Постанова № 72448765, 26.02.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2018
Номер справи
817/1332/17
Номер документу
72448765
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Друзенко Н.В.

Суддя-доповідач:Мацький Є.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"26" лютого 2018 р. Справа № 817/1332/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Шевчук С.М.

Шидловського В.Б.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" вересня 2017 р. у справі за позовом Державної служби геології та надр України до ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" про припинення права користування надрами , -

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу №5372 від 13.01.2011.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5372 від 13.01.2011 з метою видобування торфу для використання в якості палива, добрива. В порушення вимог угоди про умови користування надрами, що є невід'ємною частиною спеціального дозволу, відповідач не подавав звітності щодо руху запасів. Державна служба геології та надр України неодноразово надавала надрокористувачу строк для усунення порушень та повідомлення усунення порушень надрокористування. Проте, надрокористувач жодних пояснень на вимогу позивача не надав. В подальшому, з підстав порушення надрокористувачем умов користування надрами, позивачем зупинено дію спеціального дозволу відповідача та надано строк для усунення порушень. У строк, встановлений позивачем, відповідач порушень не усунув. Оскільки позивач вважає, що має місце порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр та відсутня згода користувача, просить припинити дане право у судовому порядку, а позов задовольнити повністю.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22.09.2017 позов задоволено частково.

Припинено право ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" на користування надрами згідно спеціального дозволу №5372 від 13.01.2011, виданого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України на видобування у Закриницькому родовищі торфу для використання в якості палива, добрива строком дії на 20 років.

В задоволенні решти вимог відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги позивач зазначає , що позовними вимогами було саме припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5372 від 13.01.2011 на підставі статті 26 Кодексу про надра, вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Міністерством охорони навколишнього середовища України для ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" видано спеціальний дозвіл на користування надрами №5372 від 13.01.2011 на видобування торфу для використання в якості палива, добрива строком дії на 20 років та укладено Угоду про умови користування надрами з метою видобування №5372 від 13.01.2011 з Програмою робіт з видобування корисних копалин Закриницького родовища торфу, що є додатками до спеціального дозволу (а.с.8-13).

Згідно з наказом Державної служби геології та надр України №257 від 16.08.2016 у зв'язку з невиконанням ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП Геоінформ України щодо руху запасів за формами №5-гр, 6-гр,7-гр за 2015, встановлено термін 10 календарних днів для усунення порушень, про що на адресу державної реєстрації ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" направлено лист №18748/13-14-16 від 05.10.2016 (а.с.14-16).

Листом №23464/13/14-16 від 19.12.2016 Державна служба геології та надр України повідомила ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" про те, що наказом №431 від 16.11.2016 дію спеціального дозволу на користування надрами №5372 від 13.01.2011 зупинено та надано 30 календарних днів для усунення порушень. Листом запропоновано надати до Центрального міжрегіонального територіального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України інформацію щодо усунення порушень і попереджено, що в протилежному випадку буде розглянуто питання щодо припинення права користування надрами. Зазначений лист повернувся на адресу Державної служби геології та надр України "за закінченням терміну зберігання" (а.с.17-19).

Листом №5168/13/14-17 від 03.03.2017 Державна служба геології та надр України повідомила ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ", що у зв'язку з неусуненням недоліків причин усунення зупинення дії спеціального дозволу, буде розглянуто питання щодо припинення права користування надрами у судовому порядку та надано 15 денний строк на надання відповіді щодо згоди /незгоди на припинення права користування видобування корисних копалин Закриницького родовища торфу. Лист повернувся на адресу Державної служби геології та надр України "за зазначеною адресою не проживає" (а.с.20).

Жодної відповіді від ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" щодо вищевказаних листів на адресу Державної служби геології та надр України не надходило.

Надаючи правову оцінку доводам апеляційної скарги колегією суддів враховано, Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 391/2011.

Відповідно до пп.18 п.4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

Відповідно до ст.19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Частиною 7 статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Відповідно до п.5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 р. №1294, державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Посадові особи органу державного геологічного контролю під час проведення планової або позапланової перевірки мають право, серед іншого, давати надрокористувачам обов'язкові для виконання вказівки (приписи) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства під час проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр (п.13 Порядку №1294).

Згідно з пунктами 15, 16 Порядку №1294, за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.

У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

Відповідно до пп.8 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Згідно з п.23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

У відповідності до ч.2 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно пункту 2 абзацу 5 частини 7 статті 4- 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806 - IV від 06.09.2005, дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Пункт 5 статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Право користування надрами припиняється у випадку передбаченому п. 5 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів,- у судовому порядку.

Відповідно до п. 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем, і містить програму робіт, яка оформляється як додаток.

Відповідно до угоди про користування надрами від 13.01.2011 відповідач зобов'язався у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" щорічні звіти відповідно до форми державної неточної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Згідно листа Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" № 03/3030296 від 24.01.2017 інформація, в тому числі, від надрокористувача ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" щодо руху запасів не надходила.

Таким чином суд приходить до висновку, що надрокористувач ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" порушив умови угоди, які зобов'язаний був виконувати у встановленому порядку.

Державною службою геології та надр України неодноразово вживались заходи та надавались строки для усунення порушень.

Проте, надрокористувач жодних пояснень щодо запитуваних причин або доказів на спростування обставин, викладених у повідомленнях, не надавав.

Таким чином, наявними у матеріалах справи належними та допустимими доказами підтверджується порушення ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ" вимог статті 24 Кодексу України про надра внаслідок недотримання угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №5372 від 13.01.2011.

Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Таким чином, наявними у справі доказами підтверджуються обставини щодо порушення позивачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, що є підставою для застосування наслідків передбачених пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра щодо припинення права користування надрами.

За таких обставин , дослідивши наявні у справі документи, а також проаналізувавши наведене вище , суд погоджується з доводами апеляційної скарги про наявність підстав для анулювання спірного дозволу на користування надрами , враховуючи порушення у сфері надрокористування та неусунення відповідних порушень.

Враховуючи викладене, оскаржуване рішення суду першої інстанції не відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги спростовуються висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Враховуючи викладене, оскаржуване рішення суду першої інстанції не відповідає дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги спростовуються висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" вересня 2017 р. скасувати, прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Державної служби геології та надр України задовольнити.

Припинити право на користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5372 від 13.01.2011, виданого ТОВ "КОСТОПІЛЬТЕПЛОАГРОІНВЕСТ"

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: С.М. Шевчук

В.Б. Шидловський

Повне судове рішення складено "26" лютого 2018 р.