
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про передачу адміністративної справи
28 лютого 2018 року ЛуцькСправа № 159/1373/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Мачульського В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ковельської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про визнання нечинним рішення,
ВСТАНОВИВ:
11 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Ковельського міськрайонного суду Волинської області з позовом до Ковельської міської ради, в якому просив суд визнати нечинним рішення, оформленого протоколом №1 від 09 грудня 2016 року, щодо відмови у встановлені статусу учасника війни.
11 квітня 2017 року ухвалою судді Ковельського міськрайонного суду Волинської області відкрито провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ковельської міської ради про визнання нечинним рішення.
Ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 25 квітня 2017 року підготовче провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ковельської міської ради про визнання нечинним рішення закінчено та призначено справу до судового розгляду на 22 травня 2017 року.
26 травня 2017 року ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області замінено первісного відповідача - Ковельську міську раду на належного - виконавчий комітет Ковельської міської ради, а також залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради.
30 січня 2018 року ухвалою Ковельського міськрайонного суду Волинської області адміністративну справу №159/1373/17 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ковельської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про визнання нечинним рішення, передано на розгляд до Волинського окружного адміністративного суду.
Вказана адміністративна справа надійшла на адресу Волинського окружного адміністративного суду 26 лютого 2018 року.
Вирішуючи питання щодо прийняття справи до свого провадження, слід зазначити, що відсутні підстави для її прийняття, виходячи з наступного.
Стаття 29 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VІІІ, який набрав чинності 15 грудня 2017 року, далі - КАС України) містить виключний перелік обставин, за наявності яких суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду.
Так, відповідно до частини 1 цієї статті суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо:
1) до початку розгляду справи по суті задоволено клопотання відповідача, зареєстроване у встановленому законом порядку, місце проживання (перебування) якого раніше не було відоме, про передачу справи за місцем його проживання (перебування);
2) при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;
3) після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду;
4) після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи;
5) ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу;
6) однією із сторін у справі є суд, в якому розглядається справа, або суддя цього суду;
7) справа підлягає розгляду як зразкова у порядку, визначеному статтею 290 цього Кодексу.
За загальним правилом відповідно до частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Позивач має зареєстроване місце проживання у місті Ковелі. Також, позивач звернувся з позовом до Ковельського міськрайоного суду Волинської області. Провадження у справі було відкрите цим судом.
На момент відкриття провадження у справі зазначена справа предметно була підсудна місцевим загальним судам як адміністративним судам на підставі пункту 4 частини першої статті 18 КАС України (в редакції, чинній до 15 грудня 2017 року).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Отже, передача справ з одного суду до іншого у зв'язку зі зміною предметної підсудності після відкриття провадження у справі за позовною заявою, поданою з додержанням правил предметної підсудності, цією нормою не передбачена.
Суд зазначає, що відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України в редакції, що набрала законної сили 15 грудня 2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу та не можуть бути передані за підсудністю відповідно до підпункту 12 пункту 1 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України.
Тобто, справи, які були подані до суду до набрання чинності новою редакцією КАС України, повинні бути розглянуті тими ж судами, до яких відповідна заява чи скарга надійшла. Будь-яка передача справ не передбачається.
Також частиною третьою статті 30 КАС України встановлено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
При цьому суд також вважає за необхідне зазначити, що в даному випадку не підлягає застосуванню норма частини першої статті 30 КАС України, відповідно до якої спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються, оскільки, як було встановлено вище, дана справа була передана Волинському окружному адміністративному суду з порушенням порядку, встановленого статтею 29 цього Кодексу, а відтак обов'язок щодо прийняття до свого провадження даної справи, встановлений частиною другою статті 30 КАС України, у Волинського окружного адміністративного суду відсутній.
Ковельський міськрайонний суд Волинської області передаючи справу на розгляд Волинському окружному адміністративному суду не врахував усі норми Перехідних положень КАС України, оскільки вимоги для передачі справ, провадження у яких відкрито до набрання чинності новою редакцією Кодексу за підсудністю не міститься.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що адміністративна справа №159/1373/17 підлягає передачі на розгляд Ковельському міськрайонному суду Волинської області, який відкрив провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 20, 29, 30, підпунктами 10, 12 пункту 1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Адміністративну справу №159/1373/17 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ковельської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Ковельської міської ради про визнання нечинним рішення, передати на розгляд до Ковельського міськрайонного суду Волинської області.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя В.В. Мачульський