Постанова № 72486047, 26.02.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
295/5661/17
Номер документу
72486047
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Гумен Н.В.

Суддя-доповідач:Шевчук С.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"26" лютого 2018 р. Справа № 295/5661/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Шевчук С.М.

суддів: Мацького Є.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "27" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у перерахунку йому пенсії; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити призначення йому пенсії з 16.11.16 з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення за 2013 рік в сумі 3405,25 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових проблем за 2013 рік в сумі 3405,25 грн. та грошової допомоги при звільненні в сумі 30647.25 грн. відповідно до довідки військової частини А1494 від 29.11.13 №424; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в місячний строк надати звіт про виконання рішення суду у порядку, передбаченому статтею 267 КАС України.

Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 27.10.2017 позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити призначення пенсії ОСОБА_3, з урахуванням допомоги на оздоровлення за 2013 рік, матеріальної допомоги за 2013 рік, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та грошової допомоги при звільненні за умови сплати з неї єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі довідки Військової частини А 1494 від 29.11.2013 року №424, починаючи з 01.06.2017.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у апеляційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 195 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України), колегія суддів встановила таке.

ОСОБА_3 з 04.07.2013 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

16.05.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної пенсії, врахувавши додаткові види грошового забезпечення відповідно до довідки ВЧ А1494 від 29.11.13 №424, які він отримував протягом 24 місяців перед звільненням (за період з липня 2011 по червень 2013 року), з якого було сплачено страхові внески та які не враховані при призначенні пенсії - грошова допомога на оздоровлення за 2013 рік в сумі 3405,25 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік в сумі 3405,25 грн., грошова допомога при звільненні в сумі 30647,25 грн.

Листом № 920/Т-ІІ від 25.05.2017 Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позивачу відмовлено в проведенні перерахунку на підставі того, що питання врахування грошової допомоги на оздоровлення за 2013 рік в сумі 3405,25 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2013 рік в сумі 3405,25 грн., грошова допомога при звільненні в сумі 30647,25 грн. вже були предметом розгляду у рішенні Богунського районного суду міста Житомира. Крім того постановою № 393 від 17.07.1992 року не передбачено включення в додаткові види грошового забезпечення, які враховуються для призначення пенсії щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій.

Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновків про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною третьою цієї ж статті вказаного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"( далі - Закон № 2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст.15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

В матеріалах справи містяться копія довідки Т.в.о. начальника штабу ВЧ А1494 за № 424 від 29.11.2013 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, за останньою посадою, яку він займав на день звільнення із ЗСУ та з яких було сплачено страхові внески, з якої вбачається, що позивачу була нарахована допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та допомога при звільненні. З листа Т.в.о командира ВЧ польова пошта В0226 № 6/205 від 19.02.2015 вбачається, що з грошової допомоги на оздоровлення за 2012 - 2013 роки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за 2012 - 2013 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, судом першої інстанції вірно зазначено, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальні грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. Неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є неправомірним.

Крім того, колегія суддів погоджується з покликанням суду першої інстанції, що одноразової грошової допомоги при звільненні відноситься до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, лише у разі сплати з неї страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З довідки № 424 від 29.11.2013 та листа № 6/205 від 19.02.2015 вбачається, що страхові внески з цієї допомоги були сплачені.

Апеляційний суд зазначає, що відповідач, як уповноважений орган для нарахування та перерахунку пенсії, має повноваження перевірити довідку № 424 від 29.11.2013 та врахувати лише ті суми, з яких сплачено єдиний внесок.

Колегія суддів вважає безпідставними покликання апеляційної скарги на те, що судом вже розглядалась аналогічна справа, а тому суд мав закрити провадження по справі, оскільки ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду по даній справі від 06.09.2017 встановлено, що заявлені підстави в адміністративних позовах ОСОБА_3 у справах № 295/785/17, № 295/1051/16-а та № 295/5661/17-а є різними.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції в цій частині не спростовують, а тому апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

В решті постанова не оскаржується.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, постанову Богунського районного суду м. Житомира від "27" жовтня 2017 р. - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.М. Шевчук

судді: Є.М. Мацький

В.Б. Шидловський

Повний текст постанови виготовлено "27" лютого 2018 р.