Постанова № 72503339, 23.02.2018, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
23.02.2018
Номер справи
359/632/18
Номер документу
72503339
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 359/632/18

Провадження № 3/359/415/2018

Протокол № 0609/12500/17

Бориспільський міськрайонний суд Київської області

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2018 року м. Бориспіль

Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Вознюк С.М., за участю представника митниці ОСОБА_1 та представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_2, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: ОСОБА_3, м. Назарет, місце проживання: ОСОБА_3, АДРЕСА_1, працює на посаді бригадира в будівельній компанії "Hamed Alef", закордонний паспорт громадянина ОСОБА_3 № 31736174, виданий 22.11.2017 року в Єрусалимі, персональний номер: 0-2769816-6, -

в с т а н о в и в :

05.12.2017 р. о 09 год. 45 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу "Приліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль" громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), який прилетів до України з ОСОБА_3, м. Тель-Авів, літаком авіакомпанії "МАУ", рейсом № 778, та своїми діями обрав канал, позначений символами зеленого кольору - "зелений коридор", тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.

Після перетину пасажиром "білої лінії", яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю "зелений коридор", на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного Кодексу України, пасажиру було задано запитання щодо наявності в нього готівкових коштів, на що він показав, оскільки погано розуміє англійську мову, що має при собі 10 000 доларів США. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення митниці залу "Приліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", де ним була видана готівка в розмірі 22 000 доларів США та 12 160 ізраїльських шекелів, які знаходились: 10 000 доларів США – у кишені брюк, одягнених на пасажирі, 12 000 доларів США та 12 160 ізраїльських шекелів – в одному із відділень сумки (ручна поклажа). Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування.

Зі слів громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) вся готівка належить йому особисто.

Пасажир обрав проходження митного контролю "зеленим коридором", де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).

З виявленої суми громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) було пропущено 11 800 доларів США та 220 ізраїльських шекелів (еквівалент 9 999 євро, згідно курсу НБУ станом на 05.12.2017 р.). За протоколом про порушення митних правил вилучено 10 200 доларів США та 11 940 ізраїльських шекелів.

На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав та до моменту перетину ним "білої лінії" до інспекторів митниці не звертався.

Таким чином, своїми діями громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) під час проходження митного контролю в залі "Приліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль" порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.

Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином ОСОБА_3 Галалом (Hamed Galal), який формою проходження митного контролю обрав проходження через "зелений коридор", готівки в обсязі, що підлягає обов’язковому письмовому декларуванню у повному обсязі, відповідно до Постанови Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 р., та поданню банківських документів про зняття готівки з рахунків на суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.

У зв’язку з цим працівниками митниці 05.12.2017 р. складено протокол про порушення митних правил № 0609/12500/17, один примірник якого вручено під підпис громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), і в якому було зазначено про час та місце розгляду справи про порушення митних правил.

В якості забезпечення штрафу працівниками митниці у правопорушника було вилучено 1 700 грн. 00 коп.

На підставі ст. 511 МК України за протоколом про порушення митних правил № 0609/12500/17 вилучено:

- долари США, згідно курсу НБУ станом на 05.12.2017 р. за 100 доларів США – 2721-5318 грн., кількістю 10 200, вартістю 277 596 грн. 24 коп.;

- ізраїльські шекелі, згідно курсу НБУ станом на 05.12.2017 р. за 100 ізраїльських шекелів – 779-3352 грн., кількістю 11 940 ізраїльських шекелів, вартістю 93 052 грн. 62 коп.

Підстав для відкладення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі, - не встановлено.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_4 (Hamed Galal) у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Разом з цим останній направив до суду свого представника – ОСОБА_2

У судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 зазначив, що громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) 05.12.2017 р. прилетів на територію України в ділових справах, та при собі мав валюту в розмірі близько 22 000 доларів США та 12 160 ізраїльських шекелів. Дані грошові кошти належать йому особисто та є його заробітною платою, яку він отримував працюючи за кордоном. Так, він постійно проживає та працює в ОСОБА_3, а саме на посаді бригадира в будівельній компанії "Hamed Alef". Громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) планує розпочати свій бізнес на території України, а тому кошти, які він мав при перетині кордону України, він ввіз виключно для цілей пов’язаних з даним бізнесом. Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 вказав, що громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) вину у вчинену порушенні митних правил визнає у повному обсязі та щиро розкаються. Дане правопорушення він вчинив з необережності, у зв’язку з тим, що не був ознайомлений з митними правилами України, а тому і не знав, що наявну в нього суму коштів необхідно було декларувати. Таку суму коштів громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) перевозив вперше. Враховуючи вищевикладене, представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2, просив суд призначити громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а вилучену в нього валюту, - повернути, оскільки дані грошові кошти є його заробітною платою, та являються для нього надзвичайно значною та важливою сумою.

Разом з тим, суддя звертає увагу, що на особу, яка перетинає митний кордон України покладений обов’язок митного оформлення будь-яких товарів, що перевищують неоподатковану норму. У випадку неналежного виконання цього обов’язку особа несе персональну відповідальність, згідно законодавства України, незалежно від обставин, які в неї склалися. Таким чином, відповідальність за порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України настає як при умисній, так і необережній формі вини.

Представник митниці протокол підтримав, та зазначив, що громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України, у зв’язку з чим просив застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.

Суддя, заслухавши думку представника митниці та представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.

Встановлено, що громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) обрав вид митного оформлення зону спрощеного митного оформлення "зелений коридор", а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.

Відповідно до п. 3 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, фізична особа - нерезидент має право ввозити в Україну готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі.

Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.

Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю "зеленим" коридором, - з моменту перетину останнім "білої лінії", що позначає закінчення "зеленого" коридору.

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) перетнув "білу лінію", що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення "зелений коридор", таким чином перемістив через митний кордон України валюту, яка обмежена законодавством України, а саме в розмірі, що перевищує 10 000 євро.

Так, вина правопорушника підтверджується, дослідженими у судовому засіданні, письмовими доказами, а саме: даними протоколу про порушення митних правил № 0609/12500/17 від 05.12.2017 р. (а.с.2-5), даними протоколу опитування в справі про порушення митних правил № 0609/12500/17 від 05.12.2017 р. (а.с.6-8), даними доповідної записки старшого державного інспектора ВМО № 1 м/п "Бориспіль-аеропорт" Київської митниці ДФС ОСОБА_5 від 05.12.2017 р. щодо складання протоколу про ПМП № 0609/12500/17 (а.с.9-10), даними доповідної записки представника Служби безпеки ізраїльської авіакомпанії "Ель-Аль" ОСОБА_6 від 05.12.2017 р. щодо присутності в якості перекладача при складанні протоколу про ПМП № 0609/12500/17 (а.с.11), копією переліку готівки, затриманої по протоколу про ПМП № 0609/12500/17 (а.с.12, 13, 14, 15), описом предметів (а.с.16, 17, 18), розрахунком еквіваленту 10 000 євро щодо доларів США станом на 05.12.2017 р. до протоколу про ПМП № 0609/12500/17 від 05.12.2017 р. (а.с.20), та встановлена судом.

На підставі зазначених доказів слід дійти висновку про доведеність вини громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), у вчиненні ним порушення митних правил.

Своїми діями правопорушник громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), порушив порядок проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю, яким обмежно переміщення валюти через митний кордон України, чим вчинив правопорушення, яке передбачене ст. 471 МК України.

Стаття 471 МК України, передбачає застосування до правопорушника адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосереднім предметом правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.

На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

Обтяжуючих та пом’якшуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи характер скоєного, матеріали справи, встановлені судом обставини, думку представника митниці, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 грн.) з конфіскацією вилученої валюти.

Так, не заслуговують на увагу, твердження представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 про те, що валюту, яку мав при собі громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) при перетині державного кордону України, являються його заробітною платою, яку він отримав працюючи офіційно в ОСОБА_3, так як ні правопорушником, ні його представником, не було надано до суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження цього факту, не зважаючи на те, що судом відкладався розгляд даної справи з метою надання доказів щодо походження валюти, вилученої в громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal).

Крім того, суддя звертає увагу, при перетині митного кордону громадянин ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) повідомив працівникам митниці недостовірну інформацію, а саме: показав, оскільки погано розумів англійську мову, що має при собі 10 000 доларів США. В подальшому, в службовому приміщення митниці залу "Приліт" терміналу "D" ДП МА "Бориспіль", куди було запрошено пасажира працівниками митниці, громадянином ОСОБА_3 Галалом (Hamed Galal) вже була видана готівка в розмірі 22 000 доларів США та 12 160 ізраїльських шекелів. Під час опитування працівниками митниці пояснив, що готівка належить йому особисто та призначалась для цілей пов’язаних з бізнесом.

Таким чином, враховуючи вищевикладене суддя приходить до висновку, що в матеріалах справи відсутні докази, та їх не було надано і під час судового засідання, які б свідчили про виключні обставини справи, і підтверджували факт наявності "індивідуального надмірного тягаря" у громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), у разі конфіскації, вилучених у нього коштів, та які б могли були підставою для застосування при прийнятті рішення по даній справі Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини. За таких умов не застосування стягнення у виді конфіскації вилученої валюти прямо протирічить вимогам чинного законодавства України, що є неприпустимим.

З огляду на вищевикладене, суддя вважає, що саме таке стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 грн.) з конфіскацією вилученої валюти, буде достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) в подальшому.

В той же час, відповідно до п. 4 Загальних положень Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 року № 148, для вимог цієї Інструкції перерахунок сум готівки в євро здійснюється за офіційним курсом гривні до євро, установленим Національним банком, або за крос-курсом, визначеним згідно з офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют на день перетинання митного кордону України або на день пересилання готівки.

Таким чином, відповідно до офіційного курсу гривні щодо іноземних валют, встановленим НБУ станом на 05.12.2017 р., еквівалент 10 000 євро становить 11 865 доларів США. Громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), з виявленої суми було пропущено лише 11 800 доларів США та 220 ізраїльських шекелів, що в еквіваленті дорівнює 9 999 євро (а.с.20).

Враховуючи вищевикладене, суддя прийшов до висновку, що громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) необхідно повернути надмірно вилучену у нього валюту, за протоколом про порушення митних правил № 0609/12500/17, у розмірі 1 євро, що становить 1,19 долар США, що в еквіваленті дорівнює 32 грн. 38 коп., згідно курсу НБУ станом на 05.12.2017 р., за 100 доларів США – 2721-5318 (а.с.19).

Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення. Витрати на оплату послуг перекладача відшкодовуються з державного бюджету.

Таким чином, з правопорушника громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal) на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил від 05.12.2017 р. № 0609/17 до місця зберігання 06.12.2017 р. у розмірі 34 грн. 55 коп. (а.с.25).

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" слід стягнути з громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.

Керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя -

п о с т а н о в и в :

Визнати винним громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), ІНФОРМАЦІЯ_1, закордонний паспорт громадянина ОСОБА_3 № 31736174, виданий 22.11.2017 року в Єрусалимі, персональний номер: 0-2769816-6, у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп.

Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил № 0609/12500/17, а саме:

- долари США, за курсом НБУ станом на 05.12.2017 р. за 100 доларів США – 2721-5318 грн., кількістю 10 198,81 доларів США, вартістю 277 563 грн. 86 коп. – конфіскувати на користь держави (Отримувач: Державна фіскальна служба України, код ЄДРПОУ: 39292197, МФО банку: 380805, банк отримувача: ПАТ "ОСОБА_7 ОСОБА_6", р/р № НОМЕР_1, код бюджетної класифікації: 24010300, код виду надходжень: 052);

- ізраїльські шекелі, згідно курсу НБУ станом на 05.12.2017 р. за 100 ізраїльських шекелів – 779-3352 грн., кількістю 11 940 ізраїльських шекелів, вартістю 93 052 грн. 62 коп., – конфіскувати на користь держави.

Надмірно вилучену, відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0609/12500/17, валюту в розмірі 1, 19 долар США, за курсом НБУ станом на 05.12.2017 р. за 100 доларів США – 2721-5318 грн., вартістю 32 грн. 38 коп. – повернути громадянину ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), ІНФОРМАЦІЯ_1, закордонний паспорт громадянина ОСОБА_3 № 31736174, виданий 22.11.2017 року в Єрусалимі, персональний номер: 0-2769816-6.

Сума штрафу підлягає сплаті на користь держави України (отримувач: Бориспіль УДКСУ/Київська митниця ДФС, ЄДПОУ: 38007070, МФО банку: 821018, КДБ: 21081100, р/р: 31117106705004, 050*).

Стягнути з громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), ІНФОРМАЦІЯ_1, закордонний паспорт громадянина ОСОБА_3 № 31736174, виданий 22.11.2017 року в Єрусалимі, персональний номер: 0-2769816-6, на користь державного бюджету України (р/р № 31216206700004, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 38007070, банк: ГУДКСУ у Київській області м. Київ, отримувач коштів Бориспільське управління Державної казначейської служби України Київської області: 22030001, призначення платежу *;101;) судовий збір в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.

Стягнути з громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_4 (Hamed Galal), ІНФОРМАЦІЯ_1, закордонний паспорт громадянина ОСОБА_3 № 31736174, виданий 22.11.2017 року в Єрусалимі, персональний номер: 0-2769816-6, на користь Київської митниці ДФС (р/р № 35211035089083, МФО: 821018, код за ЄДРПОУ 39470947) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 34 грн. 55 коп.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Постанова суду набрала законної сили ____.

Суддя С.М. Вознюк