
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Новицький Є.А.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"27" лютого 2018 р. Справа № 273/1256/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Франовської К.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "09" листопада 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірної відмови у здійсненні перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та виплату отриманої пенсії , -
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2017 року позивач ОСОБА_3 звернувся до Баранівського районного суду Житомирської області з позовом, в якому просив визнати протиправним рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 07.09.2017 року №49 щодо відмови йому у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку та просив зобов'язати Новоград Волинське об'єднане управління ПФУ в Житомирській області призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з дня подання відповідної заяви - з 31.08.2017 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що є учасником наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році категорії 2, та 64 дні працював у зоні відчуження з 05.05.1986 року по 02.09.1986 року, зокрема з 23.05. по 25.05.1986 року в населеному пункті Терехів, що підтверджується відповідним перереєстрованим посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році від 07.11.2013 року, довідкою форми 122, виданою управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу 27.03.193 року №24/147642. Відмову відповідача у призначенні пенсії вважає протиправною.
Постановою Баранівського районного суду Житомирської області від 09.11.2017 позовні вимоги ОСОБА_3 задоволено.
Визнано протиправним рішення Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №49 від 07.09.2017 року про відмову ОСОБА_3 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Зобов'язано Новоград-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_3 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції з дня подання заяви про призначення пенсії, тобто з 31 серпня 2017 року.
Стягнуто з Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Постанова суду в межах стягнення за один місяць допущена до негайного виконання.
Вважаючи вказане рішення таким, що винесено судом першої інстанції з порушенням норм матеріального права, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги послався на те, що документами, наданими позивачем, не підтверджено дні виїзду в зону та не відображено населений пункт де позивачем проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відтак, підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років згідно статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відсутні.
Суд розглядає справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 3).
Також встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Листом від 07.09.2017 за №1635/032 Новоград-Волинським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу було відмовлено у призначенні пенсії, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із зниженням віку на 10 років у зв'язку з тим, що позивач не підтвердив первинними документами факт перебування в зоні відчуження з 05.05.1986 р. по 02.09.1986 р., в тому числі, в населеному пункті Терехів з 23.05.1986 року по 25.05.1986 р. Крім того, прізвище позивача згідно паспорту «ОСОБА_3» не відповідає прізвищу вказаному в документах на російській мові «ОСОБА_3» (а.с. 4).
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позову. Суд виходив з того, що надані позивачем документи у їх сукупності підтверджують його статус як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а отже дають право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Згідно із статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-XII (далі Закон № 796) особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження до 1 липня 1986 р. незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів - 10 років.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно зі статтею 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком, в тому числі, додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно зі статтею 65 Закону № 796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Порядок видачі посвідчень затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вказаним Порядком визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.
Згідно статті 14 Закону України № 796, якою визначені критерії віднесення осіб до певних категорій, для встановлення пільг і компенсацій визначені такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується належним посвідченням серії НОМЕР_1 від 07.11.2013 (дублікат), перереєстрованим у відповідності до вимог законодавства України.
Згідно довідки Управління хімічних військ Прикарпатського військового округу від 27.04.1993 року №24/14642 ОСОБА_3 працював у зоні відчуження з 05.05.1986 року по 02.09.1986 року, тобто 64 дні, у тому числі з 23.05. по 25.05.1986 року в населеному пункті Терехів (Чорнобильський район Київської обл.), що згідно Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи відноситься до зони відчуження (а.с. 5).
Посилання відповідача на те, що військова частина №43187 розформована, колегія суддів вважає безпідставним, оскільки дана обставина не впливає на законність виданої довідки та правдивість викладених в ній відомостей.
Відповідач зазначених обставин не спростував та не надав доказів фальшивості виданої довідки.
Факт участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у зазначений період підтверджується і військовим квитком позивача НОМЕР_2 виданим 28.10.1981 року.
Отже, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що надані позивачем до заяви документи є належним доказом того, що він у період з 05.05.1986 по 02.09.1986 р., в тому числі з 23.05.1986 року по 25.05.1986 р. приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та має право на пенсію із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
При цьому судом при задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію враховано ч. 1ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідно до якої пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, з 31 серпня 2017 року.
З огляду на все вищевикладене колегія суддів вважає безпідставними доводи відповідача щодо розбіжності прізвищ позивача у вказаних ними документах.
Відповідно до 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Баранівського районного суду Житомирської області від "09" листопада 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
К.С. Франовська
Повне судове рішення складено "27" лютого 2018 р.