Рішення № 72496889, 22.02.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2018
Номер справи
816/2238/17
Номер документу
72496889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 лютого 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/2238/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання - Крутько О.В.,

представника відповідача - Момот Н.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

12 грудня 2017 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, з урахуванням уточнення позовних вимог від 27.12.2017 /а.с. 28-29/, до Головного управління ДФС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.09.2017 № 0003234002.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що у контролюючого органу були відсутні підстави для призначення та проведення перевірки додержання позивачем законодавства України при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами. Водночас, акт перевірки не містить жодних підтверджуючих фактів здійснення реалізації товару, що стало підставою для висновків про порушення ФОП ОСОБА_2 приписів статті 15-3 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Позивач в судове засідання не з'явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні. Подав відзив на позовну заяву, у якому посилався на те, що в наказі ГУ ДФС Полтавській області від 11.09.2017 №2155 «Про проведення фактичної перевірки» зазначено про проведення фактичної перевірки, зокрема на підставі пункту 80.2.5 статті 80 Податкового кодексу України, а саме: здійснення функцій визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. За результатами перевірки магазину ФОП ОСОБА_2 виявлено факт реалізації пива «Оболонь» 0,5 л в одноразовий посуд для споживання на місці на розлив за ціною 12,25 грн, чим порушено вимоги ст. 15-3 Закону України № 481 та складено акт від 14.09.2017 №132/16/31/40/НОМЕР_2. Факт продажу алкогольних напоїв (пива) на розлив для споживання в магазині під час перевірки підтверджено наданими поясненнями ОСОБА_2

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.

ОСОБА_2 зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа-підприємець (дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 23.08.2005 2 588 000 0000 004198) /а.с. 19-20/.

Основним видом діяльності вказаного суб'єкта підприємницької діяльності є роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (КВЕД 47.11).

Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 має ліцензію на право здійснення певного виду діяльності: роздрібна торгівля алкогольними напоями (реєстраційний номер ліцензії НОМЕР_3, дата реєстрації 08.06.2017, термін дії ліцензії з 01.07.2017 по 30.06.2018) /а.с. 21/.

Підприємницьку діяльність здійснює у продовольчому магазині, що розташований за адресою: АДРЕСА_1.

13.09.2017 на підставі наказу ГУ ДФС Полтавській області від 11.09.2017 №2155 «Про проведення фактичної перевірки» /а.с. 48/ та п. 20.1.4 ст.20, ст. п. 75.1 ст.75, п. 80.2.5 ст.80 ПК України, проведено фактичну перевірку магазину ФОП ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.

За результатами перевірки магазину ФОП ОСОБА_2 виявлено факт реалізації пива «Оболонь» 0,5 л в одноразовий посуд для споживання на місці на розлив за ціною 12,25 грн, чим порушено вимоги ст. 15-3 Закону України № 481 та складено акт від 14.09.2017 №132/16/31/40/НОМЕР_2 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами /а.с. 39-40/.

На підставі зазначеного акту ГУ ДФС у Полтавській області 22.09.2017 винесено податкове повідомлення-рішення № 0003234002 форма "С", яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в сумі 6800 грн /а.с. 43/.

Позивач не погодився із вказаним рішенням та оскаржив його до суду.

Відповідно до ст. 16 Закону №481, контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

Так, відповідно до ст. 80 ПК України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Пунктом 80.2. ст. 80 ПКУ встановлено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав.

В наказі ГУ ДФС Полтавській області від 11.09.2017 №2155 «Про проведення фактичної перевірки» зазначено про проведення фактичної перевірки, зокрема на підставі пункту 80.2.5 статті 80 Податкового кодексу України, а саме: здійснення функцій визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Крім цього, пунктом 81.1 статті 81 Податкового кодексу України, визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

ФОП ОСОБА_2 особисто вручено копію наказу ГУ ДФС Полтавській області від 11.09.2017 №2155 «Про проведення фактичної перевірки» та направлення на перевірку від 11.09.2017 №2735 виданого ОСОБА_3, від 11.09.2017 №2734 виданого ОСОБА_4 та від 11.09.2017 №2733 виданого ОСОБА_5, отримання яких засвідчено особистим підписом ОСОБА_2 /а.с. 45-48/.

Пунктом 86.5 статті 86 ПК України, акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки.

Акт про проведення фактичної перевірки від 13.09.2017 магазину за адресою: АДРЕСА_1, підписаний з наданням пояснень відображених в акті особисто ФОП ОСОБА_2, яка була присутня безпосередньо при проведенні перевірки та зареєстровано в ГУ ДФС у Полтавській області 14.09.2017 за номером 132/16/31/40/НОМЕР_2.

Таким чином, твердження позивача про відсутність підстав для проведення перевірки та відсутність реєстрації зазначеного акту спростовується вищевикладеними фактами.

Також, твердження позивача, що інформація, надана ФОП ОСОБА_2 не носить жодного інформативного навантаження для правовідносин, що стали предметом фактичної перевірки так як на час проведення перевірки працювала продавець ОСОБА_6 та ФОП ОСОБА_2 не обізнана про здійснення продажу пива на розлив для споживання, спростовується особисто наданими поясненнями скріплених підписом, направленнями на перевірку з особистим підписом, а також актом фактичної перевірки з відміткою про відсутність зауважень до акта перевірки та перевіряючих засвідчених підписом.

За результатами перевірки магазину ФОП ОСОБА_2 виявлено факт реалізації пива «Оболонь» 0,5л в одноразовий посуд для споживання на місці на розлив за ціною 12,25 грн, чим порушено вимоги ст.15-3 Закону №481.

Факт продажу алкогольних напоїв (пива) на розлив для споживання в магазині під час перевірки підтверджено наданими поясненнями ОСОБА_2, які підписаними власноручно та в яких остання пояснює, що не знала про заборону продажу без визначного статусу та зобов'язується переоформити ліцензію видану на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями де змінити зазначене місце торгівлі - магазин на кафетерій, щоб уникнути подібних ситуацій. Крім цього, пояснила, що дана товарна позиція в реєстрі розрахункових операцій не закодована, у зв'язку з чим касовий апарат при здійсненні розрахункової операції не застосовувався /а.с. 42/.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України встановлені Законом N 481.

Згідно з частиною 14 статті 15 Закону N 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

У виданій ГУ ДФС у Полтавській області ФОП ОСОБА_2 ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями від 08.06.2017 за реєстраційним номером НОМЕР_3, зазначено місце торгівлі - магазин АДРЕСА_1.

Також, згідно заяви на одержання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, поданої до ГУ ДФС у Полтавській області ОСОБА_2 особисто зазначено тип торгівельного об'єкту - магазин за адресою: АДРЕСА_1 /а.с. 49/.

Крім цього, місце торгівлі зі статусом магазин за адресою АДРЕСА_1, підтверджено X -звітом денним від 13.09.2017 /а.с. 41/.

Статтею 15 3 Закону N 481 встановлено обмеження щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів. Забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів у невизначених для цього місцях торгівлі (пункт 11 частини першої статтею 153 Закону N 481).

Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів (частина шоста статті 153 Закону N 481).

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854 "Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями" (далі - Правила), роздрібна торгівля алкогольними напоями - діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших закладах ресторанного господарства.

Приписами п. 9 Правил передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями забороняється, зокрема у невизначених для цього місцях.

Відповідно до п. 1.5 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства", затвердженого наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 №219, заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс).

Тобто, магазини не підпадають під статус закладів (підприємств) ресторанного господарства.

Крім цього, відповідно до п. 1 розділу II Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Мінфіну від 28.12.2015 № 1204 контролюючий орган визначає суму нарахування (зменшення) грошових, податкових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, що передбачені Кодексом або іншим законодавством, і складає податкове повідомлення-рішення у випадках, якщо: "С" - у разі застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та/або пені за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, в тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (додаток 10).

Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 22.09.2017 № 0003234002 за формою "С" винесено правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідач, як суб'єкт владних повноважень на якого покладено обов'язок щодо доказування, довів правомірність свого рішення, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості заявлених позовних вимог та відсутності підстав для їх задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2) до Головного управління ДФС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 39461639) про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27 лютого 2018 року.

Суддя А.Б. Головко