
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 727/5453/17
Головуючий у 1-й інстанції: Слободян Г.М.
Суддя-доповідач: Драчук Т. О.
21 лютого 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Драчук Т. О.
суддів: Загороднюка А.Г. Полотнянка Ю.П. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповдача: Гаврилиці М.Я.,
представника відповідача: Баланецького О.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради на постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання незаконною бездіяльність суб'єкта владних повноважень,
В С Т А Н О В И В :
07.06.2017 ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 звернулись до Шевченківського районного суду м. Чернівці з адміністративним позовом до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання незаконною бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці позовні вимоги задоволено. Визнано незаконною бездіяльність Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, яка полягає у не підготовці та не винесенні на розгляд Чернівецької міської ради проекту рішення щодо затвердження проекту відведення по зміні цільового призначення власної земельної ділянки площею 0,0773 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1 та зобов'язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради підготувати і винести на розгляд Чернівецької міської ради проект рішення щодо затвердження проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки площею 0,0773 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10.10.2017 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив проти задоволення апеляційної скарги та просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Представники відповідача підтримали доводи апеляційної скарги та просили суд апеляційної інстанції задовольнити її з підстав, викладених в ній.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду - без змін, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі, позивачі являються співвласниками земельної ділянки площею 0,0773 га розташованої в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення для індивідуального садівництва, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №55850974 від 24.03.2016 на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 24.03.2016.
Позивачами було вирішено змінити цільове призначення земельної ділянки площею 0,0773га розташованої в АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, з приводу чого вони звернулись до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради за дозволом та листом № КО-5076/2-04/01 від 26.07.2016 за підписом головного архітектора м.Чернівці позивачів повідомили, що управління містобудування та архітектури департаменту не заперечує щодо зміни цільового призначення земельної ділянки та, що проект по зміні цільового призначення ділянки розробляється на замовлення власника без надання дозволу органу місцевого самоврядування на його розроблення.
Приватним підприємством «Експертзем» на замовлення позивачів розроблений та у відповідності до вимог ст.186.1 Земельного кодексу України погоджений проект відведення щодо зміни цільового використання власної земельної ділянки площею 0,0773 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, який заявою від 30.09.2016 подано в Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради для підготовки та подачі питання щодо його затвердження на розгляд сесії Чернівецької міської ради.
Також, Відділ охорони культурної спадщини висновком підтвердив можливість зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0773 га по АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1, для будівництва і обслуговування магазину. А управління Держегокадастру у м.Чернівцях Чернівецької області надав висновок №459-01/04-01/16 від 07.09.2016, яким погоджує зміну цільового призначення даної земельної ділянки.
Повідомленням №Г-6556/2-04/01 від 12.10.2016 Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради позивачів було повідомлено, що питання по їх заяві буде предметом розгляду на сесії яка відбудеться у листопаді 2016 року. Витяг з рішення міської ради можна буде отримати в Департаменті містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради після 15.12.2016.
18.01.2017 Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області листом №23-24-23.2402-453/2-17 від 18.01.2017 пропонує Чернівецькій міській раді не виносити на затвердження чергової сесії Чернівецької міської ради розроблені ПП "Експертзем" проекти землеустрою, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1.
24.03.2017 Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, ОСОБА_5, було направлено лист №Г-6556/2-04/01 від 24.03.2017 з приводу того, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 повернутий на доопрацювання, отже управлінням земельних ресурсів департаменту немає можливості підготувати пропозиції на розгляд міської ради.
Суд першої інстанції приймаючи рішення, прийшов до висновку, що відповідач не надав належні докази на підтвердження заперечень щодо незаконності і не обґрунтованості заявлених вимог позивачів, а отже заявлені вимоги позивачів ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.
Згідно з ст.30 Закону України «Про землеустрій» погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом. Зокрема, правовідносини щодо виготовлення, погодження і затвердження проекту із землеустрою регулюються ст.50 Закону України «Про землеустрій», ст.ст.186, 186-1 Земельного Кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст. 50 Закону України «Про землеустрій», проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі зміни цільового призначення земельних ділянок або формування нових земельних ділянок. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Відповідно до положень ст.20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Згідно з п.3 ст.20 Земельного кодексу України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.
Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідно ч.6 ст.186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта, подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виключною компетенцією пленарних засідань сільської, селищної, міської ради згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Отже, враховуючи вищевказане, колегія суддів зазначає, що 30.09.2016 було надано Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради необхідний пакет документів щодо затвердження проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1. На що 12.10.2016 позивачу було направлено лист №Г-6556/2-04/01 від 12.10.2016 про те що пропозиції щодо землекористування по АДРЕСА_1 підготовлені на розгляд міської ради, пленарне засідання якої відбудеться у листопаді 2016 року та запевнив, що витяг з рішення міської ради можна буде отримати після 15.12.2016 року.
Проте 18.01.2017 від Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до Чернівецької міської ради надійшов лист рекомендованого характеру щодо пропозиції Чернівецькій міській раді не виносити на затвердження чергової сесії Чернівецької міської ради розроблені ПП "Експертзем" проекти землеустрою, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1. Позивачу про відмову у винесені на розгляд міської ради проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 стало відомо лише 24.03.2017 з листа Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради №Г-6556/2-04/01 від 24.03.2017.
З врахуванням цього Чернівецька міська рада мала можливість та могла прийняти рішення щодо проекту землеустрою, щодо зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1 до надходження листа від Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області від 18.01.2017, затвердивши або відмовивши в цьому, за наявності вищезазначених законом підстав.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного та приймаючи до уваги, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку, та прийняв законне і обґрунтоване рішення, висновки суду відповідають обставинам справи, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 10 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 27 лютого 2018 року.
Головуючий Драчук Т. О. Судді Загороднюк А.Г. Полотнянко Ю.П.