Постанова № 72500411, 21.02.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2018
Номер справи
820/562/18
Номер документу
72500411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2018 р. № 820/562/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бабаєва А.І.

при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.

за участі:

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Зміївського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

31 січня 2018 року ОСОБА_2 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Зміївського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому позивач просить суд, з підстав наявності протиправного рішення:

- визнати протиправним та скасувати рішення Зміївського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 07 грудня 2017 року, яким ОСОБА_2 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно пункту 4 статті 115 розділу XIV-І Закону України "'Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Зміївське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_2 з 28.11.2017 року дострокову пенсію за віком відповідно пункту 4 статті 115 розділу XIV-І Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести з вказаної дати відповідні виплати.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що встановлення судовим рішенням факту сумісного проживання однією сім'єю та знаходження позивача на утриманні у ОСОБА_3 надає йому право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідач, Зміївське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

В судове засідання позивач не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.

В судове засідання представник відповідача прибув, проти позову заперечував, просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт. Комсомольське Зміївського району Харківської області у віці 50 років помер ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, виданого 28 серпня 2013 року виконавчим комітетом Комсомольської селищної ради Зміївського району Харківської області (актовий запис про смерть № 138).

Смерть ОСОБА_3 настала внаслідок захворювання, що пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується висновком експерта №207-3мт/13 (а.с. 22) та витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону №232 від 24.10.2013 року по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців (а.с. 14).

З висновку експерта №207-Змт/13 від 27.09.2013 року вбачається, що 26.08.2013 року за місцем мешкання ОСОБА_3, а саме за адресою АДРЕСА_1 було виявлено його труп.

ОСОБА_3 мав статус ліквідатора ЧАЕС І категорії, був інвалідом III групи по захворюванню, пов'язаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3.

З ОСОБА_3 позивач перебувала у зареєстрованому шлюбі до 20 липня 1999 року.

18.02.2014 року рішенням Зміївського районного суду Харківської області по справі №621/33/-14-ц, встановлено юридичний факт, а саме факт проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у період з 1999 року по час смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_5.

Рішенням Зміївського районного суду Харківської області від 01 серпня 2014 року, яке набрало законної сили, було встановлено юридичний факт, що ОСОБА_2, як дружина, перебувала на утриманні у померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт. Комсомольське Зміївського району Харківської області ОСОБА_3 на момент його смерті.

02.10.2014 року постановою Харківського окружного адміністративного суду по справі №820/15970/14 було адміністративний позов ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області, Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, третя особа - управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання незаконними і скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії задоволено в повному обсязі. Скасовано рішення Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації по відмові у наданні ОСОБА_2 статусу та видачі посвідчення дружина померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС згідно Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 01-40/06/3482 від 27.05.2014 р. Зобов'язано Комісію з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_2 посвідчення „Дружина померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС". Визнано незаконним та скасувати рішення управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області № 09-61/2945 від 16.05.2014 року по відмові у наданні ОСОБА_2 статусу та повернення посвідчення члена сім'ї загиблого ветерана війни згідно Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Зобов'язано управління соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області видати ОСОБА_2 посвідчення «Член сім'ї загиблого».

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2014 року постанову Харківського окружного адміністративного суду 02.10.2014 року по справі №820/15970/14 залишено без змін.

12.12.2014 року управлінням соціального захисту населення Зміївської районної державної адміністрації Харківської області було видано позивачу посвідчення серія НОМЕР_4, пред'явник якого має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей померлих ветеранів війни.

20.07.2016 року Харківською обласною державною адміністрацією було видано позивачу посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою НОМЕР_5, пред'явник якого має право на пільги і компенсації, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23, 27 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

28.11.2017 року позивач звернулась до відповідача з заявою №1422/147 про призначення пенсії за віком згідно статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

До вищевказаної заяви позивачем було надано: - експертний висновок Харківської межвідомчої експертної комісії на засіданні №540 від 02.07.2008 року; - витяг з протоколу засідання Військове лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців - молодшого сержанта у відставці - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3; - посвідчення "Дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії першої смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою" НОМЕР_5; - посвідчення "Член сім'ї померлих ветеранів війни" серії НОМЕР_4; - копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00012954184; - копію свідоцтва про розірвання шлюбу з ОСОБА_3 серії НОМЕР_6; - копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 серії НОМЕР_2; - рішення Зміївського районного суду по справі №621/333/14-ц від 18 лютого 2014 року, щодо встановлення факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу; - рішення Зміївського районного суду по справі №621/2113/14-ц від 01 серпня 2014 року відповідно якого встановлено, що ОСОБА_2, як дружина перебувала на утриманні у померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 на момент його смерті; - постанову Харківського окружного адміністративного суду по справі №820/15970/14 від 02 жовтня 2014 року, щодо видачі посвідчення "Член сім'ї загиблого" та посвідчення "Дружини померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС"; - ухвалу колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду по справі №820/15970/14 від 18 листопада 2014 року, відповідно якої постанову Харківського окружного адміністративного суду №820/15970/14 від 02 жовтня 2014 року залишено без змін.

Відповідач листом №424-02/50 від 15.01.2018 року повідомив позивача про те, що рішенням Зміївського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 07 грудня 2017 року ОСОБА_2 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно пункту 4 статті 115 розділу XIV-І Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач, вважаючи вищевказане рішення відповідача протиправним, звернулась з даним позовом до суду.

Згідно зі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі по тексту - Закон України № 1058-ІV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до п.4 статті 115 Закону України № 1058-ІV військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Відповідач відмовляючи в призначенні дострокової пенсії за віком позивачу, послався виключно на відсутність свідоцтва про шлюбу зареєстрованого між ОСОБА_2 та померлим ОСОБА_3

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до п. 2.1 вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого), висновок МСЕК щодо причинного зв'язку смерті особи з пораненням, контузією, каліцтвом, отриманими при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, або захворюванням, пов'язаним з перебуванням на фронті, ліквідацією Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку, а для осіб, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідно до абзаців шостого-восьмого пункту 1 статті 10 цього Закону, також документи, на підставі яких їм встановлено цей статус, визначені Порядком надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", деяким категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740 (при призначенні пенсії членам сімей померлих (загиблих) згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону)) (абз.4 п.п.5 п.2.1 Порядку).

Позивачем до своєї заяви про призначення пенсії за віком додано посвідчення серія НОМЕР_4 видане 12.12.2014 року, пред'явник якого має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей померлих ветеранів війни та посвідчення дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів першої категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою НОМЕР_5 видане 20.07.2016 року, пред'явник якого має право на пільги і компенсації, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23, 27 статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність зареєстрованого шлюбу між ОСОБА_2 та померлим ОСОБА_3, з огляду на наступне.

18.02.2014 року рішенням Зміївського районного суду Харківської області по справі №621/33/-14-ц, встановлено юридичний факт, а саме факт проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у період з 1999 року по час смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_5.

Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Приписами вищевказаного Порядку визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються зокрема документи, які засвідчують особливий статус особи, а саме посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого).

За таких обставин, суд вважає, що встановлення судовим рішенням факту сумісного проживання однією сім'єю та наявність у позивача посвідчення члена сім'ї померлого (загиблого) дає суду підстави вважати, що позивач має право на призначення дострокової пенсії за віком.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач під час винесення оскаржуваного рішення від 07 грудня 2017 року, яким ОСОБА_2 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно пункту 4 статті 115 розділу XIV-І Закону України "'Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", діяв протиправно та всупереч приписів чинного законодавства, тому таке рішення підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене та висновки суду про протиправність рішення відповідача, суд, з метою відновлення порушених права позивача, вважає за необхідне зобов'язати Зміївське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_2 з 28.11.2017 року дострокову пенсію за віком відповідно пункту 4 статті 115 розділу XIV-І Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести з вказаної дати відповідні виплати.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого ним рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 63460, АДРЕСА_2) до Зміївського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 41248550, 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, б. 15) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Зміївського відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Зміївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 07 грудня 2017 року, яким ОСОБА_2 відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно пункту 4 статті 115 розділу XIV-І Закону України "'Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Зміївське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області призначити ОСОБА_2 з 28.11.2017 року дострокову пенсію за віком відповідно пункту 4 статті 115 розділу XIV-І Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести з вказаної дати відповідні виплати.

Стягнути з Зміївського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області (код ЄДРПОУ 41248550, 63404, Харківська область, м. Зміїв, вул. Гагаріна, б. 15) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 63460, АДРЕСА_2) сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.

Повний текст рішення складено 01.03.2018 року.