
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/18103/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Тарасов А.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді – Шевчук О.А.,
суддів: Зуєвої Л.Є., Федусика А.Г.,
при секретарі Жигайлової О.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 листопада 2017 року, ухвалену в порядку скороченого провадження в м. Одесі, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправними дії по відмові Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі довідки УМВС України в Одеській області № 19523; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №947 від 18.11.2015 року та «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року за №268» та виплатити різницю, що виникла після перерахунку пенсії, з 01 січня 2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 27.04.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 внутрішніх справ України із заявою, в якій просив підготовити інформацію про розмір грошового забезпечення за нормами нового законодавства, щодо розрахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та у місячний строк подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії. Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області на підставі списків, які були надані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, однак відповідачем перерахунок пенсії не проведено, зазначаючи на необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 03 листопада 2017 року позовну заяву задоволено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову у повному обсязі. Доводами апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції проігноровано вимоги ст. 99 КАС України, оскільки Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900 та постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988, на підставі яких суд зобов`язав головне управління перерахувати пенсію з 01.01.2016 було опубліковано в офіційних виданнях Голос України від 28.12.2015 № 47, Офіційному Віснику України від 12.01.2016 № 2 та Урядовому кур`єрі від 02.12.2015 № 225, Офіційному Віснику України від 11.12.2015 № 96 відповідно. На звернення позивача до головного управління щодо проведення перерахунку пенсії, листом від 22.08.2017 № 989/С-11 було повідомлено про надходження довідки № 19523 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії і про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Зазначене, на думку апелянта, свідчить про те, що головне управління не відмовляло позивачу у проведенні перерахунку, а лише повідомило про те, що зазначений перерахунок буде здійснено після того, як будуть виділені відповідні кошти. Таким чином, на думку апелянта, суд першої інстанції безпідставно визначив відповідь головного управління позивачу як відмову у здійсненні перерахунку пенсії, у зв`язку з чим апелянт вважає, що здійснення перерахунку пенсії після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України не можна вважати неправомірним, адже в даному випадку бездіяльність викликана обставинами, що не залежать від головного управління.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 124-130 КАС України, в судове засідання не з'явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
27.04.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 внутрішніх справ України із заявою, у якій просив підготовити інформацію про розмір грошового забезпечення за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та у місячний строк подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії.
ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 02.06.2017 року за № 22/6-С-1163 позивачу повідомлено, що в ліквідаційних комісіях ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві триває робота щодо підготовки та направлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій особам, зазначеним Пенсійного фонду України, до Головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) пенсіонерів.
В подальшому позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністкерства Внутрішніх Справ України в Одеській області з заявою, у якій просив підготовити довідку про розмір грошового забезпечення за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсії з урахуванням розмірів грошового забезпечення поліції та у місячний строк подати її Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії, за результатами розгляду якої листом від 25.07.2017 року за № 14/3-С-1800, повідомлено, що Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області на підставі списків, які були надані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було виготовлено довідку №195523 про розмір грошового забезпечення та направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Далі позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року за нормами нового законодавства щодо розрахунку пенсій, за результатами розгляду якої відповідач листом від 22.08.2017 року №989/С-11 повідомив про здійснення перерахунку пенсії після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції вважав доведеними посилання позивача щодо протиправності відмови управління в проведенні перерахунку пенсії та вважав за необхідне зобов`язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частин 3, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Наведені положення законодавства набрали законної сили з 01 січня 2016 року.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Порядком № 45 встановлена наступна послідовність дій: ОСОБА_2 внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Статтею 102 Закону № 580-VIII і абзацом 2 пункту 15 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 900-VIII встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.
В свою чергу, грошове забезпечення поліцейських врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 988, якою збільшено розмір складових грошового забезпечення позивача, з яких обчислено розмір його пенсії.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, довідка ліквідаційної комісії УМВС України в Одеській області № 19523 про новий розмір грошового забезпечення була видана позивачу ОСОБА_1 на підставі ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2015 року № 988, наказу ОСОБА_2 Внутрішніх Справ України від 06 квітня 2016 року № 260 та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Далі позивач ОСОБА_1 особисто звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок його пенсії.
Проте листом від 22.08.2017 р. № 989/С-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомили ОСОБА_1, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Колегія суддів зазначає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Що стосується посилання апелянта на те, що суд першої інстанції безпідставно визначив відповідь головного управління позивачу як відмову у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки здійснення перерахунку пенсії після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України не можна вважати неправомірним, оскільки в даному випадку бездіяльність викликана обставинами, що не залежать від головного управління, колегія суддів зазначає, що такі доводи відповідача не відповідають нормам чинного законодавства, оскільки гарантоване державою право на перерахунок та виплату пенсії не може ставитись в залежності від наявності бюджетного фінансування. Крім того,вказавши у листі-відповіді вищезазначені підстави, відповідач фактично відмовив позивачу у здійсненні перерахунку на невизначений строк.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Що стосується дати, з якої відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, колегія суддів зазначає наступне.
Заробітна плата і пенсія мають однакову правову природу, тобто є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції). Цей довід випливає з наступних положень законодавства.
Згідно з абзацом чотирнадцятим статті 1 Закону України № 2235-III «Про громадянство України» (в редакції Закону № 2663-IV) заробітна плата і пенсія включені до переліку законних джерел існування.
Згідно з частиною другою статті 2 Закону України № 2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (далі – Закон № 2050-III) заробітна плата і пенсія також включені до переліку доходів.
З Конвенції і судової практики Європейського Суду з прав людини випливає, що заробітна плата і пенсія відносяться до власності.
Відповідно до частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
З огляду на позицію Конституційного Суду України в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, практикою Європейського суду з прав людини, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 99 КАС України та ст. 122 КАС України (в редакції Закону № 2147-VІІІ від 3 жовтня 2017 року) в системному зв'язку з положенням частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», можна дійти висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Крім цього Верховний Суд у складі суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 15 лютого 2018 року у справі № №Пз9901/8/18 зазначив, що пенсіонери МВС мають право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
З огляду на вищезазначене правильним є висновок суду першої інстанції про зобов`язання провести позивачу перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що постанова Приморського районного суду м. Одеси ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до п.2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Відповідно до п. 3, 8 ч. 6 ст. 12 КАС України справами незначної складності є справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; типові справи;
Керуючись ст. ст. 12, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, –
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області – залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 листопада 2017 року – залишити без змін.
Відповідно до ст. 328, 329 КАС України постанова набирає законної сили з моменту її прийняття є остаточною та оскарженню не підлягає.
Повний текст судового рішення складено 28.02.2018 року.
Головуючий суддя ОСОБА_3Судді ОСОБА_4 ОСОБА_5