Рішення № 72496036, 27.02.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2018
Номер справи
601/2053/17
Номер документу
72496036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 601/2053/17

27 лютого 2018 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Осташа А.В. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд скасувати рішення комісії по контролю за призначенням та виплатою пенсії №2 від 26 січня 2018 року Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в частині відмови в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 та зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити призначення та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 17 січня 2018 року ОСОБА_1 згідно поданої заяви реєстраційний №82.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 27.11.2017 року вона звернулась до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою у якій просила перевести її із пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», однак відповідачем їй було відмовлено у призначенні такої пенсії та не зараховано до стажу державної служби, що дає право на отримання пенсії державного службовця період роботи з 05.04.1993 року по 30.06.2013 року.

Позивач повторно, 17 січня 2018 року, звернулась з аналогічною заявою до Кременецького ОУПФУ. Рішенням комісії по контролю за призначенням та виплатою пенсій №2 від 26 січня 2018 рок відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій державних службовців.

Позивач вважає таку відмову незаконною, зазначає, що була прийнята з 05 квітня 1993 року на посаду старшого державного податкового інспектора відділу оподаткування підприємств колективної, змішаної та приватної форми власності та 30 січня 1995 року прийняла присягу державного службовця. Всі відрахування із заробітної плати проводилися як державному службовцю, вона сплачувала страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. З врахуванням наведеного просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

В судове засідання позивач не прибула, направила на адресу суду заяву про слухання справи у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, направив на адресу суду заяву про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження. Разом з тим, відповідач подав письмовий відзив на позов в якому просив відмовити в задоволенні позову.

Відзив обґрунтовано тим, що позивачці підлягав до зарахування стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців за період з 01.07.2013 по 28.11.2014, що складає 1 рік 04 місяці 28 днів та якого недостатньо для призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу".

Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів:

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05 квітня 1993 року по 28 листопада 2014 року, тобто 21 рік 07 місяців 23 дні, обіймала різні посади в органах державної податкової служби - у державній податковій інспекції по Кременецькому районі Тернопільської області. Їй присвоєно спеціальні звання: 05.04.1994 року - інспектор податкової служби ІІІ рангу, 08.04.1997 - інспектор податкової служби ІІ рангу, 03.05.2001 - інспектор податкової служби І рангу, 21.03.2005 - радник податкової служби ІІІ рангу, 01.07.2013 - радник податкової та митної справи ІІІ рангу. 28 листопада 2017 року ОСОБА_1 звільнена з посади за згодою сторін, відповідно до п.1 ст.36 КЗпП України. Дані обставини встановлені судом із записів трудової книжки позивача серії НОМЕР_1.

ОСОБА_1 27 жовтня 2017 року та 17 січня 2018 року звернулась до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із письмовою заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Листом від 26 січня 2018 року №398/02 Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомило позивача про те, що рішенням відмову в задоволенні заяви. В обґрунтування зазначеного рішення вказано, що період роботи ОСОБА_1 з 05.04.1993 року по 30.06.2013 року у Кременецькій ОДПІ ГУ ДФС у Тернопільській області не підлягає зарахуванню до стажу державної служби, оскільки згідно статті 343.1 Податкового кодексу України , статті 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» №509-ХІІ від 04.12.1990 року та постанов Кабінету Міністрів України, якщо посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання, то ці посади не належить до посад, віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України №3723-ХІІ від 16.12.1993 року. До зарахування стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців підлягає період з 01.07.2013 по 28.11.2014, що складає 1 рік 04 місяці 28 днів та якого недостатньо для призначення пенсії.

Не погодившись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, що виникли між сторонами суд виходив з наступного.

01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII - втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року (далі - Закон № 3723), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723.

Зокрема, пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Статтею 25 Закону №3723 установлюються такі категорії посад державних службовців: перша категорія - посади перших заступників міністрів, керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Уряду України, їх перших заступників, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, заступників керівників Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, інші прирівняні до них посади; друга категорія - посади керівників секретаріатів комітетів Верховної Ради України, структурних підрозділів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, радників та помічників Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра України, заступників міністрів, заступників інших керівників центральних органів виконавчої влади, першого заступника Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, перших заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та інші прирівняні до них посади; третя категорія - посади заступників керівників структурних підрозділів, завідувачів секторів, головних спеціалістів, експертів, консультантів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, заступників голів обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, а також голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, начальників управлінь, самостійних відділів у складі міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, інші прирівняні до них посади; четверта категорія - посади спеціалістів Адміністрації Президента України, Апарату Верховної Ради України і Секретаріату Кабінету Міністрів України, заступників начальників управлінь, самостійних відділів (підвідділів) міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади; п'ята категорія - посади спеціалістів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, заступників голів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, заступників керівників управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, спеціалістів апарату цих адміністрацій, інші прирівняні до них посади; шоста категорія - посади керівників управлінь, відділів, служб районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, спеціалісти управлінь, відділів, служб обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, інші прирівняні до них посади; сьома категорія - посади спеціалістів районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, їх управлінь і відділів, інші прирівняні до них посади.

Як вбачається з вищенаведеної норми, посади, на яких працювала позивач і час роботи на яких просить зарахувати їй до стажу державної служби, у переліку посад, визначеному статтею 25 Закону №3723 відсутні.

Разом з тим, стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначається не лише статтею 25 Закону України «Про державну службу», але й актами Кабінету Міністрів України.

Постановою Кабінет Міністрів України від 03 травня 1994 року № 283 затверджено «Порядок обчислення стажу державної служби» (діючого до набрання законної сили Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015), яким визначено посади і ранги, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби. Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Цього Порядку до стажу державної служби зараховується робота керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової та контрольно-ревізійної служби.

Абзацами 1, 2 пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». Період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєнні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним законом.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 22 жовтня 2013 року у справі 21-340а13, де колегія суддів дійшла висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».

Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що період роботи позивача з 05 квітня 1993 року по 30 червня 2013 року на посадах в органах державної податкової служби відповідачем неправомірно не враховано у стаж роботи на посадах державної служби.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч цим вимогам відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірності оскаржуваних рішень.

Аналізуючи наведені обставини та досліджені докази, суд приходить до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 є підставними, обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити

2. Скасувати рішення комісії Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (47003, м. Кременець, вул. Чорновола, 2, код ЄДРПОУ 40377027) по контролю за призначенням та виплатою пенсії №2 від 26 січня 2018 року Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в частині відмови в призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

3. Зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (47003, м. Кременець, вул. Чорновола, 2, код ЄДРПОУ 40377027) здійснити призначення та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу», з 17 січня 2018 року.

4. Повернути з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (47003, м. Кременець, вул. Чорновола, 2, код ЄДРПОУ 40377027) на користь ОСОБА_2 (47004, АДРЕСА_1) судовий збір в розмірі 640 грн. сплачений згідно квитанції №0.0.905127351.1 від 29.11.2017

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 27.02.2018.

Головуючий суддя Осташ А.В.

копія вірна

Суддя Осташ А.В.