
Справа № 520/6257/17
Провадження № 2/520/2679/18
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.02.2018 року
Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді – Луняченка В.О.,
при секретарі – Нефедової Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської Ради до ОСОБА_2 про стягнення сум надміру виплаченої адресної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
31.05.2017 року ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської Ради звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_1) суму виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції. Для покриття витрат на проживання, втому числі на оплату житлово- комунальних послуг у розмірі 6986,45 гривень.
Представник позивача ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської Ради до судового засідання надала заяву в якій позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просить позов задовольнити та розглядати справу за відсутністю представника позивача.
Відповідач ОСОБА_2, в судові засідання не з'являвся, про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, шляхом направлення судових повісток за фактичним місцем проживання.
За таких обставин суд, зі згоди представника позивача, ухвалює заочне рішення, згідно до ст.280 ЦПК України.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в управлінні соціального захисту населення в Київському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, як отримувач щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505.
Допомога була призначена на підставі заяв для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 02.07.2015 року та 04.01.2016 року.
Розмір допомоги становив 6986,45 гривень, а саме: за липень 2015 року - 855,48 грн., за серпень 2015 року - 884,00 грн., за вересень 2015 року - 884,00 грн., за жовтень 2015 року - 884,00 грн., за листопад 2015 року - 884,00 грн., за грудень 2015 року - 884,00 грн., за січень 2016 року - 826,97 грн., за лютий 2016 року - 884,00 грн.
Відповідно до п. 5 Порядку у заяві зазначаються відомості про наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
У своїй заяві ОСОБА_2 зазначив, що ані в нього, ані у будь-кого з членів сім'ї немає на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, що згідно п. 6 Порядку є підставою у відмови у призначені щомісячної адресної допомоги.
Відповідно до п. 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Актом ревізії використання коштів, виділених з державного бюджету на компенсацію підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01.01.2014 по 30.09.2016 року, а також законності призначення, нарахування та виплати усіх видів соціальної допомоги, пільг, субсидій та інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів з 2014-2016 роки в ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради від 19.10.2016 року № 041-11/105, встановлено, що згідно з даними офіційної інформації, наданої Державній фінансовій інспекції України Міністерством фінансів України відповідно до доручення Міністра фінансів від 26.05.2016 №29020-06/1 для здійснення верифікації, гр. ОСОБА_2 мав кошти на депозитних банківських рахунках, відкритих в банківських установах з 01.05.2015 у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до абз. 2 п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
Таким чином, ОСОБА_2 надав недостовірні відомості, тобто вказав про відсутність на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, через що йому були надміру виплачені кошти за період з липня 2015 року по січень 2016 року у сумі 6986,45 грн.
У результаті надання недостовірної інформації ОСОБА_2 департаментом були надміру нараховані кошти у розмірі 6986,45 грн.
Відповідно до абз. 2 п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
Управлінням соціального захисту населення в Київському районі ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради було надіслано повідомлення (вих. № 2990/2 від 10.10.2016 року) про припинення надання соціальної допомоги та необхідність повернення надміру отриманих коштів у сумі 6986,45 гривень.
Соціальним інспектором управління соціального захисту населення в Київському районі під час відвідування житла ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, було встановлено, що гр. ОСОБА_2 не було вдома, про що було складено відповідний Акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 11.10.2016 року та 11.04.2017 року.
Станом на теперішній час загальна сума виплачених коштів у розмірі 6986,45 грн. не відшкодована на розрахунковий рахунок департаменту, що стало причиною для звернення до суду з дійсним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються виконавчі органи міських рад, на які покладено завдання щодо вирішення питань соціального захисту населення.
Відповідно до Положення про департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 13.02.2014 р. № 4575-УІ департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради, на який покладено саме виконання завдань щодо вирішення питань соціального захисту населення.
Проаналізувавши вищенаведені документи суд приходить до висновку, що заявник надав недостовірні відомості щодо відсутності коштів на депозитному банківському рахунку та не мав права на грошову допомогу переміщеним особам у період з липня 2015 року по січень 2016 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно до ч.1, 3 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом судової справи, належать: витрати на професійну правничу допомогу; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходження, забезпеченням доказів; пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України, витрати по сплаті судового збору у розмірі 640, 00 гривень підлягають стягненню з відповідача на користь держави.
Враховуючи вищевикладене, та на підставі Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014року № 505, ст. 1212 ЦК України, ст.ст. ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 133, 141, 258-259, 268, 280-285 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської Ради до ОСОБА_2 про стягнення сум надміру виплаченої адресної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 праці та соціальної політики Одеської міської ради (65023 м.Одеса, вул.Л.Толстого, ЄДРПОУ НОМЕР_2) суму виплаченої щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 6986,45 ( шість тисяч дев’ятсот вісімдесят шість грн.. 45 коп.) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1) на користь Держави у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуто Київським районним судом м.Одеси за заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Одеської області через Київський районний суд м.Одеси шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів після отримання копії рішення відповідачем та - протягом тридцяти з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луняченко В. О.