язку з неперерахуванням йому пенсії.

Позовні вимоги в частині стягнення різниці між нарахованою та виплаченою пенсією за 24 місяці у сумі 71911, 92 грн. та індексацію пенсії у сумі 3303,87 грн., не підлягають задоволенні, так як позивач не надав суду довідку у якому розмірі йому нарахована уповноваженою особою Пенсійного фонду пенсія з 2016 р.

Позивач просить стягнути на його користь 537, 80 грн. – канцелярські та поштові витрати які він поніс у результаті переписки з державними органами. В задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити, так як ці збитки завдані позивачеві не відповідачем.

Згідно ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, заподіяна неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Позивач не довів, що 537, 80 грн. він витратив на листування з Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

У відповідності до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст. ст. 2,5,9, 122, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" N900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268" суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії, стягнення моральної та матеріальної шкоди, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області (юридична адреса: 84122 Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна,3; код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268».

В іншій частині позову відмовити.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області подати у двотижневий строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання вказаного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Головуючий суддя:

Рішення постановлене в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Головуючий суддя: